ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

وحدت خانوادگی | راه‌هایی برای ایجاد وحدت در خانواده

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با وحدت خانوادگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از خانواده‌ها مجبورند در این دنیای شلوغ امروز، برای با هم بودن و حفظ وحدت خانواده مانند نسل‌های گذشته‌شان تقلا کنند. با وجود همه مشغله‌ها نیاز خانواده تغییری نکرده، شما هم‌چنان برای شناختن خود، وقت گذراندن و یادآوری خاطرات شیرین تان به خانواده‌ای متحد و یکپارچه نیازمندید. برای حفظ وحدت خانوادگی باید با یکدیگر همکاری کرده، به هم کمک کنید و مهم‌تر از همه، بتوانید به یکدیگر اعتماد کنید. وحدت در خانواده به باعث شاد بودن اعضا و رشد و پیشرفت آنان در تمام ابعاد زندگی می‌شود. با آگاهی از روش‌های ایجاد وحدت خانوادگی، می‌توانید تمام تلاش خود را برای این منظور به کار گیرید. مشاوره خانواده میتواند در این زمینه شما را یاری کند. 

تماس با مشاور

                                            

برای ساختن وحدت در خانواده چه باید کرد؟

برای ساخت خانواده‌ای وحدت‌ یافته چند راهکار کلی وجود دارد که به سه دسته تقسیم می‌شوند. شما برای این کار نیاز دارید تا ارتباط بین خودتان و دیگر اعضا را اصلاح کنید، زمان باهم بودن خانواده و تفریح مشترک را افزایش دهید و در نهایت تقسیم وظایف و مسئولیت‌پذیری افراد را مدیریت کنید. وحدت خانواده در واقع کمال مطلوب انسجام خانواده محسوب می‌شود که در نهایت یک خانواده سالم را تشکیل می‌دهد.

برای رسیدن به وحدت خانوادگی راهکارهایی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 

اینفوگرافیک وحدت خانوادگی

 اینفوگرافیک وحدت خانوادگی

الف) وحدت خانواده ارتباطات را بیشتر می کند

1. ارتباط موثر برقرار کنید

تمام اعضای خانواده و به خصوص خود شما مهم و ارزشمند هستید. پس به نیازهای خود اهمیت داده و اگر دیگر اعضا هم باید آن‌ها را بدانند، نیازتان را بیان کنید. برای این کار علاوه بر صمیمیتی که با خانواده خود دارید باید در بیان خواسته‌هایتان هم با آن‌ها صادق باشید. مودب بودن را فراموش نکنید؛ اگر با خشونت و پرخاش خواسته خود را بیان کنید، علاوه بر مختل شدن صمیمیت و وحدت، اعضای خانواده هم در برابر شما حالت دفاعی گرفته و نیاز شما برطرف نمی‌شود. قبول مسئولیت در خانواده به شکل گیری ارتباط موثر میان آن‌ها کمک می‌‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مسئولیت‌پذیری کلیک کنید. 

2. صبور باشید، بالعکس دیگران

معمولا زمانی که افراد برای صبور بودن تلاش می‌کنند، شتاب‌زدگی دیگران، بی‌قراری، بی‌ادبی یا خشونت و جر و بحث، صبر آن‌ها را هم لبریز می‌کند. تنها راه‌کار آن است که برای این موقعیت‌ها آمادگی داشته باشید. بدانید که دیگران تحمل شما را به چالش می‌کشند پس خودتان را آماده کنید. بدون آن که خشونت و بی‌احترامی کنید پای حرفتان بایستید و قاطع باشید و اصرار داشته باشید که برای گفت و گو هستید. صبور بودن اعضای خانواده علاوه بر حفظ وحدت، به انسجام خانوادگی نیز کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انسجام خانواده کلیک کنید. 

3. دوستانه بودن را تمرین کنید

اگر اول صبح برای همه خوش‌برخورد باشید، آن‌ها تمام روز با شما خوش‌برخورد خواهند بود. زمان بگذارید و رفتار و ژست‎‌های مهربان و دوستانه را با اعضای خانواده خود تمرین کنید. برای دوستانه بودن نیاز به انجام کار سختی نیست؛ می‌تواند از یک ارتباط چشمی، لبخند و یک صبح به خیر شروع شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ابراز عشق در خانواده را مطالعه نمایید.

4. به بقیه گوش دهید

همان‌طور که انتظار دارید اعضای خانواده‌تان نگرانی‌ها و نیازهایتان را بفهمند، برای شنیدن نگرانی‌های دیگر اعضای خانواده‌تان هم وقت بگذارید. شنیده شدن افراد در خانواده، بیشترین کمک را به وحدت خانواده می‌کند. هنگام صحبت کردن تمام عوامل حواسپرتی خود را کنار گذاشته و تمام توجه خود را به فرد مقابلتان اختصاص دهید. ارتباط چشمی را فراموش نکنید. هنگام صحبت کردن با اعضای خانواده خود، مستقیم به چشمانش نگاه کنید. نشان دهید که به او توجه دارید و حرف‌هایش را درک می‌کنید. برای آشنایی با ویژگی های خانواده موفق کلیک کنید.

5. قدردانی تان را به هم نشان دهید

اکثر افراد خانواده (شاید هم همه‌ آن‌ها) همیشه کنار شما بودند و تمام زندگیتان را تسخیر کرده‌اند. این را بگویید که بودن آن‌ها برایتان مهم است و شما هم قدردانشان هستنید. به آنان بگویید چقدر خوشحالید که با هم خانواده‌اید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله قدردانی از همسر ماجعه کنید.

6. با مخالفت موافق باشید

همه اعضای خانواده شما قرار نیست با هر مسئله‌ای موافق باشند. به عنوان یک خانواده باید منعطف بوده و تفاوت نظر اعضای خود را بپذیرید. از تلف کردن زمان و انرژی‌تان برای بحث در مورد مسائل کوچک مانند بیرون گذاشتن زباله‌ها خودداری کنید. هنگامی که یک درگیری به وجود آمد با مهارت‌های ارتباطی و همدلی به همدیگر فرصت دهید تا احساسشان را بیان کنند. بحث و جدل نکنید و وسط حرف یکدیگر نپرید. آزادی در خانواده باعث پرورش فرزندانی شجاع و حق شناس می‌شود.

7. عذرخواهی کنید و عذرخواهی دیگران را بپذیرید

در هنگام شروع شدن بحث، شما سعی می‌کنید که آن را حل و فصل کنید. اما در این بین ممکن است از خط قرمزی عبور کرده باشید یا توهینی به کسی شده باشد؛ در این شرایط عذرخواهی کنید. پذیرفتن اشتباه و عذرخواهی بهترین راهی است که وحدت خانواده را برمی‌گرداند. ممکن است این مسئله برای فردی دیگر هم در خانواده شما پیش بیاید و از شما عذرخواهی کند. سعی کنید در حالی که انتظار خود را برای رفتارهای آیندۀ به او یادآوری می‌کنید، عذرخواهی دیگران را هم بپذیرید. به یاد داشته باشید هیچ خانواده‌ای بدون اختلاف و اشتباه نیست و وحدت کامل وجود ندارد. شما تنها می‌توانید برای رشد و پیشرفت تلاش کنید.

 

ب) وحدت در خانواده همکاری با یکدیگر

1. روال خانوادگی داشته باشید

روال‌های خانوادگی باعث می‌شود اعضای خانواده بدانند در هر زمان مشخص چه اتفاقی می‌افتد. روالی مانند ساعث 10 شب برای شام، می‌تواند زمانی برای دور هم جمع شدن خانواده نیز باشد. روال‌ها، زندگی را قابل پیش‌بینی می‌کنند. توجه کنید که برای ایجاد این روال انعطاف داشته باشید و برای تغییر آن از نظر اعضا استفاده کنید. همچنین می‌توانید روال‌های طولانی‌تر مانند هفتگی یا سالانه هم ایجاد کنید. زمان فیلم دیدن هفتگی یا زمان سفر چند روزه خانوادگی در یک سال هم می‌تواند از این نمونه‌ها باشد. برای کسب آگاهی بیشتر میتوانید مقاله قوانین در خانه را مطالعه کنید.

2. کارهای فردی، برای خود هر فرد است

در خانواده، هر کسی باید گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. بار کارهای فردی هر عضو نباید به دوش دیگران بیفتند. هر بار که هر فرد وظایف خود را به درستی انجام بدهد احترام بین اعضای خانواده بیشتر می‌شود. برای کودکان و نوجوانان نقش‌ها و وظایف جابجا کنید، این کار برای‌شان مفیدتر خواهد بود. علاوه بر کارهای شخصیشان، کارهای دیگری همچون خرید کردن، شستن ظرف‌ها و استفاده از ماشین لباس‌شویی یا حتی پخت و پز را بین اعضای خانواده به صورت چرخشی تغییر دهید. این گونه هم خسته نمی‌شوند و هم مهارت‌های مختلف را برای خودکفایی خود یاد می‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احترام بین اعضای خانواده کلیک کنید. 

 

ج) مثل یک خانواده دور هم جمع شوید

1. وحدت خانواده در اولویت است

اعضا باید یاد بگیرند که خانواده را در اولویت خود قرار دهند. این می‌تواند به معنای هزینه دادن در بخش‌های دیگر باشد. اما این هزینه‌ها در نهایت به وحدت خانواده شما کمک می‌کند. سعی کنید برنامه‌های کاری‌تان را پیش از برنامه‌های خانوادگی قرار ندهید تا با آن‌ها تداخل نکند. شاید این کار برای شما سخت باشد اما ارزشش را دارد. اگر برایتان ممکن است، در برنامه بیرون رفتن یا دور هم جمع شدن خانواده حضور داشته باشید.

2. سنت‌های خانوادگی تاکید بر وحدت خانواده

سنت‌های خانوادگی باعث حس پویایی و وحدت در خانواده شما می‌شود. مثل جمع شدن شب یلدا، نوروز یا مناسبت‌های مذهبی که بستگی به خودتان دارد. سنت‌های هفتگی هم می‌توانید طراحی کنید. پنج‌شنبه‌ شب‌ها برای بازی دسته جمعی، صبح‌های جمعه کله‌پاچه یا چهارشنبه‌ ظهرها قورمه‌سبزی. این عادت‌های کوچک به حفظ وحدت خانوادگی کمک بسیاری می‌کند. 

3. به یکدیگر تکیه کنید

ممکن است برای هم کدام از اعضای خانواده و یا کل آن معضل‌های سختی به وجود بیاید؛ مرگ یکی از اعضای خانواده، ورشکست شدن یکی از اعضا یا شکست تحصیلی فرزند خانواده. اعضا باید احساس کنند که در این مواقع تنها گذاشته نمی‌شوند و می‌توانند روی یکدیگر حساب کنند.

 

د) برای رسیدن به وحدت خانواده مشاوره بگیرید

اگر احساس می‌کنید برای پیشرفت وحدت خانوادگی‌تان به کمک حرفه‌ای نیاز دارید، حتما مشاوره خانواده را امتحان کنید. مشاوران خانواده و خانواده‌ درمانگران تخصص این را دارند تا به بهبود مشکلات بین اعضای خانواده کمک کنند. آن‌ها مهارت‌های لازم را به شما آموزش می‌دهند و کمک می‌کنند تا نقش خود را به طور موثرتر ایفا کنید.

سخن آخر

خانواده بخش بسیار مهمی از زندگی افراد است و بر تمام ابعاد شخصیت و زندگی اجتماعی آنان تاثیر می‌گذارد. حفظ وحدت در خانواده یک امر ضروری است و هر یک از اعضا به نوعی در ایجاد و حفظ آن نقش دارند. در صورتی که با مشکلی در خانواده مواجه شده‌اید و نمی‌توانید آن را حل کنید، به یک روانشناس مراجعه کرده تا در این زمینه شما را یاری کند. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه کمک‌تان کنند. در صورت تمایل برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*