ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترس از ازدواج در زنان | همه دلایل اصلی + راه‌حل


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترس از ازدواج در زنان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترس از ازدواج در زنان به دلایل مختلف ایجاد می شود. شاید به طور معمول ترس از ازدواج را تمامی انسان ها تجربه می نمایند. اما این مسئله زمانی به عنوان یک مشکل و اختلال شناخته می شود که زندگی فرد را به شکل چشمگیری تحت تاثیر قرار می دهد. فرار از ازدواج و به تعویق انداختن آن اولین کاری است که به دلیل ترس از ازدواج در زنان انجام می شود. بسیاری از افراد به دلیل توهمات واهی و برخی دیگر به دلیل اختلالات روانی ممکن است ترس از ازدواج را تجربه نمایند. در هر صورت می توان با مشاوره متخصصان حوزه خانواده و ازدواج جهت تعدیل تنش های روانی و کنترل ترس از ازدواج، به راهکارهای موثری رسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

دلایل ترس از ازدواج در زنان

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا نوعی ترس شدید از ازدواج است که فرد را دچار تنش و اضطراب شدید می کند. معمولا این افراد روابط عاطفی آتشینی برقرار می کنند اما به محض جدی شدن بحث ازدواج به یکباره رابطه را قطع می کنند. این اختلال، ریشه در تجربیات تلخ و رشد در محیط های پر تنش زناشویی دارد. البته این نوع ترس در افراد مختلف شدت و ضعف داشته و متفاوت است. نکته مهم اینجاست که ازدواج تصمیمی شخصی است که تا حد بسیار زیادی به وضعیت فردی و خانوادگی شما بستگی دارد. بنابراین ممکن است دلایل شما برای تعویق ازدواج با دیگران متفاوت باشد. بهتر است برای شناخت بهتر درونیات خود با مشاور متخصص در این مباحث مشورت کنید.
 

اینفوگرافیک ترس از ازدواج در زنان

اینفوگرافیک ترس از ازدواج در زنان

1. شخصیت اجتنابی

زنان دارای اختلال شخصیت اجتنابی، افرادی هستند که  به دلیل ترس از مورد تمسخر واقع شدن و مورد محبت قرار نگرفتن، روابط محدودی دارند و از انجام کارهای جدید استقبال نمی کنند. ازدواج کردن برای این افراد رابطه‌ای گسترده و جدید است که می‌تواند استرس زیادی برایشان به وجود بیاورد. بهداشت روانی در ازدواج زوجین یکی از ارکان مهمی است که می تواند تضمین کننده آرامش و سعادت در زندگی زناشویی شود.

2. انتظار برای گزینه های بهتر

برخی از دختران، با وجود خواستگارهای مناسب، آن ها را رد کرده و فکر می‌کنند که ممکن است موردهای ایده‌آل‌تری برای ازدواج پیدا کنند. این تفکری وسواسی است و حتی می‌تواند ریشه در کمبود اعتماد به نفس داشته باشد که با کمک یک روانشناس قابل حل است. زنان با اعتماد به نفس معمولا در چنین شرایطی معقول تر رفتار کرده و تمام موقعیت ها را به خوبی می سنجند و نگاهی واقع بینانه به ازدواج و زندگی مشترک دارند.

3. ترس از مسئولیت‌پذیری یا ازدواج

از دلایل ترس از ازدواج در زنان می‌توان به ترس از تعهد در رابطه اشاره کرد. تعهد و مسئولیت پذیری یکی از اصول اساسی زندگی مشترک است. افرادی که دوران مجردی خود را بسیار راحت و به دور از مسئولیت سپری کرده‌اند از پذیرش مسئولیت می‌ترسند و نگران هستند که از عهده آن برنیایند. با کمک گرفتن از یک روانشناس می‌توانیدتوانمندی خود را برای  افزایش مسئولیت‌پذیری تقویت کنید تا با اطمینان بیشتری برای ازدواج اقدام نمایید.

4. ترس از ازدواج بخاطر تجربه‌های تلخ دیگران

همه ی افراد در زندگی خود داستان شکست‌ها و تجربیات تلخ دیگران را شنیده‌اند و از آن‌ها می‌ترسند. یکی از دلایل ترس از ازدواج در دختران این است که فکر می‌کنند شاید این تجربه ی تلخ برای آن‌ها نیز پیش بیاید و در زندگی مشترک خود شکست بخورند. همه افراد در طول زندگی‌شان در معرض شکست‌های مختلف هستند اما اگر شما آگاهانه تصمیم‌ بگیرید احتمال این شکست‌ها را به حداقل می‌رسانید. پیشنهاد می کنیم مقاله ترس از شکست را مطالعه فرمایید.

5. ترس از مسخره شدن در ازدواج

یکی دیگر از دلایل ترس از ازدواج در زنان، نگرانی از حرف مردم و ترس از قضاوت دیگران است. برخی از افراد به نظر و حرف دیگران بسیار اهمیت می‌دهند و دوست دارند با فردی ازدواج کنند که از هر نظر مورد تایید دیگران باشد و می‌ترسند که مبادا مورد تمسخر دیگران قرار بگیرند. این طرز تفکر ممکن است ریشه در عدم اعتماد به نفس داشته باشد و باعث شود که فرد در تصمیم‌گیری‌های دیگر خود نیز با مشکل مواجه شود.

6. ترس از نرسیدن به اهداف

برخی از دختران می‌ترسند که پس از ازدواج نتوانند اهداف خود را دنبال کنند و و مجبور شوند که کارهای شخصی خود را نیمه کاره بگذارند. اغلب دختران نگران این هستند که  پس از ازدواج نتوانند درس بخوانند و یا کار کنند. در واقع آن ها ازدواج را یکی از موانع موفقیت و پیشرفت خود می دانند. این را بدانید که اگر ازدواج آگاهانه و با معیارهای درست انجام شده باشد، می‌تواند یک مشوق برای رسیدن به اهداف و شکل گیری هدف‌های جدید باشد.

7. ترس از ازدواج در زنان و ترس از رابطه جنسی

رابــطه جنسی یکی از مهم‌ترین پایه‌ها و اهداف زندگی مشترک است. ولی برخی از دختران از برقرای رابطه جنسی و از دست دادن بکارت خود می‌ترسند. این ترس بسیار طبیعی است و می‌توانید با کمک گرفتن از یک روانشناس به آن غلبه کنید. اما در موارد شدیدتر که معمولا بعد از ازدواج زوجین متوجه آن می‌شوند، اختلال ترس از دخول است که به پیشروی رابطه زناشویی لطمه می‌زند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از دخول کلیک کنید.
 

راه های مقابله با ترس از ازدواج در زنان

ترس از ازدواج در میان دختران تقریبا طبیعی است و با به کار گیری راه‌های مناسب می‌توان این ترس را تا حدوی کاهش داد. برخی از راه‌های مقابله با ترس از ازدواج به شرح زیر هستند:

1. مشخص کردن معیار های ازدواج

زمانی که احساس کردید برای ازدواج آمادگی دارید، برای خود ازدواج مــوفق و معیارهای ازدواج را تعریف کنید به طوری که بتوانید همسر آینده خود را تجسم نمایید. شناخت این معیارها به شما کمک می‌کند که دیگر نگران بهتر بودن موردهای بعدی برای ازدواج نباشید و فرد مورد نظر خود را راحت تر انتخاب کنید.

2. ترس از ازدواج در زنان | تغییر نگرش

به این فکر کنید که شاید امروز مجرد بودن را دوست داشته باشید و برایتان لذت بخش باشد ولی در آینده تــغییر زندگی را دوست دارید و می خواهید متاهل باشید و برای خود خانواده‌ای تشکیل دهید. تنهایی یک روز برایتان خسته کننده می‌شود و ممکن است که آن روز ازدواج کردن برایتان سخت و دیر شده باشد.هم چنین اگر نگران تجربه‌های تلخ دیگران هستید به این فکر کنید که همه ی ازدواج‎ها سرانجام یکسان ندارند و اگر شما با علاقه و آگاهی همسر آینده خود را انتخاب کنید، احتمال شکست خود را در زندگی مشترک به حداقل می‌رسانید.

3. شناخت توانایی ها و نقاط ضعف 

یکی از راه‌های غلبه بر ترس از ازدواج در زنان، خــودشناسی است. توانایی‌های خود را بشناسید و سعی کنید آن‌ها را در جهت متعهد بودن و مسیولیت پذیری تقویت کنید. با تقویت مسئولیت پذیری در خود دیگر از تعهد در زندگی مشترک نمی‌ترسید. برای مطالعه در خصوص تاثیر خودشناسی در ازدواج کلیک کنید.

4. قبول واقعیت ترس از ازدواج

قبول کنیدهمان طور که شما کامل نیستید و ضعف‌هایی دارید، همسر آینده‌تان نیز کامل نیست و نقاط ضعفی دارد. ایده آل ترین آدم‌ها نیز برای خود نقاط ضعف و کاستی دارند ولی این مهم است که شما همسرتان را  بر اساس معیارهای خود انتخاب کنید و از درستی معیارهایتان مطمئن باشید.
 

ترس از ازدواج در زنان | کمک مشاور

اگر احساس می کنید که ترس از ازدواج برایتان مشکل جدی است و مانعی برای ازدواج شده، بهتر است که با یک روانشناس صحبت کنید و از او کمک بگیرید. روانشناس با روش‌هایی مثل درمان شناختی رفتاری و یا روان درمانی کمک می‌کند که دلایل هراس از ازدواج خود را بشناسید و راحت‌تر بتوانید با آن مقابله کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان شناختی رفتاری کلیک کنید. 
 

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

بسیاری از افراد به دلیل مشغله‌های کاری و کمبود زمان امکان شرکت در جلسات حضوری را ندارد چراکه رفت و آمد و فرایند گرفتن نوبت وقت زیادی را می‌گیرد و در نتیجه ممکن است به همین دلیل از مشاوره پشیمان شوند. همچنین برخی دیگر از صحبت حضوری و رو در رو معذب شده و نمی‌توانند مشکلات خود را به راحتی بیان کنند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید، به راحتی و بدون اتلاف وقت با مشاوران و متخصصان مرکز تماس بگیرید و از آنان راهنمایی بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*