ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احساس پوچی | راه مقابله احساس پوچی

احساس پوچی از آن حس‌هایی است که هرکسی به شیوه‌های متفاوتی در زندگی با آن روبرو می‌شود. فقط شما نیستید که احساس پوچی می‌کنید. این خلا یا احساس پوچی می‌تواند به دلیل تنهایی و جای خالی عزیزی باشد که رهایتان کرده یا فوت شده است. گاه این خلا به دلیل فراموش کردن خودتان یا گوش ندادن به خواسته‌ها و امیالتان ایجاد می‌شود. اما به هر دلیل، این حس پیامدهای ناخوشایندی برای شما به همراه خواهد داشت. معمولا  زمانی که افراد با این پیامدها مواجه می‌شوند، به دنبال راه چاره می‌گردند. برای اینکه زندگی شادی داشته باشید، باید ابتدا به علت احساس پوچی خود پی برده و سپس آن رفع نمایید. در واقع شما باید انواع احساسات خود را بشناسید. در ادامه به بررسی کامل علل احساس پوچی و راه‌های مقابله با آن می‌پردازیم.

تماس با مشاور

احساس پوچی درونی عاقبت کمبود عشق

احساس پوچی فی‌المثل با احساس غم فرق دارد. پوچی حالتی در ذهن است که بر اثر کمبود عشق به وجود می‌آید. وقتی کسی خودش را دوست ندارد، احساسات خود را نادیده می‌گیرد؛ در نتیجه همیشه به توجه و تایید از جانب دیگران نیازمند است. در این وضعیت چون هیچ وقت توجه مورد انتظارش را دریافت نمی‌کند، دچار احساس پوچی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از احساس غم کلیک کنید. 

هر کسی دارای استعدادها و خلاقیت‌های نهفته‌ای است، اما چون از این استعدادهای نهفته استفاده نمی‌کند، زمان و انرژی خود را هدر می‌دهد. پر کردن زمان با غذا خوردن، کار، روابط و به هر نحوی دیگری هدر دادن انرژی محسوب می شود. با اهمیت به احساسات و آن چه واقعا هستید، می‌توانید عشق درونی‌تان را شکوفا کرده و از احساس پوچی رها شوید.

اینفوگرافیک احساس پوچی

اینفوگرافیک احساس پوچی

پی بردن به احساسات درونی با درک پوچی

برای آن که بتوانید به احساسات درونی خود پی ببرید، باید مهارت‌های شناخت احساسات را فرا بگیرید. با چنین مهارتی به یک خودشناسی رسیده و در موقعیت‌های مختلف نوعی کنترل احساسات نیز خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر از کنترل احساسات کلیک کنید.

پس برای درک احساس پوچی، نیاز به آگاهی از علائم پوچی دارید. در ادامه برخی از شایع ترین نشانه های پوچی را ذکر کرده ایم:

_زمانی که از خود درکی نداشته و با سوالاتی مثل من کیستم؟ چه می‌خواهم؟ به چه چیزی علاقه دارم؟ مواجه می‌شوید.

_نمی‌دانید هدفتان از زندگی چیست و برای چه زندگی می‌کنید. (برای اطلاع بیشتر از هدف از زندگی کلیک کنید.)

_افکار منفی که در ذهن دارید بسیار زیاد و آزاردهنده هستند.

_برای بیان احساسات‌تان ناتوان بوده و نمی‌دانید چگونه از درون خودتان حرف بزنید.

احساس پوچی | در اعماق سیاه‌چاله درون

در دیدگاه روانکاوی، پوچی ناشی از فقدان است. بیشتر افرادی که دچار حس فقدان و پوچی می‌شوند، دارای والدینی بودند که نتوانسته‌اند رابطه‌ای صمیمی با فرزند خود برقرار کنند. کودکی نقطه مهمی از ساختار عاطفی را تشکیل می‌دهد. بنابراین وقتی در دوران کودکی به میزان کافی عشق و توجه دریافت نکنید، این باور ذره ذره در شما شکل می‌گیرد که به اندازه کافی خوب نیستید؛ در نتیجه دیگر برای خود ارزشی قائل نمی‌شوید. در این دیدگاه می‌توان دلیل اصلی پوچی درونی را به کمبود ارتباط احساسی و عشق نسبت داد.

ابرازعشق در خانواده یکی از راه‌های درمان حس پوچی است، عشق در خانواده احساس تعلق را در فرد زیاد کرده و مانع از تبدیل کمبودهای احساسی به زخم‌های قدیمی می‌شود. برای شناخت بیشتر از ابرازعشق در خانواده کلیک کنید.

اختلالات روانی در پی احساس پوچی

هر فردی بر اساس توان ذهنی، به طریقی با احساس پوچی کنار می‌آید. اما اگر این احساس بدون رسیدگی رها شود، مکانیسم‌های دفاعی در بلند مدت، کارآیی خود را از دست داده و فرد در نهایت به اختلال‌های مزمنی مثل افسردگی یا دوقطبی دچار می‌شود. بعضی افراد با مصرف الکل و مواد مخدر، سعی در فرار از احساسات ناخوشایندشان دارند. در این وضعیت آگاهی از اتفاقی که در درون شما در جریان است، راه حل‌‌‌های کارآمدتری را در مقابلتان قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مکانیسم‌های دفاعی کلیک کنید.

مبارزه با حس پوچی

در ادامه سعی کرده ایم توصیه‌های متخصصان را در مورد تشخیص و درمان پوچی درونی به اختصار توضیح دهیم:

1. تمرکز و تعادل خود را دوباره به دست بیاورید

باید بیشتر بر خودتان متمرکز شوید. یعنی زمان بیشتری را برای فکر کردن نسبت به علایقتان صرف کنید. برای رسیدن و پایدار ماندن در وضعیت فکری مثبت، می‌توانید از مشاوره روانشناسی، ورزش و مدیتیشن استفاده کنید. گاه با کارهای ساده‌ای مثل یک حمام گرم یا یک چرت در میانه روز می‌توانید به تعادل فیزیکی و روانی برسید. برای آگاهی بیشتر از تقویت احساسات مثبت کلیک کنید.

1. با کمک دیگران نیاز خود را پیدا کنید

هر فردی نیازهایی دارد، ولی اگر احساس کنید که نمی‌توانید به خواسته‌های خود برسید، موضوع بسیار دردناک می‌شود. در این شرایط به خودتان یادآوری کنید که قرار نیست به تنهایی به آن‌ها برسید. در بیشتر موارد باید تلاش کنید و با برقراری ارتباط با دیگران پی به نقاط قوت خود برده و استعدادهایتان را پرورش دهید. کمک خواستن در حل بسیاری از مشکلات مفید می‌باشد و اولین گام برای دستیابی به نیازهایتان است.

3. قدردان داشته هایمان باشیم

طبق دیدگاهی سنتی، احساس پوچی سزای افرادی است که قدر زندگی را درنمی‌یابند. جهان به قدرشناسان پاداشی می‌دهد که بتوانند نگاهشان را به دنیا و خودشان گسترش دهند. افراد قدردان از احساسات مثبت تری برخوردار هستند و در نتیجه از رابطه‌شان با دوستان و خانواده رضایت بیشتری دارند. همچنین استرس کمتری هم احساس می‌کنند.

4. هرگز از کشف چیزهای جدید باز نایستید

متخصصان مغز و اعصاب دریافته اند که یادگیری منجر به برانگیختگی احساسات می‌شود. حتی هر بار که اطلاعاتی قبلی خود را مرور می‌کنید، به حقایقی پی می‌برید که پیش‌تر از دیدتان پنهان مانده بود. برای تغییرات، ارزش زیادی قائل شوید؛ تغییر یک خاطره از یک رویداد با نگاه امروز یا تغییر دکوراسیون خانه.

5. احساس پوچی | شناسایی محرک ها

توجه داشته باشید که احساس پوچی در چه شرایطی شدیدتر می‌شود. گاهی مواقع احساس پوچی در برخورد با افرادی خاص یا در شرایطی مشخص بروز پیددا می‌کند. با شناسایی آن‌ها می‌توانید این احساس منفی را از خود دور کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از شناخت احساسات کلیک کنید. 

6. ورزش و سبک زندگی سالم

ورزش و فعالیت را حتما در برنامه خود قرار دهید. با ورزش کردن خلق‌ شما بالا رفته و احساس پوچی‌تان کاهش می‌یابد. خواب کافی و به موقع، خوردن غذاهای سالم و خودداری از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر نیز نقش بسیار مهمی در از بین رفتن احساس پوچی دارد. خوردن موادی همچون کاکائو نیز در افزایش تاثیر بسزایی دارد. 

7. نور خورشید

مطمئنی شوید که نور خورشید وارد اتاق‌تان می‌شود. شب‌ها قبل از خواب پرده اتاق را کنار بزنید تا صبح با نور خورشید از خواب بیدار شوید. در این صورت خواهید دید که کل روز را احساس شادمانی می‌کنید. 

8. احساس پوچی | ارتباط با دیگران

در بسیاری از مواقع عدم ارتباط با دیگران و تنهایی بیش از حد باعث افسردگی و در نتیجه احساس پوچی می‌شود. هرقدر هم که برایتان سخت است با دیگران ارتباط بگیرید. حتی با وارد شدن به جمع خانواده هم می‌توانید بر احساس پوچی خوب غلبه کنید. برای برقراری ارتباط هرچه بهتر لاطم است که از کمک یک روانشناس بهره‌مند شوید.  

9. از فردی متخصص کمک بخواهید

پیدا کردن علت احساس پوچی درونی فرایندی چالش برانگیز و معمولا طولانی مدت می‌باشد. بهتر است به جای آن که وقت خود را تلف کنید، ابتدا دریابید دلیل اصلی احساس ناکامی چیست و شادی خود را دوباره بدست آورید. جلسات مشاوره روانشناسی به شما کمک می کند تا این فرایند سریع تر طی شده و برای بهبود زندگی خود گام‌هایی مطمئن تر بردارید. همچنین با کمک می‌توانید به یک خودشناسی رسیده و بر احساسات منفی خود غلبه کنید. برای آگاهی بیشتر از خودشناسی کلیک کنید.
 

برای دریافت مشاوره در زمینه احساس پوچی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*