ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خواب کافی برای بد

خواب کافی چه ضرورتی برای بدن دارد؟ خواب کم و یا خواب زیاد در طول شبانه روز هر دو پیامد‌های منفی برای فرد دارند. بیشتر افراد به دلیل عدم اطلاع از میزان خواب کافی بدن‌شان در سنین مختلف، به سلامت خود آسیب می‌زنند. استفاده از کافئین و دیگر مواد محرک برای بیدار ماندن و یا برعکس استفاده بیش از حد از داروهای خواب آور برای درمان بی خوابی از جمله اقداماتی است که فرد را در معرض آسیب‌های جسمانی و روانی قرار می‌دهد. همچنین در نظر گرفتن عوامل محیطی و جسمانی موثر در ساعت زیستی بدن، یکی از فاکتورهایی است که افراد آن را نادیده گرفته و به جای از بین بردن دلایل بی خوابی سعی در حل مشکلات خواب خود می‌کنند. در ادامه درباره میزان خواب مورد نیاز بدن در سنین مختلف، اهمیت خواب کافی، پیامدهای خواب ناکافی و اشتباهات رایج درباره میزان خواب صحبت خواهیم کرد.


گیف خواب کافی برای بدن چقدر باید باشد؟


میزان خواب کافی چقدر است؟

میزان خواب کافی در هر کس متفاوت و متناسب با سیستم فیزیولوژی بدن اوست. اما به طور کلی خواب کافی برای نوزادان بین 12 تا 18 ساعت در روز، کودکان بین 10 تا 12 ساعت در روز، نوجوانان بین 8 تا 10 ساعت و بزرگسالان بین 6 تا 8 ساعت در روز می‌باشد. هر کسی باید متناسب با میزان نیاز بدنش خواب خود را تنظیم کند. ممکن است فردی با 6 ساعت خواب عملکرد خوبی در طول روز داشته باشد و همین میزان برای دیگری کم باشد. بنابراین می‌توانید خودتان میزان خواب کافی را مشخص کنید.

برای اطلاع از میزان خواب نوزاد و خواب کودک کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک خواب کافی برای بدن چقدر باید باشد؟

اینفوگرافیک خواب کافی برای بدن چقدر باید باشد؟

خواب کافی چه اهمیتی دارد؟

داشتن خواب کافی از ضروریات مهم در زندگی است چرا که میزان و کیفیت خواب مستقیما بر عملکرد فرد در طول روز تاثیر می‌گذارد. خواب کافی در طول شبانه روز نیروی بدن، توازن احساساتی، خلاقیت، سرزندگی جسمی و حتی وزن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

جالب است که حتی در خواب، ذهن تان فعال بوده و فعالیت‌های محافظتی و زیستی را کنترل می‌کند. اگر طول زمان خواب برای انجام این فرآیندهای ذهنی کافی نباشد، قدرت کافی برای کار کردن، یادگیری، خلاقیت و برقراری ارتباط در طول روز را نخواهید داشت. کمبود خواب سبب ابتلا به اختلالات روانی و جسمی می‌شود. اما نگران نباشید به محض این که میزان خواب خود را تنظیم کنید انرژی به بدن شما باز می‌گردد و می‌توانید در طول روز کارهای بیشتری انجام دهید.

همچنین خواب کافی سبب سلامت قلب، پیشگیری از سرطان، کاهش استرس، بهبود حافظه، کاهش افسردگی، افزایش قدرت استدلال، تفکر و... می‌شود.

برای اطلاع بیشتر با تکنیک‌های داشتن خواب سریع کلیک کنید.

 

علائم کمبود خواب کافی

اگر کمتر از 8 ساعت روزانه بخوابید احتمالا به کمبود خواب دچار شوید. علائم کمبود خواب می‌توانند در همه محیط ها خود را نشان دهند. به طور مثال در کلاس درس همواره خواب آلود هستید و در طول روز نیاز به چرت زدن پیدا می‌کنید. همچنین هنگامی که می‌خواهید از خواب بیدار شوید با سختی‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنید و عصرها هنگام تلویزیون دیدن به خواب می‌روید. مجموعه این نشانه‌ها باعث می‌شود که شرایط کسالت آوری را تجربه کنید و حساس و زودرنج باشید. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که به درمان بی خوابی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر درباره روند درمان بی خوابی کلیک کنید.

 

پیامدهای خواب ناکافی کدام اند؟

1- کمبود خواب در کودکان و نوجوانان باعث می‌شود رفتارهای ناهنجار از خود بروز دهند، رفتار مناسبی در مدرسه نداشته باشند و با همسالان خود به خوبی سازگار نشوند.

2- خواب آلودگی سبب افزایش تصادفات رانندگی می‌شود.

3- خواب ناکافی احتمال مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.

4- اختلال در کیفیت و کمیت خواب سبب چروک شدن پوست و ابتلا به پیری زودرس می‌شود.

5- کم خوابی و خستگی سبب افزایش مشاجرات و بی حوصلگی می‌شود.

6- خواب ناکافی کارکرد فرآیندهای ذهنی از جمله حافظه، یادگیری و توانایی قضاوت کردن را کاهش می‌دهد.

برای اطلاع بیشتر درباره علت بی خوابی کلیک کنید.

 

اشتباهات رایج در مورد میزان خواب کافی

1. با یک ساعت کمتر خوابیدن در طول شب مشکلی به وجود نمی آید

برخی از افراد با خود می‌گویند "پنج ساعت خواب با شش ساعت فرقی ندارد، پس مهم نیست که یک ساعت کمتر بخوابم". شاید در این شرایط  خواب‌ آلودگی  در طول روز آنقدر مشهود نباشد، اما توجه داشته باشید که حتی از دست دادن یک ساعت از میزان خواب کافی می‌‌‌‌‌تواند در توانایی عکس العمل سریع و تفکر درست موثر باشد. همچنین این کارسبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، از بین رفتن تعادل متابولیسم و کم شدن توانایی مقابله با عفونت‌ها می‌شود و می‌تواند به مرور باعث ابتلا فرد به دیگر اختلالات خواب شود.

برای اطلاع بیشتر درباره اختلالات خواب کلیک کنید.

2. زیاد خوابیدن سبب از بین رفتن خستگی می شود

میزان خواب بسیار اهمیت دارد. کم خوابیدن و زیاد خوابیدن هر دو برای بدن ضرر دارند. آن چیزی که بیشتر اهمیت دارد کیفیت خواب است. بسیاری از افراد ممکن است هشت الی نه ساعت در طول شبانه روز بخوابند، اما وقتی بیدار می‌شوند احساس خوبی نداشته باشند.

خواب زیاد علاوه بر اینکه باعث بی حوصلگی و بی حالی می‌شود، کیفیت خواب را پایین می‌آورد. کسانی که زیاد می‌خوابند، در طول خواب به دفعات زیادی، بیدار شده و برای خوابیدن دوباره تلاش می‌کنند؛ این موضوع سبب می‌شود که مغز، فعالیت‌های آماده سازی روز بعد را چندین بار از سر بگیرد. تکرار مکرر این چرخه خواب مغز را خسته‌تر می‌کند.

3. کمبود خواب در طول هفته با خواب اضافی در تعطیلات جبران می شود

هر چند ممکن است این الگوی خواب سبب  شود بخشی از کمبود خواب تان جبران شود، اما تمام کمبودهای خواب در طول یک هفته را به طور کامل جبران نمی‌کند. خواب زیاد در تعطیلات موجب نامنظم شدن خواب و بی‌حوصلگی شما شود. بی خوابی در آخر شب و عدم استراحت کافی برای روز کاری اول هفته، نتیجه خواب زیاد در روزهای تعطیل می‌باشد.

حتی خواب بعد از ظهر نیز نمی‌تواند جایگزین خواب شب باشد چرا که در ساعات مشخصی از شبانه روز، هورمون‌هایی جهت رشد و سلامتی ترشح می‌شوند که در روز ترشح نمی‌شوند. این موضوع در مورد خواب کودکان و خواب نوجوانان اهمیت بیشتری دارد.

برای آشنایی بیشتر درباره میزان خواب کودکان کلیک کنید.

کلام آخر

داشتن خواب مفید و کافی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در طول روز بهترین عملکرد را داشته باشید و با داشتن ذهنی فعال به هرآنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید. همچنین خواب کافی تاثیرات خود را بر خلق و خوی شما می‌گذارد و توان پذیرش مشکلات را بیشتر خواهید داشت و با روی باز با مسائل برخورد خواهید کرد. با این حال ممکن است به دلایل مختلفی نتوانید خواب کافی را تجربه کنید که در این صورت بهتر است از یک مشاور و روانشناس بهره ببرید.

ما به شما مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی را پیشنهاد می‌دهیم چراکه با داشتن مشاورانی برجسته و با دانش به شما تضمین خواهد داد که در کمترین زمان ممکن مشکلات خود را حل کرده و خوابی راحت را تجربه نمایید. این مرکز شرایطی را فرآهم آورده است تا بتوانید به صورت تلفنی از هر کجای کشور تماس گرفته و با مشاوران در ارتباط باشید.

برای آگاهی از روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

استفاده از داروهای خواب آور برای داشتن خواب کافی می‌تواند موثر واقع شود؟

داروهای خواب آور می‌توانند مفید واقع شوند اما توجه داشته باشد که این داروها اعتیاد آور بوده و وابستگی ایجاد می‌کنند در نتیجه شما به مرور بدون استفاده از این داروها نمی‌توانید بخوابید و مشکلات زیادی را تجربه می‌کنید. به همین دلیل بهتر است که ابتدا از روش‌های دیگر مانند بهره بردن از سبک زندگی سالم و مدیتیشن به درمان مشکلات خواب خود بپردازید و سپس برای استفاده از داروهای خواب آور با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

برای شناخت بیشتر درباره داروهای خواب آور کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه میزان خواب کافی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*