ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روحیه دادن به دیگران | روش هایی برای افزایش روحیه کارمندان

روحیه دادن به دیگران باعث پیشرفت بهروری آن ها و ییشرفت سازمان می شود. روحیه اصطلاحی است که معمولا به نیروهای مسلح در زمان جنگ و تیم های ورزشی اطلاق می شد. روحیه به روحیه تیمی و همکاری افراد برای یک هدف مشترک اشاره دارد. اهمیت آن تنها در سال های اخیر توسط مدیران کشف شده است. در قسمت مدیریت احساس می شود که اگر روحیه کارکنان بالا باشد تولید بالاتر می رود و برعکس. در این مقاله در مورد روحیه دادن به دیگران در قالب محیط کار مطالبی گردآوری شده است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید  

تماس با مشاور

تعریف روحیه

روحیه بیانگر نگرش افراد و گروه های یک سازمان نسبت به محیط کارشان است. روحیه نشانگر نگرش کارمندان نسبت به شغل، مافوق و محیط سازمانیشان است. مجموعه ای از نگرش ها، احساسات و عواطف کارکنان است. تعاریف مختلفی از روحیه وجود دارد:
 • فلیپو روحیه را « شرایط ذهنی یا نگرش افراد و گروه‌ها توصیف می‌کند که تمایل آن ها را برای همکاری تعیین می‌کند. روحیه خوب با اشتیاق کارکنان، تأیید داوطلبانه با مقررات و دستورات، و تمایل به همکاری با دیگران در دستیابی به اهداف سازمان مشهود است. بداخلاقی، نافرمانی، احساس دلسردی و بیزاری از شغل، شرکت و همکاران نشان دهنده روحیه ضعیف است.»
 • به قول یودر، «اخلاق احساسی است که تا حدودی با روحیه، اشتیاق یا غیرت مرتبط است. برای گروهی از کارگران، روحیه، بر اساس کاربرد رایج این کلمه، به لحن کلی، آب و هوا یا فضای کار اشاره دارد که شاید به طور مبهم توسط اعضا احساس شود.»
 • به گفته ویلیام اشپریگل، «اخلاق عبارت است از نگرش مشارکتی یا سلامت روان تعدادی از افرادی که بر اساس برخی با یکدیگر مرتبط هستند».
 • به گفته لیتون، «اخلاق ظرفیت گروهی از افراد است که به طور مداوم و پیوسته به دنبال یک هدف مشترک گرد هم آیند».

1-ویژگی های روحیه

روحیه اساساً یک مفهوم روانشناختی است و دارای ویژگی هایی است:
 • روحیه نامشهود است، بنابراین اندازه گیری دقیق درجه روحیه بسیار دشوار است.
 • روحیه به این معنا مسری است که افراد از یکدیگر یاد می گیرند.
 • روحیه در طبیعت پویا. نمی توان آن را یک شبه توسعه داد. مدیران باید برای ایجاد و حفظ روحیه بالا تلاش کنند. این یک مفهوم بلند مدت است.
 • روحیه یک پدیده گروهی متشکل از الگوی نگرش است. این مجموع نگرش ها، احساسات و عواطف کارکنان است.

2-اهمیت روحیه دادن به دیگران

روحیه مؤلفه حیاتی موفقیت سازمانی است زیرا نگرش ها و احساسات کارکنان بر بهره وری و رضایت کارکنان تأثیر زیادی می گذارد. روحیه ممکن است بالا یا پایین باشد. زمانی که روحیه کارکنان بالا باشد، برای دستیابی به اهداف سازمانی با مدیریت همکاری کامل دارند. روحیه بالا منجر به نظم و انضباط خوب، علاقه زیاد به شغل، وفاداری به سازمان و عملکرد بالا می شود.
روحیه پایین نشان دهنده وجود ناآرامی روانی است. این تنش یا ناآرامی روانی نه تنها تولید و بهره وری را با مشکل مواجه می کند، بلکه منجر به ناخوشایند سلامت کارگران می شود. سایر پیامدهای روحیه ضعیف عبارتند از:
 • نرخ بالای گردش نیروی کار
 • میزان بالای غیبت
 • شکایت بیش از حد
 • مقاومت در برابر تغییر
 • عدم نظم و انضباط
 • تضاد با سازمان و مدیریت آن
 • کمیت و کیفیت خروجی پایین
روحیه پایین می تواند برای سازمان کشنده باشد. برای جلوگیری از پیامدهای بد روحیه ضعیف، هر مدیری باید تلاش کند تا در بین زیردستان خود روحیه بالایی ایجاد کند.  
روحیه دادن به دیگران

عوامل تعیین کننده روحیه

درجه روحیه در هر سازمانی توسط عوامل متعددی تعیین می شود. برخی از آنها صرفاً روانی هستند و شناسایی آنها دشوار است، با این حال محققان در کشف عوامل زیر موفق شده اند:

1-اعتماد به رهبری

اگر رهبر سازمان بتواند اعتماد کارکنان را جلب کند، روحیه بالا می رود. برای کارکنان، رهبر ذکر شده، سرپرست یا مافوق فوری است. اگر رهبر سیستماتیک، منصف، صادق، کمک کننده و دوستانه باشد، ممکن است اعتماد زیردستان را جلب کند و روحیه آنها را تقویت کند. یکی از مهارت های رهبری داشتن روحیه بالا است.

2-سازمان سالم و کارآمد

سازمان سالم و مؤثر عامل مهمی بر روحیه کارکنان است. در عین حال، شانس ارتباط باید موثر باشد و مشکلات شخصی کارمند شنیده شود و در اسرع وقت برطرف شود. انسان موجودی اجتماعی است و خود را در جمع دیگران مشتاق تر می بیند. اگر متوجه شود که همراهان یا همکارانش با او همکاری می کنند، روحیه اش بالا می رود.

3-رضایت شغلی و حقوق

دستمزد منصفانه و معقول برای اطمینان از اشتیاق و تمایل کارگران برای انجام کار ضروری است. دستمزدها باید با دستمزدهای پرداخت شده در نگرانی های مشابه قابل مقایسه باشد. علاوه بر این، مشوق های پولی باید در صورت لزوم و امکان به آنها ارائه شود. اگر کارمند از شغل خود راضی باشد، روحیه او بالا خواهد بود. از این رو مردان مناسب باید در شغل مناسب قرار گیرند تا روحیه خود را در شغل خود تقویت کنند.

4-امنیت شغلی

اگر کارمند احساس امنیت کند، برای انجام کاری که به او اختصاص داده شده، مایل و همکاری خواهد کرد. همچنین باید به کارمندان این نکته را درک کرد که اگر به درستی کار کنند، ارتقا یافته و به اندازه کافی پاداش خواهند گرفت. این احساس به رسمیت شناختن قطعا روحیه آنها را تقویت می کند.

5-شرایط کاری

شرایط کاری که کارکنان در آن ملزم به کار هستند نیز بر روحیه آن ها تأثیر می گذارد. ارائه تدابیر ایمنی، امکانات بهداشتی، محیط کار تمیز و غیره باعث رضایت شغلی و تقویت روحیه آنها می شود.
کارمندی که سلامت ضعیفی دارد نمی تواند همکاری داشته باشد و مایل به کار باشد. به طور مشابه فشار روانی او نیز انگیزه روحیه او را کاهش می دهد. هم بیماری جسمی و هم بیماری روانی برای کار فرد و در نتیجه خروجی سازمان مضر است.  

روش های روحیه دادن به دیگران در محیط کار

برای این که بتوانید به کارمندان خود روحیه دهید تا آن ها به بالاترین میزان بهره وری برسند باید کارهایی را انجام دهید. اگر با کارمندان خود طوری رفتار کنید که آنها فقط اعداد یا ابزاری برای انجام کار هستند، آن ها برای شما سخت کار نخواهند کرد. هر کدام با نقاط قوت و ضعف خود متفاوت است. در برخورد با همکار یاد بگیرید که از نقاط قوت آن ها استفاده کنید و نقاط ضعف آن ها را تقویت کنید.
بیاموزید که چه چیزی باعث انگیزه هر فردی می شود و از آن برای تبدیل شدن به بهترین نسخه از خود استفاده کنید.در اینجا نکاتی برای روحیه دادن به کارمندان آمده است که شاید برای شما مفید باشد.

1-رعایت انصاف برای روحیه دادن به دیگران

شما هم کارمندانی دارید که همانند ستاره درخشان هستند و هم چنین کارمندانی که ضعیف هستند. اطمینان حاصل کنید که از زمان خود به طور منصفانه بین کارمندان استفاده می کنید. اغلب اوقات بسیاری از زمان ما توسط کارمندان ضعیف ما مصرف می شود. این می تواند زمان کمی را برای کمک به رشد کارکنان بهتر در اختیار ما بگذارد.
در سوی دیگر سکه، اگر فقط بر بهترین کارمندان خود تمرکز کنید، کارمندان پایین تر شما نیز بهتر نخواهند شد. اطمینان حاصل کنید که از زمان خود عاقلانه استفاده می کنید تا به همه انواع کارمندان کمک کنید تا پیشرفت کنند و رشد کنند. در این رابطه مطالعه مقاله رفتار صحیح درمحیط کار پیشنهاد می شود.

2-کمک به رشد کارمندان

تبدیل شدن به یک مربی برای کارمندان خود و کمک به آنها برای رشد حرفه ای و شخصی سود سهام را به همراه دارد. نه تنها کارمند به منبع ارزشمندتری برای شرکت تبدیل می شود، بلکه نسبت به شما وفاداری نیز ایجاد می کند. نه تنها بر رشد کارکنان خود در شرکت تمرکز کنید، بلکه بر کمک به آنها در ایجاد زندگی شخصی خود نیز تمرکز کنید.
راه های زیادی برای کمک به رشد کارکنان وجود دارد. کتاب‌ها، پادکست‌ها، وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها، سمینارها، ویدیوها، انتقال تاکتیک‌ها و توصیه‌های آموخته‌شده تنها تعدادی از ابزارهای عالی هستند که می‌توان از آن ها استفاده کرد. این یکی از آن ایده‌های تعامل کارکنان است که ممکن است فوراً مزایای آن را نبینید، اما در دراز مدت نتیجه خواهد داد. برای آشنایی با رازهای موفقیت شغلی کلیک کنید.

3-آزادی برای روحیه دادن به دیگران

اگر دائماً کارمندان خود را خرد کنید یا هر زمان که مشکلی داشته باشند وارد عمل شوید، در آینده توانایی هایشان محدود خواهد شد. مدیریت میکرو یک راه حل کوتاه مدت است. اجازه دادن به کارکنان خود برای مواجهه با مشکلات خود به آن ها کمک می کند تا حتی بهتر شوند. این بدان معنا نیست که اجازه دهید کارمندان شما به طور کامل شکست بخورند، بلکه آن ها را تنها زمانی راهنمایی کنید که واقعاً به آن نیاز دارند. آن ها را بدون دادن جواب اصلی و راه حل آخر یک راهنمایی بدهید.

4-بزرگ نکردن اشتباهات

تصویری از آتشفشان در حال انفجار که نماینده رئیس، رهبر، سرپرست، در حال انفجار به سمت کارکنان است. اشتباهات برای همه اتفاق می افتد. من تضمین می کنم که اشتباه می کنید، انتظار نداشته باشید کارمندان شما بهتر از شما باشند. همه ما به عنوان انسان اشتباه می کنیم. اگرچه در حال حاضر ممکن است احساس کنید اشتباه نابخشودنی است، یک قدم به عقب بردارید و قبل از پاسخ دادن به کارمند خود کمی استراحت کنید. برای آشنایی با روش های کنترل اشتباهات در محیط کار کلیک کنید.
تقریباً همه اشتباهات قابل جبران هستند. با هر اشتباهی طوری رفتار نکنید که انگار دنیا به آخر رسیده است. از انرژی خود برای یافتن راهی برای رفع اشتباه استفاده کنید.

5-حضور و در دسترس بودن

هرگز فراموش نکنید که این کارمندان شما هستند که می توانند شما را بسازند یا شکست دهند. شما باید روی زمین بروید و با آن ها صحبت کنید. هرچه زمان بیشتری را صرف صحبت و تعامل با کارمندان خود کنید، نتایج بهتری از آن ها خواهید دید. حتی اگر فقط از آن ها بپرسید که روزشان چگونه می گذرد و ببینید آیا به چیزی نیاز دارند، می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
اطمینان حاصل کنید که تعاملات شما مثبت است و مانع پیشرفت نمی شود. اگر شروع به این برخوردها کنید تا به کارمندان بگویید چه کار اشتباهی انجام می دهند، ممکن است تأثیری معکوس بر تولید داشته باشید.

6-توجه به نیاز و خواسته های کارمندان

کارمندان شما ممکن است هر از گاهی به چیزهایی نیاز داشته باشند یا بخواهند تا کارشان را آسان تر کند. شما باید همیشه به دنبال راه هایی باشید تا کارمندان خود را به آنچه نیاز دارند برسانید. اگر خواسته های آن ها چیزی است که برای سازمان منطقی است، تمام تلاش خود را برای برآورده کردن آن ها انجام دهید. کارمندان شما با دانستن اینکه برای آن ها کار می کنید، نیازها و خواسته های آن ها را برآورده می کنید، بسیار سخت تر برای شما کار خواهند کرد.
روحیه دادن به دیگران

7-دادن بازخوردهای مثبت

یکی از بزرگترین مشکلاتی که کارمندان با سرپرستان خود با آن مواجه هستند این است که نمی دانند چه کاری را درست انجام می دهند و چه کاری را بد انجام می دهند. بسیاری از اوقات، کارمندان فکر می‌کنند که همه کارها را درست انجام می‌دهند، اما در واقع، آن‌طور که شما می‌خواهید در برخی زمینه‌ها عملکرد خوبی ندارند. آنچه ممکن است برای شما بدیهی به نظر برسد، ممکن است برای کارمندان شما واضح نباشد.
بازخورد باید با ترکیبی از جلسات رسمی و غیر رسمی ثابت باشد. جلسات رسمی فقط از شما دو نفر تشکیل می شود که بنشینید و در مورد کل کار کارمند ارتباط آزاد داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با نحوه مدیریت بازخورد های منفی کلیک کنید.
حوزه های منفی، زمینه های مثبت و عملکرد آینده باید مورد بحث قرار گیرند. جلسات بازخورد غیررسمی شامل اصلاحات یا تمجید در محل است. این ها را می توان به تنهایی یا در مقابل دیگران انجام داد. فقط مطمئن شوید که کارمندان خود را در مقابل همتایانشان مورد سرزنش قرار ندهید، در غیر این صورت احتمالاً تغییرات طولانی مدتی نخواهید دید و ممکن است عملکرد سایر کارکنان کاهش یابد.

8-استفاده از ایده | روحیه دادن به دیگران

تصویری از یک لامپ که نشان دهنده ایده یک کارمند است. یکی از با ارزش ترین منابع شما کارمندان شما هستند. شما ممکن است دید پرنده ای نسبت به کاری که آن ها انجام می دهند داشته باشید، اما آن ها هر روز زندگی می کنند و آن را انجام می دهند. همانطور که شما چیزهایی را می بینید که ممکن است آن ها نبینند  چیزهایی را می بینند و تجربه می کنند که شما ممکن است ندانید. این تجربه عملی می تواند به ایده های عالی منجر شود که شاید فکرش را نکنید.برای آشنایی با تکنیک های ایده پردازی عالی کلیک کنید.
بلافاصله ایده های آن  ها را نادیده نگیرید. کارکنان خود را تشویق کنید تا ایده های خود را فرموله کنند و به شما ارائه دهند. اگر ایده های خوبی به همراه دارند، سعی کنید به اجرای آن ها کمک کنید. یک ایده عالی می تواند تولید یا سود شما را به طور تصاعدی افزایش دهد.

9-تفاوت بین کار خوب و بد

در بسیاری از مواقع، ما از همه کارکنان خود انتظار داریم که سخت کار کنند. این ممکن است باعث شود فراموش کنیم که به آنها برای کار سختشان پاداش دهیم. جوایز می تواند هر چیزی باشد، از یک جایزه گرفته تا یک کار خوب ساده. ستایش در ملاء عام می تواند عالی باشد، اما مطمئن شوید که در مورد پاداش های خود منصفانه هستید. از طرف دیگر، مهم است که با کارمندانی که عملکرد ضعیفی دارند نیز برخورد کنید.
ابتدا باید مشخص کنید که چرا کارمند ضعیف عمل می کند. آیا این فقدان آموزش، نگرش ضعیف است، یا فقط برای آن شغل خاص کوتاه نمی آیند. هنگامی که مشخص کردید چرا یک کارمند ضعیف عمل می کند، می توانید آن را اصلاح کنید.

10-ترسیم چشم انداز شغلی برای روحیه دادن به دیگران

داشتن چشم انداز برای یک رهبر بسیار مهم است. چشم انداز حس هدف و جهت را برای یک منطقه کاری فراهم می کند. چشم انداز باید توصیفی باشد و تصویری از جایی که می خواهید سازمان و بخش شما در آینده باشد را ترسیم کند. از چشم انداز خود برای کمک به الهام بخشیدن به کارکنان خود و تدوین اهداف استفاده کنید.
داشتن چشم انداز به شما و کارمندانتان کمک می کند تا در مسیر درست خود قرار بگیرید و درگیر وظایف پیش پا افتاده کار نشوید. داشتن دید مناسب می تواند برای اطرافیان شما بسیار الهام بخش باشد و منجر به این شود. برای درک بهتر چگونگی روحیه دادن به دیگران از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*