ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

معجزه ابراز احساسات برای رسیدن به آرامش و غلبه بر ناخوشی ها

معجزه ابراز احساسات از مشکلات زیادی جلوگیری می کند. همه مجازند و تمایل دارند ابراز احساسات کنند. اما اینکه آیا آن را به روشی سالم بیان می کنند و یا اصلا احساسات را به زبان می آورند یا خیر داستان دیگری است. وقتی افراد احساسات خود را درک می کنند سه گزینه وجود دارد. یا به خود اجازه می دهند آن ها را ابراز کنند، یا از آن عبور کنند و به سرکوب احساسات بپردازند. برخی دیگر با شدت روی آن ها تمرکز می کنند و با برون ریزی بیش از اندازه انواع مشکلات را ایجاد می کنند. معجزه ابراز احساسات در این است که به شناخت درست تر و کنار آمدن بهتر با آن ها می انجامد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


تعریف احساسات

احساسات اغلب با هیجانات و خلق و خوی اشتباه گرفته می شوند اما این سه اصطلاح قابل تعویض نیستند. هیجان به عنوان الگوی واکنش پیچیده شامل عناصر تجربی، رفتاری و فیزیولوژیکی تعریف می شود. عواطف نحوه برخورد افراد با مسائل یا موقعیت هایی است که از نظر شخصی مهم هستند. برای آشنایی بیشتر با بی ثباتی عاطفی کلیک کنید.
تجارب عاطفی دارای سه جزء است که شامل یک تجربه ذهنی، یک پاسخ فیزیولوژیکی و یک پاسخ رفتاری یا بیانی می باشد. احساسات از یک تجربه عاطفی ناشی می شوند. از آنجایی که یک فرد از این تجربه آگاه است در همان دسته گرسنگی یا درد طبقه بندی خواهد شد. یک احساس نتیجه یک حس است و ممکن است تحت تأثیر خاطرات، باورها و عوامل دیگر قرار بگیرد.
خلق و خوی توسط APA به عنوان هر حالت عاطفی کوتاه مدت، معمولا با شدت کم توصیف می شود. خلق و خوی با احساسات متفاوت است زیرا فاقد محرک هستند و نقطه شروع مشخصی ندارند. به عنوان مثال توهین می تواند احساسات خشم را تحریک کند در حالی که حالت عصبانیت ممکن است بدون دلیل ظاهری ایجاد شود. تعریف احساسات کاری است که هنوز کامل نشده است. بسیاری از محققان هنوز در حال ارائه نظریه هایی در مورد آنچه که احساسات را تشکیل می دهد هستند و نظریه های موجود دائماً به چالش کشیده می شوند. با این حال مبنای دانش خوبی برای تجزیه و تحلیل در هنگام بررسی موضوع وجود دارد.

ابراز احساسات (بیان عاطفی) چیست؟

غالب افراد به سختی می توانند احساسات خود را به درستی درک و شناسایی کنند. اینکه آیا آن ها را ابراز کنند یا نه و به چه نحوی بیان کنند انتخاب شخصی افراد است. احساس غم، خشم یا شادی پاسخ‌های طبیعی به تمام رویدادهایی هستند که مغز هر روز آن ها را پردازش می‌کند. در طول تاریخ احساسات نقش بزرگی در تکامل انسان داشته اند. با بازگشت به میلیون‌ها سال قبل مغز افراد احساساتی را برای انتقال واکنش‌ها به رویدادهای خاص برای کمک به حفظ گونه خود ایجاد کرده است. به همین دلیل است که دیدن یک شکارچی به طور طبیعی باعث ایجاد ترس در انسان می شود و برای نجات جان خود فرار می کند.
بیان عاطفی یا ابراز احساسات صرفاً تصدیق این احساساتی است که انسان برای آن ساخته شده است. ابراز سالم احساسات به فرد این امکان را می دهد که خود را درک کنند، آن ها را واقعا احساس کنند و برای مدیریت آن ها کاری انجام دهند.  

شناخت احساسات بنیادین

برای ابراز احساسات و بهره بردن از معجزه ابراز آن ها ابتدا باید به هنگام وقوع این احساسات از آن ها آگاهی داشته باشید. آگاهی با درک اینکه آن ها چه احساسی در شما ایجاد می کنند شروع می شود. همچنین مهم است که موقعیت هایی را که باعث وقوع آن ها می شوند را نیز شناسایی کنید. شناخت و خود آگاهی آن ها به پردازش احساسات کمک می کند و به آن ها اجازه می دهد به روشی سالم و سازنده پیش بروند.
به عنوان مثال تخلیه یا برون ریزی بیش از حد احساسات قوی یا سرکوب آن هه همیشه مفید نیست. در واقع می تواند آسیب بیشتر از آنچه فرد انتظار دارد ایجاد کند. شش احساس اساسی وجود دارد که انسان با آن ها متولد می شود و در طی مسیر زندگی به طور طبیعی باید قادر به تشخیص آن ها باشد. این عواطف بنیادین عبارتند از احساس خشم و غمگینی. ترس و انزجار. تعجب و شادی.
معجزه ابراز احساسات

احساسات پیچیده و اولیه

در روانشناسی عاطفی، احساسات به دو گروه اصلی و پیچیده تقسیم می شوند. احساسات اولیه با حالات چهره قابل تشخیص و مرتبط هستند و به طور خودکار اتفاق می افتند. چارلز داروین اولین کسی بود که بیان کرد حالات صورت ناشی از احساسات جهانی است. این پیشنهاد یک ایده محوری برای نظریه تکامل او بود. به این معنی که احساسات و ابراز آن ها بیولوژیکی و سازگار یافته هستند.برای آشنایی کامل با نظریه داروین کلیک کنید.
در واقع چندین سال است محققان احساسات را در حیوانات نیز مشاهده کرده‌اند که نشان می‌دهد این احساسات برای بقای سایر گونه‌ها نیز حیاتی هستند. احتمالاً احساسات اساسی در بقای انسان در طول تکامل او نقش داشته اند و به اطرافیان سیگنال می دهند که بر این اساس واکنش نشان دهند.
احساسات پیچیده ظاهر متفاوتی دارند و ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشند، مانند غم، حسادت یا پشیمانی. احساسات پیچیده به عنوان هر احساسی که مجموعه ای از دو یا چند احساس دیگر باشد تعریف می شود. ای پی ای از نفرت به عنوان مثالی از احساس پیچیده نام می برد که تلفیقی از ترس، خشم و انزجار است. از سوی دیگر‌ عواطف اساسی غیرقابل آمیخته و ذاتی هستند.  در این رابطه مطالعه مقاله احساس نفرت پیشنهاد می شود.
سایر احساسات پیچیده عبارتند از عشق، خجالت، حسادت. قدردانی، احساس گناه، غرور و نگرانی. احساسات پیچیده در نحوه ظاهر شدن آن ها در چهره افراد بسیار متفاوت است و عبارات به راحتی قابل تشخیص نیستند. اندوه بین فرهنگ ها و افراد کاملاً متفاوت ابراز می شود. برخی از احساسات پیچیده مانند حسادت ممکن است اصلاً حالت چهره نداشته باشند.  

فرآیند احساس

در حالی که بحث در مورد توالی احساس وجود دارد توافق کلی وجود دارد که احساسات همانطور که قبلا ذکر شد، از سه بخش تشکیل شده اند: تجربیات ذهنی، پاسخ های فیزیولوژیکی و پاسخ های رفتاری. این قسمت ها در ادامه با جزئیات بیشتری بررسی شده اند.

1-تجربیات ذهنی

همه احساسات با یک تجربه ذهنی شروع می شوند که به آن محرک نیز می گویند. اما این به چه معناست؟ در حالی که احساسات اساسی توسط همه افراد بدون توجه به فرهنگ یا تربیت بیان می شود تجربه ای که آن ها را ایجاد می کند می تواند بسیار ذهنی باشد. تجربیات ذهنی از چیزی به سادگی دیدن یک رنگ تا چیزی به مهمی از دست دادن یک عزیز یا ازدواج متغیر خواهد بود.
مهم نیست که این تجربه چقدر شدید باشد، متعاقب آن احساسات بسیاری در یک فرد برانگیخته می شود و احساسات هر فرد نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ممکن است یک نفر بابت از دست دادن یکی از عزیزان خود عصبانی شود در حالی که فرد دیگری ممکن است صرفا نشانه های غم و اندوه شدید را تجربه کند.

2-پاسخ های فیزیولوژیکی

همه افراد می دانند چه حسی دارد که قلب از شدت ترس تند بتپد. این پاسخ فیزیولوژیکی نتیجه واکنش سیستم عصبی خودمختار به احساسی است که فرد تجربه می کند. سیستم عصبی خودمختار واکنش‌های غیرارادی بدن را کنترل و واکنش جنگ یا گریز را تنظیم می‌کند. به گفته بسیاری از روانشناسان پاسخ های فیزیولوژیکی احتمالاً به این دلیل این است که احساسات به فرد در مسیر تکامل و زنده ماندن به عنوان انسان در طول تاریخ کمک کرده است.
نکته جالب توجه این است که مطالعات نشان داده‌اند واکنش‌های فیزیولوژیکی خودمختار زمانی قوی‌تر هستند که حالات چهره یک فرد شبیه به بیان احساساتی باشد که تجربه می‌کند. به عبارت دیگر حالات چهره نقش مهمی در پاسخگویی مناسب به یک احساس به معنای فیزیکی دارد.

3-پاسخ های رفتاری

جنبه واکنش رفتاری پاسخ عاطفی، بیان واقعی هیجان است. پاسخ‌های رفتاری می‌تواند شامل لبخند، گریم، خنده یا آه همراه با بسیاری از واکنش‌های دیگر بسته به هنجارهای اجتماعی و شخصیت باشد. در حالی که تحقیقات فراوان نشان می دهد که بسیاری از حالات چهره جهانی هستند مانند اخم برای نشان دادن غم، هنجارهای اجتماعی فرهنگی و تربیت فردی در واکنش های رفتاری نقش دارند. برای مثال نحوه ابراز عشق هم از فردی به فرد دیگر و هم در بین فرهنگ ها متفاوت است. برای آشنایی با روانشناسی عشق کلیک کنید.  

اهمیت و معجزه ابراز احساسات

مغز هر تجربه‌ای را که به دست می آورد پردازش می‌کند و به آن به شکل کدگذاری، احساسی مخصوص اختصاص می‌دهد. از صبحانه ای که صبح میخورید تا برنامه تلویزیونی که در آخر شب تماشا می کنید به بخش پردازش های مغزی منتقل می شود. این یکی از وظایف اصلی مغز است. به همین دلیل است که برخی بوها می توانند ناگهان قلب را به لرزه درآورند یا اینکه یک آهنگ قدیمی می تواند شما را غمگین کند. در این رابطه مطالعه مقاله ویژگی آدم های احساساتی پیشنهاد می شود.
اما برای اینکه این فرآیند به درستی کار کند و احساسات سالم از ناسالم جدا شوند باید احساسات را به روش های درست بیان کرد. باید بتوانید تشخیص دهید کدام یک را احساس می کنید و آن را بیان کنید و سپس برای ادامه دادن آن را مدیریت کنید. هنگامی که احساسات درک می شوند اغلب به دو روش با واکنش روبرو خواهند شد. برای مدیریت آموزش شناخت احساسات به کودکان ضروری است.
  • اول تمرکز روی دلیل احساس تجربه شده: من خیلی عصبانی هستم زیرا او چنین حرفی زد.
  • دوم ترتیب دادن گفتگوی درونی به منظور سرکوب: من به این موضوع فکر نمی کنم و اجازه نمی دهم روزم را خراب کند.

1-معجزه ابراز احساسات برای کسب آرامش و شادی

پاسخ های رفتاری برای نشان دادن احساسات فرد به دیگران مهم هستند اما تحقیقات نشان می دهد که برای آرامش و شادی افراد نیز حیاتی هستند. مطالعه‌ای که در مجله روان‌شناسی غیرطبیعی چاپ شد نشان داد هنگام تماشای فیلم‌های احساسی منفی و مثبت، سرکوب واکنش‌های رفتاری به احساسات تأثیرات فیزیکی بر شرکت‌کنندگان داشت.  این اثرات شامل افزایش ضربان قلب بود. این که بیان پاسخ های رفتاری به محرک ها، اعم از مثبت و منفی، برای سلامت کلی شما بهتر از نگه داشتن آن پاسخ ها در داخل است.  بنابراین لبخند زدن، خندیدن و ابراز احساسات و افکار منفی به روشی سالم مزایایی دارد.

2-معجزه ابراز احساسات | تاثیر بر رشد هوش هیجانی

هنگامی که فرد در بیان احساسات خود شکست می خورد مغز اغلب به حالت جنگ یا گریز می رود. این یک واکنش فیزیکی به استرس است که زنجیره ای از رویدادها را در سراسر بدن ایجاد می کند. ضربان قلب را افزایش می دهد. عملکردهای گوارشی را کاهش می دهد و باعث می شود احساس اضطراب یا افسردگی کنید. تمرین و کسب مهارت در ابراز احساسات راه عملی برای تقویت هوش هیجانی و مدیریت احساسات به شمار می رود.
پاسخ های فیزیولوژیکی و رفتاری مرتبط با احساسات نشان می‌دهد که احساس بسیار فراتر از یک حالت روانی است. احساسات بر کل رفتار و سلامت فرد تأثیر می گذارد. علاوه بر این، توانایی فرد در درک واکنش های رفتاری دیگران نقش بزرگی در هوش هیجانی او ایفا می کند. سایر فواید ابراز احساسات عبارتند از
  • کمک می کند مشکلات را از زوایای جدیدی ببینید.
  • تصمیم گیری و حل مسئله را آسان تر می کند.
  • قدرت آسیب زای احساس را از بین می برد.
  • کاهش افسردگی و کاهش اضطراب.
 معجزه ابراز احساسات

معجزه ابراز احساسات برای غلبه بر ناخوشی ها

بیان عاطفی و ابراز احساسات کلید و معجزه زندگی سالم است. با بروز دادن ناراحتی، احساسات بد از سیستم فکری و جسمی خارج می شود. از حالت جنگ یا گریز که منجر به مشکلات سلامتی زیادی می شود جلوگیری به عمل می آید. اگر احساسات خود را بیان کنید می توانید کنترل ذهن خود را از استرسی که اغلب بر آن مسلط می شود پس بگیرید. در ادامه چند راه پیشنهادی برای انتقال سریع احساسات ناراحت کننده آورده شده است.

1-شناسایی احساس

احساسی را که تجربه می کنید دقیقا شناسایی و درک کنید. آیا خشم، غم، ترس یا انزجار است؟ بدون توجه به دلیلی که منجر به بروز چنین احساسی شده است روی تجربه فیزیکی و روحی احساسات متمرکز شوید. انجام آن کار دشواری خواهد بود زیرا شما معمولاً به دلیل احساس خود به گونه ای دیگر فکر می کنید یا سعی می کنید آن را به نحوی ناسالم مدیریت کنید. بر این مساله تمرکز کنید که احساس ناخوشایند را در کجای بدن خود تجربه می کنید و دقیقا چه حسی دارد. حتی به آن شکل یا رنگ بدهید تا بتوانید راحتر روی آن تمرکز کنید. برای آشنایی با نحوه کنترل عصبانیت کلیک کنید.
اگر شروع کردید به این فکر کنید که چرا این احساس را دارید. قضاوت های خود نسبت به دلیل را متوقف کنید و فقط به تمرکز روی احساسات اصلی در آن لحظه بازگردید. نفس عمیق بکشید و در حین بازدم تصور کنید که احساس دردآور از بین می رود و در حال خارج شدن است. این کار را تا زمانی که احساس آرامش کنید ادامه دهید. اگر داستان اصلی پشت احساس را کنار بگذارید آرامش باید به سرعت رخ دهد. پنج دقیقه یا کمتر. با کنترل استرس می توانید ذهن خود را راحت و آرام کرده و روی چیزهای مهم تری تمرکز کنید که باعث شادی و خوشحالی شما می شود.

2-عدم نشخوار فکری

چنانچه پیش از این گفته شد تمرکز بر دلیل ناراحتی یا آغاز نشخوار ذهنی و گفتگوی درونی درباره چرایی آن به منظور سرکوب احساسات هیچ کدام راه های مولد و کارامدی برای ابراز احساسات نیستند. شما باید اجازه بدهید جریان احساسات آزادانه حرکت کند. سپس احساس تجربه شده را درک کنید که دقیقا چه عوارض روحی و جسمی در شما ایجاد می کند. بعد از کسب این شناخت و آگاهی می توانید به روشی سالم با آن ها برخورد کنید.

3-بها دادن به احساس تجربه شده

ابراز یک احساس نباید چیزی ظاهری و بصورت رفتاری بی نتیجه باشد مانند کوبیدن درها، فریاد زدن روی بالش یا حتی گفتن مکرر آن به کسی. بلکه می تواند کاملاً در ذهن شما نیز اتفاق بیفتد. بطور مثال وقتی از دست کسی عصبانی هستید سعی کنید فراموش کنید که از دست چه کسی عصبانی هستید. به این معنا که داستان پشت آن را فراموش کنید و به خود اجازه دهید فقط احساسات درونی را به شکلی واقعی درک و احساس کنید.
می‌توانید به خود بگویید من واقعاً الان در حد دیوانه واری عصبانی هستم و این اشکالی ندارد. مجبور نیستید خشم خود را نادیده بگیرید و مدام توجیه کنید(چیز خاصی نشده است، چقدر شلوغش می کنی، زیادی حساسی و از این قبیل واکنش ها). با پذیرش احساس خشم، کنترل احساسات بر ارامش خود را کم می کنید. برای آشنایی با تکنیک های آرام سازی خود کلیک کنید.  

معجزه ابراز احساسات | سخن آخر

نظریه ها و فرضیه های مربوط به احساسات به قرن ها قبل برمی گردد. در واقع احساسات اولیه در کتاب حقوق یک دایره المعارف چینی قرن اول ذکر شده است. اندازه گیری و تعریف درست احساسات و ارزیابی پیامد ابراز احساسات بسیار دشوارتر از دیگر پاسخ های انسانی است. بسیاری ازمطالعاتی که در روانشناسی هیجانی انجام شده است در مورد احساسات اساسی پاسخ های روان شناختی و رفتاری و نقش هوش هیجانی در نحوه ابراز احساسات بوده است. مطالعات در این زمینه به شکل هیجان انگیزی ادامه دارد و به هوش مصنوعی نیز راه پیدا کرده است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی پاسخگوی شما است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*