ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص فلوکستین | موارد مصرف و عوارض پروزاک

قرص فلوکستین یا پروزاک، دارویی از خانواده SSRI هاست و عمدتا برای درمان افسردگی استفاده می‌شود. از فلوکستین به عنوان داروی قرن یاد می‌شود و به علت عملکرد بسیار عالی و اثربخشی بالا، مصرف آن بسیار شایع است. با این حال به دلیل حساسیت‌های داروهای اعصاب و روان، مصرف و ترک سر خود به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. پروزاک به دلیل تاثیراتش ممکن است باعث ایجاد وابستگی، اعتیاد و بیش مصرفی شود. تهوع، سرگیجه، کاهش اشتها و... از جمله عوارض این دارو است. از طرفی مصرف پروزاک شب هنگام باعث مختل شدن خوابتان می‌شود؛ به همین دلیل توصیه می‌شود این دارو صبح‌ها خورده شود. با این حال با توجه به عوارض زیاد این دارو، دریافت خدمات مشاوره افسردگی می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق درمان‌های غیردارویی برای درمان و بهبود افسردگی خود اقدام نمایید.

تماس با مشاورقرص فلوکستین و موارد مصرف آن

فلوکستین (Fluoxetine) یا پروزاک، یکی از معروف‌ترین داروهای ضد افسردگی است. مکانیسم عمل این دارو به این صورت است که از طریق مهار باز جذب هورمون سروتونین، باعث افزایش این ماده در مغز می‌شود؛ در نتیجه باعث کاهش اضطراب، بهبود سطح انرژی، کسب آرامش، خواب و افزایش اشتها می‌شود. دیگر موارد مصرف این دارو برای درمان اختلالات وسواسی، اختلال هراس، پرخوری عصبی و بسیار به ندرت برای درمان زود انزالی مصرف می‌شود. همچنین جهت بهبود سندروم پیش از قاعدگی (PMS) به صورت مقطعی، داروی پروزاک تجویز می‌شود.

برای آشنایی بیشتر درباره درمان زود انزالی کلیک کنید.

اینفوگرافیک قرص فلوکستین

اینفوگرافیک قرص فلوکستین

قرص فلوکستین چگونه عمل می کند؟

سلول های مغزی که نورون نام دارند چندین نوع ماده شیمیایی را آزاد می کنند که نورون ها را تحریک و پیام عصبی را منتقل می کنند. سروتونین یکی از این ترکیبات است که پس از تحریک نورون ها به داخل سلول های عصبی برگردانده می شوند. داروهای مهارکننده ی سروتونین که فلوکستین یکی از آن هاست منجر به باقی ماندن سروتونین در فضای بین سلولی می شوند. بیماری هایی مثل پرخوری، افسردگی و وسواس با کاهش سطح سروتونین مغز همراه هستند که با مصرف دارو می توان به برقراری تعادل شیمایی بین آن ها کمک کرد.


کاربردهای پزشکی قرص فلوکستین

افسردگی: میزان اثربخشی فلوکستین و دیگر داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی با شدت خفیف تا متوسط چالش بر انگیز است و همواره جای بحث دارد. اثر بخشی فلوکستین در افرادی که افسردگی متوسط تا شدید دارند ناچیز است.
اختلال وسواس فکری-جبری: اثربخشی فلوکستین در درمان وسواس کودکان از متوسط تا شدید در کارآزمایی های بالینی نشان داده شده است.
اختلال هراس: اثربخشی فلوکستین در درمان هراس در دو کارآزمایی بالینی مشخص شده است.
پرخوری عصبی: در مطالعات موردی در سال 2011 هفت کارآزمایی مورد بحث قرار گرفت که اثرات فلوکستین را در کاهش علائم پرخوری و استفراغ نشان داده است.
بارداری و شیردهی: در نوزادانی که در اوخر بارداری در معرض SSRI قرار دارند، ممکن است خطر فشار خون پایداری نوزاد افزایش یابد. هرچند داده های محدودی این خطر را تایید می کنند اما پزشکان توصیه می کنند مصرف فلوکستین در طول سه ماهه سوم کاهش دهند.

دوز معمول بزرگسالان برای افسردگی

فرمولاسیون خوراکی با رهش فوری در دوز اولیه: ۲۰ میلی گرم خوراکی، یک بار در روز وعده صبح خواهد بود. پس از چند هفته در صورت عدم بهبود بالینی کافی، دوز مصرفی افزایش می یابد. دوز نگهدارنده: ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم خوراکی در روز با حداکثر دوز ۸۰ میلی گرم خوراکی در روز
کپسول های خوراکی با رهش تاخیری در دوز اولیه: ۹۰ میلی گرم خوراکی یک بار در هفته که ۷ روز پس از آخرین دوز روزانه از فرمولاسیون ۲۰ میلی گرمی فلوکستین رهش فوری، شروع می شود.
دوزهای بالای ۲۰ میلی گرم در روز ممکن است در دوزهای تقسیم شده برای صبح و ظهر تجویز شود. اثر کامل ممکن است تا حداقل ۴ هفته از درمان به تعویق بیفتد(پیک اثر چهار هفته). اگر پاسخ رضایت‌بخشی با فلوکستین خوراکی یک بار در هفته به دست نیامد باید به تغییر دوز روزانه فلوکستین با استفاده از فرمول‌های خوراکی فوری رهش توجه شود. دوره های حاد اختلال افسردگی اساسی (MDD) نیازمند چندین ماه یا بیشتر درمان دارویی پایدار است. اینکه آیا دوز مورد نیاز برای القای بهبودی با دوز مورد نیاز برای حفظ و یا حفظ اثر یکسان است یا خیر، هنوز به طور کامل شناخته نشده است.


عوارض جانبی قرص فلوکستین | پروزاک

فلوکستین به دلیل بازدهی بالا، شدیدا اعتیاد آور است و در مصرف آن بسیار باید احتیاط کرد. عمده ترین عوارضی که تجربه خواهید کرد شامل موارد زیر هستند.

1- تهوع

2- سرگیجه

3- خواب آلودگی

4- اضطراب

5- از دست دادن اشتها

6- خستگی

7- عرق کردن

8- خمیازه کشیدن

در صورت ماندگار شدن یا شدید شدن این عوارض حتما به پزشک خود اطلاع دهید. برخی دیگر از عوارض غیر معمولی که می‌تواند جدی و خطرناک باشد و باید بلافاصله پس از مشاهده به اورژانس اطلاع دهید شامل موارد زیر است.

1- تغییرات روانی و خلقی شدید مثل تحریک شدید، انرژی زیاد، هیجان غیر عادی و افکار خودکشی

2- کبودی بدن و خونریزی

3- ضعف عضلانی

4- لرزش بدن

5- تغییر در توانایی جنسی و علاقه زیاد به رابطه جنسی

6 - کاهش غیر معمول وزن

7- تاری دید

8 - تغییر غیرعادی در مدفوع و سیاه شدن رنگ آن

9 - تغییر در میزان ادرار

10 - تپش شدید قلب

و ...

احتیاط ها در مصرف قرص فلوکستین

1- در صورت داشتن دیابت، پروزاک ممکن است سطح قند خونتان را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت نظارت دائمی بر میزان قند خون ضروری است.

2- در صورت مشاهده نعوظ دردناک در مردان، مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید.

3- قبل از مصرف، حساسیت‌های دارویی خود را به پزشک اطلاع دهید.

4- قبل از استفاده سابقه شخصی یا خانوادگی افسردگی، دو قطبی، جنون ادواری یا اقدام به خودکشی را به پزشک اطلاع دهید.

5- در صورت داشتن مشکلات کبدی، دیابت، کمبود سدیم در خون، کم بودن آب بدن، تشنج، زخم معده و گلوکوم حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

6- این دارو باعث خواب و سرگیجه می‌شود. مصرف همزمان با الکل و ماری جوانا می‌تواند این اتفاق را تشدید کند. بنابراین در صورت نیاز به هوشیاری کامل، مصرف نکنید.

7- سالمندان به دلیل تاثیر این دارو در خونریزی و عدم هماهنگی، باید در مصرف آن احتیاط کنند.

8- فلوکستین ممکن است باعث ایجاد یک بیماری شود که بر ریتم منظم قلب تاثیر می‌گذارد. ممکن است در طول مدت این بیماری، ضربان قلب تند، سرگیجه شدید، احساس خفگی و... را تجربه کنید. در صورت مشاهده این علائم فورا به اورژانس مراجعه کنید. البته سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

9- هرگز این دارو را به دیگران پیشنهاد ندهید، حتی اگر شدیدا اثرات مثبت آن را تجربه کرده‌اید.

برای آشنایی بیشتر با اختلال افسردگی کلیک کنید.

سندروم مسمومیت سروتونینی

داروی پروزاک با افزایش سروتونین، ممکن است باعث افزایش بیش از حد سروتونین خون شود و سندروم خطرناک مسمومیت سروتونین را ایجاد کند. مخصوصا وقتی با داروهای دیگری که این اثر را دارند مصرف شود. برخی از نشانه‌های سندروم مسمومیت سروتونین شامل موارد زیر هستند.

1- افزایش شدید ضربان قلب

2- توهم و از دست دادن هماهنگی عضلات

3- سرگیجه شدید

4- تهوع، اسهال و استفراغ

5- تکان دادن ناگهانی ماهیچه ها و عضلات

6- تب نامعمول

7- آشفتگی، پریشانی و بی حوصلگی غیر معمول

تداخلات دارویی پروزاک

آخرین دوز پروزاک تا چند هفته در بدن شما باقی می‌ماند و باید در صورت نیاز به مصرف هر دارویی به صورت همزمان با پزشک مشورت کنید. برخی از این داروها شامل موارد زیر هستند.

1- داروهایی که توسط برخی از آنزیم‌های کبدی مثل وینبلاستین

2- داروهای آنتی آریتمیک مثل پروپوفنون

3- داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای مثل دیزاپامین

4- داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) مثل ایسوکاربوکازید، لینزولید، متیلن آبی، مکلبباید، فنلزین، پروکاریسین، راازگالی، ترانیلسیپرومین به صورت همزمان بافلوکستین عوارض شدیدی دارد.

5- داروهایی که میزان سروتونین را افزایش می‌دهند. مثل اکستازی، سیتالوپرام، دالوکستین، تریپتوفان و ... ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سندروم مسمومیت سروتونینی شود.

برای آگاهی بیشتر درباره داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

نکات مهم درباره قرص فلوکستین | پروزاک

الف) به دلیل خاصیت اعتیاد آوری پروزاک، ممکن است به مرور زمان باعث شود که مقدار بیشتری از آن را مصرف کنید و این مسئله باعث اوردوز می‌گردد.

ب) مصرف در دوران بارداری باید با احتیاط کامل و زیر نظر پزشک باشد زیرا ممکن است به نوزاد آسیب برساند.

ج) به دلیل خطرات ناشی از مشکلات روحی و روانی مثل اضطراب، افسردگی و حملات هراس بدون درمان، هرگز مصرف این دارو را خودسرانه و ناگهانی متوقف نکنید. در صورت تمایل به قطع دارو به پزشک مراجعه کنید و بر اساس دستورات او عمل کنید.

د) در دوران شیردهی این دارو به راحتی وارد بدن نوزاد شده و اثرات نامطلوبی روی او خواهد گذاشت.

ه) فلوکستین را می‌توانید همراه با غذا و یا بدون غذا نیز مصرف کنید و با نشانه گذاری و یا یاد آورهایی تمام تلاش خود را انجام داده تا سر موقع دارو را مصرف کنید.

 

آیا جایگزین بهتری برای قرص فلوکستین وجود دارد؟

به طور کلی همواره مصرف داروها با عوارض متعددی برای فرد همراه است. در کنار این مسئله این داروها شدیدا اعتیادآور هستند و فرد وابستگی به دارو پیدا می‌کند. از همین رو بهترین جایگزین برای دارودرمانی و مخصوصا داروی فلوکستین بهره بردن از روان درمانی است. روان درمانی به فرد کمک می‌کند تا بتواند بدون هرگونه عوارض جانبی به درمان افسردگی خود بپردازد. در واقع درمان افسردگی با درمان‌های غیر دارویی به فرد کمک می‌کند تا به طور کامل مشکل خود را حل کرده و عود بیماری را نیز تجربه نکند. در این راستا انتخاب مرکز مناسب برای درمان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

ما به شما مرکز مشاوره حامی هنر زندگی را پیشنهاد می‌کنیم که با داشتن مشاورانی برجسته و با دانش شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌اند تا بتوانید به صورت حضوری و تلفنی مشاوره درباره افسردگی خود دریافت نمایید. این مرکز به شما تضمین می‌دهد که در کمترین زمان ممکن افسردگی‌تان بهبود می‌یابد و به راحتی می‌توانید به زندگی طبیعی خود بازگشته و لذت‌های قبل را دوباره امتحان کنید. همچنین این مرکز با برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه سلامت روان به شما کمک می‌کند تا از بروز افسردگی پیشگیری نمایید.

برای آگاهی بیشتر درباره روند دریافت درمان افسردگی و مشاوره افسردگی کلیک کنید.

سوالات متداول

اگر مصرف یک وعده از قرص را فراموش کردیم چه کاری باید انجام دهیم؟

در صورتی که به وعده بعدی مصرف قرص نزدیک بود، وعده قبلی را مصرف نکنید اما اگر هنوز فاصله زمانی مناسبی وجود دارد به محض یادآوری قرص را بخورید. توجه داشته باشید که هرگز برای جبران یک وعده میزان دوز مصرفی را افزایش ندهید یا همزمان دو وعده را در یک وعده مصرف نکنید چراکه می‌تواند مشکلات جدی را برای شما به وجود آورد.

از کجا می‌توانیم بفهمیم که دارو تاثیرات خود را گذاشته است؟

معمولا زمانی بین یک یا 4 هفته طول می‌کشد تا دارو تاثیرات خود را بگذارد اما اگر علائم افسردگی در شما کاهش پیدا کرد متوجه خواهید شد که دارو در حال اثر گذاری است. با این حال بهتر است برای اثرگذاری بهتر در کنار دارو درمانی از روان درمانی نیز بهره ببرید تا مشکلات شما سریع‌تر کاهش پیدا کند و بتوانید به روال عادی زندگی خود بازگردید.

برای آشنایی بیشتر با علائم افسردگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*