ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احساس ارزشمندی چیست و چگونه می توان آن را تقویت کرد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با احساس ارزشمندی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


کلمات و عبارات مختلفی وجود دارند که احساسات و افکار ما را در مورد خودمان توصیف می‌کنند. احساس ارزشمندی یکی از این اصطلاحات است که به تنهایی دربرگیرنده فاکتورهای مهمی نظیر اعتماد به نفس و عزت نفس نیز می‌باشد. میزان این احساس در هر فرد به او کمک می‌کند تا بتواند گام‌های مؤثرتری در زندگی خود بردارد و به احتمال بیشتری به موفقیت دست یابد. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم که در مورد این احساس و راه‌های افزایش آن اطلاعات بیشتری ارائه کنیم. برای کسب اطلاعات در این زمینه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

 

احساس ارزشمندی به چه معناست؟

احساس ارزشمندی به این معناست که فرد چقدر در زندگی برای خود ارزش و اعتبار قائل است. هرچقدر افراد احساس خود ارزشمندی بالاتری داشته باشند می‌توانند فعالیت‌های مثبت‌تر و موفقیت‌آمیزتری را انجام دهند و با تسلط و کارایی بیشتری اوضاع را پیش ببرند. اهمیت این احساس تا این حد است که اساس تمام افکار و احساسات ما را تشکیل می‌دهد و مفاهیمی نظیر اعتماد به نفس و عزت نفس نیز حول محور میزان خود ارزشمندی ما تعریف می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک احساس ارزشمندی

اینفوگرافیک احساس ارزشمندی

نظریه خود ارزشمندی

نظریه خود ارزشمندی به طور جامع به مفهوم احساس ارزشمندی در انسان پرداخته است. این نظریه این مسئله را مطرح می‌کند که اولویت اصلی انسان‌ها در زندگی پذیرفتن و قبول کردن خود می‌باشد. این پذیرش از طریق دستیابی به موفقیت به دست می‌آید که در نتیجه رقابت با دیگران ایجاد می‌گردد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت رقابت با دیگران به ما کمک می‌کند تا بتوانیم هنگام رسیدن به اهداف خود احساس کنیم که به موفقیت چشمگیری دست یافته‌ایم و در نتیجه خودمان را پذیرفته و به خود افتخار کنیم. این احساسات مثبت در نهایت میزان خود ارزشمندی را در ما تعیین می‌کنند. این نظریه به طور کلی 4 مؤلفه اصلی را برای احساس ارزشمندی تعیین می‌کند که شامل توانایی، تلاش، عملکرد و کارایی و رسیدن به خود ارزشمندی است.

2 فاکتور توانایی و تلاش در تعامل با یکدیگر میزان عملکرد فرد را تا حد بسیاری پیش بینی کرده و سپس این 3 عامل در کنار یکدیگر میزان خود ارزشمندی را تعیین می‌کنند. این نظریه در درک احساس ارزشمندی کمک بسیاری به مخاطبان روانشناسی کرده است.

در حقیقت تنها عملکرد ما در برابر دیگران نیست که میزان ارزشمندی ما را شکل می‌دهد بلکه عوامل درون فردی بسیاری می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند. در واقع ارزشمندی نباید صرفاً به رفتار و عملکرد ما نسبت به دیگران گره بخورد بلکه لازم است ما به طور ذاتی برای شخصیت انسانی خود ارزش قائل باشیم و در جهت رشد آن تلاش کنیم.

برای شناخت بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید.

 

اهمیت افزایش احساس ارزشمندی در خود

میزان احساس خود ارزشمندی می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی انسان تأثیرگذار باشد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به برقراری روابط عاطفی با دیگران و میزان عملکرد و رضایت شغلی اشاره کرد. افرادی که احساس ارزشمندی پایینی را در خود شکل داده‌اند اغلب تنها به یک بعد خاص از زندگی خود وابسته هستند و در صورت نداشتن عملکرد خوب و نرسیدن به موفقیت در آن زمینه احساس شکست کرده و نا امید می‌شوند. برای مثال بسیاری از افراد تمام ارزشمندی خود را در گروی داشتن یک ارتباط عاطفی صمیمانه و عاشقانه می‌دانند. به همین خاطر هنگامی که در رابطه عاطفی شکست می‌خورند، احساس پوچی شدیدی می‌کنند و دست خوش تنش‌های روانی بسیاری می‌شوند.

مشابه این امر را در رابطه با شغل نیز شاهد هستیم. بسیاری از افراد تمام هویت و اعتماد به نفس خود را پیرامون شغلشان تعریف می‌کنند و به این ترتیب خود ارزشمندی محدود و ضعیفی را پرورش می‌دهند. این مسئله باعث می‌شود که آسیب‌پذیری بالاتری نسبت به دیگران داشته باشند و هنگام روبه‌رو شدن با مشکلات شغلی فشارهای روانی زیادی را متحمل شوند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه حفظ عزت به نفس کلیک کنید.

 

چگونه احساس ارزشمندی را در خود افزایش دهیم؟

اولین قدم برای آنکه بتوانید میزان احساس ارزشمندی را در خود افزایش دهید این است که بتوانید دست از مقایسه خود با دیگران بردارید و تنها به دنبال مقایسه خود با خودتان در طول زمان باشید. در حقیقت لازم است که بتوانید نوعی ندای درونی در خود ایجاد کنید که دائماً به شما هشدار بدهد تنها کسی که همیشه باید از او سبقت بگیرید خودتان هستید. این امر به شما کمک می‌کند که در طول زمان همواره رو به پیشرفت باشید و احساس رضایت‌مندی بیشتری را نیز تجربه کنید.

البته ممکن است ندای درونی‌تان سرشار از افکاری منفی و مخرب باشد که دائماً شما را زیر سؤال ببرد و اعتماد به نفس شما را تخریب کند. این افکار که به صورت خودآیند و خودکار در ذهن حرکت می‌کنند، اگر به موقع شناسایی شوند و با افکار مناسبی جایگزین گردند به مرور زمان عملکرد شما نیز افزایش خواهد یافت و مهم‌تر از هر چیز احساس شما نسبت به زندگی نیز تغییر خواهد کرد. 

علاوه بر این‌ها برای اینکه بتوانید احساس ارزشمندی را در خود تقویت کنید لازم است که شفقت و مهربانی بیشتری با خود داشته باشید و به پذیرش بالاتری نسبت به ویژگی‌های خود دست یابید. افزایش مهارت‌هایی نظیر خودآگاهی به شما کمک می‌کند که در ابتدا به شناخت دقیق‌تری از خود دست یابید و سپس در جهت افزایش پذیرش نسبت به آن گام بردارید. مراجعه به روانشناسان، شرکت در کارگاه‌های خودیاری و مطالعه کتاب‌هایی که در این زمینه تألیف شده می‌توانند در این زمینه به شما یاری برسانند. همچنین می‌توانید با دریافت مشاوره تلفنی نیز احساس ارزشمندی را در خود افزایش دهید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سؤالات متداول 

- خود ارزشمندی با اعتماد به نفس چه تفاوتی دارد؟

خود ارزشمندی و اعتماد به نفس مفاهیم بسیار نزدیک به هم می‌باشند که تفاوت‌های ظریفی با یکدیگر دارند. برای مثال اعتماد به نفس به معنای نگرش کلی در مورد خود نیست بلکه میزان احساس کارایی ما در زمینه‌های خاص را نشان می‌دهد. برای مثال ممکن است شما به طور کلی احساس ارزشمندی مناسبی را در خود پرورش داده باشید اما در زمینه ورزشی اعتماد زیادی به توانایی‌های خود نداشته باشید و اعتماد به نفس پایینی را در این باره احساس کنید.

همه انسان‌ها به طور طبیعی متناسب با ضعف‌های خود ممکن است در برخی زمینه‌ها کمبود اعتماد به نفس را احساس کنند و در حقیقت می‌توان گفت احساس ارزشمندی مفهومی فراگیرتر و کلی‌تر نسبت به خود ارزشمندی است.

برای دریافت مشاوره در زمینه احساس ارزشمندی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*