ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت احساسات مثبت | چند راهکار ساده و موثر

از روش‌های تقویت احساسات مثبت چه می‌دانید؟ میزان احساسات مثبت تجربه شده توسط افراد، در سطح رضایت از زندگی آن‌ها تأثیر بسزایی دارد. این روزها اکثر افراد چیزهایی راجع به مثبت اندیشی می‌دانند اما متأسفانه فشارها و استرس‌های روزمره و ناتوانی در مدیریت آن‌ها باعث می‌شود که احساسات مثبت در زندگی تا حد زیادی کاهش یابد و جای خود را به احساسات ناخوشایندی نظیر اضطراب بدهند. اگر این احساسات منجر به کاهش رضایتمندی شما در زندگی شده است و به دنبال راه و روش‌هایی برای تقویت احساسات مثبت خود هستید، در این مقاله به راهکارهایی در این زمینه اشاره کرده‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید می‌باشد. بهره بردن از مشاوره روانشناسی نیز می‌تواند در تقویت احساسات مثبت تاثیر بسزایی داشته باشد.

گیف تقویت احساسات مثبت

مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت

هر احساس مثبتی که شما در خود ایجاد می‌کنید به‌تنهایی قادر است که به احساسات مثبت دیگری بیانجامد. هیجانات خوشایند در ارتقا و بهبود کیفیت زندگی شما تأثیر بسزایی خواهند داشت. از جمله مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت می‌توان به نکات زیر اشاره کرد.

1- تقویت احساسات مثبت و توجه و تمرکز

تقویت احساسات مثبت یکی از راه‌های افزایش تمرکز است. هنگامی که شما هیجانات منفی را تجربه می‌کنید، توجه و تمرکزتان بسیار محدود و به چیزهایی معطوف می‌شود که هیجانات منفی شما را تشدید می‌کند. در نتیجه شما در دوری باطل گرفتار خواهید شد. اما اگر احساسات مثبت داشته باشید توجه و تمرکز گسترده‌تر و عمیق‌تری پیدا خواهید کرد که به شما فرصت می‌دهد با توجه به همه اجزای محیط خود به برداشت کلی بهتری از وضعیت دست پیدا کنید.

برای اطلاع بیشتر درباره راه های افزایش تمرکز کلیک کنید.

2- برقراری روابط سازنده‌ به کمک احساسات مثبت

احساسات مثبت در داشتن روابطی مثبت و سازنده تأثیر بسیاری دارد. برای مثال زوج‌هایی که اغلب هیجانات ناخوشایندی را تجربه می‌کنند، معمولاً روابط خشکی با یکدیگر دارند؛ چرا که دائماً تلاش می‌کنند به شیوه قابل پیش‌بینی و کاملاً ساختارمندی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در حالی که زوج‌های خوشحال و سرزنده که اغلب هیجانات مثبتی را در طول زندگی تجربه می‌کنند در ارتباط عاطفی خود با یکدیگر انعطاف‌پذیری بیشتری به خرج می‌دهند و روابط پویا و سازنده‌تری با یکدیگر دارند.

3- افزایش مقاومت نسبت به هیجانات منفی

تجربه احساسات مثبت بیشتر در زندگی باعث می‌شود هنگامی که افراد با هیجانات و احساسات منفی مواجه می‌شوند بتوانند مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. تحقیقات نشان داده است افرادی که معمولاً بیانات هیجانی مثبت‌تری از خود نشان می‌دهند، از مهارت‌های سازگاری بالاتری برخوردارند و در مواجهه با رویدادهای استرس‌زای زندگی راحت‌تر می‌توانند آن‌ها را مدیریت کنند و از خود انعطاف‌پذیری نشان دهند.

برای آشنایی بیشتر با احساسات کلیک کنید.

راه‌های تقویت احساسات مثبت در زندگی

روش‌های متعدد و متنوعی توسط متخصصان مطرح می‌شود که به شما این فرصت را می‌دهد تا بتوانید احساسات و هیجانات مثبت‌تری را به زندگی خود دعوت کنید. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد. این روش‌ها همگی در پژوهش‌های علمی به عنوان روش‌های مؤثر در پرورش احساسات مثبت تائید شده است.

1- از تکنیک‌های ریلکسیشن یا آرام سازی استفاده کنید

تکنیک‌های ریلکسیشن روش‌هایی نظیر مراقبه، یوگا و تمرین‌های ریلکسیشن عضلانی را شامل می‌شود. احساسات خوشایندی که در تمرین‌های ابتدایی تکنیک‌های ریلکسیشن به سراغ فرد می‌آیند به او کمک می‌کند تا بتواند احساسات منفی را به مثبت تبدیل کند و به مقاومت بیشتری در برابر این احساسات دست یابد.

برای آگاهی از تکنیک های آرام سازی از جمله مراقبه کلیک کنید.

2- به دنبال معنای مثبت در وقایع پیرامون خود باشید

شما به سه طریق می‌توانید رویدادهای پیرامون خود را به شیوه‌ای مثبت نگاه کنید و بتوانید این احساسات را در خود تقویت نمایید. این سه شیوه شامل موارد زیر است.

- از تکنیک قاب گیری مجدد استفاده کنید. به این صورت که تلاش از زاویه‌ای دیگر به نمای پیرامون خود نگاه کنید و ببینید آیا می‌توانید جز آنچه که می‌بینید معنای دیگری بیافرینید یا خیر.

- به رویدادهای روزمره خود بیشتر توجه کنید و تلاش کنید برای کارهای روتین خود نیز ارزش مثبتی قائل شوید وبا نگاه مثبت اندیش به آنان نگاه کنید.

- برای خود اهداف واقع‌بینانه‌ای وضع کنید. هر چقدر اهداف شما واقع بینانه تر باشد احتمال دست‌یابی به آن‌ها نیز بالاتر می‌رود. در نتیجه با دست‌یابی بیشتر به اهدافتان مسلما میزان هیجانات مثبت نیز در شما بیشتر خواهد شد.

برای شناخت بیشتر درباره مثبت اندیشی کلیک کنید.

3- لبخند بزنید!

چه زمانی که شما حقیقتاً لبخند می‌زنید و چه موقعی که تلاش می‌کنید لبخند به لب داشته باشید مغز انتقال‌دهنده‌ها و ناقل‌های شیمیایی مشابهی را ترشح می‌کند. به همین خاطر لبخند زدن حتی در زمانی که شما عمیقاً هیجانات مثبتی را تجربه نمی‌کنید به تقویت احساسات مثبت شما کمک خواهد کرد.

4- علائق خود را پیدا کنید

تلاش کنید تا علائق خود را بشناسید و برای انجام آن‌ها برنامه ریزی کنید. زمانی که شما به علائق خود می‌پردازید احساس مفید بودن و منحصر به فردی بیشتری خواهید کرد در نتیجه هیجانات مثبت در شما با این فعالیت‌ها بیشتر خواهد شد.

آشنایی با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره تقویت احساسات مثبت

انجام فعالیت‌های ورزشی و هنری می‌تواند احساسات مثبت را تقویت کند؟

به طور کلی انجام هر گونه فعالیتی که به شما احساسات خوبی را منتقل کند و احساس منحصر به فرد بودن و مفید بودن را بدهد باعث تقویت احساسات مثبت در شما خواهد شد و تاثیرات مثبت خود را بر زندگی‌تان می‌گذارد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه تقویت احساسات مثبت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*