ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناسی خانواده | اهمیت و کاربرد روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده علم مطالعه و تحقیق در زمینه مشکلات و معضلات در خانواده و همچنین تاکید بر روابط خانواده و برخوردهای اجتماعی دارد و راهکارهای مناسبی برای حل مسائل ارائه می دهد. خانواده، مهم ترین نهاد اجتماعی است که انسان ها در آن رشد و پرورش پیدا می کنند. مختل شدن خانواده، باعث بروز مشکلاتی در افراد خانواده می شود و به همین دلیل از اهمیت بسیاری برخوردار است. امروز اختلافات و مشکلات بیشتری نسبت به قبل در خانواده ها وجود دارد و همین مورد باعث شده است که روانشناسی خانواده اهمیت بیشتری پیدا کند. 

تماس با مشاور


 

روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده علم مطالعه و تحقیق در زمینه مشکلات و معضلات در خانواده و همچنین تاکید بر روابط خانواده و برخوردهای اجتماعی دارد و راهکارهای مناسبی برای حل مسائل ارائه می دهد. افرادی که از این رشته فارغ التحصیل شده اند می توانند به عنوان مشاوره خانواده و ازدواج، روانشناس مدرسه یا محقق مشغول به کار شوند.

با ازدواج کردن، خانواده شکل می گیرد و با شروع زندگی مشترک، ممکن است مشکلاتی ظاهر شوند. مشکلات و خصوصیات زوجین، داشتن راه هایی برای بهتر شدن روابط در خانواده، زندگی درست و رسیدن به کمال، رفتار صحیح اعضا با یکدیگر و نوع برخورد با مشکلات خانواده در حیطه روانشناسی خانواده قرار دارند. همه مسائلی که ممکن است بعد از ازدواج برای افراد پیش بیاید و در آن حوزه نیاز به روانشناس دارند نیزدر این حیطه هستند.

 

اهمیت روانشناسی خانواده

تاثیر برسایر اعضا

اولین اجتماعی که هر یک از ما در آن عضو شده ایم و درآن پرورش یافته ایم، خانواده است. صمیمیت و پیوستگی بین اعضای خانواده به اندازه ای زیاد است که بروز مشکل در یکی از اعضای خانواده می تواند تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم بر اعضای دیگر بگذارد. در واقع خانواده مثل زنجیری به هم پیوسته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

درمان اختلالات و مشکلات فردی

به دلیل اهمیت و جایگاه خانواده، ممکن است از تاثیر آن، به عنوان یک کمک کننده در روند درمان استفاده کرد. بعضی از روانشناسان بالینی برای درمان اختلالات، دوست دارند همه اعضای خانواده را از نزدیک ببینند تا بتوانند در روند درمان از آن ها کمک بگیرد.

رفع مشکل

با استفاده از روانشناسی خانواده می‌توان دید دقیق تری نسبت به مشکلات داشت و با ارائه نکات و مشاوره می توانید مسائل و مشکلاتی که در خانواده تان وجود دارند را رفع کنید.

 

روانشناسی خانواده به ما چه کمکی می کند؟

روانشناسی خانواده می تواند به شما کمک کند تا؛

قدرت مسئولیت پذیری تان را بیشتر کنید.

خودتان را در قبال کارهایی که کنترل شان در دست شماست، مسئول بدانید نه همه مسائل خانوادگی.

اعتماد به نفس داشته باشید.

از شما انسان قوی می سازد که بتوانید ریشه مشکلات خانواده تان را پیدا کنید.

درک درستی نسبت به زندگی داشته باشید و سعی نکنید که همه مسائل را کنترل کنید.

آرامش درونی را در خودتان ایجاد کنید.

یک زندگی رضایت بخش برای خود تان و خانواده تان رقم بزنید.

روانشناسی خانواده

علوم مرتبط با روانشناسی خانواده

همان طور که می دانید، علوم مختلف با هم ارتباط دارند و می توانند در موارد، مکمل و کمک کننده یکدیگر باشند. این علوم عبارتند از

روانشناسی تربیتی

روانشناسی رشد

روانشناسی یادگیری

برای آشنایی کامل با اهمیت خانواده و نقش خانواده کلیک کنید.

 

کاربرد های روانشناسی خانواده

این حوزه در بیشتر موارد با زوج ها، اشخاص، خانواده ها و سیستم های اجتماعی ارتباط دارد. روانشناسان متخصص در حیطه خانواده مواردی مثل آسیب شناسی افراد و خانواده‌ها، مشکلات سلامت روانی و روابط میان فردی آن ها را بررسی می کنند و در صورت نیاز تحت درمان قرار می دهند. همچنین مشکلات خانوادگی، تنش در خانوده، مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان، استرس خانواده، چالش های تربیتی فرزندان و مشکلات ارتباطی با دیگران را بررسی کرده و بهترین راهکارهای درمانی را برای آن‌ها ارائه می دهند.

برای مثال موارد زیر از کاربرد های روانشناسی خانواده هستند

بررسی کردن مسائل و مشکلات خانواده

بالا بردن بهداشت و سلامت روانی خانواده

بهبود در کیفیت روابط خانوادگی و ارائه راهکارهای آن

ارائه راه حل مناسب برای حل مشکلات خانواده ها

 

روش های مورد استفاده در روانشناسی خانواده

از روش های مختلفی مثل پیشگیری، آموزش و درمان به منظور کمک به خانواده استفاده می‌شود. برای این که یک مشکل در خانواده حل شود، باید کل سیستم خانواده مورد بررسی قرار بگیرد و سپس سعی می‌شود با بررسی و ارزیابی عوامل تحریک کننده مشکل در بین اعضای خانواده مشکل را ریشه یابی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ضرورت مشاوره زناشویی کلیک کنید.

 

حوزه های مختلف روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده حوزه های گسترده ای دارد و شما می توانید در صورت بروز مشکل یا مسئله در هر زمینه‌ای، به یک روانشناس خانواده مراجعه کنید. چرا که هر انسان، تحت پرورش خانواده است و اولین اجتماع برای رشد شما محسوب می شود. حوزه های مرتبط  با روانشناسی خانواده عبارتند از

بررسی مسائل و مشکلات زوجین

تربیت کودکان

بهبود روابط با کودکان

زوج درمانی

بهبود روابط زوجین

همسر داری

بهبود روابط زوجین

مشکلات زناشویی از ارکان مهم مورد بحث در روانشناسی خانواده 

اختلافات فرهنگی خانواده

اختلالات جنسی

پرخاشگری و خشم

مسائل مالی خانواده

ناسازگاری 

عصبانیت

اختلالات شخصیتی

طلاق عاطفی

نوع برخورد با بحران ها و تنش ها در خانواده

اختلالات رفتاری

دخالت های خانوادگی

اختلالات روانی

طلاق زوجین

آموزش احترام در بین اعضای خانواده و رعایت کردن حقوق اعضای خانواده 

نحوه برخورد درست با افراد خانواده

ابراز درست و به جای خواسته ها

همه  موارد بالا در حیطه روانشناسی خانواده قرار دارد و شما می توانید با مراجعه به مشاوره خانواده، همه مشکلات خود را پیگیری، پیش بینی و درمان کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*