ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی احساس بسیار ناخوشایندی است که از طرفی می‌تواند زندگی جنسی و روانی شما را تحت تاثیر قرار دهد و از طرف دیگر باعث افتادن در چرخه اعتیاد به رابطه جنسی شود. باید بدانید که ارضای نیاز جنسی یک غریزه طبیعی است که باید همچون نیاز به غذا، رفع شود. اما بسیاری از افراد به دلیل ناتوانی در مدیریت این غریزه دست به کارهایی می‌زنند که احساس عذاب وجدان شدیدی برایشان به همراه خواهد داشت. ممکن است عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی، با اختلال در عملکرد جنسی نیز ارتباط داشته باشد. با اگاهی از دلایل بروز این احساس، می‌توانید گامی موثر در جهت رفع و درمان آن بردارید. مشاوره جنسی یکی از راهکارهایی است که می تواند از بروز اختلالات جنسی جلوگیری نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

چرا عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی سراغ‌مان می‌آید؟

 

چرا بعد از رابطه عذاب وجدان می گیریم
عذاب وجدان معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که نباید یک کار مد نظر را انجام می‌دادید. نبایدها، همان موارد ممنوعه و تابوهایی هستند که جامعه، خانواده، باورهای مذهبی و ارزش‌های شخصی برای افراد تعیین می‌کنند. به طور کلی رابـطه جنسی یکی از تابوهایی است که در جامعه ما وجود دارد. مخصوصا رابطه جنسی ای که عنوان رابطه نامشروع را یدک بکشد و خلاف عرف و باورهای جامعه باشد. رابطه جنسی در دوران دوستی نمونه شایعی از روابط نامشروع می باشد که تبعات قانونی و اجتماعی و فردی بسیاری را به دنبال دارد که به عذاب وجدان می انجامد. علاوه بر این توضیحات، می‌توان دلایل دیگری برای ایجاد این حس عذاب وجدان بیان کرد که عبارتند از:

اینفوگرافیک عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

اینفوگرافیک عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

1. احساس مسئولیت

شما نسبت به کسی که با او رابطه جنسی برقرار کرده‌اید، مسئولیت و وظیفه ای دارید و اگر نتوانید آن را ادا کنید، سرشار از عذاب وجدان خواهید شد. عذاب وجـدان در پسران و در روابطی که احساسات و علاقه در آن شدید است، به صورت پررنگ تری بروز پیدا می‌کند.

2. باورهای مذهبی

بیشترین عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی، مربوط به کسانی است که در حال یا در گذشته، اعتقادات و باورهای مذهبی محکم و استواری داشته‌اند. در دین اسلام، رابطه با نامحرم در هر شکلی ممنوع و جزء گناهان محسوب می‌شود. بنابراین دختر یا پسری که صرفا از روی کنجکاوی، ارضای نیاز جنسی، علایق و احساسات شدید و حتی به اجبار، رابطه جنسی برقرار می‌کند، درگیری شدیدی با عذاب وجدان پیدا کرده و ممکن است هرگز خود را نبخشد. برخی افراد نیز به همین دلیل حس گناه آلود بودن رابطه جنسی، پس از اولین رابطه جنسی با همسر دچار عذاب وجدان می‌شوند.

3. عزت نفس تخریب شده

بسیاری از افراد، رابطه جنسی را ضعف و نوعی ذلت به شمار می‌آورند. آن‌ها پس از رابطه، حس می‌کنند که عزت نفس و غرورشان خدشه دار شده است و نباید تسلیم وعده‌های نفس یا جذابیت‌های رابطه می‌شدند. این افراد فکر می‌کنند که دست دوم شده‌اند و با کسی که نباید، لذت برده‌اند. یکی از رفتارهای شایع در این مورد، گریه بعد از رابطه جنسی است که نشان از شکنندگی روحیات فرد دارد.

گناه نخستین و ریشه های روانکاوانه عذاب وجدان

از همان اوایل تولد، کودک از طرف والدین خود با پیام‌های اخلاقی و ممنوعیت‌های ابراز مسائل مربوط به آلت جنسی یا رفتار جنسی مواجه می‌شود. از نظر روانکاوی، شخصیت انسان با ارضای مناسب و به اندازه نیازهای جنسی در اوایل کودکی شکل می‌گیرد. همچنین تمایل نوزاد پسر به مادر (عقده ادیپ) و نوزاد دختر به پدر، باعث ایجاد عقده‌ها و شکل گیری تابوهایی در ذهن انسان می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عقده ادیپ کلیک کنید.

این مسائل ممنوعه، توسط فرد و جامعه سرکوب شده و به ناخودآگاه می‌روند. اگر فرد از باید و نبایدها و مرزهای خود تخطی کند، سرشار از احساس گنـاه و عذاب وجدان خواهد شد. رابطه جنسی نیز به خودی خود، ممکن است جز همین گناهان و مرزهای ممنوعه ای باشد که گذر از آن، شما را در عذابی فرساینده گرفتار خواهد کرد.

انواع عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

انواع عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی

اعمال محدودیت‌های شدید مربوط به روابط جنسی و بیان آن به عنوان یک گناه یا قصور اخلاقی، فقط باعث ایجاد عقده‌های درونی افراد نسبت به این مسائل شده و ممکن است روی زندگی و رابـطه زناشویی نیز تاثیر منفی بگذارد. عذاب وجدان جنسی عمدتا به دو دسته تقسیم می‌شود:

1. صبح بعد از گناه

به این معنی است که فرد به وسیله هوشیاری و آگاهی خود، حس می‌کند که گناه یا اشتباهی مرتکب شده و ارزش‌های درونی خود را زیر پا گذاشته است. این نوع پشیمانی، ملایم‌تر است و افراد می‌توانند در صدد جبران برآمده و عذاب وجدان خود را کاهش دهند.

2. گناه پنهان

عذاب وجدان و احساس گناه پنهان، هرچیزی که مربوط به مسائل جنسی باشد را گناه و کاری کثیف می‌داند. در این مواقع فرد حتی با فکر رابطه جنسی و نه انجام دادن آن، دچار عذاب وجدان می‌شود. این احساسات معمولا باعث شده که افراد دچار عدم آگاهی از احساسات جنسی، ناتوانی در پذیرش تحریک جنسی، ناتوانی در تجربه ارگاسم و انواع اختلالات جنسی بشوند و در ازدواج به مشکل بر بخورند.

نعوظ در مردان و ترشـحات واژن زنان، امری کاملا طبیعی و جسمانی است و همیشه بخاطر تحریک و برانگیختگی جنسی نیست. حتی این مسئله نیز در آن دسته از افرادی که گناه پنهان دارند، باعث عذاب وجدان می‌شود.
در حالت کلی عذاب وجدان ناشی از رابطه مشروع جنسی، نشات گرفته از عدم آموزش های لازم است. تابو بودن مسائل جنسی باعث می شود که کمتر به صورت آموزشی به این مقوله پرداخته شود. افراد از کودکی و نوجوانی با این نوع تربیت رشد می کنند که نباید در مورد مسائل جنسی کنجکاو باشند و یا سوالی بپرسند. به این ترتیب یافته های غلط جایگزین آموزش های صحیح شده و مشکلات روانی را ایجاد می کنند.

آیا عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی طبیعی است؟

عذاب وجدان بعد از رابطه طبیعی است

اینکه عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی طبیعی است یا نه، کاملا بستگی به فرد و فرهنگ جامعه دارد. البته این حس تا حدود زیادی جهانی است اما در فرهنگ‌هایی که مسائل جنسی فیلتر شده اند، حس گناه شدیدتر است.

به طور کلی باید گفت که رفتار و غریزه جنسی، هم یکی از لذت بخش‌ترین و هم مشکل سازترین غرایز است. اما باید پذیرفت که این حس کاملا طبیعی بوده و هر فردی نیاز دارد که به نحوی این نیاز خود را ارضا کند. برخی با خود ارضـایی، برخی با روابط جنسی نامشروع و برخی حتی با ازدواج دچار عذاب وجدان می‌شوند. باید گفت که دو مورد اول شدیدا به فرد احساس گناه و عذاب وجدان می‌دهد و مورد سوم یا همان باورهای مخرب ازدواج می‌تواند در سن پایین، زمینه مشکلات عدیده آتی شود.

کاری که باید کرد، تربیت جنسیتی کودک و نوجوان در سنین مخصوص است. کودک باید بداند که این حس کاملا طبیعی است و نباید سرکوب شود، اما باید نحوه کنترل آن را نیز بداند و در شرایط ویژه از بدن خود در برابر متجاوزین، محافظت کند. بدین صورت والدین می‌توانند از عذاب وجدان مرضی در فرزندان جلوگیری کنند. ریشه دواندن عذاب وجدان تنها منوط به رابطه جنسی نمی‌شود، بلکه فرد در بزرگسالی و در بخش‌های دیگر زندگی نیز دچار عذاب وجدان کاذب خواهد شد.

شیوه های نگرش صحیح به رابطه جنسی

نحوه صحیح نزدیک شدن به مقوله رابطه جنسی یک موضوع شخصی و ذهنی است که تحت تأثیر باورها، ارزش ها، هنجارهای فرهنگی و تجربیات شخصی و فردی قرار می گیرد. با این حال، برخی از اصول می توانند نگرش سالم و محترمانه نسبت به رابطه جنسی را راهنمایی کنند:

  1. رضایت: کسب رضایت یک ویژگی اساسی است. تمام فعالیت‌های جنسی باید توافقی باشد. به این معنی که همه طرف‌های درگیر با میل و اشتیاق با انجام آن موافقت کنند. رضایت باید واضح، مشتاقانه و مستمر باشد.
  2. احترام: احترام به مرزهای خود و شریک زندگی در روابط جنسی سالم ضروری است. ارتباط و درک متقابل کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که هر دو شریک احساس ارزشمندی و امنیت می کنند.
  3. ایمنی: اولویت دادن به سلامت و ایمنی جنسی حیاتی است. استفاده از داروهای ضد بارداری برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته و عفونت های مقاربتی (STIs) و آزمایش منظم جنبه های مهم رفتار جنسی مسئولانه است.
  4. کسب آگاهی: درک سلامت جنسی، آناتومی، گزینه های پیشگیری از بارداری، رضایت و مهارت های ارتباطی برای تصمیم گیری آگاهانه و هدایت روابط جنسی با اطمینان مهم است.
  5. ارتباط باز: ارتباط باز و صادقانه با شرکای جنسی برای اطمینان از رعایت نیازها، خواسته ها و مرزهای افراد کلیدی است. بحث در مورد انتظارات، ترجیحات و نگرانی‌ها می‌تواند باعث ایجاد ارتباط عمیق‌تر و افزایش صمیمیت شود.
  6. همدلی: تمرین همدلی و هوش هیجانی در روابط جنسی، درک، شفقت و حمایت از احساسات و نیازهای شریک زندگی شما را تقویت می کند.
  7.  تفاوت های فردی و فرهنگی: توجه داشته باشید که نگرش ها نسبت به رابطه جنسی در بین افراد و فرهنگ ها بسیار متفاوت است. داشتن ذهنی باز و احترام به دیدگاه های مختلف می تواند به ایجاد یک محیط حمایتی و فراگیر برای بحث در مورد موضوعات جنسی کمک کند.
  8. رشد شخصی: تمایلات جنسی را به عنوان بخشی طبیعی و جدایی ناپذیر از تجربه بشری بپذیرید. تأمل در ارزش ها، خواسته ها و مرزهای خود و یادگیری مداوم در مورد خود و روابط خود می تواند به رشد و رضایت شخصی کمک کند.
  9. جستجوی پشتیبانی: اگر سؤال، نگرانی یا عدم اطمینان در مورد سلامت جنسی یا روابط دارید، در جستجوی راهنمایی از متخصصین حوزه جنسی، مشاوران یا منابع اطلاعاتی مورد اعتماد درنگ نکنید. پشتیبانی در دسترس است تا به شما کمک کند مسائل جنسی را به روشی سالم و آگاهانه هدایت کنید.

حفظ نگرش مثبت و محترمانه نسبت به رابطه جنسی شامل پذیرش تمایلات جنسی به عنوان جنبه طبیعی زندگی انسان و در عین حال اولویت دادن به رضایت، احترام، ایمنی، آموزش، ارتباط و همدلی است. با تقویت یک رویکرد سالم و کل نگر به روابط جنسی، افراد می توانند در عین ارتقاء رفاه و شادی کلی خود، ارتباطات کامل و معنادار را پرورش دهند.

سخن آخر

احساس عذاب وجدان پس از رابطه جنسی ناشی از باورهای عمیقی است که از کودکی در وجود انسان رشد کرده است. در صورتی که این حس کنترل نشود، در ابعاد مختلف زندگی همچون روابط زناشویی ایجاد مشکل می‌کند. به همین دلیل لازم است که افراد برای درمان حس عذاب وجدان بیهوده خود اقدام کنند. آموزش سکس مقوله ای است که کمتر به آن پرداخته می شود. اما این آموزش علاوه بر تکنیک های عملی هوش جنسی را تقویت نموده و  می‌تواند در زمینه باورهای منفی در ارتقاء سطح کیفی زندگی زناشویی کمک کند. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با بررسی و ریشه یابی تخصصی، راهکارهای موثری به شما ارائه می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*