ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشکلات مالی در زندگی زناشویی را چگونه مدیریت کنیم؟

مشکلات مالی در زندگی زناشویی از آن دست موضوعاتی ست که برای بسیاری از خانواده‌ها در مرحله‌ای از زندگی پیش می‌آید. شاید شنیدن این موضوع دردناک باشد اما در واقعیت دلیل بسیاری از طلاق‌ها مشکلات مالی است. در چنین شرایطی زوج‌ها احساسی که قبل از وقوع بحران مالی به یکدیگر داشته‌اند را از دست می‌دهند و در اکثر موارد مشکلات مالی به مشکلاتی در روابط عاطفی تبدیل می‌شود. به طوری که گاهی حتی با حل معضلات مالی روابط زناشویی هرگز مثل قبل نمی‌شود. در این شرایط برای جلوگیری از تخریب بیشتر روابط مشاوره خانواده ضرورت می‌یابد. برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

مشکلات مالی در زندگی زناشویی

اغلب موارد مشکلات مالی سبب به راه انداختن یک جریان مقصریابی می‌شود. زوجین در این شرایط به جای اینکه به فکر حل مسئله باشند در جستجوی مقصر می‌گردند و این موضوع آن‌ها را در گردابی از مشکلات بزرگتر فرو می‌برد. در این شرایط تنش عصبی افزایش یافته و صمیمیت بین زوجین کاهش پیدا می‌کند و حتی می‌تواند باعث طلاق عاطفی و جدایی کامل شود.

مشکلات مالی در زندگی زناشویی را چگونه مدیریت کنیم؟

 اینفوگرافیک مشکلات مالی در زندگی زناشویی را چگونه مدیریت کنیم؟

اثرات مخرب مشکلات مالی بر زندگی زناشویی

افسردگی، خودکشی، دعواهای شدید و احتمال طلاق از جمله مواردی است که در صورت بروز مشکلات مالی اتفاق می‌افتند. در صورتی که پایه‌های خانواده سست باشد و اختلافات و مشکلات خانوادگی زیاد باشد، پیامدها با شدت بیشتری خود را نشان می‌دهند.

ابتلا به افسردگی

افسردگی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بر اثر بروز مشکلات مالی افراد را درگیر کند. در بحران‌های مالی توانایی افراد برای تأمین مایحتاج خود کاهش می‌یابد و به دنبال آن سلامت روان افراد به خطر می‌افتد؛ چرا که طبیعتا توان مالی خود را برای پرداختن به امور تفریحی از دست داده‌اند. ناامید حاصل از این مشکل برخی موارد منجر به بروز افسردگی می‌شود.

استرس و اضطراب زوجین در نتیجه مشکلات مالی در زندگی زناشویی

مشکلات مالی در زندگی زناشویی و به ویژه زمانی که پای فرزندان در میان باشد اضطراب و استرس زیادی را برای خانواده به وجود می‌آورد؛ در این ممکن است این اختلالات به فرزندان نیز منتقل شود و آن‌ها را نیز در این بحران درگیر کند.

از موارد دیگری که در صورت عدم مدیریت بحران‌های مالی در زندگی زناشویی بروز می‌کند احتمال خودکشی افراد است؛ این اتفاق می‌تواند حاصل بحران‌های مالی به همراه بحران‌های عاطفی و مشکلات و تعارضات دیگر در زندگی مشترک باشد.

بحران در روابط جنسی

در مشکلات مالی امکان اینکه زوجین دچار واپس زدگی جنسی هم بشوند وجود دارد یعنی اینکه یکی از طرفین اصلا دلش نخواهد رابطه جنسی با همسرش برقرار کند و او را مدام پس بزند. ممکن است زنی که از جانب همسر خود تأمین مالی نمی‌شود امید خود را به او از دست بدهد و در نتیجه اشتیاقی نیز برای تأمین نیاز جنسی همسر خود نداشته‌ و همین امر موجب دلزدگی زناشویی شود.

علل تشدید اثر مشکلات مالی بر زندگی مشترک

یکی از عواملی که زوجین بر مشکلات مالی دامن می‌زنند اعتقادات کلیشه‌ایست؛ برای مثال زن بگوید «مشکلات مالی خانه به من مربوط نیست چون من مسئول تامین مالی خانواده نیستم»، یا مرد بگوید «کل حقوقت را باید در خانه خرج کنی»، یا در نهایت باور مخرب مرد و زن با هم می‌گویند «فعلا که اوضاع مساعد است پس نیازی نیست به فکر آینده باشیم». در صورتی که داشتن پس انداز در هر شرایطی و در هر طبقه‌ی اجتماعی لازم است.

اگر ضمن ایجاد شدن مشکل مالی و دعوا بر سر پول، یکی از زوجین جیب پنهانی داشته باشد و نخواهد آن را رو کند به شدت به بنیان خانواده و به خصوص به همسرش آسیب خواهد زد. در این بین زمینه برای دعوای زوجین و مشکلات بزرگتر فراهم می‌شود.

در مسائل مالی اگر یکی از طرفین خیلی ریسک پذیر باشد و طرف دیگر شدیدا محافظه کار مشکلات مالی بیشتری پیش خواهد آمد و در نهایت یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث تشدید مشکلات مالی در زندگی زناشویی می‌شود این است که طرفین به صورت صریح و بدون دعوا بر سر مسائل مالی با هم صحبت نمی‌کنند. در حالیکه صحبت در مورد مسائل مالی با همسر ضمن ایجاد همدلی، موجب درک متقابل زوجین در خصوص انتظارات مالی خواهد شد.

در رابطه با مشکلات مالی در زندگی زناشویی چه کنیم؟

از دو جهت می‌توان به موضوع پیشگیری از مشکلات مالی در زندگی زناشویی پرداخت:

1.قبل از به وجود آمدن مشکل مالی

قبل از آنکه مشکلی پیش بیاید در نظر گرفتن جوانب مختلف و آینده نگری می‌تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. برای جلوگیری از مشکلات مالی بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

_ افزایش دانش اقتصادی خانواده: یکی از مهمترین مهارت های زندگی، مدیریت مالی هزینه ها است. از طریق ارتقای سطح عمومی دانش اقتصادی خانواده از طریق روزنامه، کتاب و ... می‌توان به زمینه خوبی برای تصمیم گیری‌های صحیح اقتصادی رسید.

_دخیل کردن همسر در تصمیمات مالی: در تصمیم گیری‌های مالی لازم است که با همسرتان مشورت کنید تا او نیز از نقطه نظرات شما در مورد مسایل مالی آگاه شود چون وی شریک زندگیتان است و این حق طبیعی اوست.

_تعیین بودجه: برای این‌که از عهده مخارج زندگی برآیید، لازم است که به اتفاق همسرتان در زمینه‌ی اختصاص بودجه و مدیریت خرج خانه به توافق برسید. مثلا بودجه ای بر مبنای نیازها و خواسته‌ها خانواده اتان در نظر بگیرید و همچنین بودجه ای بر مبنای آنچه از عهده اش بر می‌آیید.

-تعیین مقررات: تعیین کنید که تا چه اندازه باید مهمانی رفت، مهمانی داد، خوراک خرید و پوشاک تهیه کرد.

_لزوم مقررات هدفمند: مقرراتی که وضع می‌کنید باید هدفمند باشند مثلا میان مدت باشند؛ مانند پس انداز کردن پول برای رفاه خانواده و یا میزان پول تو جیبی فرزندان.

2. بعد از به وجود آمدن مشکل مالی

برای مشکلات مالی در زندگی زناشویی و کاهش تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده می‌توانید با مراجعه به یک مشاور روانشناسی در مورد استرس‌های مالی خود صحبت کنید و با کارکردن روی معضلات مالی، راه حل مسئله را بیابید. ضمن اینکه با صحبت راجع به احساسات منفی حاصل از استرس‌های مالی، بستر مناسبی برای ایجاد تفاهم در زندگی مشترک فراهم خواهد شد. شرایط زندگیتان را با کسی مقایسه نکیند چرا که تاثیر منفی بر شما و روابطتان می‌گذارد. برای حل معضلات مالی کاهش استرس لازمه کار است.

یکی از موثرترین راهکارها این است که به مشاورهای اقتصادی رجوع کنید یا در میان اطرافیانتان مرجع شایسته ای را برگزینید و با او صحبت کنید و راه حل بطلبید. لازم است که در این شرایط بین اعضای خانواده روحیه همکاری وجود داشته باشد و همگی برای افزایش اعتماد به نفس به یکدیگر یاری رسانند.

سخن آخر
زندگی زناشویی پر از فراز و نشیب است. مشکلات مالی یکی از سختی های زندگی مشترک است که می تواند برای بسیاری از زوجین در مقاطعی از زندگی به وجود آید. اما در بعضی موارد ریشه این مشکلات نوع نگاه تجملاتی و انتظارات غیر منطقی در زندگی زناشویی است. در چنین شرایطی شاید زوجین شخصا متوجه ریشه مشکلات خود نباشند و یک نفر سوم بی طرف و متخصص بتواند به راحتی سرمنشاء مشکلات را یافته و برای رفع آن ها راهکارهای مفیدی ارائه نماید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*