ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترس از غذا خوردن یا فوبیای غذا | علائم و راه های درمان

درباره ترس از غذا چه می دانید؟ فوبیای غذا خوردن که با نام های دیگری همچون سیبوفوبیا، غذاهراسی، غذاگریزی و ترس از غذا خوردن نیز شناخته می شود یکی از انواع فوبیاهای شناخته شده در زمینه اختلالات اضطرابی است. این نوع فوبیا باعث اختلال در زندگی فرد می شود و سلامت جسمی و روانی بیمار را تهدید می کند. غذا هراسی انواع متفاوتی دارد و به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود اما خبر خوب این که متد های درمانی متعددی وجود دارند که درمان این بیماری را تضمین می کنند. در این مقاله هر آنچه که لازم است درباره فوبیای غذایی بدانید، جمع آوری شده است تا به صورت کامل بتوانید با این اختلال آشنا شوید و احتمال بروز آن را در خود و اطرافیانتان تشخیص دهید. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله اعتیاد به غذا را مطالعه کنید. 
 

تماس با مشاور

                                             
 

فوبیا چیست؟

یکی از اختلالات اضطرابی شایع میان افراد، فوبیا نام دارد. فوبیا یا هراس زدگی به معنای ترس شدید، غیر منطقی و طولانی مدت از یک موضوع است. فوبیا باعث اجتناب فرد از انجام یک سری کارهای خاص می شود و به همین دلیل اثرات سوء روانی، اجتماعی و گاها جسمی به دنبال دارد.
برای مثال فردی که فوبیای ارتفاع دارد نمی تواند سوار هواپیما شود، از پل های عابر پیاده بالا برود و حتی در مواردی از نردبان استفاده کند. در این مثال به سادگی می توانیم درک کنیم که فوبیا تا چه حد می تواند زندگی فرد را تحت الشعاع قرار دهد. فوبیا را نباید با ترس اشتباه گرفت. ترس منطقی و مفید است و باعث بقای انسان می شود اما فوبیا نوع بیمارگونه ای از ترس است که زندگی فرد را مختل می کند.
 
 

اینفوگرافیک ترس از غذا خوردن یا فوبیای غذا
 

 اینفوگرافیک ترس از غذا خوردن

فوبیای غذا خوردن یا ترس از غدا خوردن

یکی از فوبیاهای خاص و خطرناک فوبیای غذایی است. این نوع فوبیا نسبتا پیچیده است چرا که انواع متفاوتی دارد. بعضی از افراد مبتلا به این نوع فوبیا به طور کلی از غذا و غذا خوردن می ترسند اما برخی دیگر فقط نسبت به یک سری از غذاها مقاومت نشان می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع فوبیا کلیک کنید. 
افرادی که مبتلا به فوبیای غذایی هستند رفتارها، وسواس ها و تفکرات غلط مخصوص به خود را دارند مثلا عده ای از این افراد گمان می کنند که اگر گوشت مصرف کنند دچار سخت ترین بیماری ها و حتی مرگ می شوند. عده ای دیگر گمان می کنند تمام غذاهای کنسروی خطرناک و بیماری زا هستند به همین دلیل از خوردن آن ها دچار هراس می شوند. 
بعضی از این افراد به دلیل ترس زیادی که دارند بیماری را به سمت خود می کشانند و حتی ممکن است برای اثبات عقیده خود اعمالی انجام دهند که پس از مصرف غذای خاص بیمار شوند. برخلاف این دسته عده ای دیگر به اختلال پرخوری مبتلا هستند که درمان آن نیز ضروری است.  

انواع هراس غذایی

هراس های غذایی یا همان فوبیاهای غذایی انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

1. ترس از گروه غذایی سبزیجات

افرادی که مبتلا به این فوبیا هستند از خرید و مصرف هرگونه سبزیجات اجتناب می کنند. این افراد اگر تصادفا مقداری سبزیجات مصرف کنند دچار ترس شدید، حالت تهوع و حتی تنفس منقطع می شوند. همان طور که می دانید مصرف سبزیجات برای سلامتی انسان لازم است و افرادی که به دلیل فوبیا نمی توانند از این گروه غذایی استفاده کنند دچار مشکلات زیادی مانند چاقی، دیابت یا قند خون، بیماریس های قلبی عروقی و ... می شوند.

2. ترس از کره بادام زمینی

بعضی از افراد دچار فوبیای کره بادام زمینی هستند چرا که فکر می کنند اگر خودشان یا دیگری کره بادام زمینی مصرف کنند، کره بادام زمینی به سقف دهانشان می چسبد و حتی ممکن است سبب خفگی شود. توجه کنید که ترس از یک ماده غذایی با دوست نداشتن آن کاملا متفاوت است. ممکن است کسی کره بادام زمینی مصرف نکند صرفا به این خاطر که طعم آن را دوست ندارد.

3.ترس از خوراکی هایی خاص

بعضی از افراد ممکن است ترس از خوراکی های خاصی داشته باشند مثل شکلات، چیزهای ترش، سس گوجه فرنگی، سیر، پنیر، آدامس و ... نمی توان به این افراد گفت مصرف این مواد غذایی ترس ندارد و یا مجبورشان کرد که یک بار امتحان کنند چرا که ممکن است دچار واکنش های عصبی شدیدی شوند که در هنگام ترس پیش می آید مانند تنگی نفس، تپش قلب، حالت تهوع، تعریق و ... . مشاوره کنترل استرس و اضطراب در درمان انواع اختلالات اضطرابی و از جمله فوبیا ضرورت دارد.

4.ترس از غذای جدید

بعضی از افراد به خصوص کودکان از امتحان کردن و خوردن غذاهای جدید می ترسند و این ممکن است هیچ ربطی به خوشمزه یا بدمزه بودن غذای جدید نداشته باشد. این افراد صرفا از خوردن غذاهای تکراری که قبلا مزه کرده اند احساس امنیت می کنند و در غیر از این صورت احساس ترس و ناامنی به سراغشان می آید.

5.ترس از بلع و ترس از استفراغ

افرادی که ترس از بلع دارند به طور کلی از خوردن هرگونه غذایی به خصوص غذاهای جامد می ترسند چرا که بلعیدن و قورت دادن برای آن ها به اندازه افراد عادی آسان نیست و هر لحظه می ترسند که حالت خفگی پیدا کنند. افرادی هم که ترس از استفراغ دارند دست به هر عملی می زنند تا استفراغ نکنند حتی ممکن است از غذا خوردن اجتناب کنند تا استفراغ نکنند. گاهی همین استرس باعث حالت تهوه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استرس و حالت تهوع کلیک کنید.

6.ترس از خوردن غذا در جمع

افرادی که درگیر این فوبیا هستند از غذا خوردن در رستوران ها، مهمانی ها و به طور کلی هر مکانی که افراد دیگری در آن حضور داشته باشند می ترسند. این افراد ممکن است از این مسئله ترس داشته باشند که در جمع گفت و گویی انجام دهند و همین مسئله غذا خوردن و بلعیدن آن ها را دچار مشکل کند.

7.ترس از غذا خوردن در افراد مذهبی

افراد مذهبی که به خاطر اعتقاد و پابندی به دینشان از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها مانند مشروب اجتناب می کنند اگر یک بار به اشتباه این غذاهای ممنوعه و حرام را مصرف کنند دچار حالات فوبیای غذایی می شوند یعنی دچار ترس و واکنش های شدید هراس می شوند. پیشنهاد می کنیم مقاله علائم اضطراب را مطالعه کنید.

8.ترس از غذا خوردن در گیاهخواران

اکثر افراد گیاهخوار اعتقاد دارند نباید گوشت حیوانات را مصرف کرد چون در صورت مصرف، مشکلات جسمی زیادی برای انسان پدید می آید. به همین خاطر اگر یک بار به اشتباه و غیر عمدی کمی گوشت میل کنند دچار واکنش های عصبی می شوند.

9.ترس از خوردن غذاهای خام

افرادی که ترس از خوردن غذاهای خام دارند ممکن است همه چیز را بپزند و مصرف کنند مثلا همیشه کمپوت میوه را به جای میوه انتخاب کنند یا سبزیجات را هرگز خام مصرف نکنند. برخی از این افراد که به فوبیای شدید مبتلا هستند یک ماده غذایی را تا حد سوختن می پزنذ و بعد مصرف می کنند. این افراد معمولا به بیماری هایی که  به دلیل خوردن غذای سوخته به وجود  می آید مبتلا می شوند.

10.ترس از مصرف غذاهای فاسد شدنی و تاریخ دار

برخی افراد از خوردن غذاهایی که احتمال فاسد شدن آن ها زیاد است مانند شیر، ماست، مایونز، سبزیجات و میوه می ترسند و معتقدند این غذاها از قبل فاسد شده اند. برخی دیگر نیز از از مصرف غذاهای تاریخ دار و یا غذاهای کنسروی می هراسند و دچار اضطراب و بی قراری می شوند.

11.ترس از مصرف غذای آماده

گروه دیگری که از خوردن غذا اجتناب می ورزند و ترس از عذا دارند، گروهی هستند که به هیچ وجه غذاهای آماده را مصرف نمی کنند. فرقی ندارد این غذا یک غذای رستورانی باشد یا یک غذای سوپرمارکتی و حتی غذایی که در مهمانی تدارک دیده شده. این افراد اگر خودشان غذایی را آماده نکنند به سالم بودن آن شک دارند.  

علائم فوبیای غذا خوردن

به طور کلی فوبیا و هراس شدید این واکنش ها را در انسان بر می انگیزد:

 • تعریق
 • درد قفسه سینه
 •  لرز
 • درد در ناحیه شکم و معده
 • تهوع و استفراغ
 • سرگیجه و سردرد های گوارشی
 • احساس خفگی و تنگی نفس
 • احساس اضطراب و بی قراری و نگرانی به هنگام فکر کردن درباره فوبیا (در این مورد خاص فکر کردن درباره غذا)

 ترس از غذا

مشکلاتی که فوبیای غذایی برای شما ایجاد می کند

فوبیا یک نوع بیماری است که جسم و روان انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و تا زمانی که درمان نشود زندگی را برای فرد مشکل می کند. در ادامه به برخی از مشکلاتی که فوبیای غذا ممکن است برای فرد بیمار ایجاد کند، می پردازیم:

 • لاغری مفرط و سو تغذیه
 • درگیر شدن به عوارض گرسنگی (سرگیجه، سردرد، بی حالی، بی خوابی، ضعف عضلات)
 • ضعف اعصاب و تحریک پذیری
 • مشکلات گوارشی
 • مشکلات رشدی در کودکان
 • پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی بدن و قرار گرفتن در معرض انواع بیماری ها
 • وسواس
 • مشکلات اجتماعی
 • افسردگی

 

دلیل فوبیای غذا خوردن

اگر تا اینجا متوجه شده باشید که خودتان یا یکی از عزیزانتان درگیر فوبیای غذایی هستید احتمالا سوالات اساسی ای که برای شما پیش آمده مانند: چرا فوبیای غذایی ایجاد می شود؟ دلیل ترس از غذا چیست؟ چرا از غذا می ترسیم؟ ریشه یابی این مسئله هم به درمان فوبیای غذایی کمک می کند و هم باعث می شود بتوانید از بروز فوبیای غذایی در افراد دیگر جلوگیری کنید. دلایلی که سبب ایجاد فوبیای غذای می شوند: 
1.تروما: تروما یا روان زخم در اصطلاح به معنای یک آسیب یا جراحت شوکه کننده است. به طور ساده تر تروما یک اتفاق دردناک است که انسان پس از تجربه آن دچار مشکلات ثانویه می شود. اگر فردی در برهه ای از زمان به سبب غذا خوردن دچار مشکلاتی مانند خفگی، بیماری و یا حساسیت شده باشد ممکن است به سبب این اتفاق هراس غذایی را تجربه کند. برای کسب اطلاعات در زمینه کنترل استرس کلیک کنید. 
2.تجربیات دیگران: همیشه این گونه نیست که تجربیات منفی خودمان در گذشته ما را دچار فوبیا کند گاهی اتفاقی که برای نزدیکانمان می افتد هراس را در وجود ما می اندازد. اگر فردی تجربه کرده باشد که یکی از نزدیکانش (به خصوص افراد خانواده) به سبب خوردن غذای خاصی دچار مشکل شده اند تا مدتی طولانی دچار غذاگریزی یا همان فوبیای غذا خواهد شد. فراموش کردن خاطرات تلخ بهترین راه برای این مسئله است. 
3.حساسیت های حسی: بعضی از افراد از بافت، شکل، بو، مزه و یا رنگ یک غذا دچار هراس می شوند. این مورد به خصوص در میان افراد مبتلا اوتیسم شایع است. در این موارد حساسیت های حسی باعث فوبیا می شوند نه تجربیات گذشته.  
فوبیا غذا

آیا فوبیای غذایی درمان دارد؟

خوشبختانه امروزه تمام فوبیاهای شناخته شده درمان دارند، فوبیای غذایی نیز از این قائله مستثنی نیست. روش های متنوع و کارآمد زیادی هستند که به کمک آن ها می توان فوبیای غذایی را درمان کرد. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید مراجعه به متخصص  و تصمیم گیری برای شروع درمان است. برای کسب اطلاعات بیشتر از درمان اضطراب کلیک کنید.
اگر دیگران درک درستی از غذاهراسی شما ندارند اصلا نگران نباشید، چرا که یک متخصص به درستی این مسئله را درک می کند و قرار نیست در فرایند درمان کسی شما را موعظه کند و یا به سخره بگیرد. پس از فوبیای خود نهراسید و به دنبال درمان موثر و علمی باشید. در ادامه سه مورد از متدهای درمانی فوبیای غذایی را با هم بررسی می کنیم.

1.درمان رفتارشناختی

این درمان که معمولا توسط روانشناسان و مشاوران صورت می گیرد یک روش ساده اما اثر بخش در طولانی مدت است. در این روش شما تمام احساسات و تجربیات خود را از مشکل غذاهراسی با متخصص در میان می گذارید. متخصص مربوطه پس از انجام بررسی های لازم تکنیک های موثری را به شما پیشنهاد می کند که به کمک آن ها می توانید قدم به قدم به بهبودی کامل نزدیک شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان شناختی رفتاری کلیک کنید.

2.دارو درمانی

دارو درمانی باید زیر نظر روانپزشک صورت گیرد. معمولا برای فوبیای غذایی ترکیبی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب و داروهای کاهش فشار خون تجویز می شود. این داروها باید حتما توسط پزشک تجویز و زیر نظر پزشک مصرف شوند چرا که مصرف خودسرانه آن ها باعث اعتیاد دارویی، بیماری و مشکلات اساسی دیگر می شود.

3. مواجهه

این متد درمانی موثرترین و پر استفاده ترین روش برای درمان فوبیا و هراس است. در این تکنیک شما قدم به قدم به مسئله ای که از آن می ترسید نزدیک می شوید تا جایی که مواجهه کاملی با ترس خود داشته باشید. مواجهه شما در یک محیط امن و درمانی صورت می گیرد به همین دلیل تمام هیجانات و واکنش های شما کاملا تحت کنترل هستند.
نکته دیگری که لازم است در رابطه با این تکنیک درمانی به آن تاکید کنم این است که شما قرار نیست زمانی که آمادگی لازم را ندارید با ترس خود رو به رو شوید بلکه قرار است قدم به قدم و تدریجی به سوی مواجهه نهایی گام بردارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*