ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چاقی بیش از حد در بارداری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چاقی بیش از حد در بارداری  پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


افزایش وزن در دوران بارداری یک امر بسیار طبیعی است و نشان دهنده سلامت و رشد کافی جنین است ولی متاسفانه به دلیل باورهای اشتباه، برخی از خانم‌های باردار در این دوره دچار افزایش وزن زیادی می‌شوند چرا که فکر می‌کنند در هنگام بارداری باید چندین برابر قبل غذا بخورند تا جنین به طور کامل رشد کند. در صورتی که چنین نیست و تغذیه در ماه‌های بارداری اصول صحیح خود را دارد. چاقی بیش از حد در دوران بارداری به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر جنین اثر می‌گذارد و حتی در مواردی باعث زایمان زودرس و مرگ نوزاد می‌شود. همچنین این مشکل زمینه ساز چاقی مادر در آینده نیز خواهد شد. در ادامه مقاله به بررسی عواقب چاقی بیش از حد و راه‌های پیشگیری از آن در دوران بارداری می‌پردازیم.

تماس با مشاور

چاقی بیش از حد در بارداری | پیشگیری قبل از حاملگی

زوجین برای این که بچه دار شوند باید آمادگی روانی و جسمی کافی داشته باشند. آن‌ها قبل از بارداری باید با متخصصین مشورت کنند و از لحاظ روحی و جسمی معاینه شوند. تحقیقات نشان داده است که تناسب اندام در خانم‌ها می‌تواند به زایمان راحت تر کمک کند. همچنین تناسب اندام از بروز برخی مشکلات برای مادر و جنین پیشگیری می‌کند. وزن مادر در دوران بارداری نباید به بیشتر یا کمتر از 15 درصد وزن ایده آل برسد.

به همین خاطر هنگام برنامه ریزی برای بارداری، تناسب اندام خود را نیز در نظر بگیرید و تلاش کنید به کمک رژیم غذایی درست، ورزش و مشورت با متخصص تغذیه قبل از بارداری به وزن ایده آل خود دست یابید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقالات مراقبت های قبل از بارداری و برنامه ریزی برای بچه دار شدن مراجعه کنید.

 

اینفوگرافیک چاقی بیش از حد در بارداری

اینفوگرافیک چاقی بیش از حد در بارداری

افزایش وزن طبیعی در دوران بارداری

افزایش وزن به طور طبیعی در روند بارداری اتفاق می‌افتد و میزان آن بسته به ویژگی‌های جسمانی هر فرد متفاوت است. پس اگر وزن شما نسبت به نزدیکان تان کمتر یا بیشتر تغییر کرده است نگران نباشید. به طور کلی مادرانی که قبل از بارداری وزن کمی داشته‌اند 12 تا 18 کیلوگرم، مادرانی که وزن نرمال داشته‌اند 11 تا 16 کیلوگرم، مادرانی که دچار اضافه وزن بوده‌اند 7 تا 11 کیلو گرم و مادرانی که چاق بوده اند 7 کیلو گرم اضافه وزن پیدا می‌کنند. با این حال دوقلو بودن نوزادان و تک قلو بودن نیز در این عامل نقش اساسی دارد.

توجه داشته باشید که اضافه وزن در بارداری باید تدریجی باشد و چاق شدن ناگهانی طبیعی نیست و باید توسط پزشک بررسی شود.

عواقب چاقی بیش از حد در دوران بارداری

چاقی بیش از حد در دوران بارداری به طور مستقیم بر مادر و جنین تاثیر گذاشته وآن‌ها را با عواقب متعددی روبه‌رو می‌کند. برخی از این عواقب به شرح زیر می‌باشد. برای آگاهی بیشتر درباره دوران بارداری کلیک کنید.

چاقی بیش از حد در بارداری | عدم رشد کافی جنین

اضافه وزن زیاد اگر با دیابت و فشار خون همراه باشد تاثیرات زیادی بر جنین می‌گذارد. اگر چاقی با دیابت قبل از دوران بارداری همراه شود فرایند خون رسانی را دچار مشکل می‌کند و رشد جنین به خوبی انجام نمی‌شود. همچنین خطر تولد کودک با مشکلات مادرزادی افزایش پیدا می‌کند و احتمال سقط جنین وجود دارد. چاقی مادر باعث افزایش میزان چربی شده و احتمال افزایش وزن نوزاد و چاقی در کودک وجود دارد. 

افسردگی در دوران بارداری 

دچار شدن به اضافه وزن بیش از حد در حاملگی منجر به کاهش عزت نفس در مادر شده و تصویر ایده آل او را از خود به هم می‌ریزد. این مشکل می‌تواند در بروز افسردگی بارداری نقش بسزایی داشته باشد.

برای آگاهی از افسردگی در بارداری کلیک کنید.

زایمان زودرس

چاقی بیش از حد به همراه فشار خون نیز ممکن است باعث جدا شدن جفت و مرگ جنین بشود. هم چنین ممکن است چاقی باعث زایمان زودرس شود که این زایمان مشکلاتی مثل نقص ریوی را برای نوزاد به همراه می‌آورد.

افزایش درد های دوران بارداری

دردهای بدنی مثل کمر درد در دوران بارداری با چاق شدن بیش از حد افزایش پیدا می‌کنند. این مشکل تحرک را برای مادر سخت تر کرده و در نتیجه چاقی نیز تشدید می‌شود.

چاقی بیش از حد در بارداری | چاقی مادر در آینده

اضافه وزن بیش از حد مادر در بارداری ممکن است زمینه ساز چاقی او در آینده شود و رسیدن به وزن قبلی را برای فرد دشوار سازد. برای گاهی از روش های کاهش وزن بعد از زایمان کلیک کنید.

راه های پیشگیری از چاقی بیش از حد در دوران بارداری

پیشگیری از چاقی در دوران حاملگی تا حد زیادی وابسته به تغذیه مناسب و ورزش است. در صورتی که بیش از آن چه ذکر شده است اضافه وزن پیدا کرده‌اید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پیشگیری هرچه زودتر احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها نظیر دیابت و فشارخون در مادر را نیز کاهش خواهد داد. برای شناخت بیشتر درباره بارداری کلیک کنید.

رژیم غذایی

بهترین راه پیشگیری از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری، داشتن یک رژیم غذایی مناسب زیر نظر پزشک متخصص است. آنچه که در مورد تغذیه در دوران بارداری اهمیت دارد این است که بدن به اندازه کافی مواد حاوی ویتامین، پروتئین، فیبر، کلسیم و آهن را دریافت کند. در واقع مغذی بودن بسیار بیشتر از مقدار غذایی که می‌خورید اهمیت دارد. سعی کنید در رژیم غذایی خود از موادی که قند خون را کاهش می‌دهند استفاده نمایید. به میزان زیاد آب بنوشید و از مصرف نوشابه و مواد کافئین دار پرهیز کنید. 

ورزش

بارداری یک بیماری نیست و در طی آن شما می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید. برای مثال در این دوران می‌توانید فعالیت‌های ورزشی مثل یوگا، حرکات کششی، ورزش در آب و غیره را با مشورت پزشک و تحت نظر مربی حرفه‌ای انجام دهید.

نکته مهم: اگر در دچار افزایش وزن بیش از حد شده‌اید بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر مواقع باید صبر کنید تا اضافه وزن خود را پس از زایمان از بین ببرید. گرفتن رژیم های شدید و انجام ورزش‌های سنگین در حین بارداری سلامت مادر و جنین را به خطر خواهد انداخت. گاهی نیز چاقی در دوران بارداری باعث افسردگی در مادر می‌شود که در نتیجه تاثیرات نامطلوب خود را بر سلامت جنین نیز می‌گذارد. در این شرایط لازم است که برای پیشگیری از آسیب‌های جدی به یک روانشناس مراجعه نمایید. با توجه به شرایط بارداری‌تان می‌توانید از مشاوره تلفنی نیز بهره ببرید .

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

چگونه می‌توان از چاق شدن در بارداری جلوگیری کرد؟

سعی کنید اگر قصد بارداری دارید وزن خود را در شرایط مطلوبی قرار دهید. با این حال گاهی بارداری ناخواسته می‌تواند شرایط را متفاوت کند. در طول دوران بارداری با رعایت رژیم غذایی مناسب، انجام ورزش‌های اصولی زیر نظر مربی و همچنین داشتن یک سبک زندگی سالم از چاقی بیش از حد در این دوران پیشگیری نمایید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه چاقی بیش از حد در بارداری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*