ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انتظارات عاشقانه در روابط


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با انتظارات عاشقانه در روابط پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


انتظارات عاشقانه در روابط به چه معناست؟ حد و مرز این انتظارات تا کجاست و چگونه باید بیان شوند؟ وظیفه شریک عاطفی در قبال این انتظارات چیست ؟ این ها سوالاتی است که خصوصا در شروع یک رابطه عاطفی بین افراد، ذهن دو طرف را درگیر می کند. مطمئنا اگر پاسخ درستی به این سوالات داده نشود، می تواند برای یک رابطه ایجاد تنش کند .افراد در سنین مختلف روابط عاطفی و عاشقانه را تجربه می کنند. مسلما با توجه به شرایط و سن افراد انتظارات عاشقانه در روابط بین آنها متفاوت خواهد بود. اما در هر صورت وجود این انتظارات و واکنش دو طرف نسبت به آن می تواند سرنوشت رابطه عاطفی بین آنها را رقم بزند. بنابراین باید توجه به انتظارات عاشقانه بین روابط را مسئله ای جدی دانست و لازم است افراد نبست به کسب مهارت در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند. . برای ایجاد رابطه سالم عاطفی ،کسب اطلاعات روان شناختی و عاطفی مهمترین مسئله است . بدیهی است برای اینکه بدانیم چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم می توانیم از متخصصین روانشناس در این زمینه کمک بسیاری دریافت کنیم. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور;

انواع انتظارات عاشقانه در روابط

مردان و زنان در روابط عاشقانه اصولا دارای انتظاراتی می باشند. این انتظارات گاها می توانند بیهوده بوده و برای رابطه ی عاشقانه به گونه ای آسیب زا باشند؛ در این شرایط رابطه ناسالم شکل می گیرد. همچنین ممکن است انتظارات درستی باشند. زیرا در واقع هر رابطه ای دارای انتظاراتی است و روابط عاشقانه و عاطفی نیز از این قاعده نه تنها مستثنی نیست، بلکه حتی می تواند به نحوی بیشتر از سایر روابط دارای انتظارات متقابل باشد.

اینفوگرافیک انتظارات عاشقانه در روابط
اینفوگرافیک انتظارات عاشقانه در روابط

1. درک متقابل

یکی از مهم ترین انتظاراتی که مردان و زنان در روابط عاشقانه ی خود از یکدیگر دارند نیاز به درک شدن و شنیده شدن است. این که افراد مواقعی اعمالی انجام می دهند که شاید تا قدری خوشایند نبوده و یا مواقعی پیش می آید که مردان نیز همانند زنان نیاز دارند کسی حرفشان را بفهمد. در این مواقع شاید بتوان این گونه بیان کرد که مردان حتی از لحاظ روحی ضعیف تر از زنان هستند. لازم است زوج ها مهارت گوش دادن به یکدیگر و درک متقابل را در خود بالا ببرند.

این یکی از اصلی ترین انتظارات مردان از زنان است که آن ها را درک کنند .حتی اگر در برخی اوقات کارهای اشتباه و یا تصمیمات اشتباه می گیرند. آن ها انتظار دارند به واسطه ی شرایط نامناسب روحی که دارند، توسط زنان درک شوند . این درک شدن به آن ها کمک می کند تا حتی کمتر در آینده به چنین کارها و تصمیمات اشتباهی دست بزنند. حتی زنان نیز این انتظار را از مردان دارند که در شرایطی که پیش می آید توسط مردان درک شوند و این می تواند در واقع انتظار بسیار حیاتی برای روابط عاشقانه باشد که باید توسط طرفین انجام شود. پس در نتیجه اولین گام برای داشتن ارتباط مــوفق درک متقابل است.

2. پذیرش توسط طرف مقابل

اصولا همه ی انسان ها این انتظار را از طرف مقابل خود دارند که توسط آن ها همان طور که هستند و به همان گونه که رفتار می کنند پذیرفته شوند. بنابراین انتظار تغییر همسر بعد از ازدواج یکی از مواردی است که می تواند خلاف انتظارات طرفین باشد. زیرا همانگونه که بیان شد، افراد دوست دارند همان گونه که هستند مورد عشق و علاقه طرف مقابل قرار بگیرند.

اصولا زنان بیشتر از مردان این انتظار را دارا می باشند .زیرا زنان عاطفی تر از مردان بوده و همچنین بیشتر به رفتار ها و اخلاقیات خود توجه می کنند. انسان ها در واقع باید تلاش کنند برای گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه ، یکدیگر را با وجود تمام تفاوتها، همان گونه که هستند ، بپذیرند و خواستار تغییرات زیاد و اساسی در شخصیت یکدیگر نباشند.

3.حفظ حرمت

از دیگر انتظاراتی که باز هم نه تنها صرفا به مردان بر می گردد بلکه میان تمام افراد عمومیت دارد، انتظار به جا آوردن احترام و حفظ عــزت نفس افراد در روابط عاشقانه است. بسیاری از روابط عاشقانه خواسته ها و امیال و آرزو هایی برای ازدواج به همراه دارند. از این رو افراد باید تلاش کنند در روابط عاشقانه ی خود با یکدیگر به حفظ حرمت رابطه و همچنین به ادای احترام به یکدیگر بپردازند و نیازهای یکدیگر را مورد توجه قرار دهند.

این اقدام افراد می تواند باعث شود رابطه دوام بیشتری آورده و حتی منجر به ازدواج شود. وجود احترام حتی پس از ازدواج نیز اصلی ضروری است که می تواند منجر به پایداری در زندگی زناشویی شود.

4.وجود اعتماد متقابل

افراد در روابط عاشقانه خود طبیعتا از طرف مقابل خود انتظار دارند که به آن ها اعتماد کنند. اصولا اگر در روابط عاشقانه شک و تردید به وجود آید و همچنین اعتماد بین طرفین از بین رود نمی توان از آن رابطه این انتظار را داشت که بتواند به دوام خود ادامه دهد. وجود شک و تردید می تواند باعث به وجود آمدن اختلاف هایی در دو طرف شود . در نتیجه ی این اختلافات حرمت ها از بین رفته و احترام بین افراد به پایان می رسد. از این رو بسیار پیش می آید که رابطه عاشقانه بین این افراد منجر به جدایی شده و ازبین برود. وجود اعتماد موجب افزایش صمیمیت شده و عامل مهمی برای جلوگیری از سرد شدن رابطه خواهد بود.

5.متعهد بودن

از دیگر انتظارات عاشقانه در روابط ،وجود تعهد و عدم خیانت عــاطفی در بین افراد است. تعهد به این معنی است که اگر فردی یک رابطه ی عاطفی و عاشقانه با فرد دیگری دارد ،هرگز این اجازه را به خود نخواهد داد که با فرد دیگری وارد رابطه ی عاطفی و عاشقانه شود. افراد از یکدیگر این انتظار را دارندکه طرف مقابل متعهد به رابطه باشد.

در مقابل خود فرد نیز نباید به خود این مجوز را بدهد که در هنگام رابطه ی با فردی با فرد دیگری وارد رابطه شود. این خیانت می تواند نتایج جبران ناپذیری را برای فردی که دچار خیانت شده است به ارمغان آورد . به گونه ای که مدت ها زمان و انرژی باید صرف درمان آسیب های خیانت شود. او اعتمادش را نسبت به هر انسان دیگری که به او در آینده ابراز علاقه کند از دست خواهد داد‌.

6.توجه به مسائل جنسی

از دیگر انتظاراتی که هر دو طرف در رابطهی عاشقانه از یکدیگر دارند ،توجه به مسائل جنسی است .در سبک زندگی غربی دیده می شود، در هنگام روابط عاشقانه افراد به برقراری رابــطه جنسی می پردازند، اما در فرهنگ ما توجه و اهمیت به مسائل جنسی از جمله انتظارات پس از ازدواج خواهد بود.

به این ترتیب در سبک زندگی غربی این افراد باید به انتظار طرف مقابل احترام گذاشته و انتظارات طرف مقابل از برقراری رابطه ی جنسی را برای او بر آورده سازند. اما همانگونه که اشاره شد این مسئله جز وظایف زناشویی بوده و با عنوان نکات مهم همسرداری مطرح می شود.


رابطه

انتظارات عاشقانه در روابط از دید زنان

تا اینجا به بررسی انتظارات مشترک هر دو طرف پرداخته شد. ولی مطمئنا هم زنان و هم مردان نیز دارای انتظاراتی مختص به خود هستند که در روابط عاشقانه باید به آن ها پرداخته شود. باید بررسی کرد که آیا این انتظارات درست هستند یا اشتباه و بیهوده. در واقع انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی و رابطه عاطفی باعث به وجود آمدن اختلاف میان افراد می شود. تا جایی که رابطه عاشقانه آن ها را متزلزل می کند.

1. انتظارات عاشقانه در روابط |نیاز به توجه

یکی از انتظارات مهم زنان از مردان در روابط عاشقانه و عاطفی، نیاز به توجه از طرف مرد خواهد بود. زنان غالبا علاقه دارند وقتی تغییری جزئی در خلق و خو و ظاهرشان به وجود آمده، مردان به آن توجه کنند. این انتظار کاملا درست است. زنان ذاتا دوست دارند مورد توجه همسر خود باشند. این توجه می تواند به نزدیکی بیش تر دو طرف منجر شود و باعث دوام در روابط شود. زیرا برای زنان بسیار حائز اهمیت است که همسرشان به آنان توجه کند. در بسیاری از موارد مردان ، به محض ورود به خانه پای تلویزیون نشسته و به همسر خود توجه نمی کنند .

بی توجــهی مرد به زن می تواند موجب ناراحتی و ایجاد اختلاف در رابطه و یا زندگی مشترک افراد شود. یکی از شکایت های شایع مراجعین برای مشاوره این است که شوهرم به من توجهی ندارد . به محض این که از بیرون می آید یا با موبایل کار می کند و یا تلویزیون تماشا می کند. این امر می تواند بسیار برای زندگی مشترک افراد آسیب زا باشد. پس مردان باید به همسران خود توجه کنند .زیرا این توجه از جمله مهم ترین انتظارات زنان از مردان در رابطه ی عاشقانه و زندگی مشترک افراد خواهد بود. پیشنهاد می کنیم در این زمینه مقاله نحوه برخورد با مردان بی توجه را مطالعه فرمایید.

2. انتظارات عاشقانه در روابط | وجود تکیه گاه

زنان غالبا از مردان انتظار دارند که به گونه ای رفتار کنند که زنان بتوانند به راحتی به آن ها تکیه کنند. این به معنای ضعف زنان نیست .بلکه حمایت از همسر بیشتر یک حس امنیت روانی و عاطفی برای زنان ایجاد می کند. در غیر اینصورت باعث ایجاد احساس ناامیدی در زنان می شود .به این ترتیب وجود مردی تکیه گاه و حامی می تواند بسیار موجب نزدیکی زن به همسر خود شود. پس در نتیجه این انتظار زنانی که خواستار مردی هستند که بتوانند با خیالی آسوده به او تکیه کنند نه تنها یک انتظار بیهوده و پوچ نیست، بلکه جزئی از انتظارات و نیازهای اساسی زنان می باشد که مردان باید این انتظار را بر آورده کنند.

3.انتظارات عاشقانه در روابط |رفتار صادقانه

از جمله انتظارات عاشقانه در روابط که برای زنان بسیار مهم است ، رفتار صادقانه است. به نحوی که زنان به هیچ عنوان دروغ را نمی پذیرند . از این رو در صورت فاش شدن دروغ ،فاصله ی زیادی از مرد می گیرند. البته می توان گفت که این یکی از انتظارات مشترک بین زن و مرد از یکدیگر است . این امر می تواند در صورت بر آورده ساختن انتظارات ،باعث نزدیکی عاطفی بیشتر طرفین به یکدیگر شود . توجه به اهمیت صداقت در زندگی محرک اساسی برای پیش برد روابط عاشقانه و همچنین زندگی مشترک و زناشویی برای افراد خواهد بود.

روابط عاشقانه

انتظارات عاشقانه در روابط از دید مردان

مردان نیز همانند زنان در روابط عاشقانه و حتی در زندگی مشترک انتظارات مختص به خود را دارند. زنان باید در صورت درست و به جا بودن آن انتظارات سعی کنند انتظارات مردان را بر آورده کنند. این انتظارات شامل موارد زیر خواهند شد.

1.انتظارات عاشقانه در روابط |توجه به ظاهر

مردان همیشه از زنان این انتظار را دارند که به ظاهرشان توجه کنند . این انتظار به هیچ عنوان انتظار بیهوده ای نخواهد بود. جذابیت ظاهری یکی از ملاک های مهم و بسیار تاثیر گذار در مورد علاقه و عشق مردان به زنان و همسران خود می تواند در ظاهر زنان باشد. زنان باید برای بر آورده ساختن این انتظار مردان، سعی کنند که همیشه آراستگی خود را حفظ کنند.

این می تواند موجب تشدید علاقه ی مردان به زنان شود و درتداوم رابطه ی عاشقانه بسیار حائز اهمیت است. در واقع زنان با توجه به ظاهر بسیار زیبایی که به طور ذاتی با خود به همراه دارند می توانند مردان را به خود جذب کنند. در این صورت بسیار مهم است که این ظاهر زیبا و آراسته همیشگی باشد و زنان به طور دائم ظاهر زیبای خود را حفظ کنند. پشنهاد می کنیم مقاله کدام استایل خانم ها مردان را جذب می کند را مطالعه فرمایید.

2.انتظارات عاشقانه در روابط | اعتماد به نفس

به طور قطع مردان از زنان انتظار دارند که اعتماد به نفس بالایی داشته باشند. وجود اعتماد به نفس بالا و این که زنان طوری رفتار کنند که گویی مستقل بوده و نیاز به مردان ندارند می تواند به خودی خود باعث شود مردان بیشتر به سمت زنان جذب شوند. از این رو از مهم ترین انتظاراتی که زنان از مردان دارند افزایش اعتماد به نفس است. البته باید به این نکته پرداخته شود که اعتماد به نفس، متفاوت از غرور کاذب است.

در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که زنان دارای غرور کاذبی هستند. این غرور نه تنها باعث جذب و ایجاد انگیزه برای بدست آوردن در مردان نمی شود ،بلکه به نحوی یک محرک دافعه خواهد بود و باعث ایجاد فاصله بین طرفین هم در رابطه ی عاشقانه و هم در زندگی مشترک خواهد بود. اما اعتماد به نفس بالا می تواند جزئی از مهم ترین انتظارات مردان از زنان باشد که باعث جذب مردان به زنان خواهد شد. زنان با اعتماد به نفس برای مردان همیشه جذاب هستند.

سخن آخر

در انتها باید بیان شود که انتظارات عاشقانه در روابط به شکل های متفاوتی بین هر دو طرف وجود دارد که باید به آن ها پرداخته شود. این مسئله نشات گرفته از تفاوت مردان و زنان در عشق است. به همین دلیل در بسیاری از مواقع افراد در روابط عاشقانه ی خود انتظارات یکدیگر را نمی شناسند . همین امر می تواند باعث وجود اختلاف در روابط عاشقانه و تنش در محیط خانواده شود.

 افراد می توانند با مراجعه به روانشناسان و مشاوران در حوزه ی مسائل خانوادگی و ازدواج، از آن ها کمک گرفته و انتظارات یکدیگر را شناخته و در راستای بر آورده ساختن این انتظارات قدم بر دارند. در نتیجه این امر می تواند موجب شود که افراد در روابط عاشقانه ی خود موفق بوده و رابطه ی پر دوامی را به قصد ازدواج برای یکدیگر به وجود آورند. مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در مشاوره تخصصی روانشناسی می توانند در این زمینه شما را یاری نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*