ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فراموش کردن خاطرات تلخ | فراموش کردن خاطرات تلخ چگونه امکان پذیر است؟

ممکن است برای فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته زمان زیادی را صرف کرده باشید. خاطراتی که در هر بار یادآوری مانند خنجری به سینه تان آزارتان می‌دهد. کوچک‌ترین نشانه‌ای شما را به یاد این خاطرات می‌اندازد. احتمالا برای فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته تغییراتی در زندگی ایجاد کرده اید؛ اما هر چقدر هم تلاش می‌کنید ذهنتان را نمی‌توانید از حضور این خاطرات خالی کنید. پس از مدتی افکار مزاحم به سراغ‌تان آمده و سلامت روان شما را به اشکال مختلف به خطر می‌اندازد. پس باید راهی باید برای محافظت از خود پیدا کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا روش‌هایی برای فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته را بیابید.

تماس با مشاور

فراموش کردن خاطرات تلخ چگونه امکان پذیر است؟

هر کسی خاطرات بدی دارد که می‌خواهد از ذهنش پاک شوند. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با افکار منفی مقابله کنید. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید اضطراب ناشی از خاطرات بد را کاهش دهید. در ادامه به روش‌هایی برای فراموشی این خاطرات پرداخته‌ایم.

اینفوگرافیک فراموش کردن خاطرات تلخ

اینفوگرافیک فراموش کردن خاطرات تلخ

اجتناب از محرک‌ها از راه‌های فراموش کردن خاطرات تلخ

همانطور که خودتان تجربه کرده‌اید، زمانی که به مکان خاصی می‌روید یا در اطراف چیزهای خاصی می‌بینید که یادآور خاطرات بد هستند، افکار آزاردهنده بیشتر به سراغ تان می‌آیند. پس در اولین قدم تا آن‌جا که می‌توانید از هر آن چه که شما را به یاد گذشته می‌اندازد پرهیز کنید. مسیر خود را به سر کار عوض کنید، دکوراسیون اتاق‌تان را تغییر دهید و حتی تغییر مدل مو و لباس نیز می‌توانند مفید باشند. اما همیشه نمی‌توان همه چیز را تغییر داد و از همه چیز اجتناب کرد، در این مواقع بهتر است از دیگر راهکارها استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آرامش ذهن کلیک کنید.

به خاطرات بد فکر کنید

در واقعیت زمانی که چیزی آزارتان می‌دهند تنها با حذف آن می‌توانید از آن رها شوید. اما ذهن اینطور عمل نمی‌کند، برعکس زمانی که تلاش می‌کنید به چیزی فکر نکنید، افکار مزاحم با شدت بیشتری به شما هجوم می‌آورند. پس به جای فرار از این افکار، به آن‌ها اجازه دهید به ذهن شما بیایند، می‌توانید برای این کار زمانی را برای خودتان مشخص کنید.

جایگرین کردن خاطرات از جمله راه‌های فراموش کردن خاطرات تلخ

هربار که خاطره بدی را به یاد می‌آورید، حافظه کمی تغییر می‌کند. مغز شما با جایگزینی اطلاعات غلط، شکاف‌های کوچک را در ذهن‌تان می‌سازد. شما می‌توانید با جایگزینی اطلاعات مختلف با قسمت‌های بد خاطره، به یک تصویر متفاوت از آن خاطره برسید. مرور خاطرات ناگوار می تواند موجب بروز افسردگی شود، برای آگاهی درباره علائم افسردگی کلیک کنید.

به خاطرات خوش بیشتر فکر کنید

هر بار که خاطره بدی به یادتان آمد، به جای فکر کردن به آن سریع به یک خاطره خوب فکر کنید. اجازه ندهید خاطرات بد خلق شما را تغییر دهند.

در زمان حال بودن از راه‌های فراموش کردن خاطرات تلخ

ذهن عادت دارد شما را با افکاری از گذشته یا آینده مشغول کند. با تمرین و استفاده از روش‌هایی مثل ذهن آگاهی می‌توانید خود را در زمان حال نگه داشته و از اضطراب گذشته و آینده دور کنید. تکنیک‌های ذهن آگاهی در مشاوره روانشناسی آموزش داده می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ذهن آگاهی کلیک کنید.

آموخته‌های شما چه بوده‌اند

به این فکر کنید که این خاطرات بد برای شما چه آورده‌ای داشته‌اند. در کنار هر اتفاق بد، پیامدهای منفی وجود دارد اما درس و تجربه‌ای که از آن اتفاق به دست آورده‌اید نیز برای شما هزینه زیادی داشته است. تجربه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که از بروز مجدد حوادث ناگوار مشابه خودداری کنید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه برخورد مثبت با مشکلات کلیک کنید.

شروع زندگی دوباره از راه‌های فراموش کردن خاطرات تلخ

ایجاد خاطرات خوب به فراموش کردن خاطرات بد کمک می‌کند. سرگرمی یا یک کار جدید انجام دهید که به شما احساس تازه بودن بدهد. برای شروع لیستی از کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید تهیه کنید. همه آن‌ها را با هم شروع نکنید، قدم به قدم پیش بروید.

سلامت خود را به خطر نندازید

خوردن الکل یا استعمال مواد مخدر و سیگار هیچ کمکی برای حل مشکل شما نمی‌کند. استفاده از این مواد تنها شما را برای مدت کوتاهی آرام خواهد کرد. به علاوه سلامت شما را نیز به خطر می‌اندازد. این مواد با ترشح هورمون‌های شادی باعث یجاد حس خود در شما می‌شوند، در حالی که با ورزش کردن یا حتی خوردن یک غذای دلچسب می‌توانید به احساس خوب برسید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه هورمون‌های شادی آور کلیک کنید.

غم و ناراحتی خود را تایید کنید

پذیرش غم و اندوه شاید غیرممکن به نظر آید، اما پذیرش احساسات منفی جزء فرآیند بهبودی است. سرکوب یک خاطره بد، باعث می‌شود که آن خاطره هربار با شدت بیشتری بازگشت کند. به خودتان اجازه دهید که ناراحت یا خجالت زده باشید. اگر احتیاج به گریه کردن دارید آن را سرکوب نکنید.

در میان گذاشتن موضوع با فرد دیگر از راه های فراموش کردن خاطرات تلخ

نگه‌داشتن احساسات و افکار منفی در درون‌تان به شما آسیب خواهد زد. بسیاری از بیماری روانی مثل اختلالات روان تنی، اختلالات اضطرابی، استرس، افسردگی و ... در اثر عدم برون ریزی شکل می‌گیرند. صحبت با یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا بتوانید با ناراحتی‌های خود راحت‌تر کنار بیایید.

 

سوالات متداول 

چگونه معشوق سابقم را فراموش کنم؟

فراموشی معشوق سابق خود، با استفاده از راهکارهایی که بیان شد عملی است. نباید به خاطرات بد فکر کنید و خاطرات را مدام در ذهن خود مرور کنید بلکه افکار مثبت را جایگزین آن کرده و به زمان حال بیاندیشید.

چگونه با گذشته همسرم کنار بیایم؟ 

سعی کنید که گذشته همسرتان را تحلیل نکنید و گذشته او را بپذیرید و هیجانات و احساسات خود را مدیریت کنید و به روابط خوبی که می‌توانید با همسر خود داشته باشید فکر کنید و برای آن برنامه ریزی کنید. به جای افکاری که فقط شما را آزار می‌دهد روی نکات مثبت همسر خود تمرکز کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*