ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تقویت هوش هیجانی | تغذیه هوش هیجانی

تقویت هوش هیجانی چگونه میسر می‌شود؟ هوش هیجانی به میزان توانایی افراد در تشخیص خود و دیگران گفته می‌شود. هر چقدر شما از هوش هیجانی بالاتری برخوردار باشید بهتر می‌توانید هیجانات خود را مدیریت کرده و در ارتباط با دیگران نیز بهتر عمل می‌کنید؛ چرا که هوش هیجانی این قابلیت را به شما می‌دهد که با دیگران بهتر همدلی کرده و درک متقابل بالاتری از آن‌ها داشته باشید. مسلما این قابلیت به روابط بهتر و عمیق‌تری منجر خواهد شد. اگر در مورد راه‌های تقویت هوش هیجانی سؤالاتی در ذهن خود دارید ما در ادامه مطلب توضیحاتی در این باره ارائه کرده‌ایم که مطالعه آن می‌تواند پاسخ گوی سؤالات شما باشد.

تماس با مشاور

هوش هیجانی چیست؟ 

هوش هیجانی نوعی توانمندی در ارتباطات بین فردی است که به افراد کمک می‌کند بتوانند احساسات و هیجانات دیگران را راحت‌تر تشخیص داده و آن‌ها را درک کنند. علاوه بر این برخورداری از هوش هیجانی باعث می‌شود که افراد نسبت به جریان یافتن هیجانات مختلف در خود نیز آگاهی بالاتری داشته و بتوانند به خوبی آن‌ها را مدیریت نمایند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه هوش هیجانی کلیک کنید.

اینفوگرافیک تقویت هوش هیجانی

اینفوگرافیک تقویت هوش هیجانی

پرورش و تقویت هوش هیجانی چه اهمیتی دارد؟

از آنجایی که هوش هیجانی به درک و همدلی بیشتر با افراد می‌انجامد، افراد با هوش هیجانی بالا معمولاً از مهارت‌های ارتباطی بهتری برخوردارند و در ارتباطاتشان عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. هوش هیجانی نه تنها در طول روابط روزمره کمک بسیاری به افراد می‌کند بلکه در موفقیت شغلی نیز بسیار تأثیرگذار است. برای آگاهی بیشتر از مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

در تحقیقاتی که سطح هوش هیجانی مدیران موفق مورد ارزیابی قرار می‌گرفت نتایج نشان داد بیش از 90 درصد این مدیران از هوش هیجانی بالایی برخوردارند. در نتیجه اگر شما هوش هیجانی بالایی داشته باشید نه تنها در روابط خود با آشنایان و اطرافیانتان خوب عمل خواهید کرد بلکه احتمال موفقیت تحصیلی و شغلی‌تان نیز افزایش خواهد یافت. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه موفقیت تحصیلی کلیک کنید.

تقویت هوش هیجانی | چگونه هوش هیجانی را تقویت کنیم؟

بسیاری از افرادی که برای حل مشکلاتشان به روانشناس مراجعه می‌کنند علائمی از هوش هیجانی پایین را از خود نشان می‌دهند که باعث می‌شود آن‌ها دائماً در روابط خود شکست خورده و احساس ناکامی کنند. روانشناسان برای تقویت هوش هیجانی برخی راهکارهای عمومی را مطرح می‌کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1. احساسات و هیجانات منفی خود را مدیریت کنید

اگر  قادر به کنترل هیجانات و احساسات منفی خود باشید و آن‌ها را کاهش دهید، کم‌تر تحت فشار شدید شرایط قرار می‌گیرید. برای مدیریت کردن شرایط، هنگامی که کسی یا موقعیتی موجب ناراحتی شما می‌شود سریعاً قضاوت و نتیجه گیری نکنید، بلکه این فرصت را به خودتان بدهید که موقعیت ناراحت کننده را از دریچه‌های گوناگونی ببینید. روش‌های کنترل هیجانی نظیر کنترل خشم و مدیریت استرس به شما کمک خواهند کرد که در این مواقع بتوانید فرمان احساساتتان را به عهده بگیرید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه کنترل خشم کلیک کنید.

2. همدلی را تمرین نمایید

مهارت همدلی با دیگران یکی از فاکتورهای اصلی در هوش هیجانی محسوب می‌شود. برای همدلی کردن با دیگرن باید بر احساسات آن‌ها متمرکز شوید و گاهی با کفش‌های آنان راه بروید. یعنی خودتان را در موقعیت و جایگاه آن‌ها تصورکرده و ببینید که اگر در آن موقعیت بودید چه احساسی داشتید. این تمرین حتی اگر لحظاتی در روز را شامل شود باز هم در طولانی مدت مهارت همدلی شما را افزایش خواهد داد. برای اطلاع بیشتر از مهارت همدلی کلیک کنید.

3. تقویت هوش هیجانی | استرس‌های روزمره خود را بشناسید

برای آنکه مدیریت هیجانات شما بهبود پیدا کند و هوش هیجانی‌تان تقویت شود، باید در ابتدا عوامل استرس‌زای زندگی خود را بشناسید تا برای از میان برداشتن آن‌ها گام بردارید. بسیاری از افراد روزانه استرس و فشارها زیادی را تجربه می‌کنند بدون آنکه بدانند دقیقاً چه چیزهایی موجب ایجاد حالات ناخوشایند برای آن‌ها می‌شود.

به همین منظور فعالیت‌های روزمره خود را در نظر گرفته و ببینید با ایجاد تغییر در کدام بخش از کارها و رفتارهای خود می‌توانید میزان استرس‌های روزانه‌تان را کاهش دهید.

4. احساسات خود را زیر نظر بگیرید

گاهی اوقات زندگی آنقدر پرمشغله می‌شود که افراد خودشان را فراموش کرده و نسبت به عواطف و هیجانات‌شان غافل می‌شوند. برای رهایی از این غفلت و برقراری تماس دوباره با احساساتتان، زمانی از روز را تعیین کنید تا در این زمان به احساسات و هیجانات خود در طول روز بیاندیشید. در این زمان به این موضوع فکر کنید که در چه موقعیت‌هایی هیجانات شدیدتری را تجربه می‌کنید و هیجانات شما معمولاً با چه حالات بدنی برایتان همراه می‌شود. هر چقدر در این تمرین بینش بیشتری به دست آورید در حقیقت هوش هیجانی خود را تقویت کرده‌اید. افرادی که نسبت به هیجانات خود آگاهی بیشتری دارند در درک هیجانات دیگران نیز با مشکلات کم‌تری مواجه می‌شوند. با تقویت هوش هیجانی می‌توانید موفقیت تحصیلی خود را نیز تضمین کنید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره تحصیلی کلیک کنید.

5. گوش دادن فعال را تمرین نمایید 

برای اینکه از هیجانات دیگران آگاه شوید ابتدا باید بتوانید در یک ارتباط درست قرار گرفته و درک متقابل را تمرین کنید. ریشه بسیاری از عدم تفاهم ها این است که افراد به اندازه کافی در طول روز به یکدیگر گوش فرا نمی‌دهند و تنها شنونده‌ای منفعل هستند. برای این که بتوانید گوش دادن فعال را تمرین کنید باید در هنگام صحبت کردن دیگران تلاش نمایید با حالات چهره و بدن خود به او نشان دهید که مشتاق شنیدن حرف‌هایش هستید. سعی کنید تمرکز خود را روی حرف‌ها و جملات نگه دارید و از پرداختن به کارهای دیگر نظیر بازی با تلفن همراه یا نگاه کردن به تلویزیون خودداری کنید. داشتن ارتباط چشمی مناسب و گفتن کلماتی که نشان می‌دهند شما به حرف‌های فرد مقابل توجه دارید همگی به تقویت مهارت گوش دادن فعال و بهبود هوش هیجانی کمک می‌کنند.

6. تقویت هوش هیجانی | همدلی را با کلام خود ابراز کنید

اهمیت دادن به احساسات و افکار دیگران تا زمانی که منجر به تغییر رفتار نشود کمکی به شما نمی‌کند. پس هنگامی که متوجه احساسات دیگران می‌شوید، تلاش کنید با کلمات مناسب به آن‌ها پاسخ دهید. برای مثال وقتی کسی در حالت نگرانی یا غم و اندوه قرار دارد، با جملات ساده به او نشان دهید برای احساساتش ارزش قائل هستید و در کنار او می‌مانید تا از آن شرایط عبور کند.

7. به زبان بدن افراد گوش فرا دهید 

درک هیجانات و احساسات دیگران مستلزم این است که بتوانید این احساسات را در رفتار و حالت‌های بدنی افراد مشاهده کرده و برای تشخیص آن‌ها تنها به محتوای کلام متکی نباشید. برای مثال همیشه افراد به طور واضح از غم و ناراحتی خود صحبت نمی‌کنند. اما فردی با هوش هیجانی بالا، می‌تواند این غم و اندوه را حتی در صورت ابراز نشدن تشخیص داده و به فرد مقابل نشان دهد که او را درک می‌کند. برای کسب اطلاعات در زمینه استعدادیابی کلیک کنید.

8. خودتان را به صورت یک کل در نظر بگیرید 

برای اینکه بتوانید از هیجانات مختلفی که در درونتان جریان دارد آگاه شوید باید خودتان را به صورت یک کل در نظر بگیرید. کلیتی که می‌تواند ابعاد مثبت و منفی مختلفی پیدا کرده و همیشه در یک حالت پایدار باقی نمی‌ماند. باید بپذیرید که همه افراد در درون خود علاوه بر احساس عشق، شادی و لذت هیجاناتی نظیر تفرت، خشم و غم را نیز تجربه کرده و نباید هیچ کدام از ای‌ها را نادیده بگیرید یا بابت آن‌ها خود را سرزنش کنیم. مهم این است که این هیجانات تعدیل شده و منجر به بدرفتاری با دیگران نشوند.

9. تقویت هوش هیجانی | موقعیت های هیجانی را پیش بینی کنید

برای اینکه بتوانید احساسات خود و دیگران را بهتر بشناسید، باید موقعیت‌های ایجاد کننده هیجانات مختلف را در ذهن خود تجسم کرده و پیش بینی نمایید که هر موقعیتی می‌تواند چه احساساتی را در شما و اطرافیان به جریان بیاندازد. برای مثال به این فکر کنید چه موقعیت‌هایی می توانند خشم شدید را در شما برانگیزند و آیا این موقعیت‌ها به همان اندازه موجب آزار دیگران نیز می‌شوند یا خیر؟

10. از تصمیم گیری هیجانی خودداری کنید

یکی از مسائل بسیار مهمی که نشان دهنده کنترل مناسب احساسات در شماست تصمیم نگرفتن در موقعیت‌های هیجانی است. این امر تنها به هیجانات منفی اختصاص ندارد بلکه بررسی‌ها نشان داده حتی تصمیم گیری در زمانی که بسیار شاد هستید نیز ممکن است عواقب چندان خوشایندی به بار نیاورد. در نتیجه تلاش کنید تصمیم گیری به خصوص در مورد موضوعات مهم را به زمانی موکول کنید که هیجاناتتان اندکی فروکش کرده و در وضعیت باثبات‌تری قرار گرفته باشید.

11. رفتارهای مرتبط با هر هیجان را شناسایی کنید 

با کمی دقت در زندگی روزمره خود سعی کنید بفهمید هر هیجان خاص نظیر ترس، خشم، غم، شادی و لذت در نهایت به انجام چه رفتارهایی در شما منتهی می‌شود. این کار به شما کمک می‌کند هنگامی که در حال انجام یک رفتار خاص هستید و از جریان هیجانات در درون خود آگاهی ندارید، راحت‌تر به وجود احساسات مختلفتان پی ببرید و هم چنین احساسات دیگران را بهتر درک کنید.

12. تقویت هوش هیجانی | انتظار ذهن خوانی نداشته باشید 

بسیار اهمیت دارد که احساسات خود را بشناسید و در مورد آن‌ها با دیگران صحبت کنید. انتظار نداشته باشید که دیگران از آنچه در ذهنتان می‌گذرد خبر داشته باشند. برای مثال اگر از موضوعی ناراحت شده‌اید به جای قهر کردن یا گوشه گیری سعی کنید به فرد مقابل نشان دهید که اکنون از موضوع پیش آمده چه احساسی دارید و با او در این باره گفت و گو کنید.

13. قدرت به تعویق انداختن لذت ها را داشته باشید 

برای اینکه بتوانید بر خود و هیجاناتتان مسلط باشید انجام برخی تمرین‌ها بسیار موثر است. برای مثال تلاش کنید کسب یک لذت زودهنگام را با هدف به دست آوردن لذتی بلند مدت به تعویق بیاندازید. اگر شما هیچ گونه دوراندیشی نداشته باشید و تنها به دنبال کسب لذت‌های آنی باشید اغلب آسیب بیشتری می‌بینید و ازشادی‌های بزرگ زندگی محروم می‌مانید.

14. تمرین های تمرکز انجام دهید 

یکی از راه‌های افزایش هوش هیجانی این است که بتوانید قدرت تمرکز خود را بالا برده و در زمان حال رویدادها را به درستی تجزیه و تحلیل نمایید. کمک گرفتن از برخی تکنیک‌های روان شناسی نظیر تکنیک‌های ذهن آگاهی، ریلکسیشن و تکنیک‌های تنفسی به شما کمک می‌کند تا در این زمینه به مهارت‌های بیشتری دست پیدا کنید.

15. از یک متخصص روانشناس کمک بگیرید 

مراجعه به روانشناس تنها به افرادی که دچار اختلال‌های روانی هستند اختصاص ندارد. چراکه روانشناسان می‌توانند در جلسات مشاوره خود، افزایش مهارت‌ها و توانایی‌های روزمره را نیز آموزش دهند. از همین رو هوش هیجانی هم می‌تواند به کمک روانشناس پرورش یافته و با تمرین در جلسات درمانی ارتقا پیدا کند. پس اگر احساس می‌کنید در زمینه شناسایی هیجانات یا کنترل آن‌ها با مشکل مواجه هستید، می‌توانید از یک فرد متخصص برای بهبود وضعیت خود کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تقویت هوش هیجان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*