ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برون گرایی | ویژگی های شخصیت برونگرا را بشناسید

افراد با تیپ‌های شخصیتی درونگرایی و برون گرایی از یکدیگر متمایز می‌شوند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بسیار خوش مشرب هستید و روابط اجتماعی گسترده‌ای دارید احتمالا در تیپ شخصیتی برون گرا قرار می‌گیرید، فردی پرشور و انرژی هستید که از تفریح و گردش لذت می‌برید. البته برون گرایی مطلق وجود ندارد پس ممکن است ویژگی‌هایی هم داشته باشید که در طیف درون گرا قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید بدانید که این ویژگی چطور بر جنبه‌های مختلف زندگی شما مانند ازدواج و شغل تاثیر می‌گذارد با ما همراه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تیپ های شخصیتی کلیک کنید.

تماس با مشاور

                                             
 

برون گرایی چیست؟

برون گرایی یک صفت شخصیتی و نقطه مقابل درون گرایی است. ویژگی عمده افراد برون گرا صمیمی و اجتماعی بودن است. اگر فردی برون گرا هستید تمایل به تفریح و گردش، پرحرفی، روابط عمومی بالا، ریسک پذیری، اعتماد به نفس بالا، ترجیح دادن فعالیت‌های گروهی به فعالیت‌های انفرادی، روراست بودن، حاضر جوابی، راحت بودن در ابراز هیجان و عقاید، بیزاری از تنهایی، فعال بودن و توانایی تصمیم گیری سریع از ویژگی‌های بارز در شما است. احتمالا علاقه زیادی به جشن و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند دارید. 

خصوصیات بارز برون گرایی و افراد برون گرا

برون گراها عاشق حرف زدن هستند. آن‌ها نه تنها از حرف زدن با افراد نزدیک و دوستان خود لذت می‌برند بلکه به شدت علاقه دارند با افراد غریبه و جدید سر صحبت را باز کنند. آن‌ها اغلب فکر نشده و بی‌محابا حرف می‌زنند. آن‌ها از طریق تعامل با دیگران انگیزه و نیرو می‌گیرند. زمان‌هایی که مجبور هستند تنها سپری کنند ناراحت می‌شوند و احساس افسردگی می‌کنند. افراد برونگرا همیشه بودن در جمع را ترجیح می‌دهند. اغلب می‌خواهند مشکلات را با بحث کردن و مطرح کردن راه‌حل‌های گوناگون با دیگران حل کنند. بعد از یک روز سخت کاری تنها ارتباط با دوستان و خانواده و تعامل با دیگران حالشان را خوب می‌کند. برعکس افراد درونگرا که ترجیح می‌دهند بعد از شرایط سخت تنها باشند و در تنهایی خود بی‌اندیشند. برونگراها گرم و صمیمی هستند و دوست دارند احساسات و هیجاناتشان را مدام با دیگران به اشتراک بگذارند.

برون گرایی چه مزیت‌هایی دارد؟

اگر فردی برون گرا هستید به راحتی می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید پس احتمالا دوستان زیادی دارید و به مهانی‌های زیادی دعوت می‌شوید که برای شما بسیار لذت بخش است. شور و هیجان بالای شما انگیزه‌ای می‌شود برای دیگران تا آن‌ها هم انرژی بگیرند و با شما همراه شوند.

روابط عمومی بالای شما در بسیاری از موارد می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد چون با افراد زیادی در ارتباط هستید و این دایره روابط به طور مرتب گسترده‌تر می‌شود. همچنین شما راحت هیجان‌ها و نگرانی‌های خود را ابراز می‌کنید و نظر دیگران را می‌پرسید یا از آن‌ها در خواست کمک می‌کنید به این ترتیب مشکلات خود را راحت‌تر حل می‌کنید چون بیشتر از تجارب و کمک دیگران استفاده می‌کنید.

 

برون گرایی چه مشکلاتی به همراه دارد؟

حاضر جوابی شمشیری دو لبه است! برون گرایان افرادی رو راست هستند و راحت عقاید و نظرات خود را بیان می‌کنند. هر موقع که ناراحت می‌شوید خیلی راحت هیجان خود را بروز می‌دهید و نمی‌گذارید حرفی در دلتان باقی بماند. از طرفی ممکن است شما واقعا منظوری از حرف‌هایتان نداشته باشید ولی گاهی طرف مقابل، حرف شما را دخالت یا گستاخی برداشت می‌کند و نسبت به آن واکنش تدافعی نشان می‌دهد. ممکن است حتی بعدا پشیمان شوید که چرا این حرف را زدید. همچنین شما بیشتر از اینکه از زندگی دیگران خبر داشته باشید، اطلاعات مهم زندگی خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهید. احتمالا این تجربه را داشتید که دیگران به طریقی از حرف‌های شما سو استفاده کردند و بعد از آن با خودتان فکر کرده باشید که چقدر من ساده‌ام!

 

شغل‌های مناسب افراد برونگرا

اگر برون گرایی و شخصیتی فعال، صمیمی و ریسک پذیر دارید و دارای روابط عمومی بالا هستید از پشت میز نشستن یا شعل‌های کسالت آور لذت نمی‌برید. شغل‌هایی که می‌توانید به واسطه آن با دیگران و دغدغه‌های آن‌ها در ارتباط باشید مناسب شما هستند. شغل‌های مانند مسئول خدمات مشتریان، مهماندار هواپیما، مسئول پذیرش، فروشندگی، افسر پلیس، گفتار درمانگر، پرستاری و... می‌تواند برای شما مناسب باشد. برای انتخاب شغل مناسب کلیک کنید.

 

تمرکز بر دنیای بیرون یا درون؟

افراد براساس تمرکز بر دنیای درون یا بیرون به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم می‌شوند. شاید ترجیح می‌دادید که فردی درونگرا باشید، اگر اطرافیان شما بیشتر برون گرایی داشته‌باشند ممکن است احساس کنید که شما غیر عادی و عجیب هستید؛ ولی بدانید که تمام این ویژگی‌ها به خاطر تفاوت‌های فردی است و نمی‌توان گفت کدام گروه از افراد برتری دارند. آنچه اهمیت دارد این است که خودتان را بپذیرید و مطابق با ویژگی‌هایتان به دنبال راهی برای شاد کردن خود باشید.

از طرفی ممکن است از نظر شما درونگراها افرادی مرموز باشند چون زیاد در مورد خودشان صحبت نمی‌کنند. عدم آگاهی کافی در مورد این تیپ شخصیتی باعث می‌شود که آن‌ها را درک نکنید و آن‌ها را به افسرده، مغرور بودن یا بی احساس و نچسب بودن محکوم کنید. فقط باید بدانید دنیای شماها متفاوت است. افراد درون گرا کنترل بیشتری روی خودشان دارند. این افراد از تنهایی خود لذت می‌برند، مطالعه و فعالیت‌های ذهنی را به مهمانی ترجیح می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله درونگرایی را نیز مطالعه کنید.

 

بررسی ازدواج برونگراها با درونگراها

اگر در آستانه ازدواج با فردی درونگرا هستید حتما متوجه تفاوت‌هایی بین خودتان شده اید. ممکن است در ابتدا بخواهید آن‌ها را نادیده بگیرید اما ازسویی نگران تاثیری هستید که برون گرایی همسر بعدها روی زندگیتان ایجاد می‌کند. به تدریج متوجه می‌شوید که زمانی که با شور و هیجان زیاد با او صحبت می‌کنید او فقط گوش می‌دهد یا مثل شما علاقه نشان نمی‌دهد.

وقتی به او ابراز علاقه می‌کنید با هیجان سطحی واکنش نشان می‌دهد؛ که باعث دلسردی شما می‌شود. پس دیگر تمایلی به تعریف کردن موضوعات برای او ندارید و کمتر به او ابراز علاقه خواهید کرد. شما روابط گسترده و صمیمی زیادی با افراد مختلف دارید که این می‌تواند برای طرف مقابل شما آزار دهنده باشد. البته توجه داشته باشید که برونگرایان روابط متعدد و سطحی تری دارند ولی درونگرایان روابط کمتر و با عمق بیشتری دارند ولی نمی‌توانند مثل شما هیجان‌های خود را ابراز کنند.

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد برون گرایی و درونگرایی به آن توجه داشته باشید این است که تفاوت زیاد شما با همسر درونگرا باعث می‌شود که اعتماد به نفس خود را از دست بدهد؛ در نتیجه درونگراتر و منزوی‌تر شود. برخی تحقیقات حاکی از آن است که ازدواج‌هایی که مرد کمی برون گرا تر از زن باشد، موفق تر هستند چون این مردان بهتر می‌توانند به همسر خود ابراز علاقه کنند و زمینه پیشرفت او را فراهم می‌کنند و این حس که قهرمان زن خود هستند در آن‌ها ارضا می‌شود.

 

ایجاد تعادل در برون گرایی

ویژگی‌های شخصیتی تحت تاثیر وراثت و یادگیری دوران کودکی است پس تعییر آن سخت است، با استفاده از راه‌های خودشناسی به ویژگی‌های خود پی برده و از راهکارهایی برای متعادل کردن این خصوصیات استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید.

تعادل در برون گرایی با شمارش اعداد 

قبل از حرف زدن تا ده بشمارید، در این صورت عملکرد سنجیده‌تری می‌توانید داشته باشید، سوء تفاهم‌ها کمتر می‌شود و با حرف‌هایتان باعث دلخوری و ناراحتی دیگران نمی‌شوید و کمتر اطلاعات شخصی خودتان را در اختیار دیگران قرار می‌دهید تا زمینه سوء استفاده دیگران فراهم شود.

شناسایی علایق

هر چقدر هم برون گرا باشید احتمالا می‌توانید فعالیت‌هایی پیدا کنید که بتوانید تنهایی از انجام آن‌ها لذت ببرید. شناسایی این علایق و برنامه ریزی برای انجام آن در ساعاتی از شبانه روز به شما کمک می‌کند تا به لذت تنهایی هم پی ببرید و بعدها به خاطر نداشتن ارتباط با دیگران کمتر اذیت و بی قرار می‌شوید.

تقویت بردباری

برونگرایی شما باعث می‌شود که در یک جمع، میدان را در دست بگیرید و به دیگران اجازه صحبت کردن یا نظر دادن ندهید. پس لازم است روی این ویژگی خود کار کنید و به تدریج میزان صحبت کردن و ابراز عقاید خود را کمتر کنید و به دیگران هم اجازه بدهید تا نظرات خود را بیان کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه برون گرایی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*