ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم؟ (راهنمای عملی)

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تشویق کردن فرد معتاد به ترک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تشویق کردن فرد معتاد به ترک چگونه ممکن است؟ زمانی که متوجه می‌شوید یکی از اعضای خانواده‌تان مثل همسر، برادر یا حتی پدرتان به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده، طبیعی است که آشفته و نگران شوید و بخواهید او هرچه زودتر از این مساله نجات یابد. اینجاست که تصمیم می‌گیرید به ترک اون کمک کنید. اگر شخص معتاد تمایل به ترک داشت و از اعتیاد خسته شده بود، موانع شما برای ترک دادن فرد معتاد کمتر خواهد بود. اما زمانی کار سخت‌تر می‌شود که شخص معتاد تمایلی به ترک نداشته باشد. حالا شما باید برای ترک قطعی انگیزه‌هایی در او ایجاد کنید. فراهم کردن شرایطی که فرد معتاد با یک روان‌شناس متخصص صحبت کند نیز باعث می‌شود برای ترک کردن اراده پیدا کند و در مسیر درست زندگی‌اش قدم بردارد. برای یافتن بهترین شیوه ترک می‌توانید از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید. 

تماس با مشاور

تشویق معتاد به ترک | تشخیص اعتیاد فرد

برای تشخیص اعتیاد در وهله اول نیاز به تست اعتیاد نیست. یک روانشناس متخصص می‌تواند علائم اعتیاد به مواد مخدر را برای شما مشخص کند که اعتیاد را تشخیص دهید. راهکارهای مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به اعتیاد شخص مورد نظرتان پی ببرید.

برای مثال معمولا افرادی که تزریقی هستند از لحاظ جسمانی اغلب اوقات جای سوزن در دستانشان وجود دارد، وسایل غیرمتعارف مثل زر ورق سیگار یا سرنگ در وسایل آن‌ها دیده می‌شود، داروهای مخدر در خانه نگهداری می‌کنند، ساعت خوابشان متغیر می‌شود و دائما در حالت خواب آلودگی هستند. این افراد به ورزش و فعالیت‌های جسمانی علاقه‌ای ندارند، معمولا تمایلی به تمیز نگه داشتن خود ندارند، تا یک ساعت بعد از مصرف بدنشان شروع به خارش می‌کند، دچار آبریزش بینی و حالات خماری می‌شوند، اندازه‌ی مردمک چشمشان تغییر می‌کند و به مشکلات و بیماری‌های جسمانی مبتلا می‌شوند.  در اصل فرد معتاد با تغییر روند زندگی اش و بی برنامگی در سایر فعالیت های اعضای خانواده اختلال ایجاد می کند. در نتیجه خانواده با این تغییرات متوجه حالت غیر عادی می شوند.

از لحاظ روانی نیز افراد معتاد از خانواده و اطرافیان دوری می‌کنند و تنهایی را به آن‌ها ترجیح می‌دهند. این تاثیر اعتیاد بر خانواده قابل پذیرش نیست.اینگونه افراد معمولا اعتیاد خود را به دروغ پنهان کرده و به تدریج به دروغگویی عادت می‌کنند، بسیار پرحرف می‌شوند و در همه‌ی زمینه‌ها نظر خود را اعلام می‌کنند. در عملکردهای شغلی و اجتماعی افت می‌کنند. در چنین مواقعی بیکاری و اعتیاد هر دو گریبان فرد را خواهد گرفت. آنها معمولا اصرار دارند که تنها به بیرون بروند و خبر ترک اعتیاد دیگران را تکذیب می‌کنند.

اگر نشانه‌های اعتیاد به مواد مخدر را در فرد مورد نظر خود دیدید، توصیه می‌شود در ابتدا با یک درمانگر متخصص و روان‌شناس مشورت نمایید و شتابزده عمل نکنید، چراکه می‌توانید با استفاده از راهنمایی‌های متخصصان بهترین واکنش را داشته باشید.

اینفوگرافیک چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم؟

 اینفوگرافیک چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم؟

چه رفتاری با فرد معتاد داشته باشم؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که در گرایش و یا ترک اعتیاد اهمیت دارد، نقش خانواده و تاثیر دوستان در اعتیاد است. زیرا می‌توانند با حمایت و پشتیبانی فرد را برای ترک تشویق کنند و در او انگیزه‌ای برای ترک ایجاد نمایند. برای این که خانواده‌ها بتوانند بهترین واکنش را در برابر اعتیاد افراد داشته باشند، باید در زمینه‌ی اعتیاد اطلاعات لازم را به دست بیاورند و به حرف‌های اطرافیان اتکا نکنند. نکته مهم این است که خانواده یک سیستم است و اعضای آن بر یکدیگر تاثیر مستقیم می گذارند. لذا فردی که درگیر معضل اعتیاد است نیازمند درک و همراهی سایر اطرافیان می باشد. نقش خانواده در ترک اعتیاد بسیار سرنوشت ساز است. خانواده با فراهم کردن بستر امن و توجه به خواسته ها و نیازهای عاطفی و روانی فرد معتاد نقش بسزایی در ایجاد انگیزه برای ترک فرد معتاد خواهند داشت. با این کار فرد معتاد عزت نفس از دست رفته خود را بدست می آورد و می تواند قدم هایی برای ترک بردارد. بهترین درمان، درمانی است که خانواده را وارد این مسیر کند.

 از آنجا که یکی از دلایل اصلی اعتیاد مشکلات خانوادگی است، شرکت در جلسات خانواده درمانی بسیار مفید و اثربخش خواهد بود. گاهی این جلسات به صورت گروهی برگزار می‌ِشود و خانواده‌هایی که مشکل مشابهی دارند می‌توانند ار تجربیات همدیگر استفاده کنند. برای اینکه بتوانید نحوه‌ی رفتار در مواجه با فرد معتاد را بدانید،‌ توصیه می‌شود با یک روانشناس متخصص اعتیاد در ارتباط باشید تا بتوانید واکنش مناسبی در برابر فرد معتاد داشته باشید. توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله خانواده درمانی چیست را مطالعه فرمایید.

چگونه در فرد معتاد انگیزه‌ای برای ترک ایجاد کنیم؟

مهمترین مسئله در ترک اعتیاد تمایل خود فرد برای ترک است؛ افرادی که میل به ترک دارند می‌توانند اراده کنند و از دام اعتیاد رها شوند. اما افرادی که تمایلی برای ترک ندارند، لازم است در آن‌ها ایجاد انگیزه شود تا اراده‌ی ترک را پیدا کنند. راهکارهایی که به شما کمک می‌کند در رفتار با معتاد او را به ترک تشویق کنید عبارتند از:

1. قبول حقیقت و کسب اطلاعات

برای اینکه بتوانید فرد را برای ترک کردن تشویق کنید، باید در ابتدا اعتیاد شخص معتاد را بپذیرید و آن را انکار نکنید؛ سپس در رابطه با نوع مواد مخدر اطلاعات لازم را کسب کنید تا در شرایط خاص غافلگیر نشوید و درک بهتری از موقعیت فرد معتاد داشته باشید. هر چند قبول وضعیت فرد معتاد برای خانواده و اطرافیانش گاهی دردناک است اما این کار باعث تصمیم گیری منطقی و برداشتن گام هایی برای کمک به ترک او می شود. شما با شناسایی علل گرایش به اعتیاد شده می توانید انگیزه ترک را ه

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*