ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نعوظ در مردان مسن | تا چه سنی مردان می توانند رابطه داشته باشند؟  

اختلال نعوظ در مردان مسن از جمله مشکلاتی است که برقراری رابطه جنسی را برای آن‌ها مشکل می‌کند. اما این مسئله به معنای ناتوانی کامل همه مردان مسن در برقراری رابطه جنسی نیست. طبق تعریف متخصصین ارولوژی و سکس تراپی اختلال نعوظ به معنای ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ در طول رابطه جنسی است. این مسئله می‌تواند در هر سنی برای مردان اتفاق بیافتد اما با انجام مداخلات پزشکی و روان شناختی قابل بهبود است. در ادامه در مورد چگونگی نعوظ در مردان مسن و کیفیت رابطه جنسی آن‌ها توضیحات بیشتری ارائه داده ایم. البته بهره بردن از مشاوره های جنسی نزد متخصصین می تواند در افزایش آگاهی و رفع مشکلات احتمالی در این زمینه بسیار مفید واقع شود. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره جنسی کلیک کنید. 

تماس با مشاور

نعوظ و افزایش سن

افزایش سن به طرق مختلف بر روی تمایلات جنسی مردان تأثیر می گذارد. پاسخ جنسی مرد بعد از 30 سالگی شروع به کند شدن می کند. با این حال، میل جنسی مرد بیشتر تحت تأثیر سلامتی و نگرش او در مورد رابطه جنسی و صمیمیت قرار می گیرد تا سن. یک مرد مسن ممکن است متوجه شود که با افزایش سن، رسیدن به نعوظ نسبت به سال های قبلی بیشتر طول می کشد. نعوظ او ممکن است به اندازه قبل سفت نبوده یا طول آلت در هنگام نعوظ کافی نباشد و کمی شل بماند. مقدار انزال نیز کمتر می شود. از دست دادن نعوظ پس از ارگاسم ممکن است سریعتر اتفاق بیفتد، یا ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا نعوظ دوباره امکان پذیر شود. برخی از مردان متوجه می شوند که به پیش نوازی بیشتری نیاز دارند تا به حداکثر نعوظ دست یابند.

سطح فعالیت جنسی و افزایش سن در مردان

سطح فعالیت جنسی، علاقه و لذت مرد در سنین جوانی اغلب رفتار جنسی او را با افزایش سن تعیین می کند. در بیشتر بزرگسالان سالم، لذت و علاقه به رابطه جنسی با افزایش سن کاهش نمی یابد. با این حال، علاقه جنسی اغلب با وجود کاهش فعالیت باقی می ماند و یک مرد سالم با جریان خون خوب به آلت تناسلی خود می تواند نعوظ هایی داشته باشد که برای مقاربت در طول زندگی خود به اندازه کافی سفت باشد. عواملی که در کاهش فعالیت جنسی و آمیزش جنسی مردان نقش دارند عبارتند از: مسائل اجتماعی، در دسترس بودن شریک زندگی، محدودیت های فیزیکی، سلامت ضعیف، داروها، شرایط پزشکی از جمله کاهش میل جنسی و ED.

مراحل پاسخ جنسی و افزایش سن

مراحل پاسخ جنسی نیز با افزایش سن در مردان تغییر می کند. نعوظ با تاخیر، کاهش کشش کیسه بیضه و از دست دادن ارتفاع بیضه در مرحله هیجان وجود دارد. مرحله پلاتو طولانی می شود و ترشح قبل از انزال کاهش می یابد. ارگاسم از نظر مدت و شدت کاهش می یابد که با کاهش مقدار و نیروی انتشار منی مشخص می شود. در مرحله تفکیک، نزول سریع بیضه و نزول بیضه وجود دارد. دوره خاموشی بین نعوظ نیز طولانی می شود.

فراوانی آمیزش جنسی و شیوع هر گونه فعالیت جنسی نیز کاهش می یابد. مردان جوان گزارش می دهند که دو تا سه بار در هفته رابطه جنسی دارند، در حالی که تنها 7 درصد از مردان 60 تا 69 ساله و 2 درصد از افراد 70 سال و بالاتر نیز همین تکرار را گزارش می کنند. 50 درصد تا 80 درصد از مردان 60 تا 70 ساله درگیر هر گونه فعالیت جنسی هستند، این میزان شیوع در بین افراد 80 سال و بالاتر به 15 تا 25 درصد کاهش می یابد.

میزان شیوع اختلال نعوظ در مردان مسن

طبق تعریف متخصصان ارولوژی و سکس تراپی اختلال نـعوظ به معنای ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ در طول رابـطه جنسی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اختلال نعوظ در میان مردان مسن امری شایع است. بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه شیکاگو در این مورد انجام شده، نتایج بیانگر این هستند که در میان مردان 50 تا 64  ساله حدود یک سوم از بیماران دچار اختلال نعوظ هستند.

همچنین در میان مردان 65 تا 85 ساله چیزی در حدود 44 درصد از افراد مشکل نعوظ را تجربه می‌کنند. با این حال محققان بر این باورند که اختلال نعوظ در مردان مسن امری اجتناب ناپذیر نیست چرا که بیش از نصف مردان حتی در سنین بالا نیز به آن مبتلا نمی‌شوند و می‌توانند عملکرد جنسی طبیعی خود را حفظ نمایند. در نتیجه می‌توان گفت لزوما با شروع فرایند پیری اختلال نعوظ بروز نمی‌یابد بلکه این مسئله تحت تاثیر عوامل جسمانی و روانشناختی مختلفی قرار دارد.

اینفوگرافیک نعوظ در مردان مسن

اینفوگرافیک نعوظ در مردان مسن

روند تغییرات نعوظ در مردان مسن

مطالعات بیانگر این هستند که بیشتر مردان مسن حتی کسانی که طبق تعاریف به اختلال نعوظ مبتلا نیستند نیز پس از 50 سالگی تغییراتی را در فرایند نعوظ مشاهده می‌کنند که زمینه نارضایتی جنسی آن‌ها را فراهم می‌سازد. این امر به خصوص در افراد سیگاری و مبتلایان به دیابت بیش از سایر مردان دیده می‌شود. از جمله این تغییرات می‌توان به این مسئله اشاره کرد که افراد مسن اغلب توانایی دستیابی به نعوظ صرفا از تغییر خیال پردازی‌ جنسی را از دست می‌دهند. در واقع برای آن‌ها لمس شدن مستقیم آلت تناسلی برای رسیدن به نعوظ امری ضروری محسوب می‌شود.

علاوه بر این سرعت رسیدن به نعوظ کمی کندتر از قبل خواهد بود و هرگونه عامل مزاحم نظیر شنیدن زنگ در یا سر و صدای بیرونی می‌تواند باعث از بین رفتن نعوظ در حین رابطه جنسی شود. این تجارب می‌تواند مردان را به اشتباه بیاندازد به طوری که فکر کنند دچار اختلال نعوظ شده‌اند. اما این تغییرات صرفا نوعی نارضایتی جنسی محسوب می‌شوند. در واقع متخصصین تا زمانی که فرد با لمس آلت تناسلی بتواند به نعوظ دست پیدا کند، مشکل را تحت عنوان " اختلال نعوظ" در نظر نمی‌گیرند و ممکن است فرد دچار مشکل جنسی دیگری باشد. برای آشنایی بیشتر با مشکلات جنسی مردان کلیک کنید.

عواملی که در فرایند نعوظ در مردان مسن اثر می‌گذارند

تغییرات نعوظ پس از 50 سالگی به طور اجتناب ناپذیر برای همه مردان اتفاق می‌افتد. با این حال عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر شدت آن تاثیر بگذارد. در نتیجه برخی مردان نارضایتی بسیار کمتری را تجربه می‌کنند و برخی دیگر مشکلات نعوظ را با شدت بیشتری گزارش می‌دهند. برای مثال داشتن رابطه عاطفی بسیار گرم و عشق بازی با همسر قبل از دخول از جمله عواملی هستند که باعث می‌شوند مشکل دخول با شدت بسیار کمتری بروز یابند. در مقابل فاکتورهایی نظیر مصرف الکل، اضطراب، خستگی و رابطه جنسی بعد از یک روز طولانی و خوردن شام زیاد می‌تواند باعث افزایش نارضایتی جنسی در ارتباط با نعوظ شود.

رابطه اضطراب و نعوظ در مردان مسن

همان طور که گفته شد اضطراب و بی قراری یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در کیفیت فرایند نعوظ در مردان مسن است. زیرا مضطرب بودن باعث فعال شدن مکانیزم خاصی در بدن تحت عنوان " واکنش جنگ و گریز" می‌شود. این واکنش تکاملی فرد را برای جنگیدن یا فرار کردن از تهدیدهای بیرونی آماده می‌کند. به همین خاطر خون از اندام‌های مرکزی بدن به سمت اندام‌های انتهایی نظیر دست‌ها هدایت می‌شود تا فرد قدرت بیشتری برای مبارزه داشته باشد.

این مسئله باعث می‌شود که خون کافی برای دستیابی به نعوظ در اختیار شما قرار نداشته باشد و در نتیجه نارضایتی جنسی اتفاق می‌افتد. در این شرایط کمک گرفتن از روش‌های خود آرام سازی و مراجعه به یک روانشناس برای مدیریت استرس‌ها تا حد زیادی در افزایش کیفیت رابطه جنسی شما موثر خواهد بود. توصیه می شود برای آگاهی بیشتر مقاله اضطراب عملکرد جنسی را مطالعه فرمایید.

درمان نعوظ امروزه راهکارهای فراوانی دارد. مانند استفاده از داروهای خوراکی و یا استعمال داروهای موضعی . در بعضی از مواقع نیز از تزریق دارو استفاده می شود. در این نوع درمان دارو به آلت تناسلی تزریق شده و با شل کردن بعضی از عضلات، روند افزایش خون در اندام تناسلی را تسهیل می بخشد. به این ترتیب نعوظ به راحتی امکانپذیر خواهد شد.

سخن آخر ؛ مردان تا چه سنی می‌توانند رابطه داشته باشند؟

همان طور که در طول متن اشاره شد مردان پس از 50 سالگی ممکن است اختلالات کژکاری جنسی را تجربه نمایند. اما این مسئله به معنای ناتوانی آن‌ها برای برقراری رابطه جنسی نیست. در واقع آمیزش جنسی برای مردان محدودیت سنی خاصی ندارد. چراکه مطالعات نشان می‌دهند مردان مسن در 85 سالگی یا بیشتر نیز می‌توانند رابطه داشته باشند. اما سطح رضایتمندی از رابطه می‌تواند در سنین بالا کاهش می یابد و نعوظ در مردان مسن را نیز با مشکل مواجه می کند که این مسئله نیز با انجام اقداماتی نظیر مدیریت استرس، خودداری از مصرف سیگار و  اشتن معاشقه طولانی‌تر برای آمادگی برای رابطه زناشویی می‌تواند بهبود یابد.

در بسیاری از مواقع اختلالات جنسی ناشی از مشکلات و تنش های روانی است که بر عملکرد جنسی افراد تاثیر می گذارد. با مشاوره جنسی و درمان های غیر دارویی به نتایج قعطی دست یابید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در بهبود اختلالات جنسی و روانی یاریگر شما باشد. متخصصان این مرکز در طی جلسات تخصصی تا رفع مشکلات در کنار شما خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

- چه بیماری‌هایی در سنین بالا می‌تواند در بروز اختلال نعوظ تاثیر گذار باشند؟

برخی بیماری‌ها که در سنین بالا شیوع بیشتری دارند، می‌توانند زمینه بروز اختلال نعوظ را فراهم کنند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا و مشکلات پروستات اشاره کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*