ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ناکامی در رشد غیر ارگانیک | آثار و پیامدهای کمبود محبت

ناکامی در رشد غیر ارگانیک به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن نوزاد یا کودک زیر 2 سال با وجود سلامتی کامل دچار تأخیر و عقب ماندگی در ابعاد مختلف رشد می‌شود. دلیل این موضوع اغلب از جانب متخصصین محرومیت از حمایت عاطفی و یا شرایط اجتماعی ضعیف اعلام می‌شود. پیشگیری از این وضعیت نیاز به آموزش ویژه برای والدین در جهت مراقبت صحیح از نوزاد دارد. برای آشنایی بیشتر در رابطه با این اختلال تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

تماس با مشاور

 

ناکامی در رشد غیر ارگانیک چیست؟

این نوع ناکامی در رشد که به عنوان شکست روانی-اجتماعی در رشد نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که در آن نوزاد یا کودک زیر 2 سال هیچ گونه مشکل پزشکی جهت رشد سالم ندارد. با این حال با وجود سلامت جسمانی کامل دچار نقص و عقب ماندگی رشدی می‌شود.

برای آشنایی بیشتر در زمینه تاخیر در رشد کودک کلیک کنید.

 

علت ناکامی در رشد غیر ارگانیک چیست؟

عوامل روانی-اجتماعی و شرایط دشوار اقتصادی معمولا به عنوان علل رشد غیر ارگانیک شناخته می‌شوند. دوری از مادر و محرومیت عاطفی از جمله دلایل اصلی در رخ دادن این آسیب است. در حقیقت نوزادانی که از جانب مادر یا مراقب اولیه نادیده گرفته می‌شوند بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند. مادر یا مراقب اولیه اگر نتواند به هر دلیل حمایت عاطفی لازم را برای نوزاد فراهم کند و به تغذیه و محبت کردن او اهمیت کافی ندهد در حقیقت خواسته یا ناخواسته کودک را در معرض آسیب رشدی قرار می‌دهد.

از جمله دلایلی که باعث می‌شود مادران مراقبت و محبت کافی را از نوزاد خود به عمل نیاورند می‌توان به درگیری زیاد با مسائل کاری و اقتصادی، مشغله زیاد به خاطر مراقبت از سایر کودکان و یا سایر افراد، درگیری با اعتیاد، ابتلا به انواع مشکلات هیجانی نظیر افسردگی و اضطراب و عدم آگاهی کافی در مورد نیازهای نوزاد اشاره کرد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه رفتار با کودک کلیک کنید.

 

عوامل مرتبط با ناکامی در رشد غیر ارگانیک

عوامل مختلفی می‌تواند با این نوع از ناکامی ارتباط داشته باشد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زندگی در فقر
 • عدم آگاهی و کمبود اطلاعات در مورد مراقبت مناسب از کودک
 • اعتیاد به الکل و مواد مخدر
 • ابتلا به اختلالات خوردن
 • سن کم والدین
 • بارداری ناخواسته
 • سطح تحصیلات پایین
 • جایگاه اقتصادی و اجتماعی پایین
 • نبود پدر که یکی از مهم‌ترین عوامل ناکامی در رشد غیر ارگانیک
 • فقدان شبکه حمایت اجتماعی اطراف مادر
 • مشکلات روانی نظیر افسردگی پس از زایمان شدید

برای شناخت بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

 

پیشگیری از ناکامی در این نوع از رشد

پیش از هر چیز والدین برای مراقبت صحیح از فرزند خود نیاز به آموزش دارند. ممکن است بسیاری از خانواده‌ها به محبت کردن و حمایت عاطفی به اندازه نیازهای جسمی اهمیت ندهند و در مورد آن آگاهی کافی نیز نداشته باشند. به همین خاطر برای پیشگیری از این آسیب جدی پیش از هر چیزی دریافت آموزش‌های مناسب اهمیت دارد. والدین باید نحوه برقراری ارتباط ایمن با فرزند خود را یاد بگیرند و بدانند که عدم توجه به نیازهای عاطفی به اندازه عدم توجه به نیازهای جسمی خطرناک است و می‌تواند منجر به مشکلات جدی و پایدار در سلامت کودک شود.

پرورش ارتباط و دلبستگی ایمن در کودک نیازمند آن است که والدین نسبت به نیازهای کودک حساس باشند و بتوانند به موقع به آن‌ها پاسخ دهند. نادیده گرفتن کودک و بی‌توجهی به نیازهای او سبک دلبستگی ناایمنی را ایجاد می‌کند و آسیب‌های جسمانی و روانی مختلفی را به همراه خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- ناکامی در رشد غیر ارگانیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص این نوع ناکامی نیازمند بررسی تاریخچه مشکلات خانواده، انجام ارزیابی‌های فیزیکی روی کودک، انجام ارزیابی‌های رشدی و به دست آوردن اطلاعات دقیق دررابطه با رژیم غذایی کودک است. معمولا این ناکامی توسط پزشک یا روان شناس کودک تشخیص داده می شود. 

- آیا این نوع ناکامی در رشد قابل درمان است؟

این موضوع کاملا بستگی به زمان تشخیص اختلال کودک دارد و این که مداخلات حرفه‌ای از چه زمانی آغاز می‌شوند. مسلما هرچه دیرتر این اتفاق بیفتد عقب‌ماندگی‌ها غیر قابل جبران خواهد شد. در حالی که اگر در همان نوزادی متخصصین این ناکامی در رشد را تشخیص دهند، با اصلاح رژیم غذایی کودک و اصلاح نوع ارتباط والدین به خصوص مادر با نوزاد این مسئله درمان خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نقش مادر در تربیت فرزندان کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ناکامی در رشد غیر ارگانیک می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*