ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ارگاسم زنان | مراحل و نشانه های برانگیختگی زنان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ارگاسم زنان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اطلاع از نشانه‌ها و مراحل ارگاسم زنان به مردان کمک می‌کند تا همسرشان را در رابطه جنسی به رضایت کامل برسانند و کیفیت رابطه خود را تا زیادی افزایش دهند. شاید باور کردنی نباشد اما تا نیم قرن پیش، ارگاسم زنان چیز عجیب و ناشناخته ای بود و بسیاری از افراد بر این باور بودند که لذت جنسی در رابطه فقط مخصوص مردان است. اما به مرور پی بردند زنان نیز از سکس لذت می برند و مردان با ایجاد لذت جنسی در همسر، هم خود لذت بیشتری از رابطه برده و هم پایداری و رضایت در رابطه عاطفی و زناشویی‌شان را تضمین می‌کنند. رساندن زنان به ارگاسم اصول و نکاتی دارد که آگاهی از آن برای مردان ضروری است. همچنین باید به این نکته توجه داشت که رابطه جنسی دنیای بسیار گسترده‌‌ای است؛ پس برای مهارت و لذت بیشتر در آن لازم است که از کمک یک روانشناس متخصص و مشاوره جنسی بهره‌مند شوید. جهت کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

مراحل برانگیختگی و ارگاسم زنان

هیجان و برانگیختگی جنسی در زنان و مردان، چند مرحله دارد. توجه به چرخه پاسخ جنسی ضروری است، چرا که در هر مرحله برای زنان احساس متفاتی ایجاد می‌کند. پس برای به اوج لذت رساندن زنان باید متناسب با هر مرحله او را از نظر جنسی تحریک نمود. روانشناسان چرخه پاسخ جنسی را به چهار بخش تقسیم کرده اند :
۱- مرحله تحریک
۲-مرحله اوج
۳-مرحله ارضاء
۴-مرحله بازگشت
یک سوم زنان برای رهایی از گرفتگی جنسی و رسیدن به ارگاسم به خود ارضایی می‌پردازند تا به حالت اول برگردند. با کمک گرفتن از روانشناس و مشاوره جنسی می‌توانید این مساله را به راحتی برطرف کرده و همچنین کیفیت رابطه جنسی خود را بالا ببرید. برای کسب اطلاعات در مورد ترک خود ارضایی کلیک کنید.

نرسیدن به ارگاسم برای خانم‌ها می تواند در کیفیت رابطه جنسی اختلال ایجاد کند و در نتیجه عدم رضایت زناشویی، گاهی به افسردگی و اضطراب مبتلا می شوند. پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره افسردگی را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک ارگاسم زنان

اینفوگرافیگ ارگاسم زنان

مرحله تحریک جنسی زنان

تحریک همسر  اولین فاز و یکی از مهم ترین فازهای جنسی است. این فاز بر اثر تحریک روانی نیز به وجود می‌آید. نگاه کردن، شکل ظاهری، نوازش یا دست زدن مستقیم به واژن، بوسه، صدا یا صحبت، حرکات لطیف و رمانتیک تصویری و جسمی ازجمله رفتارهایی هستند که زنان را برای شروع رابطه آماده می‌کنند.
آماده سازی کافی زن را به رابـطه جنسی، ترغیب می کند و می‌تواند بی میلی جنسی زنان را رفع کند. برای آگاهی بیشتر در زمینه بی میلی جنسی زنان کلیک کنید.

1. تحریک مناسب زنان

تحریک در زنان با انجام حرکت‌های آهسته، تاثیر بهتر و موثرتری می‌گذارد. زنان معمولا با کتاب، فیلم یا روش‌های آهسته، بهتر تحریک می‌شوند. مقاله شناخت بدن همسر برای درک بهتر از نحوه برخورد مناسب در رابطه موثر است.

نکته مهم در تحریک جنسی زنان توجه به هورمون‌هاست. میل جنسی زنان، متناسب با میزان ترشح هورمون‌های جنسی افزایش پیدا می‌کند. میل جنسی در جریان عادت ماهانه دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود. در روزهای نزدیک تخمک گذاری، میل جنسی به حداکثر خود می‌رسد. شما به عنوان یک زن می‌توانید برای تحریک جنسی بهترین خاطره جنسی خود را قبل از هر رابطه مرور کنید تا آمادگی و پذیرش کامل تری داشته باشید. مردان نیز برای افزایش میلی جنسی زنان باید از تکنیک‌های جنسی آگاهی داشته باشند. برای آگاهی بیشتر در زمینه افزایش میلی جنسی زنان کلیک کنید.

2. نشانه های تحریک در زنان

جریان گردش خون در پوست زن، شدت یافته و قسمت‌های مشخصی از پوست قرمز می‌گردد. پستان‌ها بزرگ و نوک آن‌ها برجسته می‌شوند. در زیر لب‌های آلت تناسلی زنانه، غدد کوچکی وجود دارند که در زمان تحریک، مایع لزجی تولید می‌کنند. در مرحله تحریک زنان:

1. ماهیچه‌های دستگاه تناسلی زنان و لگن خاصره بدون اراده منقبض می‌شوند. انقباض عضلات شدیدتر می‌گردد.

2. ضربان خون شدت می‌گیرد، فشار خون افزایش پیدا می‌کند و حرکات تنفسی افزایش می‌یابد. خون زیادی در لگن خاصره و دستگاه تناسلی جمع می شود.

3. واژن بزرگ می‌شود و دستگاه تناسلی قرمز می‌گردد.
برای کسب اطلاعات بیشتر مشاوره خانواده می تواند راهگشا باشد.

ارگاسم زنان | مرحله اوج

تغییراتی که در مرحله تحریک نقاط حساس بدن زن رخ داد، پایدار می‌شوند. اعصاب پاراسمپاتیک، با استفاده از شریان‌ها و ورید‌های واژن، موجب جمع کردن خون در ورودی واژن می‌گردد و واژن را تنگ می‌کند. واژن تنگ شده تا نصف حالت معمول پیش رفته و می‌تواند به دور آلت مردانه حلقه بزند. واژن با این روش فضای مناسبی برای تحریک آلت مردانه محیا می‌کند و تحریک را افزایش می‌دهد.

کلیتوریس در به وجود آوردن احساس‌های جنسی بسیار حساس است. کلیتوریس در واقع نقش آلت تناسلی مردان را در بدن زنان دارد که حین تحریک نعوظ پیدا می کند و پوشش روی آن به عقب کشیده می شود تا راحت تر تحریک شود.  فاز اوج، بسته به وضعیت روانی یا تحریک فیزیکی می‌تواند طولانی یا کوتاه باشد. در بهترین حالت زن می‌تواند قبل از آرام شدن به فاز سوم و ارضا جنسی برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه به اوج لذت رساندن زنان کلیک کنید. 

ارگاسم زنان | مرحله ارضاء

مرحله ارضا جنسی نسبت به مرحله اوج از زمان بسیار کوتاهی برخوردار است؛ زمان این مرحله چند ثانیه بوده و از 3 تا 12 انقباض در هر فرد بسته به شرایط روحی متفاوت میباشد. اما این مرحله از لذت بخش ترین قسمت‌های رابطه جنسی برای زنان است.

ارضا شدن زنان شامل انقباض ریتمیک عضلانی، عضلات خارج واژن، بافت‌های وریدی دور واژن و بافت‌های جلویی لب‌های کوچک واژن است. در واقع در جریان ارگاسم عضلات پرینه (ناحیه بین واژن و مقعد) به صورت هماهنگ و رقص گونه‌ای منقبض می‌شوند و فرد را وارد مرحله ارگاسم یا ارضاء جنسی می‌کنند. هماهنگی کشش عضلات موجب فشار و درنتیجه جاری شدن خون در رگ‌ها و در نهایت ارضا می‌گردد.

زنان در تحریک کامل و در صورت آمادگی برای رابطه زناشویی می‌توانند تا چندین بار هم پشت سر هم ارضا شوند. در مقاربت واژنی، زن می‌تواند 6 بار یا بیشتر به ارضا دست یابد. در صورتی که کلیتوریس به صورت مستقیم مورد تحریک باشد و زن بتواند آن را هدایت کند، تعداد دفعات تحریک بیشتر نیز می‌شود.

تفاوت ارضا از طریق واژن و کلیتوریس

طبق تحقیقات تفاوتی در ارضاء از طریق واژن یا کلیتوریس وجود ندارد. به طوری که ارضا واژنی، ارضا از طریق کلیتوریس و حتی رویا در دیدگاه فیزیولوژی یکسان هستند و نتایج یکسانی را نشان می‌دهند. 

ارگاسم زنان | مرحله بازگشت

در بازگشت به مرحله قبل از تحریک، فشار خون، ضربان قلب و تنفس حالت اولیه خود را بازیافته، عضلات دوباره منبسط شده و کلیتوریس به حالت قبل باز می‌گردد. البته سرعت بازگشت به روند ارضا شدن بستگی دارد. بعد از ارضا شدن همه چیز در عرض چند دقیقه به حالت اولیه برمی‌گردد. در غیر این صورت خون در واژن باقی مانده و می‌تواند تا یک ساعت احساس نامطبوعی ایجاد کند. این حالت، وضعیتی نیست که فرد به صورت آگاهانه آن را ایجاد یا رفع نماید.

نشانه‌های بروز ارگاسم در زنان

به طور میانگین طول مدت هر ارگاسم زنان 10تا 50 ثانیه است. بسیاری از مردان می‌خواهند بدانند که ارگاسم در زنان چه ویژگی‌هایی دارد و چه زمانی همسرشان ارضا می‌شود. ما در ادامه به مواردی اشاره کرده‌ایم که توجه به آن‌ها می‌تواند در این زمینه به شما یاری برساند:

1. بروز علائم جسمانی

برخی علائم جسمانی نظیر سفت شدن نوک سینه‌ها، تند شدن سرعت و ریتم تنفس، بالا رفتن ضربان قلب و بیشتر شدن گرمای بدن در یک بازه زمانی کوتاه به شما نشان می‌دهند که لذت جنسی در همسرتان اوج گرفته است و او به تجربه ارگاسم نزدیک می‌شود. در این شرایط با بهره بردن از آموزش سکس می‌توانید نوع تحریک‌های خود را با میزان پاسخ‌های او هماهنگ کرده تا پاسخ جنسی بیشتری دریافت نمایید و هردویتان لذت جنسی بالاتری را تجربه کنید.

2. بروز علائم رفتاری

زنان پس از تجربه ارگاسم ممکن است رفتارهای خاصی را انجام دهند که به شما نشان می‌دهد آن‌ها به اوج لذت جنسی رسیده‌اند. برای مثال ممکن است همسرتان شما را محکم در آغوش گرفته یا به خواب رود. البته هر فرد متناسب با ویژگی‌های منحصر به فرد خود می‌تواند علائم رفتاری خاصی را پس از تجربه ارگاسم نشان دهد.  در بعضی از مواقع مشاهده می شود که خجالت زنان از رابطه جنسی و یا آموزش های غلط حول نیاز جنسی زنان باعث می شود که رفتارهای ناشی از ارگاسم را پنهان نمایند. از همین رو بسیار اهمیت دارد که به واکنش‌های همسرتان دقت کنید و ببینید رفتارهای او در طول رابطه چه معنایی را در بر دارند.

3. بروز علائم هیجانی

با بالا گرفتن تجربه لذت، زنان در طول ارگاسم هیجانات شدیدی را تجربه می‌کنند که به صورت واکنش‌های متفاوت خود را بروز می‌دهد. برای مثال ممکن است برخی بانوان این هیجانات شدید را به صورت گریه ابراز کنند. در صورت مواجهه با گریه بعد از رابطه جنسی همسر آرامش خود را حفظ کرده و سعی کنید به همسرتان نشان دهید که احساسات او را درک می‌کنید و در کنارش هستید. اگر نگران اولین تجربه رابطه جنسی خود هستید، بهتر است مقاله اولین رابطه جنسی را مطالعه نمایید. 

انواع ارگاسم زنان

تنشی: معمول ترین حالت ارگاسم است که به دلیل تحریک و تنش در عضلات و بدن ایجاد می شود.
ترکیبی: ارگاسمی که در آن زن چند بار ارضا شدن را شدت متفاوت تجربه کند، ارگاسم ترکیبی نامیده می شود.
چندگانه: ارگاسمی که طی آن زن در رابطه جنسی چندین بار ارضا شود و تمام این ارضا ها شدت یک اندازه ای داشته باشند.
فشار: ارگاسمی که در اثر تحریک غیر مستقیم و فشار به وجود می آید. این نوع ارگاسم بیش تر از زنان در کودکان شایع است.
آرامش: ارگاسمی که فرد در حین تحریک به آرامش بسیار زیادی دست پیدا می کند.
فانتزی: ارگاسمی است که بدون هیچ رابطه جنسی واقعی اتفاق می افتد و در واقع فرد تنها به واسطه فانتزی ها و تصورات ذهنی خود این ارگاسم را تجربه می کند.

کمک به تجربه ارگاسم در زن

بسیاری از مردان به دنبال این هستند که رابطه جنسی رضایت بخشی را برای همسر خود فراهم کنند و به او کمک نمایند تا اوج لذت جنسی را تجربه کند. آمار نشان می دهد که تنها 25% از زنان به طور مرتب ارگاسم را تجربه می کنند و بیش از 5% زنان هرگز ارضا نمی شوند. ما در ادامه به چند راهکار اشاره کرده‌ایم که در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.

1. اهمیت دادن به معاشقه و پیش نوازی

مهم‌ترین اصل برای کمک به زنان جهت تجربه ارگاسم، اهمیت دادن به معاشقه و  نوازش پیش از دخول است. چراکه زنان برخلاف مردان برای رسیدن به اوج برانگیختگی جنسی به زمان بیشتری نیاز دارند. نوازش‌های عاشقانه و طولانی پیش از پرداختن به دخول می‌تواند در تحریک هرچه بیشتر همسرتان اثر بگذارد و به او کمک کند تا ارگاسم را تجربه نماید. توصیه می شود مقاله عشق بازی با همسر را مطالعه فرمایید.

2. ایجاد خلاقیت در رابطه

داشتن یک رابطه جنسی یکنواخت می‌تواند به مرور از لذت آن کم کرده و منجر به احساس بی‌میلی یا کاهش برانگیختگی جنسی در دو طرف شود. در نتیجه اگر می‌خواهید همسرتان همیشه برای رابطه جنسی مشتاق باشد و در طی آن اوج لذت را نیز تجربه کند، سعی کنید روش‌های مختلفی را امتحان کرده و با ایجاد تنوع در سکس روابط جنسی خود را لذت بخش تر کنید. کمک گرفتن از روانشناس در این مورد بسیار اهمیت دارد. روانشناس می‌تواند راهکارهای بسیار متنوع و موثری در  این زمینه به شما ارئه دهد. 

3. داشتن درک درست از نقاط حساس بدن همسر

در طول رابطه جنسی بسیار اهمیت دارد که بدن زن را به خوبی بشناسید و نقاط حساس بدن او نظیر نوک سینه یا کشاله‌های ران را به آرامی لمس کنید. توجه به این مسئله باعث می‌شود که او زودتر برانگیخته شود و به احتمال بیشتری ارگاسم را تجربه کند.

4. تمرکز بیشتر بر رابطه عاطفی

زنان برای تجربه یک رابطه جنسی رضایت بخش بیش از مردان به کیفیت رابطه عاطفی متکی هستند. در واقع زنانی که در طول روز رابطه عاشقانه چندانی با همسر خود ندارند در رخت خواب نیز کم‌تر احساس رضایت و لذت را تجربه خواهند کرد. در نتیجه بهتر است روی رابطه عاطفی خود بیشتر تمرکز کنید و تلاش نمایید که به غیر از موقعیت رابطه جنسی، در موقعیت‌های دیگر نیز رفتار عاشقانه با همسر خود داشته باشید.

ارگاسم زنان | ناتوانی در تجربه ارگاسم

ناتوانی در تجربه ارگاسم نوعی اختلال در عملکرد جنسی طبیعی است که می‌تواند از عوامل روانی و زیستی مختلفی نشات بگیرد. برای مثال دچار بودن به اختلالات روان شناختی نظیر وسواس، افسردگی و اضطراب می‌تواند از جمله دلایل زیربنایی بسیار مهم در پیدایش این اختلال باشد. علاوه بر این مصرف برخی قرص‌ها نظیر ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای نیز فرد را با انواع اختلالات جنسی رو به رو می‌کند که ناتوانی در تجربه ارگاسم یکی از آن‌هاست.

1.  ناتوانی در تجربه ارگاسم به صورت اولیه و ثانویه

نرسیدن به ارگاسم یا همان اوج لذت جنسی می‌تواند به 2 صورت اولیه و ثانویه بروز پیدا کند. در حالت اولیه فرد هرگز نتوانسته است به ارگاسم برسد و در نتیجه تصور روشنی نیز از این تجربه ندارد. در نوع ثانویه فرد پس از یک مدت زمانی که عملکرد جنسی مناسب داشته به طور کامل یا در برخی موقعیت‌ها دیگر نمی‌تواند ارگاسم را تجربه کند. اختلال ارگاسمی که به صورت ثانوی اتفاق می‌افتد معمولاً برای فرد ناکام کننده تر است و رضایت زناشویی فرد را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد.
در این شرایط مراجعه به یک روانشناس متخصص در حوزه سکس تراپی و سکس تراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا علت مشکل خود را دریابید و از خدمات درمانی مناسب برای بهبود این وضعیت کمک بگیرید. زمانی که عوامل محیطی یا وضعیتی مانند اینکه محیطی که در آن رابطه شکل می گیرد و یا وضعیت و پوزیشن جنسی برای زن رضایت بخش نیست،  ایجاد اختلال در ارگاسم می کند.

ارگاسم نمایشی در زنان

ارگاسم دروغین یا نمایشی به این معنی است که زن به اوج لذت جنسی نرسیده است اما به دلایل متعدد سعی می کند با جعل کردن صداها و حالات چهره خود این گونه به همسرش نشان دهد که به اوج لذت جنسی رسیده است در حالی که این طور نیست. برخی از زنان به این دلیل که تحت تاثیر فیلم های پورن قرار دارند، درک درستی از رابطه جنسی سالم ندارند و به همین دلیل در رابطه ارضا نمی شوند و به ارگاسم ساختگی روی می آورند.

هم چنین زمانی که زن به دلایل متعدد همچون درد واژن و یا ناتوانی مرد، توان رسیدن به ارگاسم را نداشته باشد، ارگاسم دروغین از خود نشان می دهد تا رابطه زودتر تمام شود و همسرش متوجه این مساله نشود. چرا که برخی از زنان می ترسند در صورت آشکار شدن این وضعیت همسرشان از او ناامید شده و به سراغ روابط فرازناشویی برود.

نقش اعتماد به نفس در تجربه ارگاسم زنان

بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از زنانی که دچار اختلال در تجربه ارگاسم هستند از مشکلاتی در زمینه اعتماد به نفس رنج می‌برند. نداشتن تصویر مناسب از خود یا اندام ظاهری یا اختلال بد ریخت انگاری و تردید در مورد عملکرد جنسی باعث می‌شود که افراد در حین رابطه دائماً در حال ارزیابی خود باشند و بیش از حد واکنش‌ها یا همان پاسخ‌های جنسی‌شان را مهار کنند. در این میان نوع رفتار مردان نیز می‌تواند نقش بسیار تعیین کننده‌ای داشته باشد.

برای مثال مردانی که در طول رابطه جنسی یا سایر موقعیت‌های زندگی دائماً از همسر خود ایراد می‌گیرند باعث می‌شوند که او در رابطه جنسی به طور کامل احساس رهایی نداشته باشد و همواره خود را تحت نظر بپندارد. همین مسئله چرخه معیوبی را ایجاد می‌کند که باعث ایجاد پاسخ‌های جنسی نامناسب و نارضایتی بیشتر دو طرف می‌شود. در این شرایط لازم است برای بهبود روابط عاطفی وضعیت رابطه جنسی خود از یک زوج درمانگر یا یک روانشناس متخصص در حیطه سکس تراپی کمک بگیرید.

باورهای غلط درمورد ارگاسم زنان

زنانی که نمی توانند به ارگاسم برسند، دچار مشکلات روانی هستند. در حالی که این طور نیست و افراد کاملا سالم از نظر روانی نیز ممکن است در دوره ای از زندگی خود با اختلالات ارگاسمی مواجه شوند.

مردان باید خود متوجه ارگاسم شوند. این مساله کاملا اشتباه است چرا که ارگاسم زنان جز علایم جسمانی توضیح داده شده، نشانه بیرونی واضح دیگری ندارد و در نتیجه مرد بدون سوال کردن از خود زن نمی تواند کاملا از به ارگاسم رسیدن او مطمئن شود. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اختلالات کژکاری جنسی را مطالعه فرمایید.

ارگاسم زنان | درمان اختلال ناتوانی در تجربه ارگاسم

امروزه ناتوانی در رسیدن به ارگاسم به عنوان یک اختلال مرتبط با عملکرد جنسی در طبقه بندی اختلالات روانی قرار گرفته و درمان‌های روان شناختی گوناگونی برای آن طراحی شده است. روان شناسان در جلسات سکس تراپی تلاش می‌کنند تا با انجام مصاحبه‌های بالینی به درک دقیقی از عوامل زیربنایی مؤثر در بروز این مشکل دست پیدا کنند و در مورد آن‌ها به درمانجو بازخورد دهند.

برای مثال درمانگران شناختی رفتاری تلاش می‌کنند به فرد نشان دهند که برخی عقاید و باورهای غلط پیرامون رابطه جنسی باعث می‌شوند فرد در ارتباط جنسی عملکرد مناسبی نداشته باشد و در نتیجه نتواند لذت کافی را نیز از آن دریافت نماید. به این ترتیب آن‌ها به افراد کمک می‌کنند عقاید ناسازگار خود را در این زمینه شناسایی کرده و آن‌ها را با گزینه‌های سالم‌تری جایگزین نمایند. برای مثال ممکن است برخی زنان فکر ‌کنند در رابطه جنسی همواره باید نقش منفعلی داشته باشند و نباید هرگز درخواست رابطه از طرف زن باشد.این امر در کنار  مسائلی نظیر ناتوانی در مطرح کردن نیازها و امیال جنسی برای همسر باعث می‌شود که فرد نتواند در طول رابطه به میزان کافی تحریک شود و در نهایت ارگاسم را نیز تجربه نکند.

مشکلات روان شناختی و نقش آن ها در تجربه ارگاسم

در بسیاری از موارد، مشکلات جنسی علامتی از وجود یک اختلال دیگر هستند. برای مثال ممکن است فرد از شدت افسردگی یا اضطراب، میل جنسی خود را از دست داده باشد و نتواند همانند سابق از رابطه خود لذت ببرد. یا حس عذاب وجدان بعد از رابطه جنسی که نشات گرفته از اختلالات روانی است. در این شرایط تمرکز کردن بر توانایی‌های جنسی یا عقاید فرد نمی‌تواند چندان کمک کننده باشد. درعوض اگر فرد برای درمان افسردگی خود اقدام کند، سایر مشکلات نظیر اختلال ارگاسم یا بی میلی جنسی نیز به مرور بهبود یافته و نیاز به مداخله جداگانه ای وجود نخواهد داشت. برای تشخیص اینکه مشکل شما در تجربه ارگاسم، اختلالی جنسی است یا سایر اختلالات روانی، باید از کمک یک روانشناس بهره‌مند شوید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب آماده خدمت رسانی می باشد. جهت کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*