ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت خستگی در بارداری | خستگی و بی حالی در بارداری چگونه برطرف می شود؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خستگی و بی حالی در بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


خستگی و بی حالی در بارداری یکی از نشانه‌های رایج حاملگی است. برخی زنان در تمام دوران بارداری احساس بی حالی دارند، در حالی که برخی دیگر اصلا احساس خستگی نمی‌کنند. خستگی و بی حالی در طی نه ماه بارداری متغیر است؛ به طوری که در سه ماه اول شایع‌تر بوده و در سه ماهه دوم کاهش پیدا می‌کند، اما در سه ماهه سوم بی حالی بازگشت می‌کند. علاوه بر تغییرات خلقی، خستگی زنان تحمل آن‌ها را کم کرده و شرایط بارداری را برایشان سخت‌تر می‌کند. توجه به نیازهای عاطفی زنان باردار و کمک همسرتان، می‌تواند به شما برای آسان‌تر شدن این دوران کمک کند. شناخت حالات طبیعی دوران حاملگی، اضطراب و نگرانی‌‌های غیر ضروری را از بین خواهد برد. به همین منظور لازم است در کنار مراقبت های پزشکی و تخصصی بارداری، مشاوره روانشناسی نیز برای تامین سلامت روان مادران صورت گیرد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی

آیا خستگی و بی‌حالی در دوران بارداری عادی است؟

خستگی و بیحالی در دوران بارداری کاملا طبیعی است، مخصوصا در 12 هفته اول بارداری؛ چرا که تغییرات زیادی در سیستم بدن رخ می‌دهد. اگر پیش از حاملگی می‌توانستید ساعت‌ها بیدار مانده و انرژی زیادی داشتید، اما اکنون که حامله هستید حتی نمی‌توانید یک فیلم را تا آخر ببینید نگران نباشید، دلیل آن تنها حاملگی شما است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات دوران بــارداری کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک علت خستگی در بارداری

اینفوگرافیک علت خستگی در بارداری

علت خستگی و بی‌حالی در 3 ماه اول بارداری

خستگی و بی حالی یکی از نشانه‌های شایع و علائم اولیه بــارداری محسوب می‌شود. در طول ســه ماه اول بارداری بدن شما خون بیشتری تولید می‌کند تا مواد مغذی را به کودک در حال رشد برساند. سطح قند خون و فشار خون شما نیز پایین تر است. تغییرات هورمون‌ها، به خصوص افزایش سطح پروژسترون، باعث خواب آلودگی شما می‌شوند. علاوه بر تغییرات جسمی موجود در بدن شما تغییرات هیجانی می‌تواند موجب کاهش انرژی شود.

افکار شما درباره داشتن فرزند، سلامت کودک، اضطراب مادر شدن و... همگی نقش مهمی در حال فیزیکی شما خواهند داشت. درک طبیعی بودن تمام این‌ها به شما برای عبور آسان تر از این مراحل کمک خواهد کرد. برای برطرف کردن نگرانی‌های مادرانه می‌توانید از مشاوره کودک کمک بگیرید.

 

علت خستگی و بی حالی در 3 ماه دوم بارداری

در سه ماهه دوم سطح انرژی از دست رفته شما دوباره افزایش پیدا می‌کند و احساس می‌کنید که مانند گذشته شده‌اید. بسیاری از زنان از این فرصت برای انجام کارهای مهم خود استفاده می‌کنند. چرا در سه ماهه آخر دوباره سطح انرژی کاهش می‌یابد. اما اگر در سه ماهــه دوم بارداری همچنان احساس خستگی کردید نگران نباشید. خستگی در تمام طول سه ماهه دوم نیز ممکن است وجود داشته باشد.

 

علت بی حالی و خستگی در 3 ماه آخر بارداری

در اواخر بارداری، به احتمال زیاد دوباره احساس خستگی خواهید کرد. در این دوره وزن بیشتر کودک به علاوه خواب کمتر سطح انرژی شما را پایین می‌آورد. تکرر ادرار و بی خــوابی در بارداری همگی منجر به بی حالی و خستگی شما می‌شوند. در آخر اینکه بی حالی و خستگی شما می‌تواند ناشی از تغییر در وضعیت خواب شما باشد. اگر عادت دارید که به پشت بخوابید بهتر است در همان ماه‌های اول بارداری خوابیدن به پهلو را تمرین کنید؛ چرا که خوابیدن به پهلو در سه ماهه آخر حاملگی خطر به دنیا آوردن نوزاد مرده را کاهش می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خــوابیدن زن باردار کلیک کنید.

 

سایر علت‌های بی‌حالی در بارداری

کاهش فشار خون: بدن به دلیل تغییرات حاملگی نمی‌تواند فــشار خون در بارداری را به خوبی تنظیم کند به همین علت کاهش فشار خون و به دنبال آن بی‌حالی و خستگی رخ می‌دهد. فشار خون در تمام دوران بارداری پایین است اما در سه ماهه سوم بهتر می‌شود. زمانی که ناگهانی از جای خود بلند می‌شوید احساس سرگیجه به شما دست می‌دهد. 

کاهش هموگلبین: هموگلوبین رنگدانه‌ای حاوی عنصر آهن است. این رنگدانه علاوه بر این که باعث قرمز شدن رنگ خون می‌شود با اکسیژن ترکیب شده و آن را در اختیار سلول‌های بدن قرار می‌دهد. در دوران بارداری هموگلبین کاهش می‌یابد تا خون رقیق‌تر شود و با سهولت بیشتری در جفت جریان یابد. جنین هموگلبین و اکسیژن را از مادر دریافت می‌کند و پایین آمدن هموگلبین خود مادر باعث بی حالی و خستگی می‌شود.

افزایش استروژن: میزان بالای هورمون اســتروژن در دوران بارداری به عنوان محرک عمل می‌کند و خواب شما را به هم می‌زند. علاوه بر دلایل ذکر شده تضعیف سیستم ایمنی بدن در بارداری و افزایش حساسیت ابتلا به برخی بیماری‌ها در بروز بی حالی نقش دارند.

 

چه زمانی برای بی حالی و خستگی در بارداری به متخصص مراجعه کنیم؟

خستگی و سطح پایین انرژی می‌تواند به معنای کمبود آهن (کم خونی) باشد. پزشک زنان شما در دفعاتی که برای چکاپ مراجعه می‌کنید این موارد را در آزمایشات شما بررسی و در صورت نیاز ویتامین و قرص‌های مکمل تجویز خواهد کرد. اگر در شما احساس نا امیدی و بی علاقگی به چیزهایی که قبلا از آن‌ها لذت می‌بردید ایجاد شده است، ممکن است دچار افسردگی شده باشید. بهتر است برای درمــان افسردگی به متخصص مراجعه کنید. چرا که به احتمال زیاد بعد از زایمان افسردگی از بین نرفته و یا شدت پیدا می‌کند. پیشنهاد می کنیم در رابطه با موضوع کــم خونی در بارداری مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

 

برای درمان بی حالی و خستگی در دوران بارداری چه کنیم؟

پس از آن که مطمئن شدید بی حالی شما علتی غیر از بارداری شما ندارد، می‌توانید با استفاده از راه‌های زیر با خستگی این دوران مقابله کنید.

1. استراحت کنید

بیشتر از حدی که قبلا استراحت می‌کردید اکنون نیاز به استراحت دارید؛ بنابراین به خودتان سخت نگیرید. شب‌ها زودتر به رختخواب بروید و یا در طی روز استراحت کنید. از خوردن مایعات چند ساعت قبل از خواب پرهیز کنید، این روش خوبی است تا دفعات کمتری در طول شب برای دستشویی بیدار شوید.

2. برای رفع خستگی و بی حالی در بارداری برنامه خود را تنظیم کنید

اگر حاملی باعث می‌شود که به همه تعهدات و فعالیت‌هایی که درگیر آن بودید نرسید، احتمالا باید برای مدتی برخی کارها را کنار بگذارید. بــارداری ممکن است باعث شود حتی ساعات کار خود را کاهش دهید. اگر امکان دارد از نزدیکان یا دوستان درخواست کنید تا در کارهای خانه نیز به شما کمک کنند.

3. رژیم غذایی تان را متعادل کنید

خوردن غذاهای مقوی در طولانی مدت سطح انرژی شما را حفظ می‌کند. اطمینان بیابید که در تــغذیه دوران بارداری خود آهن، پروتئین و کالری به اندازه کافی دریافت می‌کنید. اگر مواد مغذی مصرف نکنید خستگی ممکن است بیشتر شود. نوشیدن آب به اندازه کافی در این دوران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. خوردن مواد غذایی زیر برای افزایش انرژی توصیه می‌شوند:

  • کربوهیدرات‌های سبوس دار مانند؛ نان، کیک، کیک پاستا و برنج
  • میوه و سبزیجات (به طور مطلوب روزی پنج عدد)
  • محصولات لبنی
  • حبوبات مانند؛ عدس، لوبیا و نخود فرنگی
  • تخم مرغ
  • ماهی
  • گوشت پخته شده

4. برای رفع خستگی و بی حالی در بارداری به طور متناوب ورزش کنید

ممکن است احساس کنید که هیچ انرژی برای ورزش ندارید؛ اما اگر سطح متوسطی از فعالیت مثل روزی 30 دقیقه پیاده روی داشته باشید، باعث می‌شود که احساس شادی داشته باشید. ورزش در بــارداری بسیار مفید است مگر آن که پزشک متخصص بنا به دلایلی شما را منع کرده باشد.

سخن پایانی
داشتن روحیه ای شاداب و انگیزه بالا موجب می شود دوران بارداری به سهولت طی شود. برای کاهش استرس در دوران بارداری و آرامش خاطر مادران باردار اطرافیان خصوصا همسران باید شرایط را به گونه ای فراهم نمایند که میزان تنش ها و هیجانات منفی کاهش یابد. در صورتی که افراد خود چنین مهارتی نداشته باشند می توان با مشاوره های روانشناسی فضا را مهیا نمود. مشاوران حامی هنر زندگی در این مسیر همراه و همگام با شما می باشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی این مرکز کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*