ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نقش خانواده در انتخاب شغل


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نقش خانواده در انتخاب شغل پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا از نقش خانواده در انتخاب شغل آگاهی دارید؟ امروزه انتخاب شغل مناسب یکی از دغدغه‌هایی است که بسیاری از جوانان در اوایل دهه بیست سالگی با آن رو به رو می‌شوند. علایق، مهارت‌ها، نگرش به کار و... از جمله پارامترهایی هستند که خانواده در شکل گیری آن‌ها نقش به سزایی دارد. خانواده به طور مستقیم و غیر مستقیم بر فرد اثر گذاشته و آینده او را تعیین می‌کند. هر خانواده ای برای آینده مالی فرزند خود روش‌های مخصوص به خود را به کار می‌گیرد. بهتر است بدانید کار و حرفه یکی از محورهای اصلی تعلیم و تربیت است، به این معنی که مانند سایر مسائل تربیتی باید از کودکی، فرزندان با مفاهیم درست درباره آن آشنا شده و در این زمینه پرورش یابند. پیشنهاد میکنیم به مشاوره خانواده مراجعه کرده و از او در این زمینه مشورت بگیرد.
تماس با مشاور

 

 

نقش خانواده در انتخاب شغل | مشکلات خانواده ها با فرزندان در حوزه کار

بسیاری از خانواده‌ها علاقه دارند فرزندشان را طوری تربیت کنند که در آینده بتواند گلیم خود را از آب بیرون کشیده و موفق شود. برای این امر باید پیش از به وجود آمدن چالش‌های دوران نوجوانی به فکر چاره بود. برای اطلاع بیشتر از چالش های دوران نوجوانی کلیک کنید.

با نگاهش به مشکلات جوانان با خانواده‌ها در زمینه کار و استقلال مالی خواهید دید که ریشه بسیاری از مشکلات، در نوع نگرش فرزندان نسبت به کار و مسائل اقتصادی است. برای کسب اطلاعات بیشتر از انتخاب شغل مناسب کلیک کنید.
از جمله نگرش‌هایی که می‌تواند به عنوان سرعت گیر در مسیر موفقیت عمل کنند به شرح زیر هستند:

- نبود کار

- احساس بی مسئولیتی درقبال وظایف محوله

- توقع از خانواده‌ها برای حمایت مالی همه جانبه از موارد مهم در نقش خانواده در انتخاب شغل

- انتظار سودهای کلان با کمترین کار و تلاش

چه عواملی در به وجود آمدن این نگرش‌ها تاثیر دارند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تمام سیستم‌های خرد و کلان اجتماعی، مثل سیستم‌های آموزشی و تربیتی که در مرکز آن‌ها خانواده قرار دارد نقش بسزایی در شکل گیری این عقاید ایفا می‌کنند. در واقع بیشتر عقاید فرزند شما حاصل مجموع آموزش‌هایی است که در سنین کودکی و نوجوانی کسب می‌کند. پس اگر نگران آینده فرزندتان هستید بیش از هر چیز باید به تعلیم وتربیت او برای پرورش نگرش‌های درست به خصوص در دوره کودکی و نوجوانی، اهمیت دهید. برای آگاهی در زمینه احترام در خانواده کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک نقش خانواده در انتخاب شغل

 اینفوگرافیک نقش خانواده در انتخاب شغل

نقش خانواده در نگرش افراد به شغل

نقش خانواده به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم در شکل گیری نگرش فرزندان مشخص می‌شود:

1. نقش خانواده در انتخاب شغل | نقش مستقیم خانواده ها در نگرش فرد به کار

فرد از طریق همانندسازی و الگوپذیری از والدین نگرش‌هایش را شکل می‌دهد. این همانندسازی ابتدا از ظاهر آغاز می‌شود. مثلا فرزند دختر دوست دارد لباس‌هایی مانند مادر بپوشد و یا فرزند پسر دوست دارد علاقه مندی‌های پدر مثل علایق ورزشی او را دنبال کند. به تدریج کودکان در مسیر شناسایی محیط پیرامون خود از ظاهر فراتر رفته و عقاید والدین خود را نیز جذب می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند دنیا را مانند افراد مهم زندگی خود ببینند.

پس بسیار مهم است که از همان دوران کودکی برای فرزندان خود الگوی مناسبی باشید و نقش خانواده در انتخاب شغل را جدی بگیرید. والدینی که مسئولیت پذیر نیستند، پشتکار کمی دارند و در موقعیت‌های دشوار خیلی زود دلسرد می شوند، نمی‌توانند بعدها از فرزندشان انتظار داشته باشند که خلاف این‌ها رفتار کنند. برای کسب اطلاع بیشتر از نقش خانواده کلیک کنید. 

2. نقش غیر مستقیم خانواده ها در نگرش فرد به کار

در تعریف نقش خانواده در انتخاب شغل می‌توان به این اشاره کرد که پایه‌های کسب استقلال، هویت فردی و اجتماعی، ارزش‌های اخلاقی، سازگاری، روحیه مسئولیت پذیری و مشارکت جویی در خانواده شکل می‌گیرد. تمامی این عوامل نقش تعیین کننده‌ای را در نگرش و رفتار حرفه‌ای فرد ایفا می‌کند. در نتیجه شیوه تعامل خانواده با فرزند و تاثیری که خانواده در شکل گیری شخصیت او می‌گذارد به طور غیرمستقیم نگرش شغلی او را در آینده رقم می‌زند. برای اطلاع بیشتر از وحدت خانوادگی کلیک کنید.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که تحقیقات نشان دهنده رابطه دوسویه‌ای بین خودپنداره فرد (تصویری که فرد از شخصیت خود دارد) با موفقیت شغلی وجود دارد. به این معنی که افراد دارای خود پنداره مثبت‌تر موفقیت‌های شغلی بیشتری کسب کرده‌اند، همچنین کسانی که موفقیت تحصیلی و یا شغلی داشتند، خودپنداره قوی تری را شکل داده‌اند.

 

نقش خانواده در ایجاد انگیزش برای کار کردن

انگیزش یک اصطلاح کلی‌ می‌باشد که دربرگیرنده تمام فرایندهایی است که به نوعی در ایجاد، جهت دهی و حفظ فعالیت‌های جسمی و روانی موثر است. درواقع انگیزش برای فرد حالتی درونی ایجاد می‌کند تا رفتارهای معطوف به هدف خود را انجام دهد. انسجام خانوادگی کمک می‌کند تا فرزندان با استفاده از تجربه‌های والدین، انگیزه‌های درونی خود را ارتقا دهند. این نوع ارتباط در یک خانواده سالم به راحتی ایجاد می‌شود. برای کسب اطلاع بیشتر از خانواده سالم کلیک کنید.

1. نقش خانواده در انتخاب شغل | انگیزش بیرونی

انگیزش می‌تواند به دو صورت بیرونی ودرونی برای فرد ایجاد شود. در انگیزه بیرونی مشوق‌هایی که در محیط قرار دارد فرد را به سمت هدفش هدایت می‌کند. مثل اینکه شما در قبال مسئولیت پذیری فرزندتان او را تحسین کرده و هدیه ای برایش در نظر می‌گیرید. این کار در واقع نشان می‌دهد که برای فرزندتان انگیزه بیرونی فراهم می‌کنید؛ اما آنچه که بیشتر از این اهمیت دارد این است که بتوانید به تدریج فرزندتان را از انگیزه‌های بیرونی به سمت انگیزه‌های درونی هدایت کنید. انسجام خانوادگی در این کار به شما کمک می‌کند.

2. انگیزش درونی

از نقش خانواده در انتخاب شغل می‌توان به ایجاد انگیزه‌های درونی اشاره کرد. انگیزه‌های درونی از آن جهت اهمیت دارد که از منابع بیرون سرچشمه نمی‌گیرند. کودکی را تصور کنید که یادگرفته در ازای هر فعالیت خوب جایزه‌ای دریافت کند. در این صورت اگر در شرایطی جایزه دریافت نکند، او دیگر حاضر به انجام آن کارها نیست. برای آشنایی با تاثیر تشویق بر کودکان کلیک کنید.

رفتار درست آن است که ابتدا برای جلب توجه فرزندتان به کاری مثبت، مثل تقویت مسئولیت پذیری کودکان، از انگیزه بیرونی استفاده کنید اما پس از آن به تدریج مشوق‌های بیرونی را کاهش داده و تلاش کنید تا فرزندتان برای مفاهیمی هم چون پشتکار، مسئولیت پذیری و... به خودی خود ارزش قائل باشد و در نبود مشوق‌های بیرونی هم از درون راغب باشد تا این ویژگی‌های ارزشمند را کسب کند. برای اطلاع بیشتر از مسئولیت پذیری کودکان کلیک کنید. 

در نتیجه بدون آنکه لازم باشد با نگرانی و نصیحت، فرزندتان را به سمت کار وموفقیت هدایت کنید، تنها با پیش گرفتن روش‌های درست تربیت کودک به صورت غیر مستقیم به خواسته خود دست می‌یابید. البته این نکته را نباید فراموش کرد که به کارگیری شیوه‌های درست تربیتی نیز به سادگی حاصل نمی‌شوند و نیازمند تلاش، مطالعه و یادگیری از طرف والدین هستند. برای آگاهی بیشتر از مشاوره کودک کلیک کنید.

 

تاثیر خدمات روانشناسی در انتخاب شغل

روانشناس به شما کمک می‌کند تا نگرش فرزندتان را نسبت به شغل و آینده بررسی کرده و اینگونه او را به سوی موفقیت هدایت کنید. همچنین با کمک روانشناس می‌توانید استعدادهای فرزند خود را شناسایی کرده و با تقویت آن‌ها، رشد و پیشرفت فرزند خود را از سنین کودکی تضمین نمایید. ایجاد انگیزه‌های درونی و بیرونی در کودکان نیازمند رعایت اصولی است که با نظر روانشناس متخصص می‌توانید این کار را به بهترین نحو انجام دهید. پس توجه داشته باشید که نقش خانواده در انتخاب شغل بسیار مهم است و باید این وظیفه را به بهترین نحو انجام دهید. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت‌تان هستند تا در هر کجا که هستید شما را یاری کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*