ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روابط عاطفی در مردها | تحلیل عملکرد انواع مردان در رابطه عاطفی

روابط عاطفی در مردها متفاوت است. این تفاوت در مردان به دلیل شرایط و استعدادهای آن ها است. استعداد بخشی ذاتی از شخصیت است اگرچه ممکن است ناشی از تجربیات قبلی فرد نیز باشد مثلا این که چطور و در چه محیطی بزرگ شده اند، روابط مثبت با منفی قبلی ای که تجربه کرده اند و یا خلق و خوی خودشان و هنجارهای اجتماعی که در آن رشد یافته اند. این مقاله نگاهی گذرا به الگوهای رابطه عاطفی در مردان دارد. برای کسب آگاهی بیشتر مقاله مشاوره ازدواج را مطالعه کنید.

 

تماس با مشاور

;

نگاه تاریخ به احساسات مردان

از نظر تاریخی اجماع بر این بود که زنان بیشتر از مردان احساساتی هستند. در واقع امروزه بسیاری از زنان هنوز خود را احساساتی تر از مردان می دانند. در طول چند دهه گذشته بسیاری از پزشکان مرد که تجربه زیادی در کار با مردان دارند این ایده را رد کرده اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که اکثر مردان به شیوه‌ای اجتماعی شده‌اند که از آن به عنوان «بی رحمانه» یاد می‌شود که به پسران آموزش می‌دهد تا احساسات خود را سرکوب و انکار کنند.

در سال 1995 انجمن روانشناسی آمریکا بخش جدیدی به نام "جامعه مطالعات روانشناختی مردان و مردانگی" را تشکیل داد تا بینش بیشتری در مورد تأثیرات روانشناختی این فرآیند اجتماعی شدن به دست آورد. این روند مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. مردان برای ارتباط خوب با دیگران باید بدانند چه احساسی دارند. احساسات اطلاعات ارزشمندی به افراد می دهد.

اگر در دوران رشد به کودک آموزش داده شود که مردان احساساتی ندارند یا نباید احساساتی داشته باشند او یاد می گیرد که اطلاعاتی را که از احساسات خود دریافت می کند نادیده گرفته و سرکوب کند و بیش از حد به عقل خود متکی می شود. در حالت ایده آل، افکار و احساسات با هم هماهنگ هستند. برای آشنایی با ویژگی آدم های احساساتی کلیک کنید.

الکسی تایمیا در مردان

الکسی تایمیا وضعیتی است که در آن فرد نمی تواند احساس خود را بداند برچسب بزند و درباره آن فکر کند. دکتر ران لوانت، روانشناس و پروفسور که از پیشگامان مطالعه روانشناسی مردان است اصطلاح "الکسی تایمیا هنجاری مردانه" را ابداع کرد. به گفته دیوید پی وکسلر در کتاب خود "مردان در درمان؛ رویکردهای جدید برای درمان موثر"  این اصطلاح به "الگوهای عاطفی پسرانی که بزرگ می شوند به مردانی تبدیل می شوند که از احساسات و حتی از احساسات خود بی خبرند." اشاره  دارد.

 روابط عاطفی مردان

الگوهای روابط عاطفی در مردها

مردها در روابط عاطفی خود پنج الگو تشکیل می دهندکه در ادامه به تفصیل شرح داده می شود. تشخیص این که چگونه شما یا شریک زندگیتان به طور کامل یا جزئی در این  دسته بندی ها قرارمی گیرید به شما کمک می کند رفتارها و انتظارات خود را در رابطه ی عاشقانه تان تنظیم کنید.

1- روابط عاطفی در مردها | تعهد

این مرد به دنبال روابطی است که به تک همسری، متقابل بودن و حمایت متقابل اهمیت می دهد. این مرد ایده آل، زنان را به عنوان یک انسان کامل تحسین می کند به آن ها احترام می گذارد، و آن ها را دوست دارد. با زنان در موقعیت های اقتدار راحت است و شریک زندگی خود را به عنوان صدایی برابر در رابطه می بیند. او همچنین از او برای نقش اساسی که در خانواده ایفا می کند به همان اندازه که به صورت فردی برای او قدردانی می کند.

این دسته همچنین شامل مردانی می‌شود که به راحتی در یک نقش حمایتی در رابطه قرار می‌گیرند به عنوان مثال اگر شریک زندگی او نان‌آور اصلی زندگی‌اش باشد از نقش حمایتی مالی خود نه تهدید می‌شود و نه ناامید می‌شود. او با سیال بودن نقش‌ها احساس راحتی می‌کند و تمام تلاشش را می‌کند که حمایت کند. شایان ذکر است او ممکن است مجبور شود به طور دوره‌ای با شریک زندگی‌اش چک کند تا مشخص کند آیا او همچنان با نقش‌ها راحت است یا خیر. در غیر این صورت، مشکلات در رابطه ممکن است جوانه بزند. در این رابطه مطالعه معیارهای انتخاب همسر مناسب پیشنهاد می شود.

2-روابط عاطفی در مردها | کنترل کننده

این مرد با شریک زندگی خود مانند یک گل ظریف رفتار می کند که برای شکوفا شدن باید نوازش شود. او به کمک به رشد شریک خود افتخار می کند تا زمانی که شریک زندگی او درک کند که نقش های رابطه روشنی وجود دارد. هر چه بدهد، جور دیگری پس می گیرد. او به کارهای خلاقانه ای فکر می کند که باید برای شریک زندگی خود انجام دهد و این کار متقابل است زیرا شریک زندگی او به نوبه خود با مراقبت از او به این فکر پاسخ می دهد که این رفتار یکی از نشانه های مردان وفادار است.

احترام متقابل وجود دارد اما نقش ها در این رابطه به خوبی مشخص شده است. تجربه ای که او نه تنها آرامش بخش بلکه ضروری می داند.  احتمالاً مردی است که پیش بینی پذیری، الگوها و تشریفات را ترجیح می دهد. این نقش‌های تا حدی سنتی می‌توانند به خوبی کار کنند تا زمانی که شریک از آن خسته نشود.

با این حال، این پیکربندی نقش نیز می تواند بسیار شکننده باشد. اگر هر یک از مؤلفه‌های کنترل عاطفی در خانواده به چالش کشیده شود ممکن است احساس خطر کند سر سخت‌تر شود یا حتی عقب‌نشینی کند. این تعادل دقیق ضروری است و هر چیز دیگری می تواند برای او احساس آشفتگی داشته باشد و بنابراین رابطه را به همان ظرافتی که رفتار او با شریک زندگی اش داشته است کند. وفاداری به همسر بزرگترین نشان آن ها است.

3-روابط عاطفی در مردها | م

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*