ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علل و درمان ترس از راه رفتن کودکان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترس از راه رفتن در کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


یکی از موضوعات نگران کننده برای والدین ترس از راه رفتن در کودکان است. چراکه والدین شور و شوق زیادی برای این موضوع دارند و هنگامی که با تاخیر و ترس کودک مواجه می‌شوند نگرانی‌شان بیشتر می‌شود. برای از بین بردن ترس از راه رفتن در کودکتان ابتدا باید علت بروز آن را جویا شوید. اگر هیچ نوع مشکل جسمانی وجود نداشته باشد، پس باید کودک را از نظر روانی ارزیابی کرد. اما چگونه کودکی که قادر به فهم مسائل نیست، در همین سنین طفولیت آسیب روانی می‌بیند؟ شاید نوباوگان توانایی درک و شناخت مسائل را مانند بزرگسالان نداشته باشند، اما آن‌ها نیز دارای بعد روانی بوده و استرس‌ها و محیط زندگی می‌تواند بر آن‌ها نیز تاثیر بگذارد. نگرانی‌های بیش از حد یا بر عکس بی توجهی والدین به مسائل فرزندان سلامت رشدی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین منظور لازم است والدین در خصوص سلامت جسمی و روانی کودکان خود حساسیت بیشتری داشته باشند و در صورت لزوم از طریق مشاوره با پزشکان متخصص و مشاوران کودک سلامتی جسمی و روانی کودکان خود را ارزیابی نمایند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

بزرگترین ترس راه رفتن از چیست؟

راه رفتن در نوزادان یکی از انواع بازتاب نــوزادان است که در شش هفتگی شروع می‌شود و تا 5 ماهگی ادامه دارد. در این بازتاب اگر در حالت ایستاده کف پای کودک با زمین تماس پیدا کند، شروع به قدم زدن می‌کند. اما راه رفتن به معنای واقعی در حدود یک سالگی با طی شدن مراحل مختلف یاد گرفته می‌شود. راه رفتن کودک از دوجنبه اهمیت دارد.

1. کودک با راه رفتن می‌تواند با تسلط، سرعت و کنترل بیشتر به کاوش محیط بپردازد. پس اســتقلال کودکان برای کشف محیط اطرافشان که لازمه رشد، آن هاست به مهارت راه رفتن کودکان مربوط می‌شود.

2. راه رفتن اولین قدم برای جدا شدن از والدین محسوب می‌شود و نیاز به بغل شدن توسط والدین را کاهش می‌دهد. این موضوع برای کودک می‌تواند اضطراب جدایی ایجاد کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

برای آشنایی بیشتر در خصوص بازتــاب راه رفتن در نوزاد پیشنهاد می کنیم مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک علل و درمان ترس از راه رفتن کودکان

اینفوگرافیک علل و درمان ترس از راه رفتن کودکان

علل ترس کودکان از راه رفتن

راه رفتن، مثل هر مهارت دیگری در کودک، نیاز به آمادگی در دو بعد روانی و جسمانی دارد. مشکل در هر کدام از این ابعاد، می‌تواند باعث ترس کودک از راه رفتن شود. قبل از هر اقدامی، اگر راه رفتن کودک تاخیر دارد و از آن اجتناب می‌کند، از نظر جسمانی و فیزیکی باید شرایط ماهیچه‌ای و مفصلی نقصی کودک بررسی شود. در واقع راه رفتن کودکان نشانه‌ای از سلامت آن ها و نشاندهنده عدم اختــلال هماهنگی رشدی است و به والدین این اطمینان خاطر را می‌دهد که کودکشان از بسیاری مشکلات دوران کودکی و نوزادی در امان است و رشد او مسیر خود را طی خواهد کرد. در واقع مهارت های حرکتی یکی از شاخصه ها و نــشانه های سلامت نوزاد است.

اکثر ترس‌های کودک طبیعی است اما اگر باعث نقص در عملکرد عادی کودک شود، باید به عنوان یک اختلال به آن نگاه کرد.  برخی از اصلی‌ترین دلایل روانی ترس از راه رفتن کودک را در ادامه بیان می‌کنیم.

اضطراب جدایی

اضطراب جدایی

همانطور که در بالا اشاره شد، نوزادان به خاطر ترس از احتمال دور شدن از والدین، گم شدن و تجربه‌های ترسناک مستقل شدن، از راه رفتن امتناع کرده و دائم به شما می‌چسبند. اضطراب جدایی مسئله‌ای طبیعی است اما اگر از سن راه رفتن شروع شود، ممکن است غیر طبیعی باشد.

برای اطلاع بیشتر در زمینه اخــتلال اضطراب جدایی در کودکان کلیک کنید.

دلبستگی ناایمن از علل ترس از راه رفتن کودک

کودکانی که از نظر دلبستگی دچار اختلال هستند، ممکن است نتوانند از مادر یا مراقب خود جدا شوند. چگونگی شکل گیری دلبــستگی کودکان زیر دو سال بر خواست آن‌ها برای راه رفتن تاثیر به سزایی دارد.

تجربه‌های منفی

ممکن است کودک یک بار در راه رفتن، دچار وحشت یا آسیبی جدی شده باشد. پس از آن کودک برای دفع این ترس، راه رفتن را سرکوب کرده و طوری رفتار می‌کند که انگار هیچ وقت نمی‌توانسته راه برود.

عدم حمایت والدین از علل ترس از راه رفتن کودک

عدم حمایت والدین

کودک برای راه رفتن بسیار محتاج والدین است. در طول یادگیری مهارت قدم برداشتن، این والدین هستند که باید با همراهی کودک او را در راه رفتن یاری کنند و اگر در این مورد غفلتی رخ دهد، نوعی ترس از راه رفتن در کودک ایجاد می‌شود.

ترس‌های والدین وابسته

گاهی والدین، با مراقبت‌ها و حساسیت‌های بیش از اندازه، باعث شکل گیری ترس از راه رفتن در وجود کودک می‌شوند. به نوعی ترسیدن والدین به کودک منتقل می‌شود. کودک باید تجربه کند، زمین بخورد تا نترسد؛ حمایت روانی والدین در این زمینه بسیار کارگشاست. برای کسب اطلاعات در خصوص آسیب های والــدین وابسته به فرزندانشان کلیک کنید.

ترس از بغلی شدن از علل ترس از راه رفتن کودک

گاهی والدین بخاطر ترس از بغلی شدن یا لــوس شدن کودک، او را به حال خود رها می‌کنند. همین مسئله، کودک را از راه رفتن زده می‌کند. کودک در سن 1 سالگی و در هر سن دیگری، شدیدا به محبت و نوازش والدین نیاز دارد. بنابراین زمان‌هایی که کودک درخواست کرد (نه پس از زمین خوردن یا همیشه)، او را در آغوش گرفته، بوسیده و نوازش کنید. این مسئله باعث می‌شود تا کودک همیشه حضور شما را حس کند و راه رفتن را نشانه دور شدن از شما تلقی نکند. پیشنهاد می کنیم در خصوص فواید بغــل کردن کودک مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

ذوق زدگی بیش از حد از علل ترس از راه رفتن کودک

گاهی والدین با اصرار بیش از حد، باعث خستگی و بیزاری کودک می‌شوند. او باید روند استاندارد رشد خود را طی کند. یکی دوماه اختلاف جای نگرانی ندارد و شما برای اینکه ثابت کنید فرزند شما باهوش و بهترین است، او را از بین خواهید برد. باید در نظر داشت که آمــوزش به کودکان نیاز به صبر و حوصله والدین دارد. در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود.

چگونه آمادگی روانی برای راه رفتن را در کودک ایجاد کنیم؟

در آخر برای راه رفتن کودک باید چه کنیم؟

تمام مسائلی که در بالا مطرح شد، آمادگی روانی کودک برای راه رفتن است. پافشاری و بی محلی، هر دو بی فایده است. زمانی که خود کودک، آمادگی و آرامش برای راه رفتن، مستقل شدن و ورود به دنیای جدیدی را پیدا کند، این کار را انجام می‌دهد.

البته ممکن است مشکلات روانی که باعث تاخــیر در رشد کودک و متعاقب آن تاخیر در راه رفتن کودک شود، پیچیده‌تر از این حرف‌ها باشد. در این زمان شما علاوه بر متخصص اطفال، نیاز به یک مشاوره کودک و کار درمانی دارید تا بتواند با تحلیل ساختار‌های خانوادگی و حتی ژنتیکی والدین و اطرافیانش، دلیلی این تاخیر را پیدا کرده و برای آن راه حلی بیابد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله اختلال های فــراگیر رشد را مطالعه فرمایید.

نقش کاردرمانی در کاهش ترس از راه رفتن کودک

کاردرمانی در واقع نوعی توانبخشی است که به بررسی ابعاد جسمی، روحی و روانی مشکل می‌پردازد و با ارائه تکنیک‌های درمانی گوناگون برای افراد در سنین مختلف به حل مشکل آنان خواهد پرداخت. برای راه رفتن کودکان نیز کاردرمانگر با ایجاد تمرین‌هایی می‌تواند به کودکان کمک کند. به طور مثال تمریناتی مانند ایستادن کودک با کمک، نشستن بر روی چهارپایه و ایستادن و ضربه زدن به توپ می‌تواند موثر باشد. همچنین با حرکاتی مانند گذاشتن دستان کودک بر روی شانه خود و گرفتن لگن کودک، او را به حرکت کردن تشویق می‌کند. توجه داشته باشید که در کنار کاردرمانی باید از یک روانشناس در زمینه کودک نیز کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات در خصوص روانشناســی رشد کلیک کنید.در آخر برای راه رفتن کودک باید چه کنیم؟

اگر علل بالا را در کودک خود حس کردید و با اصلاح رفتار خود، نتوانستید به کودک در راه رفتن مستقل کمک کنید، حتما لازم است که با یک روانشناس متخصص در خصوص روان درمــانی صحبت کرده و تمام شرایطی که ممکن است در این ترس دخیل باشد را توضیح دهید. به دلیل اینکه هر کودکی می‌تواند مسائل منحصر به فردی داشته باشد، ارائه راهکار می‌تواند به نسبت شرایط هر کودک و هر خانواده متفاوت باشد.

سخن پایانی
در بعضی موارد اختــلالات عصبی رشدی عامل مهمی در تاخیر راه رفتن کودکان می باشد. در چنین شرایطی مداخله درمانی متخصصان روانشناس می تواند کمک کننده باشد. مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در حوزه روانشناسی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*