ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سندروم آشیانه خالی | نشانه ها، علل و درمان سندرم آشیانه خالی

سندروم آشیانه خالی به چه معناست؟ سندروم آشیانه خالی به چه علت ایجاد می‌شود؟ فرزندان به هر دلیلی مثل ازدواج، تحصیل یا جستجوی استقلال ممکن است خانه را ترک کنند و زندگی خود را مستقل از والدین شکل دهند. والدین در این شرایط احساس غم و اندوه را تجربه می‌کنند. هر چند بسیاری از والدین، فرزندان خود را برای تبدیل شدن به بزرگسالانی مستقل ترغیب می‌کنند، فرستادن فرزندان برای قدم نهادن در این راه برای آن‌ها دردناک است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این سندروم و علل و درمان‌های آن تا پایان مطلب همراه باشید. همچنین می توانید برای کاهش اضطراب و اندوه ناشی از دوری فرزندان با مشاوران خانواده مشورت کرده و راهکارهای موثری دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

سندروم آشیانه خالی

سندروم آشیانه خالی به احساسی از تنهایی اطلاق می‌شود که با ترک خانه توسط فرزندان در والدین اتفاق می‌افتد. والدینی که عادت کرده‌اند با فرزندان خود تعامل کنند و وقت بگذرانند حالا مجبور می‌شوند تعامل کمتری داشته باشند و زمان کمتری آن‌ها را ببینند.

وقت پدر و مادر در طول روز خالی می‌شود و نمی‌دانند در آن زمان چه کاری به جز تعامل با فرزند خود می‌توانند انجام دهند. همچنین کاهش تعاملات و دوری از فرزندان علت احساس تنهایی و  غم و اندوه در والدین است. معمولا این اندوه مادران را بیشتر از پدران تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

اینفوگرافیک سندروم آشیانه خالی

 اینفوگرافیک سندروم آشیانه خالی

نشانه‌های سندروم آشیانه خالی

سندروم آشیانه خالی به عنوان یک اختلال شناخته نمی‌شود؛ بلکه به دلیل شرایط و اثرات آزار دهنده آن ممکن است نیاز به اقداماتی برای مقابله و کاهش اثرات آزار دهنده آن انجام شود. احساس ناراحتی و از دست دادن در والدینی که فرزندانشان از آن‌ها دور می‌شوند طبیعی است.

ارتباط و صمیمیت در خانواده کمتر می‌شود و احساس تنهایی در فرد ایجاد می‌کند. افراد ممکن است احساسی از پریشانی را تجربه کنند به این علت که فکر می‌کنند زندگی معنای خود را از دست داده است.

افسردگی از نشانه‌های دوری از فرزندان

در بعضی موارد گریه‌های شدید و طولانی و بی انــگیزگی در سایر زمینه‌های زندگی نیز مشاهده می‌شود. این افراد در زمینه شغلی و ارتباطات اجتماعی با مشکلاتی روبرو می‌شوند. افسردگی و ابتلا به سایر اختلالات خلقی می‌تواند برای والدین ایجاد شود. در این صورت مراجعه به متخصص برای دریافت کمک در زمینه ارتقاء سطح زندگی پیشنهاد می‌شود.مشاوره خانواده می‌تواند در کنار آمدن با دوری فرزندان و درمان افسردگی ناشی از آن به شما کمک کند.

 

علل بروز سندروم آشیانه خالی

چگونگی رابطه والدین با فرزند پیامدهایی برای هر دو دارد که در زمان ترک خانه توسط فرزندان نیز بروز پیدا می‌کند. ایجاد یک رابطه خوب میان والدین و فرزندان بعد از ترک خانه توسط آن ها به والدین در مواجهه با سندروم آشیانه خالی و درمان تنهایی ناشی از آن کمک می‌کند. دعواهای شدید، تعارض و جدا شدن از والدین باعث کاهش ارتباط و حمایت بین والدین و فرزندان می‌شود.

در نتیجه این اتفاقات فرزندان در شروع جوانی و والدین در زمان مواجهه با آشیانه خالی با مشکلاتی مواجه می‌شوند. والدین به علت عادت به برنامه ریزی برای زندگی فرزند خود و تصمیم گیری برای او با هر قدم کم شدن کنترل بر زندگی فرزندشان احساس ناخوشایندی دارند. این کنترل به مرور با رشد فرزند کاهش پیدا می‌کند؛ اما با ترک خانه توسط فرزندان، ناگهان کل کنترل باقی مانده نیز سلب می‌شود.

نگرانی و اضطراب درباره فرزند، والدین را به سمت نشان دادن علائم سندروم آشیانه خالی سوق می‌دهد. معمولا نگرانی‌هایی به صورت طبیعی وجود دارد؛ اما اگر به فرزند در زمینه توانایی زندگی مستقل و آموخته هایش اعتماد نشود این نگرانی‌ها می‌تواند به اختلالات اضطرابی تبدیل شود.

 

درمان سندروم آشیانه خالی

هنگامی که غم و اندوه بسیار زیادی در اثر ترک منزل توسط فرزندان احساس می‌شود پیشنهاد می‌شود والدین به دنبال درمان مناسب باشند. با یک متخصص در مورد احساسات خود صحبت کنید. روان درمانی می‌تواند به شما در درک و مدیریت احساسات کمک کند.

در بعضی موارد به تشخیص متخصص ممکن است داروهایی برای کنترل نشانه‌های افسردگی ناشی از سندروم آشیانه خالی تجویز شود. دریافت حمایت اجتماعی در زمان ناراحتی، مدیریت استرس ، و دوری از تنهایی می‌تواند در ارتقاء سطح زندگی فرد مؤثر باشد.

آموزش‌های فردی نیز می‌تواند در بهبودی سندروم آشیانه خالی مؤثر باشد. راهبردهای کاهش استرس و اندوه می‌تواند آموخته شود و به فرد در بهبود زندگی کمک کند. فرد با انجام فعالیت‌های متنوع می‌تواند جای خالی زمان و انرژی که برای فرزند خود صرف می‌کرد را پر کند. سرگرمی با این فعالیت‌ها می‌تواند احساس ناراحتی ناشی از سندروم آشیانه خالی را تسکین بخشد.

 

ترک خانه توسط فرزندان؛ پیشگیری از ابتلا به افسردگی

یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به سندروم آشیانه خالی آماده شدن برای آن است. گسترش دوستی‌ها، انتخاب و شروع فعالیت‌های تفریحی، سرگرم شدن به کار و تحصیل برای والدینی که فرزندانی در معرض ترک خانه دارند و آموزش شیوه های لذت بردن از تنهایی مفید است. این اقدامات به آن‌ها کمک می‌کند با ترک خانه توسط فرزندان جای خالی زیادی را احساس نکنند.

سخن آخر
انسان در هر مقطعی از زندگی با یک چالش جدید روبرو می شود. آمادگی روانی و تقویت احساسات مثبت در چنین شرایطی می تواند در کاهش تنش ها بسیار موثر باشد. والدین همیشه انتظار چنین روزی را دارند که فرزندان به دلیل ازدواج، ادامه تحصیل و یا شرایط خاص اشتغال از آن ها دور شوند، بنابراین با تمرین و آمادگی باید از اثرات منفی آن پیشگیری کرد. مشاوره روانشناسی می تواند در آموزش تکنیک های آرام سازی خود و رسیدن به آرامش کمک های موثری انجام دهد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب در این زمینه کنار شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*