ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی را با این روش ها کنترل کنید!

راه های کنترل اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی چیست؟ دوران نامزدی و زمان پیش از ازدواج، نگرانی خاصی وجود دارد که باعث می شود، عروس و داماد اضطراب داشته باشند و این استرس با توجه به شرایط خاص آن ها ممکن است، آنقدر افزایش پیدا کند که در مواردی محل اختلاف عروس و داماد باشد. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.  

تماس با مشاور

 

اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی

دوران نامزدی با تمام شیرینی و شادی که به همراه دارد، استرس و اضطراب های لاجرمی دارد، که با تدبیر و انجام روش هایی می توان میزان آن را کاهش و کنترل کرد. دوران نامزدی دورانی است، که طرفین ازدواج، شور و شوق آماده شدن برای زندگی مشترک را تجربه می کنند.
اما در کنار آن، به دلیل قرار گرفتن در روزهای اخر نامزدی و کمبود وقت، نگرانی مهیا کردن امکانات ازدواج، از قبیل خرید وسایل و جهیزیه، اجاره کردن خانه، مشکلات مالی، جدا شدن از دوران مجردی و ورود به یک زندگی مشترک باعث می شود، که تنش هایی در روابط دو طرف شکل بگیرد و هر دو مضطرب باشند، که چه اتفاقی قرار است بیفتد و آیا به موقع همه چیز آماده می شود. اضطراب های دوران نامزدی می تواند با توجه به مسائل تازه ای که طرفین با آن روبرو می شوند می تواند متفاوت و متعدد باشد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود.

1-اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی | عدم تفاهم بین خانواده ها

یکی از مرسوم ترین و شایع ترین مسائلی که به تولید اضطراب میان طرفین می انجامد، عدم تفاهم خانواده ها است، که در مراحل مختلف نامزدی و به ویژه روزهای نزدیک به ازدواج خود را نشان می دهد. و می توان از مصادیق آن، عدم تفاوهم در خرید جهیزیه، مکان زندگی زوجین، نحوه ی برگزاری مراسم و غیره را نام برد، که هر کدام می تواند به ایجاد بحث و استرس بین طرفین بیانجامد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلافات و مشکلات خانوادگی کلیک کنید.

2-تایید نشدن توسط خانواده همسر و شکست عاطفی

این موضوع نیز به اندازه مسئله ی قبل رایج است و در مواردی که خانواده ها به انتخاب فرزند خود احترام نمی گذارند و مخاطب او را نمی پسندند، باعث به وجود آمدن اضطراب شدید بین دختر و پسر و حتی اختلاف می شود.
اگر یکی از طرفین یا هر دو، از قبل با شکست عاطفی روبرو شده باشند یا در زندگی قبلی خود مشکلاتی داشته اند و سرانجام خوبی را تجربه نکرده باشند، تجربیات غم انگیز قبلی آنها می تواند، به رابطه ی جدید صدمه بزند یا فرد را در مورد انتخاب فعلی به اضطراب بیاندازد و رابطه را با چالش و نگرانی روبرو کند.

3-عدم آگاهی و آمادگی ذهنی و عدم مهارت ارتباطی

وقتی دختر و پسر شناخت درستی نسبت به زندگی متاهلی ندارند و از قبل نسبت به آن آمادگی ذهنی و فکری ندارند، این موضوع باعث می شود، که نسبت به مسئولیت های جدید خود اضطراب و نگرانی داشته باشند و مطمئن نیستند که آیا قادر به اداره زندگی متاهلی هستند یا خیر.
یکی از انواع اضطراب های جدی که بین زوجین پیش می آید، نداشتن مهارت های ارتباطی و عدم آگاهی لازم در این زمینه است. که بعضا باعث به وجود آمدن سوء تفاهم بین فرد و خانواده طرف مقابل و به وجود آمدن اضطراب می شود، که در صورت ادامه، تنش های زیادی ایجاد می کند و استرس را افزایش می دهد.  
اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی

راهکار های کاهش اضطراب دوران نامزدی

برای کنترل و کاهش اضطراب روزهای پایانی دروان نامزدی می توان از شیوه ها و اقداماتی استفاده کرد، که برخی از مهترین آن ها عبارتند از:

1-افزایش مهارت های اجتماعی و ارتباطی

از مهمترین عوامل تاثیر گذار در ایجاد فضای آرام روحی بین طرفین و خانواده ها، مجهز بودن زن و مرد به ابزار های ارتباطی و تعامل مثبت با همسر و خانواده اوست، که به کاهش اضطراب و تنش مابین آنها کمک می کند. ضمن این که از ایجاد سوء تفاهم و تعارضات احتمالی جلوگیری می کند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

2-جلوگیری از بزرگ کردن مشکلات

دختران و پسران معمولا قبل از ازدواج نسبت به زندگی دیدگاه رمانتیکی دارند و فکر می کنند که از قبل همه چیز مهیا خواهد بود، اما به مرور و در برخورد با مشکلات و روبه رو شدن با واقعیات زندگی، ممکن است، فکر کنند که مسیر را اشتباه آمده اند یا طرف مقابل مناسب آن ها نیست. بنابراین با بزرگ کردن مشکلات ارتباطی و گرفتاری های ریز و درشت زندگی، سعی می کنند به عقب برگردند، اما این درست نیست.
واقعیت این است، که زندگی نیاز به تلاش بسیار دو طرف و سازندگی دارد و نباید با اولین مشکلات عقب نشینی کرد. زندگی درست، نیازمند نگاه منطقی به مسائل و رابطه زناشویی است. پس باید خود را برای عبور از پیچ و خم های آن آماده کنید. اگر از قبل نسبت به این مسائل آگاهی داشته باشید، کمتر مشکلات شما را آزار می دهد. باید بپذیرید که به عنوان دو انسانی که تازه زندگی مشترک را آغاز می کنید، تجربه محدودی دارید و کامل نیستید. و بدون توقع غیرمنطقی از طرف مقابل، با یکدیگر برای از بین بردن مسائل همفکری کنید.

3-اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی | سازگاری با زندگی مشترک

از دیگر عواملی که مخل آرامش طرفین در روزهای قبل از ازدواج است، عدم سازگاری طرفین با موضوع زندگی مشترک است. درواقع آن ها هنوز نتوانسته اند، این موضوع را درک کنند که در زندگی مشترک تصمیمات و اقدامات مربوط به زندگی مشترک باید با همفکری دو طرف انجام شود و سعی می کنند استقلال دوران مجردی خود را حفظ کنند. به این ترتیب اعتراض طرف مقابل را برنمی تابند، سعی می کنند مخاطب خود را نادیده بگیرند و تنهایی تصمیم بگیرند یا عقاید خود را تحمیل کنند، که این موضوع باعث به وجود آمدن تنش، اضطراب، اختلاف و ناسازگاری بین آن ها می شود.
بنابراین بهترین کار برای جلوگیری از این موضوعات ابتدا آگاهی نسبت به مقوله ازدواج، ساختار زندگی مشترک و پیامدهای آن پیدا کنند و سپس مواضع خود را از همان ابتدا مشخص کنند و به توافق های لازم برسند تا در خلال نامزدی و نزدیک شدن به ازدواج با چنین مشکلاتی برخورد نکنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آمادگی برای ازدواج کلیک کنید.

4-درک متقابل

زمانی که طرفین در طول دوره ی نامزدی در حال روبرو شدن با مشکلات عدیده ی قبل از ازدواج هستند، معقول است که برای کمک به یکدیگر و کم کردن میزان استرس هم، سعی کنند همدیگر را از جمیع جهات درک کنند. با یکدیگر مشکلات را حل کنند. همدیگر را تنها نگذارند و از درگیری به دلیل مسائلی که از عهده آن ها برنمی آید یا زمان بر است، بپرهیزند. زندگی مشترک زمانی به خوبی آغاز می شود، که دو طرف برای آن تلاش کنند و از گذاشتن فشارهای مالی و عاطفی بر شانه ی همدیگر خودداری کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خوشبختی در زندگی مشترک کلیک کنید.

5-اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی | برقراری ارتباط موثر

این مسئله زمانی اتفاق می افتد، که دختر و پسر نسبت به ویژگی های فردی یکدیگر آگاهی داشته باشند و آن را رعایت کنند. زنان دوست دارند برای رفع مشکلات خود و از بین رفتن استرشان با همسرشان صحبت کنند و به این طریق آرام می شوند. بنابراین مرد باید در این مواقع به هسرش اجازه صحبت بدهد و از او فاصله نگیرد. درغیر این صورت برای همسرش سوء تفاهم درست می شود، که علاقه ی میان آن ها کم شده و میزان دلبستگی او کم شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه وابستگی به همسر کلیک کنید.
در مقابل مردها زمانی که تحت فشار قرار می گیرند، نیاز دارند که تنها باشند و با حرف زدن آرام نمی شوند. بلکه نیاز به خلوت دارند تا بتوانند خود را بازسازی کنند تا اعصابشان آرام شود یا راه حلی برای رفع مشکل خود پیدا کنند. در این مواقع همسر او باید اجازه ی این تنهایی را به مرد بدهد و این نیاز به تنهایی و سکوت را بد تعبیر نکند. با زمان دادن به همسرش او را درک کند.

6-عدم سخت گیری

برای این که در ابتدای زندگی به هر دوی طرفین فشار کمتری وارد شود، می توانید با کاهش سطح توقع خود، شرایط را آسان کنید. زیرا اویل ازدواج محرک هایی که استرس را افزایش می دهد زیاد است و شما نیز اگر بخواهید با سخت گیری و ایده آل گرایی نسبت به همه چیز برخورد کنید، شرایط را سخت می کنید. که نتیجه ی آن اعمال فشار روی خودتان و همسرتان خواهد بود.
زمان زیادی برای رسیدن به شرایط آرمانی و پوشش خواسته های رویایی تان وجود دارد و نیازی نیست که در ابتدای زندگی خود را تحت فشار قرار دهید و استرس و اضطراب بالایی برای فراهم کردن آن ها تحمل کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

7-اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی | اعتماد به یکدیگر

اعتماد به یکدیگر سنگ بنای اولیه ی زندگی مشترک است. بنابراین سعی کنید از ابتدا به صداقت، حمایت، وفاداری و عشق طرف مقابل اعتماد داشته باشید و اجازه دهید مخاطبتان از این حس اعتماد شما احساس خوب داشته باشد و بداند که در صورت بروز مشکلاتی در زندگی او را قبول دارید. به این شکل اعتماد به نفس لازم را برای حل مسائل و تنش ها خواهد داشت. هر چه اعتماد بیشتری در رابطه حاکم باشد، هر دو طرف احساس بالندگی و آرامش بیشتری از زندگی مشترک می گیرند و با امید و عشق زندگی را شروع می کنند.

8-خودابرازی و بیان احساسات

یکی از کارهای موثر در شکل گیری زندگی امن و از بین رفتن اضطراب این است، که در بیان احساسات خود نسبت به طرف مقابل و خود ابرازی دست و دلباز باشید تا طرف مقابل نسبت به میزان علاقه ی شما به خودش مطمئن شود، از آنچه درون شما می گذرد اطلاع داشته باشد و بداند اگر مشکلی وجود دارد، به موقع آن را از بین ببرد. اما سکوت شما باعث می شود او نسبت به احساسات شما دچار سوء تفاهم شود و دلگرمی لازم برای زندگی مشترک نداشته باشد.

9-درنظر گرفتن زمانی برای باهم بودن

نامزدها نیاز دارند، زمان هایی را با یکدیگر بگذرانند، تا نسبت به خلق و خو، احساسات، نقطه نظرات و خصوصیات یکدیگر بیشتر آشنا شوند، بتوانند در مورد همه مسائل صحبت کنند، با ابراز احساسات به یکدیگر نزدیک شوند، از مصاحبت یکدیگر لذت برده و انرژی بگیرند و مشکلات را با همفکری هم حل کنند. بنابراین این زمان را برای یکدیگر درنظر بگیرید و اوقات خوشی را با هم رمق بزنید که به ایجاد ارتباط موثر بین تان عمق بیشتری بدهد.

10-پذیرش نقاط ضعف و تاریک خود

از این که اجازه بدهید طرف مقابل نقاط ضعف و مشکلات شما را بداند نترسید، دانستن این موضوع می تواند کمک کند، تا او هم بدون نگرانی و با اعتماد کامل نقاط ضعف خود را بروز دهد و به کمک هم این مشکلات را حل کنید و از یکدیگر حمایت کنید، تا نقاط ضعفتان از بین برود. قاعدتا انسان موجود کاملی نیست و هر کسی نقاط ضعفی دارد، نقاط تاریکی که از بیان آن ها احساس ناراحتی می کند. اما بازگو کردن آن ها برای شریک زندگی باعث ایجاد صمیمیت بیشتر و شناخت و تفاهم بیشتر می شود. برای دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.
اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی

11-اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی | ورزش کردن

انجام حرکات و فعالیت های ورزشی به کاهش استرس تان کمک می کند. سعی کنید به صورت روزانه ورزش کنید و با مهار استرس های قبل از ازدواج، به کاهش تنش میان خود و همسرتان کمک کنید. انجام پیاده روی و استفاده از طبیعت نیز به همراه همسرتان، به آرامش ذهنی هر دوی شما کمک می کند و اجازه می دهد با فکری آرام به حل مشکلات بپردازید. حفظ آرامش و پیدا کردن راه هایی که استرس شما را از بین می برد، باعث می شود که عملکرد بهتری داشته باشید و نسبت به هر موضوعی با تحریک پذیری بالا پاسخ ندهید.

12-پیش بینی مشکلات قبل از ازدواج

این که اجازه دهید مشکلات ازدواج تا روزهای پایانی دوران نامزدی به شما فشار بیاورند، می توانند اضطراب زیادی برای شما به همراه داشته باشد. از چندین ماه قبل برای تمام آنچه نیاز به اقدام و تدارک است فکر و برنامه ریزی کنید، تا در روزهای پایانی با انبوهی از مشکلات مالی و غیره تحت فشار قرار نگیرید. برنامه ریزی معمولا یک نقشه ی ترسیم شده به دست می دهد، که به مغز برای چیدمان راه حل های مختلف کمک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.

13-استفاده از روان درمانی

در مواردی که استرس و اضطراب در سطح رابطه به میزان بالایی افزایش پیدا کرده و نیازمند اقدام جدی است، مراجعه به روان درمانگر و دریافت کمک حرفه ای و روان درمانی مناسب است. تا مسئله ی اضطراب مدیریت شود. درغیر این صورت می تواند روی عملکرد شما و ازدواج تان تاثیر نامطلوبی گذاشته و اوضاع را از کنترل خارج کند.  

سخن آخر درمورد اضطراب روزهای آخر دوران نامزدی

توصیه ما به افرادی که به تازگی دروان نامزدی خود را شروع کرده اند، این است که از همان ابتدا با افزایش آگاهی خود و نگاه واقع بینانه، مشکلات ارتباطی و مسائل پیش از ازدواج را پیش بینی کرده و از قبل برای آن آماده شوند، تا در ادامه ی مسیر بتوانند با درایت، سختی های دوران نامزدی را پشت سر بگذارند  و ازدواجی آرام را شروع کنند. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*