ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تغذیه نوزاد تا شش ماهگی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با تغذیه نوزاد از تولد تا شش ماهگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


تغذیه نوزاد از تولد تا شش ماهگی از اهمیت بسزایی برخوردار است. چرا که به رشد و نمو کودک کمک بسیاری می‌کند و از او در برابر بسیاری از بیماری‌ها مراقبت می‌نماید. تا قبل از شش ماهگی کودک شما برای رشد جسمانی خود به چیزی جز شیر مادر و یا شیر خشک نیازی ندارد و در آغوش گرفتن کودک و محبت شما، رشد روانی او را نیز تامین خواهد کرد. 
با این حال بسیاری از مادران هنگامی که می‌بینند کودکشان با کوچک‌ترین کاهش وزنی روبه‌رو شده، سعی در اضافه کردن غذای کمکی به تغذیه کودک دارند. اما توجه داشته باشید که شروع غذای کمکی تا پیش از شش ماهگی توصیه نشده و دادن هر ماده غذایی و یا دارویی، باید با نظر پزشک اطفال صورت گیرد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید از طریق مشاوره کودک اقدام نمایید و برای سوالات و سردرگمی های خود پاسخ کارشناسی و علمی دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

شماره تماس با مشاوره روانشناسی


تغذیه نوزاد در 6 ماه اول زندگی

تغذیه نوزاد در یک ماه اول اهمیت بیشتری داشته و برای مادر سخت ترین ماه می‌باشد. به ویژه اگر وزن نوزاد در هنگام تولد پایین باشد، خطر ضعیف‌تر شدن نوزاد بیشتر خواهد بود. اما نگران نباشید در صورتی که کودک شیر کافی مصرف کند بعد از حدود دو هفته به وزن طبیعی می‌رسد. در ماه اول و تا آخر 6 ماهگی تغذیه کودک انحصارا باید از شیــر خشک و یا شیر مادر باشد. برای شروع غذاهای کمکی نوزاد باید صبور باشید، اما از 15 روزگی به بعد می‌توانید به نوزاد خود مولتی ویتامین نیز بدهید.

در این 6 ماه باید مراقب تغذیه خود نیز باشید. برخی از مواد غذایی که از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود، در او نفخ و آلرژی ایجاد کرده و باعث بروز نشانه‌های مشکوکی روی پوست می‌شوند. اما جای نگرانی نیست با شناخت اینکه چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می شوند و رعایت آن ها، این نشانه‌ها با مشورت و تجویز دارو توسط پزشک کاملا از بین می‌روند.

اینفوگرافیک تغذیه نوزاد تا شش ماهگی

اینفوگرافیک تغذیه نوزاد تا شش ماهگی

میزان تغذیه نوزاد تا شش ماهگی

معمولا توصیه می‌شود با توجه به میل کودک و در واقع همان زمان‌هایی که گرسنه‌ شد به او شیر بدهید. تا سن 6 ماهگی کودک باید روزانه 8 تا 12 وعده شیر مصرف کند تا مواد لازم برای رشد اندام‌ها تامین شوند. از تغذیه نوزاد به صورت حجیم در طی دو سه وعده در روز خودداری کنید. برای رشد بهتر لازم است هر دو الی سه ساعت به نوزاد خود شیر بدهید. در واقع بدانید که تغذیه سالم و مقوی و مصرف شیر در کودکان از نیازهای اولیه و اساسی کودکان است که به حفظ سلامت نوزاد کمک می‌کند.آیا تغذیه نوزاد تا شش ماهگی فقط باید با شیر باشد؟

بسیاری از مادران وقتی که در ماه‌های اول، سیر کند وزن گیــری نوزاد و یا ضعف او را می‌بینند، تصور می‌کنند که دادن غذاهای کمکی مثل حریره بادام، سوپ و فرنی ایرادی ندارد. اما باید بدانید که شیر مادر به تنهایی تامین کنندۀ تمام نیازهای تغذیه‌ای و رشد کودک است. کودک در این سن حتی به آب هم نیاز ندارد و تنها کافی است که از شیر خود کودکتان را تغذیه کنید و در کنار آن با آغوش گرفتن کودکتان نیازهای روانی او را نیز برطرف کنید. به دلیل کامل نشدن سیستم گوارش کودک تا قبل از 6 ماهگی استفاده از غذای کمکی برای کودک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود؛ مگر اینکه پزشک با توجه به شرایط کودک مصرف یکسری غذاها را برای او مجاز بداند. پیامدهای منفی تغذیه زودرس کودک با غذاهای کمکی

همان طور که گفتیم دستگاه گوارشی نوزاد تا قبل از شش ماهگی به طور کامل رشد نکرده است و تغذیه زودهنگام کودک با غذاهای کمکی احتمال بروز حساسیت در کودک را افزایش می‌دهد. اگر تا قبل از 6 ماهگی به کودک خود غذای کمکی بدهید، ممکن است کوچکترين آلودگی و عدم رعايت بهداشت علــت اسهال نوزاد شود و روند رشد او را مختل نماید.

از طرفی شروع پیش از موعد تغذيه تکميلی سبب می‌شود که کودک مدت زمان کمتری پستان مادر را بمکد. به این صورت شیر مادر کاهش یافته و یا خشک می‌شود. علاوه بر این با توجه به فــوائد شیر مادر، غذای کمکی نمی‌تواند به قدر کافی مواد مغذی که توسط شیر مادر تامین می‌شود را در اختیار کودک قرار دهد.علائم نشان دهنده تغذیه ناکافی نوزاد

توجه داشته باشید که شما به عنوان مادر باید به علائمی که نشان دهنده تغذیه ناکافی در نوزاد است توجه داشته باشید و اکثرا با اصلاح روش‌های شیر دادن به نــوزاد این موضوع برطرف می‌شود. با این حال گاهی نیز ممکن است نیاز باشد تا به متخصص مراجعه کنید. این نشانه‌ها شامل موارد زیر هستند.

1- وزن نوزاد بعد از تولد به طور طبیعی کاهش می‌یابد. اما اگر وزن او تا یک هفته بعد نیز افزایش نیافت و یا در دوره‌هایی دچار کاهش شد، به معنای تغذیه ناکافی و یا کــم بودن شیر مادر است.

2- ادرار و مدفوع کودک کم و تیره باشد.

3- نق زدن و بی حالی طولانی مدت نوزاد

4- اگر تغذیه نوزاد تا شش ماهگی مناسب نباشد، دهان و یا چشم کودک دچار خشکی می‌شود.

5- زمانی که نوزاد به سختی از سینۀ مادر جدا شود.

6- اگر در سینه خود احساس سفتی و درد داشته باشید نشان از این است که کودک به اندازه کافی شیر نخورده و مقدار زیادی شیر در سینۀ شما باقی مانده است.

در واقع ملاک وزن گیری و رشد جسمانی مطلوب کودکان، نمــودار رشد کودک می باشد که روند صعودی و یا نزولی رشد کودک را نشان می دهد.

سخن آخر

احتمالا با توجه به مطالب ذکر شده، شما نیز متوجه این مسئله شده‌اید که تغذیه نوزاد تا شش ماهگی تا چه میزان می‌تواند بر رشد جسمی و کاهش مشکلات و بیماری‌ها اهمیت داشته باشد. در کنار این مسئله، رشد روانی کودک نیز با تغذیه از سینه مادر شکل می‌گیرد. در واقع در آغوش گرفتن کودک باعث ایجاد سبک دلبســتگی در کودکان و بین آن ها و مادر می‌شود. در این راستا بهتر است از مشاوره کودک بهره ببرید تا بتوانید به بهترین شکل نیازهای روانی و جسمی کودکتان را برآورده کنید.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک این امکان را فراهم کرده است که از هر نقطه‌ای در ایران بتوانید از خدمات این مرکز به صورت تلفنی و اینترنتی برخوردار باشید. همچنین برای دوستانی که در تهران حضور دارند امکان مشاوره حضوری و شرکت در کارگاه‌های این مرکز وجود دارد. علاوه بر این می‌توانید در کنار مشاوره کودک در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... از خدمات مرکز بهره مند شوید. مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و با سابقه چندین ساله خود کمک شایانی به حل مشکلات و اختلالات کند. برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول درباره تغذیه نوزاد تا شش ماهگی

مهم‌ترین فایده شیر مادر تا قبل از یک سالگی چیست؟

توجه داشته باشید که شیر مادر فواید بسیاری دارد و در کنار رشد کودک، از ابتلای او به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. در واقع شیر مادر احتمال ابتلای کودک به بیماری‌های آلرژیک، آسم و بیماری‌های اسهالی را کاهش می‌دهد. همچنین از کودک در برابر عفونت گوش میانی و عفونت دستگاه ادراری محافظت می‌نماید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*