ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

همدردی با دوست | راهکارها و جملات همدردی با دوست عزادار

همدردی با دوست چگونه ممکن است؟ همدردی چگونه روابط دوستانه، شغل و زندگی شما را تغییر می دهد؟ ترفند برای داشتن یک رهبری متقاعد کننده و هم تیمی پایه و روابط بهتر، انرژی عاطفی بیشتر، سلامتی پایدار و شادی هر روزه داشتن ویژگی همدردی است. اگر بیاموزید که چگونه همدردی و همدلی خود را با عزیزان خود افزایش دهید نیمی از مسیر برقراری روابط اثرگذار را پیموده اید. برای شکل دهی به یک همدردی مناسب راه های فراتر از به کار بردن جملات رایج کلیشه ای وجود دارد که هنگام مواجهه با ناراحتی دیگران طبق عادت بر زبان رانده می شوند. برای دریافت مشاوره روابط عاطفی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

بیانیه های همدلانه کلیشه ای

طبیعی است اگر وقتی کسی مشکلی را با شما در میان گذاشته باشد و شما برای یافتن کلمات مناسب سردرگم شده و تلاش کرده اید جمله ای مناسب بیابید تا آزاردیدگی شخص مقابل را بی اهمیت تلقی نکرده باشید. هنگامی که اتفاق وحشتناکی برای یک دوست یا یکی از عزیزان رخ می‌دهد دانستن اینکه چه چیزی برای ابراز همدردی باید بگویید دشوار است. به همین دلیل است که اغلب افراد به یکی از این پاسخ‌های رایج امثال جملات زیر می‌رسند:
 • هر اتفاقی دلیلی دارد. این نیز بگذرد. فقط به جنبه مثبت نگاه کن.
 • خدا یک حکمتی دارد. من می دانم که شما دچار کدام احساسات هستید. اما او اکنون در جای بهتری است.
 • این می تواند یک نعمت در ظاهر مشکل باشد.
 • چیزی بهتر در گوشه و کنار در انتظار تو خواهد بود.
اگرچه این جملات در تئوری خوب به نظر می رسند اما به ندرت کمک زیادی به بهتر شدن احساس طرف مقابل می کنند. درعوض اغلب درد طرف مقابل را به مساله ای پیش پا افتاده تقلیل داده و ارتباط موثر چندانی با احساس او برقرار نمی کند. آنچه مسلم است اینکه شنونده این کار را عمدا انجام نمی دهد. بلکه از این عبارات استفاده می کنند زیرا در موقعیت های مشابه به خود آن ها هم همین جملات گفته شده است. در نتیجه افراد شرطی شده اند که باور کنند این پاسخ‌های کلیشه‌ ای بهترین چیزهایی هستند که می‌ توان به کسی که درد و ناراحتی او را آزار می دهد گفت؛ حتی اگر وقتی در همان موقعیت بوده باشند و شنیدن این جملات کمکی نکرده باشد همچنان به زبان رانده می شوند.
همدردی با دوست

همدردی با دوست

حتی اگر همسر خود و یا هریک از عزیزان خود را از دست نداده باشید یا به سرطان مبتلا نشده اید می توانید تصور کنید که اگر این چیزها برای شما اتفاق می افتاد چه احساسی پیدا می کردید. همدلی به این شکل است و ارتباط با درد طرف مقابل و تلاش برای درک احساس او منجر به همدردی کردن می شود. نشان دادن همدلی و همدردی کردن با دوست بیش از اینکه محدود به گفتن چند جمله ساده کلیشه ای باشد در مورد عمل کردن است. وقتی دوست صمیمی یا یکی از عزیزان مساله ای دشوار را با شما در میان می ‌گذارد بیشتر به دنبال کسی است که به او گوش دهد. اما اگر شما فردی هستید که در این موقعیت‌ها با آنچه باید بگویید مشکل دارید فهرست زیر به شما کمک می کند تا پاسخی بهتر از آنچه که معمولاً می‌گویید پیدا کنید. در ادامه با لیستی از جملاتی که به شما کمک می کند همدردی نشان دهید و وضعیت گوینده را به ویژه اگر دوست شما باشد بی اهمیت نشان نداده و بلکه مهم و باارزش جلوه دهید آشنا می شوید.

1-تصدیق درد

شاید بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که احساس طرف مقابل را بپذیرید. وقتی با درد و ناراحتی یا چالش کسی صادقانه ارتباط برقرار می کنید به او کمک می کند تا احساس کند شنیده می شود و حمایت می گیرد. تصدیق نشانه های غم و اندوه نشان می دهد که شما احساس او را درک می کنید یا لااقل سعی می کنید بفهمید. به عنوان مثال شخصی می گوید "من از فرد X بسیار احساس ناامیدی میکنم." تصدیق احساس به این معنی است که بگویید "چرا ناامید شدی؟" یا «متاسفم از شنیدن آن. چی شد؟" افراد دردمند واقعاً فقط می خواهند شنیده شوند. آن ها می خواهند تأیید بشنوند که آنچه آن ها از سر گذرانده یا می گذرانند دشوار است. در چنین مواقعی چند نمونه از آنچه به نظر می رسد بهترین پاسخ همدلانه می تواند باشد آورده شده است: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.
 • متأسفم که شما در حال گذراندن این شرایط هستید.
 • وای، واقعا بد است."، "از این که این اتفاق افتاده متاسف و ناراحتم.
 • خیلی باید سخت باشد."، "وضعیت واقعا چالش برانگیز به نظر می رسد.
 • می توانم ببینم که چقدر برای شما دشوار است.

2-ابراز و بیان احساس خود از شنیدن درددل

گاهی اوقات بد نیست به راحتی اعتراف کنید که نمی‌دانید چه بگویید یا تصور تجربه کردن آنچه که طرف مقابل در حال گذراندن آن است برای شما چقدر سخت است. هر کاری که انجام می‌دهید مطمئن شوید که تجربه طرف مقابل را بی اعتبار نمی ‌کنید یا همه چیز را حول محور خود شکل نمی دهید. در عوض روی در میان گذاشتن احساسات خود نسبت به مشکل گوینده تمرکز کنید تا به شما در ارتباط بهتر با احساسات آن ها کمک کند. چند نمونه جمله مناسب برای این مورد به شرح زیر است.
 • وای. واقعا نمی دانم چه بگویم.
 • نمی توانم تصور کنم که شما در چه شرایطی هستید.
 • کاش می توانستم آن را بهتر کنم.
 • قلب من برای تو درد تو ناراحت است.
 • شنیدن این اتفاق واقعاً احساس غم به من دست میدهد

3-همدردی با دوست | نشان دادن گشودگی

بسیاری از مردم با آسیب پذیری دست و پنجه نرم می کنند زیرا قبلاً روح و سلامت روان آن ها آزرده شده است. آن ها نمی خواهند مسایل خود را به اشتراک بگذارند از ترس اینکه پاسخی همدلانه دریافت نکنند. وقتی کسی تصمیم می گیرد با شما صحبت کند نشان می دهد که واقعاً به شما اعتماد دارد. این وظیفه شماست که به این رفتار و اعتماد احترام بگذارید و با دقت پاسخ دهید. اجازه دهید فرد بفهمد که بابت اشتراک گذاری مساله و اعتمادی که به شما داشته است قدردان او هستید. تصدیق کنید که انجام این کار برای او به احتمال زیاد دشوار بوده است. وقتی چنین رفتاری را انجام می دهید نشان می دهید شما یک ساحل امن برای امواج آسیب پذیر دوست خود هستید. جملات همدلانه شما شما می تواتد چیزی از بین فهرست زیر باشد:
 • برای به اشتراک گذاشتن مساله با من از شما متشکرم.
 • خوشحالم که به عنوان یک دوست به من اعتماد کردی. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فواید دوستی کلیک کنید.
 • از اینکه در این مورد به من اعتماد کردی متشکرم. این واقعاً معنی زیادی دارد و برام با ارزشه.»
 • صحبت کردن در مورد این موضوع باید سخت بوده باشد. ممنون که با من راحت شدی و احساس امنیت کردی.

4-نشان دادن علاقه

عبور از مشکلات می تواند به طرز وحشتناکی انزواگون

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*