ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نقش پدر در تربیت فرزندان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نقش پدر در تربیت فرزندان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در بسیاری از خانواده‌ها نقش پدر در تربیت فرزندان در پی تاکید بر نقش مادران در این امر، نادیده و کمرنگ انگاشته می‌شود. در چنین خانواده‌هایی پدر تنها مسئول تامین مخارج خانواده است. هرچه این دیدگاه در خانواده‌ای قوی تر باشد، روابط بین پدر با فرزندان از صمیمت کمتری برخوردار بوده و شاهد یک شکاف میان آن‌ها خواهیم بود. در این وضعیت هرچقدر هم که مادر در تربیت فرزندان تلاش خود را انجام دهد؛ بخش مربوط به پدر را نمی‌تواند جبران کند. طبق تحقیقات، پدران در ایجاد اعتماد به نفس، شناخت احساسات، یادگیری سالم و مقابله با استرس کودکان نقش اساسی ایفا می‌کنند و در صورت سهل انگاری در امر تربیت؛ کودکان دچار نوعی از ناامنی، عصبانیت و دیگر مشکلات می‌شوند. ما در این مقاله به بررسی دقیق‌تر این موضوع با توجه به تجارب متخصصان در جلسات مشاوره کودک پرداخته‌ایم پس همراه ما باشید.

تماس با مشاور


اهمیت نقش پدر در تربیت فرزندان

اهمیت نقش پدران در تربیت فرزندان

همانطور که گفته شد حضور و رفتار پدر در زندگی و تربیت فرزندان اهمیت زیادی دارد، عدم حضور پدر (یا موثر نبودن) می‌تواند به بخش‌های مختلف شخصیتی و زندگی فرزندان آسیب بزند. با اتخاذ سبک فرزندپروری مناسب لازم است تا از این آسیب‌ها بکاهید. اما تنها حضور پدر کافی نیست، برای داشتن نقش پدر خوب به موارد زیر توجه کنید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه سبک های فرزندپروری و ویژگی‌های پدر خوب کلیک کنید.

اینفوگرافیک نقش پدر در تربیت فرزندان

اینفوگرافیک نقش پدر در تربیت فرزندان

رشد احساسات

بودن پدر در کنار فرزندان بر شخصیت آن‌ها تاثیر می‌گذارد. بچه‌ها به صورت آگاهانه و ناآگاهانه ویژگی‌های زیادی را از پدر به ارث می‌برند. به راحتی می‌توانید مشاهده کنید فرزندان افرادی که اجتماعی هستند بیشتر به اجتماعی بودن سوق پیدا می‌کنند. نوع رفتار و نحوه صحبت شما با فرزندانتان موجب می شود تا احساسات او تحریک شده و رشد بیابد.

پیشرفت تحصیلی و شناخت استعدادها

پیشرفت تحصیلی و شناخت استعدادها

زمانی که فرزندتان در کنار شما زمان مناسبی را گذرانده باشد، آمادگی بهتری در زمینه‌های تحصیلی پیدا می‌کند. او برای صحبت کردن و جلب رضایت شما اهمیت قائل می‌شود و در نتیجه سعی می‌کند موفقیت‌های بیشتری را کسب کند. همچنین در این راستا بیشتر سعی می‌کند تا توانایی‌های خود را کشف کند. معمولا اگر شما به عنوان پدر او تحصیلات یا مهارت‌های سخن وری فردی بالایی داشته باشید، او رشد بیشتری پیدا خواهد کرد.  

ارتباط گیری مناسب و کاهش پرخاشگری

شما به عنوان پدر خانواده یکی از مهم‌ترین الگوهایی هستید که کودک به آن نگاه می‌کند و بر آن اساس رفتار می‌نماید. وقتی که شما با همسرتان رابطه و ارتباط گیری مناسبی داشته باشید، کودک می‌تواند ارتباط سالم را بشناسد و در آینده با دیگران ارتباط سالم برقرار کند. وقتی شما و همسرتان حتی در زمان دعوا همچنان احترام یکدیگر را نگه دارید، کودک تان می‌آموزد که احترام شما را حفظ کند و کمتر به پرخاشگری و رفتارهای تکانشی رو بیاورد.

بالا بردن اعتماد به نفس (خصوصا در دختران)

بالا بردن اعتماد به نفس

همانطور که گفته شد پدر خانواده نقش مهمی در تربیت فرزندان خانواده دارد. زمانی که در رابطه کودک و والد اختلافاتی وجود داشته باشد، تاثیرات مخربی بر رفتار و اخلاق او می‌گذارد. رابطه مثبت و سالم پدر با فرزند (خصوصا دختر) به صورت شگفت انگیزی باعث افزایش اعتماد به نفس فرزند می‌شود. در صورتی که پدر یک دختر با او محترمانه برخورد کند، این دختر از تمام مردهای زندگیش انتظار چنین رفتاری را دارد و برای خود شخصیت قابل احترامی را در نظر می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه رفتار پدر با دختر کلیک کنید.

مقاومت در مقابل استرس

ارتباط سالم و مناسب پدر با فرزند فقط بر دختران خانواده تاثیر مثبت ندارد، افرادی که رابطه مناسب تری با پدر خود دارند، در مقابل استرس توانایی‌های بهتری از خود نشان می‌دهند. همچنین طبق پژوهش‌ها پسرانی که با پدرانشان ارتباط سالم تری دارند، در حل تعارضات و مسائل رقابتی بهتر عمل می‌کنند. به بیان دیگر شما می‌توانید با ایجاد یک ارتباط سالم با فرزندتان احتمال درگیر شدن او با افسردگی و دیگر ناراحتی‌ها را کم کنید.

تفاوت نقش پدر در تربیت فرزندان دختر و پسر

هر پدری بر اساس شرایط مختلف، رفتار متفاوتی از خود بروز می‌دهد. منظور از شرایط تعداد اعضای خانواده، سن و سال پدر یا شرایط اقتصادی و... است.

مثلا ممکن است پدری در سنین نوجوانی دخترش سخت‌گیر شود در حالی که پیش از آن به او آزادی بیشتری می‌داد. به دلیل تفاوت‌ها نمی‌توان رفتارها را پیش بینی کرد؛ اما همیشه پدر سعی می‌کند در مورد روابط عاطفی آینده دخترش به صورت موثر و سازنده‌ای نقش داشته باشد. استحکام رابطه پدر و دختر، سلامت دختران را در بزرگسالی تضمین می‌کند.

در رابطه پدر و پسری بیشتر زمانی تعارضات شروع می‌شود که پسر در دوران نوجوانی سعی می‌کند مردانگی خود را ثابت کند. در این سن معمولا صبور بودن و رفتار خردمندانه پدر را برای سازمان دهی تعارضات توصیه می‌کنند تا رابطه دوستانه پدر و پسری دوباره برقرار شود. در نهایت باید چنین گفت که رابطه پدر با فرزندان در هر خانواده به صورت خاصی است که نمی‌توان به سادگی آن را دسته بندی نمود. اما با نحوه برخورد با فرزندان در سن بلوغ از این تعارضات بکاهید.

برای آگاهی درباره نحوه برخورد با فرزندان در سن بلوغ و رفتار پدر با پسر کلیک کنید.

نقش غیبت پدر در تربیت فرزندان

غیبت پدر

اگر پدر به هر دلیلی در تربیت فرزند دخالت نکند و نقش خود را ایفا ننماید یا حتی کودک احساسات او را نپذیرد؛ در زندگی کودک تاثیرات خطرناک بلند مدتی مشاهده خواهد شد. البته نبود هر کدام از والدین آسیب زننده است، خصوصا اگر فوت شده باشد. در چنین شرایطی حتما از مشاوران و روانشناسان در زمینه کودک کمک بگیرید.

ناامنی و پرخاشگری

نوعی حس در کودکانی که پدرشان حضور موثر نداشته، مشاهده می شود که به عنوان پذیرفته نشده، اضافی بودن یا ناامنی قابل احساس است. این افراد خشونت زیاد و عصبانیت زیادی دارند که گاه آن‌ها را بروز می‌دهند و به شخصیت‌های ضد اجتماعی یا پرخاشگر معروف می‌شوند یا آن‌ها را فرو می‌خورند و به خود صدمه می‌زنند.

بی اعتمادی در ارتباط

مشکل دیگری که چنین کودکانی را تهدید می‌کند، مشکلات عدیده در ارتباط گیری و برقراری ارتباط با دیگران است. این افراد به سختی می‌توانند اطرافیان را باور کنند. در صورتی که فرزندتان با مشکلات این چنین درگیر است، با دریافت مشاوره خانواده به حل مسائل به صورت ریشه‌ای بپردازید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید. 

کلام آخر درباره نقش پدر در تربیت فرزندان

با گسترش طلاق در میان خانواده‌ها معمولا کودکان با یکی از والدین خود زندگی می‌کنند و این مسئله باعث می‌شود که نقش یکی از والدین پررنگ شده و دیگری نقشی نداشته باشد و یا آنقدر ناچیز باشد که به چشم نیاید. در کنار این مسئله با ورود زنان به بازار کار نقشی برابر میان والدین برای تربیت فرزندان شکل گرفته و حتی در برخی موارد زیر نقش پدران بیشتر شده است. در مجموع هر اتفاقی که رخ می‌دهد و هر شرایطی که پیش می‌آید نباید بگذارید که روابط میان شما با فرزندتان از بین برود. بسیاری از مشکلات عاطفی ناشی از کمبود یکی از والدین در زندگی افراد است. در این راستا لازم است که پدر و مادر آموزش‌های لازم را فرابگیرند تا بدانند که چه چیزی را باید برای فرزندان خود بخواهند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه آموزش پدر و مادر کلیک کنید.

ما نیز در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فراهم آورده‌ایم تا بتوانید به صورت تلفنی و حضوری مسائل خود را با ما در میان بگذارید. در این مرکز، مشاوران برجسته و با سابقه چندین ساله در زمینه کودک و خانواده به شما کمک می‌کنند تا در راستای تربیت فرزند خود به بهترین شکل گام بردارید. همچنین در صورتی که تنشی میان شما و فرزندتان شکل گرفت راهکارهایی در جهت کاهش آن در پیش بگیرید. علاوه بر این می‌توانید به صورت همزمان در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... خدمات دریافت نمایید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

سوالات متداول

نقش پدر در تربیت فرزندان بیشتر است یا مادر نقش پر رنگ تری دارد؟

در واقع نمی‌توان گفت که کدام یک نقش پر رنگ تری دارند اما معمولا مادران مسئولیت تربیت فرزندان را به عهده دارند. با این حال باید توجه داشته باشید که زوجین به یک میزان می‌توانند نقش داشته باشند. 

برای آشنایی بیشتر در زمینه نقش مادر در تربیت فرزندان کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه نقش پدر در تربیت فرزندان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*