ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

استقلال مالی زنان | معایب و مزایای اشتغال زنان

خوشبختانه امروزه زنان بیش از پیش از استقلال مالی برخوردارند. اما خانواده‌ها و مردان زیادی با استقلال مالی زنان مخالفت دارند؛ چرا که به اعتقاد برخی از آن‌ها اشتغال زنان در بسیاری از مواقع باعث بر هم خوردن نظم موجود در خانواده می‌شود. با ورود هر چه بیشتر زنان به دانشگاه و تخصصی شدن مشاغل، علاقه آن‌ها نیز برای ورود به بازار کار بیشتر شده‌است. شاید استقلال مالی زنان در نگاه اول امری مثبت به چشم آید، اما هر تغییری اگر به درستی انجام نشود، مشکلاتی را برای افراد آن جامعه به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر کار کردن در خارج از منزل تنها مختص آقایان نیست و زنان هم می‌توانند از مزایای آن بهره مند شوند، قبول این موضوع اولین قدم برای تحقق حقوق زنان است. در این مقاله درباره جوانب مختلف استقلال مالی زنان صحبت خواهیم کرد. . 

تماس با مشاور  

استقلال مالی زنان

استقلال مالی زن‌ها به معنای شاغل بودن خانم و یا داشتن منبع درآمدیست که به صورت مداوم کسب می‌شود. زنان دارای استقلال مالی، نسبت به دیگر زنان از آزادی عمل بیشتری برخوردارند. امروزه به دلیل تغییرات عمده در شیوه‌ی زندگی، زنان در کارهای تخصصی‌تری مانند پزشکی، مهندسی، مشاوره و... اشتغال دارند. در حالی که در طول تاریخ اغلب زنان، مشاغلی پایین‌تر از مردان داشته‌اند، قدرت تأثیر گذاری زنان امروز در سطح وسیع‌تری مشاهده می‌شود. به طوری که زنان امروزی در سیاست، اقتصاد، و تصمیم گیری‌های مهم کشوری نیز نقش ایفا می‌کنند. تغییر الگوی نقش زنان در جامعه تأثیرات فراوانی بر زندگی مشترک و بخش‌های زندگی شخصی آن‌ها می‌گذارد. 

 

اینفوگرافیک استقلال مالی زنان

اینفوگرافیک استقلال مالی زنان

پیامدهای مثبت استقلال مالی برای زنان

استقلال مالی زن‌ها چه برای خود آن‌ها و چه برای خانواده آن‌ها مزایایی به همراه دارد. تفاوت زنان دارای استقلال مالی به طور واضح در برخی زمینه‌ها به چشم می‌خورد. در اینجا به برخی از تفاوت‌های زنان مستقل پرداخته ایم:

1. احساس رضایت درونی

مسلم است که پول و کسب درآمد در درجه اول برای هر شخصی خوشایند و رضایت بخش است. زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. رضایت درونی از کار و پولی که بابت آن دریافت می کنید بزرگترین و ارزشمندترین بخش از زندگی شغلی زن محسوب می شود. در واقع رضایت درونی زمانی بیشتر می شود که زن احساس کند، کارآمد بوده و از مهارت‌هایش می‌تواند در جهت تأمین نیازهایش استفاده کند.

2. استقلال مالی زنان و بالا رفتن اعتماد به نفس

زمانی که زن از نظر مالی مستقل باشد، دارای اعتماد به نفس بالاتری خواهد بود. وقتی که کسب درآمد می‌کنید خیال تان از بابت پرداخت اقساط و خرج و مخارج پایان ماه و .. راحت است. راحت‌تر می‌توانید خرید کنید و این مسئله می‌تواند به شما انرژی زیادی برای ادامه راه بدهد. برای آگاهی از دیگر راه‌های افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

3. اجتماعی شدن و معاشرت بیشتر

حضور در اجتماع در بهبود کیفیت روابط بین فردی شما کمک می‌کند. ارتباط و معاشرت با افراد مختلف، به اشتراک گذاشتن تجربیات و روزمرگی و دیگر چالش‌هایی که در محل کار ایجاد می‌شود، در بهبود روابط بین فردی زنان مؤثر است. قرار گرفتن در محیط کار به خودی خود منجر به بهبود مهارت‌های ارتباطی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

4. استقلال مالی زنان و کمک به اقتصاد خانواده

استقلال مالی زنان باعث می‌شود آن‌ها نیز سختی پول درآوردن را درک کنند. در خرج کردن پول حساسیت بیشتری به خرج داده و به رشد اقتصادی خانواده کمک کنند. استقلال آن‌ها باعث می‌شود نگاه واقعی‌تری به مخارج خانه داشته و در زمان مشکلات حامی اعضای خانواده خود باشند. توانایی آن‌ها در کمک مالی نیز به آن‌ها احساس آزادی بیشتر در تصمیمات مربوط به دارایی‌های مالی را می‌دهد.

5. برنامه ریزی و مدیریت زمان

شاغل بودن باعث می‌شود زنان نسبت به زمان و برنامه‌های خود بیشتر توجه داشته و امور زندگی را طبق یک نظم خاصی بگردانند. در بسیاری موارد زنان شاغل بهتر می‌توانند امور منزل و فرزند خود را برنامه ریزی و مدیریت کنند. شاید در ابتدا با مشکلاتی رو به رو شوند، اما بعد از مدتی یاد می‌گیرند که چگونه به طور مفید از زمان خود استفاده کنند. اگر در مدیریت زمان خود در منزل و انجام امور خانه‌داری مشکل دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله زنان خانه دار موفق را مطالعه کنید.

6. داشتن حقوق و رفاه بیشتر

در خانواده‌ای که هر دو زن و شوهر منبع درآمد دارند، مسلما رفاه بیشتری در آن خانواده وجود خواهد داشت. به علاوه روابط زناشویی زنان دارای استقلال مالی بهتر می‌تواند باشد چرا که نوع ارتباط زن با همسرش به خاطر وابستگی مالی دچار چالش نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله صحبت در مورد مسائل مالی با همسر را مطالعه کنید.

 

پیامدهای منفی استقلال مالی زنان

1. خستگی و کمبود انرژی

زنان شاغل ممکن است که بعد از مدتی دچار خستگی جسمی و روانی و بعد از مدتی فرسودگی شغلی شوند. این موضوع مدیریت امور منزل و خانه داری را دچار معضلاتی می‌کند. همکاری میان زن و شوهر در مورد وظایف خانه داری می‌تواند خستگی در زنان را کاهش دهد. به علاوه باعث بهبود صمیمیت زوجین و روابط زناشویی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرسودگی شغلی کلیک کنید.

2. نگهداری فرزند

یکی از اصلی‌ترین مشکلات مادران شاغل، مشکلات مربوط به نگهداری از فرزندان است. اغلب مردان به همین دلیل با اشتغال همسران خود مخالفت می‌کنند. اینکه چه کسی در زمان نبود مادر از فرزند نگهداری می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است. پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر در این زمینه مقاله مادران شاغل را مطالعه کنید.

فرستادن کودک به مهد کودک، پدر بزرگ مادر بزرگ، پرستار و یا دیگر مراقبان هر کدام مشکلات مربوط به خود را دارد. انتخاب یک مهد مناسب، کمک و همکاری اطرافیان و استفاده از مزایای قانون کار که برای زنان در نظر گرفته شده است می‌تواند به حل بهتر این مسائل کمک کند. همچنین فرستادن فرزندان به مهد کودک جنبه‌های گوناگونی را شامل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرستادن کودک به مهد کودک کلیک کنید.

3. اختلاف بر سر خرج و مخارج

گاهی اختلافات به دلیل عدم توافق بر سر خرج و مخارج و چگونگی خرج کردن در منزل ایجاد می‌شود. مشخص نکردن میزان مشارکت مالی زن در مخارج و بالا رفتن توقعات همسر معمولا باعث شروع این اختلافات می‌شود. بهتر است زوجین از همان ابتدا درباره سهم هر کدام در مسائل مالی به توافق برسند.

4. دیدگاه منفی مردان به استقلال مالی خانم‌ها

دیدگاه منفی مردان نسبت به استقلال مالی زن‌ها ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. تمایل زن به استقلال مالی و نارضایتی همسر نسبت به این موضوع می‌تواند مشکلاتی را برای آن‌ها در زمینه‌های مختلف روابط زناشویی ایجاد کند. معمولا این مشکلات در خانواده‌هایی به چشم می‌خورد که درباره این مسائل قبل از ازدواج به اشتراک و تفاهم نرسیده‌اند. مشاوره خانواده به خانواده‌ها کمک می‌کند تا به حل بهتر این مسائل بپردازید.

 

اشتباهات رایج زنان در خصوص استقلال مالی

از آن جا که مسئولیت هزینه‌های منزل به عهده زنان نیست، ممکن است توجهی به چگونگی خرج کردن پول خود نداشته باشند. همین موضوع باعث مخالفت خانواده با اشتغال زنان می‌شود یا ممکن است علارغم کار کردن هیچ پس اندازی نداشته باشند. در ادامه به اشتباهات رایجی که استقلال مالی زنان و رفاه اقتصادی آنان را به خطر می‌اندازد پرداخته‌ایم:

1. مدیریت غلط و توهم آمیز مالی

ممکن است بعضی مواقع با خرید کالای ارزان خود را گول بزنید که در حال صرفه جویی و پس‌انداز هستید. اما این واقعیت وجود دارد که کالای ارزان همان قدر هم بی کیفیت است. اما با کمی تأمل در این زمینه می‌توانید این مسئله را مدیریت کرده و کالای باکیفیت‌تری را خریداری کنید تا دوام بیشتری برای شما داشته باشد. این یک فکر اقتصادی درست است. به طور کلی صرفه جویی و کم خرج کردن در کوتاه مدت می‌تواند منجر به پس انداز شود. اما در بلند مدت جواب گو نیست.

2. عدم تعادل در خرج کردن

اگر متأهل هستید، ممکن است بیش از حد انتظار برای امور منزل و همسر و فرزندتان خرج کنید و هیچ پولی را برای خود کنار نگذاشته و یا هیچ هزینه‌ای برای خود در نظر نگیرید. اما باید در امور مالی به خودتان توجه کنید. اگرچه بخش زیادی را برای منزل خرج می کنید بخش کوچک پول خود را برای استفاده شخصی کنار بگذارید.

3. خریدهای از روی هیجان و نه عقل

گاهی شما خرید‌هایی را انجام می‌دهید که صرفا برای ایجاد حس خوب در شما و کم کردن میزان استرس در شماست. باید در این زمینه احتیاط کنید و هر موقع خواستید خریدی انجام بدهید که واقعا هدفی پشت آن نیست، حتما از خود این سوال را بپرسید که من چرا این کالا را خریداری می‌کنم؟ اگر دلیل قانع کننده و کاملا عقلانی داشتید خرید کنید. در غیر این صورت بعد از مدتی کمد منزلتان پر از وسیله‌ها و یا لباس‌هایی می‌شود که بی هدف و فقط از روی هیجان خریداری شده‌است.

4. برگذاری و یا رفتن به مهمانی‌های پی در پی

ممکن است این مسئله برای شما پیش بیاید که دائم از طرف دوستان و بستگان دور ونزدیک به مهمانی‌ها و دورهمی‌های پی در پی دعوت شوید و یا دلتان بخواهد به هر مناسبت کوچکی مهمانی برگذار کنید؛ مسلم است که چنین مهمانی‌هایی هزینه‌ای برای شما در بر دارد. در این مواقع تنها راه برای کم کردن هزینه‌ها، آوردن یک دلیل منطقی برای رد کردن آن مهمانی است. در غیر این صورت در طولانی مدت ممکن است از نظر مالی افت شدیدی کنید.

معمولا خانم‌ها با کمی تفکر و مدیریت صحیح می‌توانند از بروز اشتباهات ذکرشده، جلوگیری کنند. با توجه به موارد عنوان شده در بالا، با درایت کافی در مورد استقلال مالی می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. دانستن روش‌های حل مسئله و مهارت‌های گفتگوی مؤثر به برقراری آرامش در خانه کمک خواهد کرد. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله حل مسئله را مطالعه کنید.

 

استقلال مالی زنان | سؤالات متداول

آیا زن باید استقلال مالی داشته‌باشد یا خیر؟

همان طور که ذکر کردیم استقلال زنان از لحاظ مالی مزایا و معایبی دارد که با توجه به در نظر گرفتن هر کدام از آن‌ها و شرایط اقتصادی خانواده می‌توانید در این مورد تصمیم بگیرید. استقلال مالی  وابستگی شما را از مردان کاهش می‌دهد و این موضوع می‌تواند اثرات مثبتی را به همراه داشته‌باشد.

مدیریت مالی زنان شاغل چگونه حاصل می‌شود؟

از آن‌جایی که بیشتر خانم‌ها به خرج کردن و خرید کردن علاقه زیادی دارند، ممکن است مدیریت مالی کار سختی به نظر برسد. مدیریت مالی زنان شاغل در زندگی مشترک بیش از هرچیز همکاری اعضای خانواده را می‌طلبد. همچنین جلوگیری از اشتباهات مالی به میزان زیادی در مدیریت این مسئله به شما کمک می‌کند. اشتباهاتی مانند خرج کردن بیش از حد و یا غیر ضروری.

برای دریافت مشاوره در زمینه استقلال مالی زن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*