ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری های روانی کشنده | 13 اختلال روانی که منجر به مرگ می شوند!

بیماری های روانی کشنده کدامند؟ اختلالات روانی هیچ کدام بدون آسیب نبوده و هر کدام به طریقی به زندگی فردی و اجتماعی افراد مبتلا تاثیر می گذارند. در این میان برخی از اختلالات روانی شدیدتر بوده و تاثیرات منفی بیشتری بر ذهن و زندگی فرد گذاشته و گاهی تمام زندگی او را در خود می بلعند. با وجود این که بسیاری از اختلالات روانی و شخصیتی با مشاوره و حضور پزشک متخصص قابل درمان و کنترل هستند اما بعضی از اختلالات روانی به قدری زندگی فرد را در هم می پیچند که فرد مبتلا عملا توانایی زندگی کردن به عنوان یک انسان عادی را از دست می دهد.  

تماس با مشاور


بیماری های روانی کشنده

زمانی که از بیماری های روانی کشنده صحبت می کنیم منظور مرگی مانند سایر بیماری های جسمی کشنده نیست بلکه در مواردی که ابتلا به یک اختلال روانی منجر به مرگ فرد شده باشد، در واقع بیماری روانی فرد به گونه ای پیش می رود که سرانجام فرد مبتلا با این که از لحاظ جسمی ممکن است کاملا سالم باشد اما به دلیل اثرات اختلال روانی خودش به حیات خود پایان می دهد یا به خود و دیگران آسیب می زند و ضربات جبران ناپذیری بر پیکره حیات خود و اطرافیانش وارد می سازد.
اکثر این بیماری های روانی کشنده بسیار نادر هستند و درصد ابتلای بسیار کمی دارند. افراد بسیار کمی در دنیا به آنها مبتلا می شوند و اکثر این اختلالات روانی قابل درمان نیستند.

1-سندرم کلوور-بوسی

سندرم کلوور بوسی یک اختلال عصبی روانی بسیار عجیب است که فرد مبتلا تمایل بسیار زیادی به خوردن و رابطه جنسی با اشیا پیدا می کند. تمایلات جنسی او به طور کلی تغییر کرده و خواهان ارتباط با اشیایی همچون صندلی، کفش و...می شود. علت این بیماری مشخص نیست اما گفته می شود که تداخلات دارویی پس از اعمال جراحی می تواند آسیب عصبی مغزی در فرد ایجاد کرده و منجر به پیدایش این اختلال عجیب شود.

2-اختلال ساختگی

اختلال ساختگی نوعی اختلال روانی و شبه جسمانی است که فرد مبتلا بدون هیچ علت مشخصی به خود یا دیگران آسیب می زند. فردی که به این اختلال روانی مبتلاست با وجود آن که سلامت جسمی دارد خود را به بیماری می زند تا دکتر را فریب داده و بستری شود یا این که واقعا به جسم خود آسیب وارد می کند تا بتواند تحت درمان های ویژه قرار بگیرد. معمولا در این صورت فرد قصد جلب توجه و محبت از دیگران یا فرار از مسئولیت های خود را دارد. به عنوان مثال فردی که برای این که از خدمت سربازی معاف شود به بدن خود آسیب وارد می کند دچار اختلال ساختگی است.
هم چنین ممکن است فردی که دچار این اختلال است به دیگران نیز آسیب های جسمی شدید وارد کند به طور مثال پدر و مادرهایی که با این اختلال روانی کشنده درگیر هستند عمدا به فرزند خود آسیب می زنند و کاری می کنند فرزندشان بیمار شود تا از او پرستاری و مراقبت کنند و از این طریق تحسین و توجه اطرافیان را جلب کنند. به دلیل این که فرد مبتلا به طور صد در صد خود را محق می داند و شواهد بسیاری برای فریب دیگران دارد  این اختلال روانی تقریبا قابل درمان نیست و علاوه بر خود فرد به دیگران نیز آسیب های جدی وارد می کند.
بیماری های روانی کشنده

3-اختلال تجزیه­ هویت

اختلال تجزیه ی هویت نوعی اختلال عملکردی و آگاهی در وضعیت حافظه و هویت فرد است. فرد دارای چندین شخصیت مجزا می باشد که هیچ کدام ثابت و دائمی نیست و تمامی آن ها رفتارهای فرد را کنترل می کند. از آن جایی که فرد تصور می کند چندین هویت یا شخصیت مختلف  به طور همزمان  دارد برخی خاطرات غیر واقعی را به یاد می آورد  که در زندگی او هرگز اتفاق نیفتاده اند اما او باور دارد که خاطرات واقعی و مربوط به خود او هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات تجزیه ای کلیک کنید.
فرد مبتلا با وجود این که چنین شخصیت مختلف را تجربه می کند اما در عمل قادر به دریافت هیچ گونه شناخت واقعی از خود و از محیط اطراف خود و تصمیم گیری برای زندگی نیست. به دلیل فاکتورهایی که در شخصیت فرد شکل می گیرد به طور مداوم در معرض سوءاستفاده های احساسی و جنسی قرار می گیرد.

4-توهم کوتارد

توهم کوتارد نوعی بیماری روانی شدید و بسیار نادر است که فرد مبتلا تصور می کند نوعی مرده متحرک است، وجود ندارد یا مرده است. برخی از مبتلایان باور دارند که مرده و در حال پوسیدن اند و برخی دیگر فکر می کنند که نامیرا و جاودانه اند و هیچ گونه نیازی به غذا خوردن ندارند. آنها  وجود روح یا بدن یا برخی از اعضای بدن خود مانند اندام های داخلی، خون، امعا و احشای خود را انکا می کنند.
توهم کوتارد با چندین اختلال روانی دیگر مانند افسردگی شدید، بی خوابی، اسکیزوفرنی و زوال عقل نیز همراه است. توهم کوتارد پس از پیشروی سرانجام باعث می شود که فرد به جسم خود آسیب های شدید بزند یا از آن جایی که حیات معمولی مانند یک انسان عادی ندارد آن قدر نیازهای طبیعی بدن خود مانند خوابیدن و غذا خوردن را نادیده بگیرد که سرانجام از دنیا برود.

5-بونتروپی

اختلال بونتروپی نوعی اختلال روانی نادر است که فرد مبتلا خود را گاو می پندارد. دقیقا مانند یک گاو حرکت می کند راه می رود و علف یا آب می خورد. در موارد شدید فرد تصور می کند گاوی است که حتما باید کشته شود. و از دیگران می خواهد که به او علف بدهند یا او را مانند یک گاو سر ببرند. خوشبختانه این بیماری روانی بسیار نادر بوده و عده کمی  در جهان به آن مبتلا شده اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات روانی ترسناک کلیک کنید.

6-سندرم تاد

سندرم آلیس در سرزمین عجایب یا همان سندرم تاد نوعی اختلال روانی نادر و بدون درمان است. فرد مبتلا به سندرم تاد با نوعی اختلال مغز رو به روست که حواس شنوایی، بینایی و لامسه او را به کل دچار مشکل و عدم تعادل می کند. به عنوان مثال فرد مبتلا به سندروم تاد در هنگام حملات بیماری خودش را بسیار بزرگتر از آنچه که هست تصور می کند یا خودش را بسیار ریز و در حد میکروسکوپی می بیند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
اشیا را بسیار بزرگتر یا کوچکتر از اندازه واقعی شان می بیند. گاهی تصور می کند اشیای ثابت در حال نزدیک شدن یا دور شدن از او هستند. صداهای معمولی را بسیار بلندتر از حد معمول می شنود. تسلطی بر اندام های بدنش ندارد. شکل راه رفتن و حرکات او ناهمگون می شود و ادراک کلی او از محیط فیزیکی اطرافش مطابق با واقعیت نیست. علت این بیماری تا به حال شناخته نشده و درمانی هم برای آن وجود ندارد.

7-بیماری های روانی کشنده | آپوتمنوفیلیا

آپوتمنوفیلیا یا خودمعلول انگاری نوعی بیماری روانی است که فرد مبتلا علاقه عجیبی به قطع اعضای بدن و آسیب زدن به خودش دارد. این افراد از معلول شدن و دیدن افراد معلول لذت می برند. بسیاری از آن ها خودشان به اعضای بدن خود آسیب می زنند تا ناشنوا، نابینا و معلول شوند یا از پزشکان درخواست می کنند برخی از اعضای بدن شان را قطع کنند و پس از قطع عضو نیز از این موضوع رضایت کامل دارند.
در صورت مخالفت پزشکان فرد به گونه ای به جسم خود آسیب می زند که عملا پزشک مجبور به تخلیه بافت یا قطع عضو می شود. حالت شدیدتر این بیماری با نوعی اختلال جنسی نیز همراه است و فرد به داشتن ارتباط جنسی با افراد معلول یا بدون دست و پا علاقمند می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع اختلالات جنسی کلیک کنید.

8-سندرم دست بیگانه

سندروم دست بیگانه نوعی اختلال عصبی روانی است که فرد هیچ کنترلی بر سیستم عصبی و حرکات یک یا هر دو دست خود ندارد. در چنین حالتی فرد قادر به کنترل حرکات حمله ای شدید دست خود نیست و بدون این که اراده ای از خود داشته باشد به طور مکرر از طریق عمان عضو یا دست بیگانه به بدن خود یا دیگران آسیب جسمی وارد می کند. در اکثر موارد فرد مبتلا داشتن عضو بیگانه و بیقرار را انکار کرده و آن را جزوی از بدن خود به حساب نمی آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات عصبی رشدی کلیک کنید.

9-بیماری های روانی کشنده | توهم شنوایی

فردی که دچار اختلال توهم شنوایی است صداهایی را می شنود که واقعی نیستند و سایر افراد آن ها را نمی شنوند. این صداها غالبا به او دستور می دهند که اعمالی را بالاجبار باید انجام دهد یا به او اخطار می دهند که در خطر است. فرد مبتلا به این اختلال روانی اضطراب شدیدی را تجربه می کند و  تصور می کند حتما باید دستوراتی که می شنود را اجرا کند در صورتی که صداها به او بگویند به خود یا دیگران آسیب بزند یا خودکشی کند صرف نظر از غبر واقعی بودن صداها او حتما این کار را خواهد کرد.

10-اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی حالتی است که در پی آن فرد مبتلا دچار نوسانات روحی و خلقی بسیار شدید می شود. فردی که از اختلال دوقطبی رنج می برد در وضعیت احساسی خود هیچ گونه حالت تعادل را تجربه نمی کند بلکه یا بسیار شاد و پرنشاط است به قدری که به دلیل پر انرژی بودن دچار بی خوابی های طولانی مدت می شود یا این که بسیار منزوی و افسرده است و عملا هیچ کاری جز غم و گریه انجام نمی دهد.
این چرخه ی روحی و  بالا و پایین شدن های احساسی تمام زندگی او را در برمی گیرد به گونه ای که فرد روال عادی زندگی یک فرد معمولی را طی نمی کند. گاهی ممکن است در عین این که اتفاق بدی برای او افتاده است بسیار هیجان زده و خوشحال باشد و چند رور بعد بدون هیج دلیل خاصی غمگین و افسرده است.
بیماری های روانی کشنده

11-بیماری های روانی کشنده | سندروم استکهلم

سندروم استکهلم نوعی اختلال روانی است که فرد مبتلا به فردی که به او آسیب می زند به جای این که سعی کند از دست او رها شود به او علاقمند می شود. این اختلال اکثرا در میان افرادی که گروگان گرفته می شوند دیده می شود. فرد قربانی به جای آن که از فردی که او را آزار می دهد یا شکنجه می کند، متنفر شود یا بترسد و بخواهد خود را نجات دهد برعکس نسبت به او علاقمند می شود و در صورت آزادی نیز به دفاع از فرد گروگان گیر می پردازد  هم چنین کارمندانی که به طور پیوسته چندین سال برای یک شرکت کار می کنند ممکن است دچار این اختلال روانی شده و نسبت به شرکت حس وفاداری پیدا کنند.
در این صورت با وجود این که در شرکت توسط مدیران از آن ها سوءاستفاده می شود و حقوق قانونی آنها به طور کامل پرداخت نمی شود در عین حال این افراد کار کردن در آن شرکت را به هرچیزی ترجیح می دهند. با این که سندرم استکهلم جزو بیماری های کشنده نیست اما به دلیل وابستگی های احساسی اشتباه باعث می شود فرد تمام زندگی و حیات خود را قربانی افرادی کند که به او آسیب می زنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر بیماری های روانی بر جسم انسان کلیک کنید.

12-اختلال شیدایی

اختلالات شیدایی معمولا به دنبال اختلال دو قطبی در فرد مبتلا ظاهر می شوند. فردی که دچار اختلال شیدایی می شود رفتارهای پرخطر جنسی از خود نشان می دهد و به قدری بدون فکر و منطق عمل می کند که ممکن است به دلیل همین رفتارهای جنسی زندگی خود را به خطر بیندازد. به عنوان مثال اگر جنسیت فرد مبتلا مونث باشد بارداری های ناخواسته یا تجاوز برای خود رقم می زند  و مردها نیز به دلیل بی بند و باری جنسی که به آن دچار می شوند ممکن است دچار مشکلات حقوقی مختلف شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روابط جنسی پرخطر کلیک کنید.
هم چنین به دلیل این که این افراد با دیگران هیچ گونه سازگاری ندارند به طور پیوسته با نزدیکان یا حتی غریبه ها درگیر می شوند و تقریبا با هیچ کس نمی توانند کنار بیایند. همین عوامل سبب می شود که اختلال شیدایی در دسته بیماری های روانی خطرناک دسته بندی شود.

13-بیماری های روانی کشنده | اختلال آنورکسیا

اختلال آنورکسیا یا بی اشتهایی عصبی اگرچه مربوط به اختلال در غذا خوردن است اما منشا عصبی روانی داشته و نوعی بیماری روانی محسوب می شود. فرد مبتلا به اختلال آنورکسیا برای این که لاغر بماند یا لاغرتر شود به طور افراطی از غذا خوردن دست می کشد تا جایی که به دلیل گرسنگی هیچ انرژی در بدنش باقی نمی ماند اما فرد به گرسنه ماندن هم چنان ادامه می دهد.
اثرات ادامه این بیماری با ریزش مو، افت قند خون، افت فشار خون، اضطراب و افسردگی، فکر خودکشی همراه می شود و در صورت ادامه گرسنگی فرد بیهوش شده و به کما می رود. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*