ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص فلووکسامین 50 | عوارض و هشدارهای مصرف دارو

قرص فلووکسامین 50 یک داروی تجویزی برای درمان اختلال وسواس فکری اجباری بوده که به صورت قرص یا کپسول بلعیدنی تجویز می شود. کپسول خوراکی فلووکسامین فقط به عنوان یک داروی ژنریک موجود است. فلووکسامین به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین(SSRIs) تعلق دارد. منظور از اشاره به دسته ای از داروها، گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند و اغلب برای درمان شرایط مشترک بیماری ها استفاده می شوند. فلووکسامین با افزایش مقدار یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین، به درمان علائم وسواس کمک می کند.  

تماس با مشاور

قرص فلووکسامین 50 Fluvoxamine

فلووکسامین برای درمان اختلال وسواس فکری اجباری(OCD) استفاده می شود. مصرف این دارو به کاهش افکار مداوم ناخواسته(وسواسی) و اصرار برای انجام فعالیت مکرر (اجبارهایی مانند شستن دست ها، شمارش، وارسی) کمک می کند که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کنند. فلووکسامین به عنوان یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین(SSRI) شناخته می شود. این دارو با کمک به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاص(سروتونین) در مغز روی بیماری و علائم آن اثر می کند.  

اینفوگرافیک قرص فلووکسامین 50

اینفوگرافیک قرص فلووکسامین 50

اختلال وسواس فکری عملی

قرص فلووکسامین مالئات 50 برای درمان وسواس و اجبار در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری جبری OCD همانطور که در DSM-5 تعریف شده است، بکار می رود. وسواس ها یا اجبارها باعث ناراحتی قابل توجهی می شوند، به صرف انرژی جسمی ذهنی و زمانی فرسایشی می انجامند و به طور قابل توجهی با عملکرد اجتماعی یا شغلی تداخل دارند.
اختلال وسواس فکری عملی با ایده‌ها، افکار، تکانه‌ها یا تصاویر(وسواس‌ها) تکراری و مداوم مشخص می‌شود که رفتارهای خود دیستونیک و یا تکراری، هدفمند و عمدی(اجبارها) همراه هستند که توسط خود فرد بیش از حد یا غیرمنطقی تشخیص داده می‌شوند. اثربخشی قرص فلووکسامین در چهار کارآزمایی در بیماران سرپایی مبتلا به او سی دی ثابت شد: دو کارآزمایی ده هفته ای در بزرگسالان، یک کارآزمایی ده هفته ای در بیماران کودک(8 تا 17 ساله) و یک کارآزمایی نگهدارنده در بزرگسالان.

 
قرص فلووکسامین 50

نحوه مصرف قرص فلووکسامین 50

قبل از شروع مصرف فلووکسامین و یا با هر بار تجویز مجدد، راهنمای دارو و در صورت موجود بودن، بروشور اطلاعات بیمار را که داروساز ارائه کرده است، بخوانید. نحوه مصرف همه دوزهای تجویزی و اشکال دارویی فلووکسامین در این مطلب گنجانده نشده است زیرا دوز مصرفی، شکل دارویی و تعداد دفعات مصرف دارو به مواردی از قبیل آنچه در ادامه آمده است بستگی دارد:

 • سن بیمار وضعیت سلامتی و تحت درمان بودن شدت وضعیت
 • سایر شرایط پزشکی احتمالی نحوه واکنش بیمار به اولین دوز
 • مقدار مصرف برای اختلال وسواس فکری-اجباری

دستور مصرف را دقیق رعایت کنید.

اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز بپرسید. این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید. معمولاً یک بار در روز قبل از خواب یا دو بار در روز (یک بار در صبح و یک بار قبل از خواب). اگر این دارو را دو بار در روز مصرف می کنید و دوزها برابر نیستند، دوز بیشتر باید قبل از خواب مصرف شود.

رعایت دوز مصرفی مناسب

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، تعیین می شود. حتماً به پزشک و داروساز در مورد سایر داروهایی که استفاده می کنید(از جمله داروهای نسخه ای، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی)اطلاع دهید. در کودکان، دوز مصرفی ممکن است بر اساس سن و جنسیت آن ها نیز متفاوت باشد. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک به شما پیشنهاد می دهد که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

عدم تغییر دوز

دوز خود را افزایش ندهید یا از این دارو بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. چرا که تاثیری در سرعت بهبودی وضعیت شما ندارد‌ و صرفا خطر عوارض جانبی را افزایش می دهید. این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین بهره درمانی را از آن ببرید. اگر دارو را بیش از حد مصرف کنید و سطوح خطرناکی از دارو را در بدن خود داشته باشید علائمی مانند
حالت تهوع، استفراغ و اسهال، مشکل در تنفس. ضربان قلب تند یا غیر طبیعی، خواب آلودگی شدید و لرزش بروز می کند که همگی جز مسمومیت دارویی محسوب می شود و نیاز به رسیدگی اورژانسی دارند. برای به خاطر سپردن زمان، آن را هر روز در یک ساعت مشخص مصرف کنید.

تکمیل طول درمان

حتی اگر احساس خوب ناشی از بهبودی دارید طول درمان را کامل کنید و مصرف را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. برخی شرایط بیماری با قطع ناگهانی این دارو بدتر می شوند. برای جزئیات بیشتر درباره دارو با پزشک و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شدن علائم سابق را فورا گزارش دهید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شما از مزایا و اثرات کامل این دارو بهره مند شوید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عدم قطع ناگهانی دارو

اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنید یا اصلا آن را مصرف نکنید علائم جدی از جمله اضطراب، تحریک پذیری، نوسانات خلقی و بی قراری ایجاد می کند. علائم همچنین شامل سردرد، تعریق، حالت تهوع، سرگیجه، احساس سوزن سوزن شدن بدن، لرزش یا گیجی است. همچنین خستگی، تغییرات در الگوی خواب و احساسات مختصر مشابه شوک الکتریکی را تجربه می کنید. برای جلوگیری از این علائم در زمانی که درمان با این دارو را متوقف می کنید، پزشک دوز شما را به تدریج کاهش می دهد.  

عوارض جانبی قرص فلووکسامین 50

کپسول خوراکی فلووکسامین فقط به عنوان یک داروی ژنریک موجود است. به عنوان یک داروی با نام تجاری در دسترس نیست و به دو شکل وجود دارد: کپسول خوراکی و قرص خوراکی. کپسول خوراکی فلووکسامین برای درمان وسواس استفاده می شود. کپسول خوراکی فلووکسامین باعث خواب آلودگی شده و همچنین عوارض جانبی دیگری ایجاد می کند که برای بزرگسالان و کودکان نیز کمی متفاوت است و شامل موارد زیر می باشد.

 • حالت تهوع، خواب آلودگی، ضعف و سرگیجه، اضطراب و مشکل خواب.
 • احساس گرسنگی نکردن، خشکی دهان، اسهال، درد عضلانی، گلو درد
 • ناراحتی معده، خمیازه و مشکلات جنسی

اختلال عملکرد جنسی مردانه و زنانه با SSRI

اگرچه تغییرات در میل جنسی، عملکرد جنسی و رضایت جنسی اغلب به عنوان تظاهرات یک اختلال روانپزشکی و با افزایش سن رخ می دهد، اما ممکن است نتیجه درمان دارویی نیز باشد.  به طور خاص، برخی شواهد نشان می‌دهند که مهار کننده‌ های انتخابی بازجذب سروتونین(SSRIs)، می‌توانند چنین تجربیات جنسی ناخوشایندی را ایجاد کنند.
برآوردهای قابل اعتماد از بروز و شدت تجارب ناخوشایند مربوط به میل جنسی، عملکرد و رضایت به سختی بدست می آید، به این دلیل که بیماران و پزشکان تا حدی تمایلی به بحث در مورد آن‌ها ندارند. بر این اساس، تخمین‌ها تجربه و عملکرد جنسی نامطلوب ذکر شده در برچسب‌گذاری محصول، احتمال وقوع واقعی آن‌ها را دست کم می‌گیرد.
هیچ مطالعه کافی و به خوبی کنترل شده برای بررسی اختلال عملکرد جنسی با درمان فلووکسامین وجود ندارد اما طبق آنچه در دست محققان است نسبت دو به سه از مصرف کنندگان اختلال یا اضطراب عملکرد جنسی داشته اند. از جمله اینکه درمان فلووکسامین با موارد متعددی از پریاپیسم همراه بوده است. در مواردی که نتیجه مشخصی داشتند، بیماران بدون عواقب و با قطع فلووکسامین بهبود یافتند. در حالی که دانستن خطر دقیق اختلال عملکرد جنسی مرتبط با استفاده از SSRI ها دشوار است، پزشکان باید به طور معمول در مورد چنین عوارض جانبی احتمالی پرس و جو کنند.
بیش فعالی یا بی قراری، افسردگی نیز میتواند از عوارض این دارو در کودکان باشد.دوره های قاعدگی سنگین، تولید گاز و راش. اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند اما اگر شدید باشند یا طی زمان از بین نروند مشورت با پزشک مفید خواهد بود.

سایر عوارض جانبی

 • اقدام به اعمالی با انگیزه های خطرناک
 • رفتار پرخاشگرانه یا خشونت آمیز
 • شیوع افسردگی یا بدتر شدن افسردگی
 • حملات جدید یا تشدید شده از اختلال اضطراب یا پانیک
 • آشفتگی، بی قراری
 • سندرم سروتونین: علائم سندرم سروتونین می تواند شامل مواردی از جمله بی قراری، توهم، کما یا سایر تغییرات در وضعیت روانی مشکل در حفظ هماهنگی یا انقباض عضلات ضربان قلب تند عرق کردن یا تب حالت تهوع، استفراغ یا اسهال سفتی عضلات

افکار و اعمال خودکشی

این دارو دارای هشدار جعبه سیاه است. این جدی ترین هشدار سازمان غذا و دارو FDA برای مصرف یک دارو می باشد. هشدار جعبه سیاه به پزشکان و بیماران در مورد اثرات دارویی که ممکن است خطرناک باشد عبارتند از اینکه فلووکسامین ممکن است افکار یا اعمال خودکشی را در برخی از کودکان، نوجوانان یا بزرگسالان جوان افزایش دهد. این افکار یا اعمال معمولاً در چند ماه اول درمان یا در طول تغییر دوز رخ می دهند. اگر متوجه تغییرات جدید یا ناگهانی در خلق و خو، رفتار، اعمال، افکار یا احساسات خود یا کسی که مصرف می کند شدید به خصوص اگر شدید باشد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
مشکلات چشمی: علائم این مشکل می تواند شامل مواردی باشد مانند چشم درد، تغییرات در بینایی، مانند تاری دید یا دوبینی، تورم یا قرمزی در داخل یا اطراف چشم
اپیزودهای شیدایی: علائم می تواند شامل مواردی مانند افزایش زیاد انرژی، مشکل شدید خواب، رفتار بی پروا، ایده های غیرمعمول پرریسک، شادی بیش از حد یا تحریک پذیری، صحبت کردن زیاد یا سریع تر از حد معمول. فلووکسامین همچنین می تواند خطر فعال شدن مانیا را افزایش دهد.  

تداخل دارویی قرص فلووکسامین 50

فلووکسامین با برخی از داروها تداخل خواهد داشت. کپسول خوراکی فلووکسامین با ویتامین ها یا مکمل های گیاهی که مصرف می شود تداخل دارد. تداخل زمانی رخ می دهد که یک ماده مصرفی نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. تداخل می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند. برای کمک به جلوگیری از تداخل، پزشک باید تمام داروهای مصرفی حال حاضر شما را با دقت بررسی کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل های گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دقیق بدهید. نمونه‌هایی از داروهای تداخل کننده با فلووکسامین در زیر فهرست شده‌اند.
مهارکننده های مونوآمین اکسیداز(MAOE): مانند فنلزین یا ترانیل سیپرومین. بین زمان مصرف و زمان مصرف فلووکسامین باید حداقل دو هفته صبر کنید.
بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام یا دیازپام: مصرف این داروها همراه با فلووکسامین خطر عوارض جانبی بنزودیازپین ها را افزایش می دهد. پزشک شما ممکن است داروهای دیگری را تجویز کند که با فلووکسامین تداخل ندارند، یا ممکن است دوز این داروها را تغییر دهد.
کلوزاپین: مصرف فلووکسامین همراه با کلوزاپین خطر اثرات منفی کلوزاپین را افزایش می دهد. این اثرات می تواند شامل تشنج و کاهش شدید فشار خون در هنگام ایستادن باشد.
متادون: مصرف فلووکسامین در هنگام اعتیاد به متادون می تواند باعث تجمع متادون در بدن و باعث یبوست و خواب آلودگی شود. اگر مقدار متادون در بدن شما بیش از حد افزایش یابد دچار وقفه تنفسی می شوید. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی: آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف داروهای NSAID با فلووکسامین می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.  


قرص فلووکسامین 50

هشدارهای مصرف قرص فلووکسامین 50

فلووکسامین می تواند واکنش های آلرژیک شدید مانند مشکل در تنفس تورم صورت، چشم ها، گلو یا زبان و غیره ایجاد می کند. اگر واکنش آلرژیک به آن داشتید مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید. چرا که مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد. برای شرایط سلامت خاص  مانند افراد مبتلا به گلوکوم زاویه بسته. فلووکسامین می تواند خطر حمله زاویه بسته را افزایش دهد که منجر به تجمع مایع و فشار شدید داخل چشم شما می شود.
این دارو ممکن است خطر خونریزی یا کبودی را افزایش دهد. اگر آسپرین، وارفارین رقیق‌کننده خون یا یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی(مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) نیز مصرف می‌کنید، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.
برخی از افرادی که از این دارو استفاده کرده اند دچار تشنج شده اند. اگر صرع ناپایدار دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. اگر سابقه تشنج یا صرع کنترل شده دارید، در صورت مصرف این دارو، پزشک باید شما را از نزدیک تحت نظر داشته باشد و اقدامات ضروری هنگام تشنج را بیاموزید. اگر شروع به تشنج کردید یا اگر تشنج تشدید و دفعات آن بیشتر شد باید با پزشک خود در مورد قطع این دارو صحبت کنید.
اگر سابقه بیماری کبدی دارید، بدن این دارو را در زمان معین پاک و دفع نمی کند که منجر به تجمع دارو در بدن می شود. برای جلوگیری از این امر، پزشک تجویز را با دوز کم شروع می کند و در طول افزایش دوز به دقت شما را تحت نظر خواهد داشت.

هشدار برای زنان باردار و کودکان

فلووکسامین یک داروی حاملگی دسته C است. یعنی تحقیقات روی حیوانات حاکی از اثرات نامطلوب در هنگام مصرف دارو توسط مادر برای جنین است. فلووکسامین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود عوارض جانبی ایجاد کند. بررسی ها ادامه دارد. بهتر است حاملگی را به اطلاع دکتر برسانید. برای آگاهی بیشتر درباره مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی کلیک کنید.
افراد مسن به احتمال زیاد به فلووکسامین حساس تر هستند و دارو را کندتر پردازش می کنند. در نتیجه مقدار بیشتری از دارو برای مدت طولانی تری در بدن باقی می ماند. این خطر عوارض جانبی، به ویژه سطوح پایین سدیم را افزایش می دهد. برای کودکان نیز ایمنی و اثربخشی استفاده از کپسول های طولانی رهش فلووکسامین در افراد کمتر از 18 سال ثابت نشده است.  

قرص فلووکسامین 50 | سخن آخر

همیشه باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا سایر متخصصان مربوطه مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در این مقاله با توجه به انجام تحقیقات مداوم علم و دستاوردهای جدید مطالعاتی ممکن است تغییر کند. عدم وجود هرگونه هشدار و علائم احتمالی نباید موجب این نتیجه گیری شود که داروی خاص یا ترکیب دارویی برای همه بیماران با تمام موارد مصرفی، بی خطر و موثر یا تا همیشه مناسب است. احتمال دارد با توجه به شرایط خاص هر بیمار داروهای دیگری نیز برای درمان به عنوان جایگزین وجود داشته باشد که برای شما مناسب تر از دیگر داروها است. با پزشک خود یا مشاوره روانشناسی در مورد سایر گزینه های دارویی مفید برای خود مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*