ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد عاطفی | نشانه ها و علل مبتلا شدن به این بیماری

آیا تا به حال در مورد اعتیاد عاطفی مطلبی شنیده و یا مطالعه کرده اید؟ از دیرباز در تمام جوامع مختلف و فرهنگ های متفاوت مسئله ای به نام عاطفه و عواطف مطرح بوده است و بشر همواره در خلال بدن و ذهن خود می توانست این عواطف را احساس کند. واکنش هایی مملوء از احساسات که انسان ها به آن عاطفه می گویند. پژوهشگران در تلاش هستند تا بتوانند به این نتیجه برسند که چگونه عواطف و احساسات به وجود می آیند و به چه نحو بدن به آن ها پاسخ می دهد. همان طور که بسیاری از این پژوهش ها توانسته اند ثابت کنند، عواطف و احساسات با توجه به بار مثبت و منفی که برای انسان ها دارند، فیزیولوژی بدن انسان ها را تغییر می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهبود روابط عاطفی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


عواطف چگونه به وجود می آیند؟

شاید تا به حال با دقت به ذهن خود نگاه نکرده باشید که چگونه در طول روز از صبح که از خواب بیدار می شوید تا شب که دوباره به رخت خواب می روید، افکار زیادی را از ذهنتان عبور می کنند که بسیاری از آن ها قادر به ماندن در ذهن نبوده و در آن واحد از بین می روند. بسیاری از افکار انسان ها در طول روز به طور مستقیم می توانند توسط خود انسان ازبین بروند، به طوری که این افکار صرفا می توانند از ذهن انسان گذر کنند و زمانی که توجهی به آن ها نمی شود، از بین بروند. مغز نمی تواند به هر موضوعی که از ذهن انسان گذر کرد، توجه نشان دهد و همه ی انسان ها این نوع تفکرات را تجربه کرده اند که منجر به ایجاد احساسات و عواطف در آن ها نمی شوند.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد احساسات کلیک کنید.
اما در مواقعی که انسان به برخی از تفکر ها توجه نشان می دهد، این میزان از توجه باعث می شود انتقال دهنده های عصبی با تغییر مسیر حرکتی خود، بتوانند با توجه به شرایط بیرونی، باعث به وجود آمدن احساساتی شوند. برای مثال ممکن است در هنگامی که انسان با شرایط غم انگیز روبرو می شود، سطح ترشح هورمون ها درون بدن تغییر کنند. تغییر در میزان ترشح هورمون ها واکنش های فیزیولوژیکی دفاعی به شمار می آیند که در مواقع مورد نیاز به وجود آمده و بدن را برای رویدادی که در بیرون اتفاق افتاده است، آماده می کند. عواطف و احساسات این گونه به وجود می آیند.

اینفوگرافیک اعتیاد عاطفی

اینفوگرافیک اعتیاد عاطفی

1-عواطف مثبت

در بسیاری از موارد انسان ها با توجه به نوع تفکری که در قالب موقعیتی که به طور فیزیکی در آن قرار می گیرند، می توانند توجه ذهن خود را معطوف به افکار مثبت کنند. در این حالت است که مشاهده می شود احساسات و عواطفی در بدن شکل می گیرد که خوب هستند. بر این اساس احوالات آدمی در چرخه ی این احساسات و عواطف مناسب به نحوی تغییر کرده که باعث می شود با توجه به اینکه احساس شادی که در انسان شکل گرفته است، فیزیولوژی بدن و همچنین ترشح هورمون های بدن به نحوی انجام شود و منجر شود انسان احوالات شادی به خود بگیرد.
در نتیجه ی عواطف مثبت، انسان ها می توانند با نحوه ی رفتار خود با دیگران و همچنین با برخورد های مناسب در مقابل رفتار دیگران، باعث تشدید حالت شادی هم در خود و هم در دیگران شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد هورمون های شادی آور کلیک کنید.

2-عواطف منفی

با توجه به این که گفته شد در بسیاری از موارد افکار خوب می توانند باعث ایجاد عواطف مثبت شوند، در برخی موارد نیز پیش می آید که افکاری به سمت ذهن انسان می آیند که منفی هستند و به وسیله ی آن ها  احساسات و عواطفی در ذهن شکل می گیرند که به نسبت باعث می شوند فیزیولوژی بدن به نحوی منفی تغییر کند و هورمون هایی در بدن ترشح می شود که باعث ایجاد احساسات و عواطف غم انگیز می شوند.
به این صورت است که عواطف منفی به سراغ انسان ها می آید، به صورتی که توانایی مقابله با این احساسات را از دست می دهند. در این هنگام با توجه به نوع رفتار عموما نامناسب خود با دیگران و همچنین با توجه به این که احوالات غم انگیز و اندوهگین دارند، باعث می شوند که از سایر انسان ها دوری گزینند و به سمت انزوا طلبی پیش می روند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.  

اعتیاد عاطفی چیست؟

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که رمان عاشقانه ای را مطالعه کرده باشید و یا فیلم عاشقانه ای را تماشا کرده باشید، با این مضمون که شخصی در این سناریو ها عاشق فرد دیگری شده و علی رغم آگاهی از این موضوع که این فرد می تواند در حقیقت به او و زندگی اش آسیب زند، همچنان تمام توجه و تمام زندگی خود را معطوف به معشوق خود کند.
در واقع از خود و زندگی خود غافل مانده است. در چنین شرایطی تماشاگران با خود می گویند که وجود این عشق اشتباه است، زیرا به فرد عاشق و زندگی وی آسیب می زند. اما اگر در زندگی واقعی رابطه ای این چنین شکل بگیرد، انسان ها تصور می کنند که این یک عشق مقدس بوده و عاشق برای معشوق حتی از خود و زندگی خود نیز گذشته و فداکاری کرده است.

نظر روانشناسان درمورد اعتیاد عاطفی

نظر روانشناسان این است که انسان عاشق، عاشق واقعی نبوده و در تله ی عاشقی گرفتار شده است. به طوری که به اعتیاد عاطفی مبتلا شده و حال نمی تواند برای زندگی خود تصمیم درستی بگیرد و تمام فکر و خیالش معطوف به معشوق خویش است. در نتیجه با اعمال نامناسبی که با دید فداکاری به آن ها نگاه می کند، می تواند به زندگی خود آسیب بزند و آثار مخربی از این عشق برای خویش به ارمغان آورد.
در هر نوع اعتیادی مشاهده می شود که فرد معتاد برای رهایی از مشکلات و حقیقت زندگی خویش و به منظور شادی کاذب دست به مصرف مواد اعتیاد آور می زند. اعتیاد عاطفی نیز به همین گونه است، به طوری که در این نوع اعتیاد، فرد عاشق تمام تمرکز و همه ی زندگی خود را به معشوق اختصاص داده و از حقیقت زندگی خود دست کشیده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه روابط ناسالم کلیک کنید.  
اعتیاد عاطفی

دلایل به وجود آمدن اعتیاد عاطفی

در این قسمت سعی بر این شده تا دلایلی که باعث به وجود آمدن اعتیاد عاطفی می شود، بررسی شود.

1-نبود مرز بندی در روابط

بسیاری از عشاقی که در اشعار عاشقانه ی شاعران، رمان ها و داستان های عاشقانه نویسندگان و فیلم های عاشقانه ی کارگردانان، به نمایش گذاشته می شوند، خبر از نبود مرز بندی در روابط می دهد. نبود مرز بندی به این معنی است که عاشق در واقع برای شخصیت خویش ارزش قابل توجهی قائل نیست و در جهت رسیدن به معشوق حاضر است از شخصیت خود بگذرد، همچنین با توجه به گذر از چهارچوب های هویتی خویش در قبال معشوق به تدریج در نگاه وی به فردی ضعیف تبدیل شده که می تواند سرانجام به از بین رفتن رابطه بینجامد.
در بسیاری از متن های عاشقانه قابل مشاهده است که عاشقی که در حق او جفا شده است حتی از غرور خود در برابر معشوق گذشته است تا بتواند نیازمندی خود به معشوق را بیان کند، اما نتیجه ای که بدست آمده است به هیچ وجه نتیجه ی قابل قبولی نبوده و باعث می شود شخصیت خود را از دست بدهد. وجود این نوع عاشقان در ادبیات گذشته مشهود بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تعیین حد و مرز در رابطه کلیک کنید.

2-محتاج احساسات دیگران بودن

در بسیاری از مواقع، افرادی گرفتار اعتیاد عاطفی می شوند که در کودکی خود از مهر و محبت کافی بهره نبرده اند و حال که می توانند به طور مستقل زندگی کنند، به احساسات دیگران محتاج هستند. نبود مهر و محبت در دوران کودکی نسبت به افراد باعث می شود بخواهند نیازمندی خود به این عوامل را به طور مستقیم به شخصی که از او شناخت کافی ندارند، ابراز کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه مشاوره کودک کلیک کنید.
این اقدام افراد به ظاهر عاشق باعث می شود طرف مقابل با خود تفکر کند که این فرد یک عاشق حقیقی نیست و صرفا نیاز به مهر و محبت من دارد که خواستار وجود رابطه ی عاطفی و عاشقانه با من است. نهایتا این افراد نمی توانند رابطه ی عاطفی مناسب و کاملی را برای خود و هر فرد دیگری که او را معشوق خود می نامند، به ارمغان آورند و در نهایت رابطه پس از مدتی ازبین خواهد رفت.

3-ترس از ترک شدن

در بسیاری از موارد به خصوص در سال های اخیر روابط عاشقانه به سمتی پیش رفته است که یکی از طرفین رابطه صرفا ترس از ترک شدن را داشته است و به این صورت به تله ی عاطفی و یا همان اعتیاد عاطفی گرفتار گشته است. اگر به طور کامل ترس از ترک شدن افراد نسبت به معشوق خود مورد بررسی قرار داده شود، این نظریه به وجود می آید که این افراد در گذشته ی خود و دوران کودکی خود توسط والدین به طوری خطر ترک شدن را احساس می کرده اند و حال نیز با توجه به ترس از ترک شدن توسط شریک زندگی خود به اعتیاد عاطفی و یا همان تله ی عاطفی گرفتار شده اند که این نیز می تواند به تدریج باعث ازبین رفتن رابطه شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قطع ناگهانی رابطه عاطفی کلیک کنید.  
عاطفی

نشانه هایی از افراد مبتلا به اعتیاد عاطفی

افرادی که به اعتیاد عاطفی مبتلا هستند با توجه به دلایلی که در بالا در مورد این افراد ذکر شد، نشانه هایی را با خود به همراه خواهند داشت. پس اگر شما نیز این نشانه ها را در خود و در رابطه ی عاشقانه ی خود مشاهده کردید، باید تا حدی به این رابطه ی عاشقانه نگاه منطقی و واقع بینانه تری داشته باشید تا سعی کنید با کاهش علائم اعتیاد روانی در رابطه عاطفی خود، بتوانید یک رابطه ی سالم را تجربه کنید.
وجود رابطه ی سالم در افراد احتمالا می تواند به ازدواج ختم شود، زیرا نشانی از تله ی عاطفی در این روابط دیده نمی شود. در ادامه به این علائم و نشانه ها پرداخته خواهد شد با هدف این که مطالعه کنندگان بتوانند به آگاهی بهتر و بیشتری نسبت به اعتیاد عاطفی دست یابند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درحوزه داشتن رابطه سالم کلیک کنید.

1-نداشتن علاقه به خود 

در بسیاری از پژوهش های جدید که بر روی انسان ها انجام شده است، پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که اگر انسانی بتواند در وهله ی اول به خودش علاقه مند باشد و یا عاشق خویش باشد، افراد دیگر نیز می توانند به طور صحیح او را دوست داشته باشند و به او عشق بورزند. اما یکی از نشانه های افرادی که به اعتیاد عاطفی مبتلا شده اند این است که آن ها به خود علاقه ای نشان نمی دهند، بلکه خواستار این هستند که توسط دیگران دوست داشته شوند و تنها به این صورت است که می توانند نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند. در حقیقت این می تواند یکی از مهم ترین و اساسی ترین نشانه ها و علائم اعتیاد عاطفی باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دوست داشتن خود کلیک کنید.

2-ترس از طرد شدن

از جمله مهم ترین نشانه های دیگر در افرادی که به اعتیاد عاطفی مبتلا شده اند این است که ایشان ترس از طرد شدن از طرف مقابل خود را دارند، به طوری که این ترس می تواند نه تنها صرفا رابطه ی عاطفی این افراد، بلکه زندگی او را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد، و به این صورت افراد نمی توانند زندگی نسبتا لذت بخشی را تجربه کنند.
به همین دلیل است که با وجود ترس از طرد شدن، افراد سعی می کنند از خواسته ها و تمایلات خود چشم پوشی کنند. حتی در بسیاری از مواقع از آرزو های خود در مقابل خواسته های طرف مقابل چشم پوشی می کنند. دلیل این چشم پوشی ها صرفا به خاطر ترس از طرد شدن است که در نهایت باعث می شود رابطه ای که به این خاطر دوام داشته است، از بین برود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد ترس از طرد شدن کلیک کنید.

3-بی توجهی به احساسات خود

شاید تا به حال مشاهده کرده باشید افرادی را که در رابطه ی عاطفی گرفتار این موضوع شده اند که به احساسات خود هیچ توجهی ندارند و به جای تمرکز بر احساسات خود، صرفا به احساسات طرف مقابل توجه می کنند. این از جمله علائم افرادی است که به تله ی عاطفی گرفتار گشته اند و در موارد زیادی برای احساسات خود ارزشی قائل نیستند.
در این هنگام به شدت مشاهده می شود که فرد مبتلا به اعتیاد عاطفی پس از گذشت مدتی به این نتیجه می رسد که احساسات خود را بی ارزش جلوه داده است و در مقابل، بسیاری از عواطف طرف مقابل را که حتی به آن ها علاقه ای نداشته، پذیرفته است. این نوع شیوه  نگاه داشتن رابطه در انتها باعث می شود که رابطه از بین رفته و افراد نتوانند دوام رابطه ی عاطفی خود را تثبیت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد خود کم بینی کلیک کنید.  

سخن آخر در باب اعتیاد عاطفی

در بسیاری از موارد با توجه به بررسی های انجام شده در افرادی که مبتلا به اعتیاد عاطفی گشته اند، مشاهده می شود که آثار زیان بار و شاید بتوان گفت آثار مخربی بر زندگی آن ها وارد شده است که نمی توان این آن ها را جبران کرد. پس اگر با مطالعه ی این مقاله به این نتیجه رسیدید که در تله ی عاطفی گرفتار شده اید، باید توسط فردی که می دانید توانایی دارد در این مورد به شما کمک کند، مشاوره صورت گرفته و بتوانید مسیر غلط رابطه را هموار و در مسیر سالم پیش ببرید.
در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید تا بتوانید عشق حقیقی را در درون خود احساس کنید و خود را از تله ی عاطفی یا همان اعتیاد عاطفی برهانید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*