ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش فن بیان | 12 راهکار آموزشی برای فن بیان

فن بیان چیست؟ آموزش فن بیان را از کجا فرا بگیریم؟ به بیان ساده توانایی خوب صحبت کردن، فن بیان نامیده می شود. فن بیان خوب یک مهارت است که با تمرین و ممارست می توانید از آن برخوردار شوید و با دیگران ارتباط موفق داشته باشید. فن بیان، در حقیقت رویکرد انتخابی ما برای برقراری ارتباط با دیگران است. به عبارت ساده تر می‌توان گفت فن بیان یعنی به کار بردن کلمات درست در جای درست! حالا هرچقدر بهتر و مسلط تر بتوانیم صحبت کنیم و در زمان ها و مکان های مختلف که شاید فشارهای روحی و ذهنی خاصی هم روی ما  باشد با دیگران ارتباط درست تر برقرار کنیم، به همان اندازه مهارت بالاتری در فن بیان مان داریم.

 

تماس با مشاور

ارتباطات

بخش بزرگی از زندگی ما را ارتباطات تشکیل داده است. به مجموعه مهارت‌هایی که به ما اجازه می‌ دهند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم، مهارت‌های اجتماعی گفته می شود. برای این که با فردی ارتباط برقرار کنیم باید یاد بگیریم که چگونه خوب صحبت کنیم. امروزه که دنیای رقابت‌ها و تخصص‌هاست، قرار گرفتن در موقعیت‌های کاری و نحوه برخورد با افراد اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. مدیران کسب‌ و کارها به روابط اجتماعی اهمیت زیادی می دهند.

اگر می خواهید ارتباطات مؤثری برقرار کنید، تسلط بر آنچه لازم است بگویید و چگونگی بیان آن، فاکتورهای مهمی هستند. حتی کسی هم که بهترین تخصص را داشته و سالیان سال در یکی از بالاترین پست‌های شغلی مشغول به کار است، نمی‌تواند ادعا کند که نیازی به یادگیری فن بیان و مهارت های مذاکره و سخنرانی ندارد. چرا که اهمیت برخورداری از فن بیان قوی و مهارت های کلامی امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست.

 

اینفوگرافیک آموزش فن بیان

اینفوگرافیک آموزش فن بیان

اهمیت فن بیان

میزان خودباوری شما یعنی میزان رضایت از خودتان تعیین کننده ی کیفیت زندگی شماست. بنابراین شما هرچه خوب و متقاعد کننده تر صحبت بکنید بازخورد های مثبت تری از اطرافیان تان می گیرید. در نتیجه اعتماد به نفس و عزت نفس شما افزایش پیدا می کند و در روابط تان عالی تر ظاهر می شوید. تصویر ذهنی که از خودتان دارید مثبت تر می شود و با بالا رفتن کیفیت روابط تان احترام بیشتری از اطرافیان خود دریافت کرده و احترام بیشتری نیز برای ان ها قائل می شوید.

 

آیا بهبود فن بیان فقط مخصوص سخنرانی است؟

مهارت خوب صحبت کردن در همه جای زندگی افراد نمود دارد و تاثیر مستقیم در کیفیت زندگی  و حال خوب ان ها دارد.  انسان به عنوان موجودی اجتماعی، بخش اعظم زمان و انرژی خود را صرف ارتباطات اجتماعی با افراد مختلف می کند.

به عنوان مثال شما هر روز که از خواب بیدار می شوید در حال ارتباط برقرار کردن با دیگران هستید تا وقتی که شب به خانه برمی گردید. در خانه نیز با خانواده و همسر و فرزندان خود در ارتباط هستید. در محیط کاری خود به طور مداوم در حال صحبت کردن با همکاران و مشتریان خود هستید، در مدرسه یا دانشگاه با اساتید و هم کلاسی های خود به طور مداوم در ارتباط هستید، در جامعه برای رفع نیاز های خود باید با دیگران صحبت کنید، برای ارتباط خوب با خانواده و رفع نیازهای روحی و عاطفی آنها باید مستمر صحبت کنید. شمار در طول روز نیاز به برقراری ارتباط با دیگران دارید.

جایی را نمی‌شود پیدا کرد که افراد بی نیاز از مهارت های کلامی در زندگی باشند. بدون شک این مهارت را می‌شود از پرکاربرد ترین ابزار زندگی شخصی و اجتماعی انسان ها نام برد که با یادگیری درست آن افراد به موفقیت های بیشتری در زمینه های عاطفی و اجتماعی و هم چنین موقعیت های شغلی دست خواهند یافت.

 فن بیان

مزایای داشتن فن بیان قوی

داشتن فن بیان قوی مزایایی دارد که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم

1-مزایای اجتماعی

مهارت فن بیان قوی به طور قطع، مزایای ویژه اجتماعی برای شما به همراه دارد. فرض کنید شما دونفر هستید که برای مصاحبه استخدامی در محیطی حاضر شده اید. مسلما شخصی که فن بیان قوی تری دارد و بهتر صحبت می کند گزینه مناسب تری برای استخدام است. یا فرض کنید دو نفر برای گزینش شورای شهر ثبت نام کرده اند. به نظر شما کدام یک از آن ها فرد مناسب تری است؟ کسی که دارای فن بیان قوی است یا کسی که ترس از صحبت در جمع دارد. مسلما شخصی که مهارت فن بیان دارد گزینه مناسب تری بوده و آرای بیشتری به دست خواهد اورد.

2-مزایای اقتصادی

داشتن فن بیان قوی می تواند باعث افزایش درآمد شما نیز بشود. به عنوان مثال یک وکیل اگر مهارت فن بیان بالایی داشنه باشد سخنرانی و دفاعیه قوی تری در جلسه دادگاه قضایی ارائه خواهد داد. همین امر باعث کسب نتایجی خواهد شد که اعتبار و موقعیت اجتماعی فرد بالا رفته و در نهایت درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. یا یک معلم را در نظر بگیرید که علاوه بر ارتباط خوبی که با دانش اموزان برقرار می کند اعتبار و محبوبیت او نیز بالا می رود و این امر باعث می شود درآمد بالاتری به دست بیاورد. مدرسین و استادان دانشگاه بسیاری را دیده اید که با داشتن دانش و تخصص فوق العاده بالا، نادیده گرفته شده و به جایگاه صحیح خود دست نیافته اند، تنها به این دلیل که ارتباط موثر و موفق و فن بیان خوبی نداشته اند.

3-جایگاه و موقعیت بالا

افرادی  که خیلی خوب صحبت می کنند و مهارت کلامی بالایی دارند به نظر باهوش تر و با استعدادتر هستند. دوستان بیشتری پیدا می کنند. آنها رضایت شغلی دارند. در اجتماع های بیشتری حضور پیدا می کنند. جایگاه اجتماعی انها به مراتب بالا تر می رود با افراد بسیار مهم مراوده پیدا می کنند و همین باعث میشود که رفته رفته به جایگاه های بالاتر، درامد بالاتر و مزایای فوق العاده بهتر دیگری دست پیدا کنند.

 

معایب نداشتن فن بیان قوی

 1. عدم ارتباط مناسب با اطرافیان و ایجاد سوءتفاهم و کدورت
 2. پایین آمدن اعتماد به نفس
 3. از دست رفتن فرصت ها و موقعیت های شغلی
 4. ناتوانی در دفاع ازحقوق خود و عدم بیان خواسته ها
 5. تنهایی و انزوا
 

آیا می توان فن بیان را تقویت کرد؟

خوشبختانه فن بیان یک مهارت ذاتی نیست و می توان با انجام تکنیک ها و تمارین ان را تقویت کرد. خبر خوب این است که سخنرانی و مهارت های کلامی، اکتسابی بوده و صد در صد قابل یادگیری است، البته باید مراحل یادگیری را طی کنید. شما با تمرین های مکرر در این زمینه می توانید به راحتی فن بیان خود را تقویت کرده و عالی صحبت کنید و توجه اطرافیان را به خودتان جلب کنید. خوب صحبت کردن هم مثل همه مهارت های دیگر زندگی قابل رشد دادن و تقویت کردن است. تمرین هایی وجود دارد که با انجام دادن و ممارست در آنها بدون شک می توانیم بهتر از هم اکنون صحبت کنیم و در محافل مختلف زندگی شخصی و کاری خود بدرخشیم.

فقط نکته قابل توجه این است که نباید زود خسته شد و قافیه را باخت. که اگر این صفت را به همراه داشته باشیم و زود زمین بازی را خالی کنیم، نه این مهارت را، بلکه همه زندگی را خواهیم باخت. به همین علت باید به این نکته باور داشته باشیم که با تمرین مستمر و با پشتکار و اراده می توانیم خودمان را حتی به سطح سخنرانان مطرح دنیا برسانیم و از این مهارت دوست داشتنی لذت ببریم.

 فن بیان

راهکارهایی برای بهبود فن بیان

برای بهبود فن بیان راهکار هایی وجود دارد که با دانستن آنها میتوانید فن بیان خود را پرورش دهید.

1-تمرین صحبت کردن

یکی از مواردی که می تواند به بهبود فن بیان کمک کند خود فعل صحبت کردن و حرف زدن است. عوامل متعددی است که باعث شده است که قدرت کلامی ما کاهش پیدا کند و اصطلاحا ما تبدیل به آدم های کم حرف بشویم. یکی از مهمترین این عوامل تکنولوژی مدرن است. وسایل ارتباطی گسترده ای که به دلیلی رشد علمی و تکنولوژی بشر در قرن حاضر در دسترس ما قرار گرفته است باعث شده است که استفاده از مهارت کلامی میان فردی به شدت کاهش پیدا کند.

اگر می خواهید از فن بیان قوی و قدرتمند برخوردار باشید، هیچ فرصتی را برای گفتگو و سخن گفتن در متروها، اتوبوس ها، آرایشگاه ها، استادیوم های ورزشی و یا مهمانی ها و مجالس و اگر هیچ کدام از این موارد اتفاق نیافتاد با اعضای خانواده و دوستان صمیمی خود، از دست ندهید. نفس سخن گفتن به مرور زمان در شما توانمندی های کلامی بسیاری را ایجاد می کند و منجر به بهبود فن بیان می شود که بدون آن امکان پذیر نیست.

2-کتاب خواندن

نه تنها کتابخوانی می تواند در رشد شخصیت و پرورش تفکر و اندیشه شما تاثیرگذار باشد که می تواند در بهبود فن بیان شما به صورت غیرمستقیم تاثیر داشته باشد. البته این نکته را فراموش نکنید که نحوه کتابخوانی کسانی که به دنبال بهبود فن بیان خود هستند با کسانی که با مقاصد دیگر کتاب می خوانند متفاوت است. کتاب خواندن باعث دسترسی به موضوعات بکری می شود که شما به راحتی می توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

3-تقویت دایره واژگان

یکی از نقاط ضعف بسیاری از افراد فقر واژگان است. به همین خاطر، آنچه که در ذهن دارند را نمی توانند با همان کیفیات ذهنی به کلمه تبدیل کنند و آن را ارائه کنند. به همین سبب در بسیاری از موارد اتفاق می افتد که وقتی موضوعی را بیان می کنند، به دلیل به کار نبردن کلمات مناسب و درخور، مخاطب دچار سوءتفاهم و یا اشتباه در فهم و درک مطلب می شود. آنها نیاز دارند علاوه بر خواندن کتاب، به تقویت مهارت گوش دادن نیز نیاز دارند.

یکی از مهمترین تمرین های افزایش دایره واژگان، خواندن کتاب ها و متون ادبی مانند نثر و شعر است. خواندن دیوان شعرای برجسته مانند حافظ، سعدی، مولانا، فردوسی، اخوان، نیما و … می تواند در این زمینه تاثیر شگرفی داشته باشد. البته به این نکته توجه داشته باشید افزایش دایره واژگان به صورت تدریجی و زمان بر رقم می خورد. شما نمی توانید ظرف مدت یک هفته یا یک ماه دایره واژگان کاربردی خود را غنی کنید.

4-تمرین صداسازی

یکی از مهمترین تمرین هایی که می تواند در این زمینه موثر باشد آواز خواندن است. این تمرین سبب می شود که به تدریج با صدای خود بیشتر آشنا شوید و قابلیت ها و نقاط ضعف صدای خود را کشف کنید. هدف تمرین صداسازی و افزایش تسلط به زیر و بم صداست. برای این کارصدای خود را ضبط کنید و بارها و بارها به آن گوش دهید. این کار در شناخت صدا خودتان بسیار کمک کننده است و در بهبود فن بیان بسیار تاثیرگذار است.

5-قصه گویی برای کودکان

کودکان ملاک و معیار و سنگ محک خوبی برای ارزیابی فن بیان شما هستند. یکی از بهترین تمرین های فن بیان برای یادگیری لحن مناسب و تقویت فن بیان، قصه گویی برای کودکان است. علت آن است که کودکان بسیار صادقانه و صمیمانه حس و احساس خودشان را از نحوه فن بیان شما ابراز می کنند.  اگر از نحوه فن بیان شما کسل شوند، بلافاصله آن را می گویند. اگر صدای شما بیش از حد بالا برود و یا از طرف دیگر آهسته سخن بگویید بلافاصله به شما تذکر می دهند. ازاین رو قصه گویی برای کودکان تمرین مناسبی برای بهبود فن بیان است.

6-آموزش فن بیان |مکالمات کوتاه

صحبت‌های کوتاه و مختصر، فن بیان شما را تقویت می‌کند. هیچ‌وقت با ملاقات یک شخص جدید بلافاصله شروع به صحبت نکنید. بلکه در عوض سعی کنید، صحبت کوتاهی در مورد وضعیت آب‌وهوا، موقعیت مشترکی که هردو در آن هستید، اخبار روز یا حتی در مورد پوشش شخص موردنظر (جهت حسن جویی) شروع کنید. اگر می‌خواهید، در صحبت‌های کوتاه ماهر شوید، این تمرین را هرروز انجام دهید. شخص جدیدی برای این دست صحبت‌ها پیدا کنید تا کم کم راحت‌تر بتوانید، با هرکسی که ملاقات می‌کنید، گفت‌وگوهای کوتاه و دلپذیری داشته باشید و او را دوست صمیمی خود کنید.

7-تمرین پرتاب صدا

در آموزش فن بیان و سخنرانی یکی از تمرینات مهمی که انجام می شود تمرین پرتاب صداست. مخاطب فرضی را در فاصله های گوناگون از خود در نظر می گیرید و برای او سخنرانی می کنید. باید طوری صحبت کنید که صدا برای مخاطب واضح و آشکار باشد تا خوب صحبت کردن را یاد بگیرید. در کنار این تمرین، تمرین بلند خوانی هم بسیار برای واضح تر شدن کلام شما مهم است. یک متنی را انتخاب کنید و با صدای بلند در حد فریاد آن را بخوانید این تمرین کمک می کند صدای شما آزاد شود و واضح و رسا به مخاطب برسد.

8-آموزش فن بیان | چارچوب ارائه سخنرانی

طبیعتاً یکی از مراحل مهم آموزش فن بیان و سخنرانی، آموزش ارائه یک سخنرانی با چارچوب مشخص است. یک سخنرانی اثر گذار شامل چهار قسمت اساسی است:

 1. قبل از سخنرانی چه تمریناتی را باید انجام دهم.
 2. سخنرانی را چطور آغاز کنم ؟
 3. در حین سخنرانی چه نکاتی را رعایت کنم؟
 4. سخنرانی را چطور به اتمام برسانم

9-آگاهانه صحبت کردن

در آموزش فن بیان و سخنرانی یک مسئله مهم وجود دارد و آن آگاهانه صحبت کردن است. گوینده باید بداند که

 1. در چه زمانی
 2. چه چیزی را
 3. در کجا
 4. چگونه
 5. در چه مدتی بگوید.

منظور این است که بسته به زمان و مکان و تیپ شخصیت مخاطبان، فردی که صحبت می کند باید کلام خود را تنظیم کند و بداند که منظور خود را چگونه بگوید که مخاطبین را جذب کند. گاهی برای برخی افراد از جمله مدیران و رهبران سازمانی نباید صحبت را به درازا کشید و مختصر و سودمند گفتن بهترین گزینه است. برای برخی دیگر از افراد باید با جزئیات کامل گفت و برای گروه سوم میانه روی بهترین راه است.

10-آموزش فن بیان | مدیریت استرس

بدون شک یکی از مهمترین مهارت‌هایی که لازم است هر سخنرانی به آن مجهز باشد، مدیریت استرس است. به همین علت، معمولاً در آموزش فن بیان، بخشی از تمرین‌ها و تکنیک‌ها به مدیریت استرس اختصاص پیدا می‌کند. بسیاری از کسانی که فن بیان قوی ندارند، صرفا به علت ضعف در کنترل استرس این‌گونه به ‌نظر می‌رسند.

11-آموزش فن بیان | شیوه تنفس

یکی از اولین نشانه‌هایی که دیگران می‌توانند متوجه شوند که شما گرفتار فشار و استرس شده‌اید و چندان بر خودتان مسلط نیستید، شیوه‌ی نفس کشیدن شماست. استرس و فشار روانی، در صورتی که تخلیه روانی انجام نشود، معمولاً عمق تنفس‌های ما را کمتر و تعداد آنها را افزایش می‌دهد. این موضوع به شدت فن بیان شما را تحت شعاع قرار می دهد و موثر است.

12-مهارت سرعت مناسب بیان کلمه‌ها و جمله‌ها

اگر کمی به سخنرانی و شیوه‌ی حرف زدن کسانی که به نظرتان قدرت بیان بالایی دارند فکر کنید، می‌بینید که به خوبی با سرعت بیان بازی می‌کنند و به تناسب بحث، آن را تغییر می‌دهند. همه می‌دانیم که سرعت مناسب مهم است. همچنین می‌دانیم که سرعت حرف زدن ما نباید در تمام طول یک جمله یا تمام طول سخنرانی ثابت باشد. بلکه مناسب است که بسته به موضوع، سرعت خود را تغییر دهیم. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*