ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فراموش کردن عشق از دست رفته

فراموش کردن عشق از دست رفته چطور باید باشد؟ این سؤالی است که اکثر افرادی که رابطه‌شان به پایان رسیده از مشاوران می‌پرسند. اما جواب درست چیست؟ آیا راه‌حل‌های علمی و منطقی برای این قضیه وجود دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا با وجود شکست و بحران‌هایی که در رابطه عاشقانه تجربه کرده‌اید، بتوانید دوباره زندگی را از سر بگیرید و به عملکرد سابق خود بازگردید. همچنین توصیه می کنیم با شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی راهکارهای تخصصی در خصوص مواجهه با مشکلات عاطفی و برطرف کردن خلاءهای عاطفی که خود کسب کنید. برای آگاهی بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

فراموش کردن عشق | رسیدن به پذیرش 

شكست عشقی نوعی هیجان شدید است كه در صورتی كه درمان نشود می‌تواند به اختـلالات روانی و روحی مزمنی بیانجامد. درمان شكست عشقی به معنای فراموش كردن آن نیست. بلكه به معنای پذیرش موقعیت و بررسی موضوع به صورتی واقع بینانه و در فضای غیر احساسی است. در برخورد با شكست عشقی فرد انرژی روانی بسیاری كه برای ابــراز عشق به زوج مورد نظر خود ذخیره كرده است را در خود نگه می‌دارد و به‌صورت اندوه و افسردگی شدید نشان می‌دهد.

برای اینکه بتوانید از این فضا خارج شوید لازم است که به خود زمان بدهید و در مسیر پذیرش مشکل پیش آمده پیش بروید. توجه کنید که هر چقدر تلاش کنید از چیزهایی که یادآور معشوق است دوری کنید، پذیرفتن این مسئله برای شما دشوارتر خواهد شد. در نتیجه تلاش کنید با این موضوع مواجه شوید و احساساتتان را سرکوب نکنید. 

البته این امر همیشه آسان نیست. برای مثال ممکن است احساس وابستگی عاطفی شدید به شریک قبلی باعث شود که شما دائماً دستخوش اختلالات خـلقی و هیجانات گوناگونی نظیر احساس خشم، غم و اضطراب شوید. در این موقعیت رسیدن به پذیرش و حل منطقی اوضاع بسیار دشوار خواهد شد. به همین دلیل در این شرایط به شخصی نیاز دارید که با نگاهی عاری از قضاوت بتواند به شما کمک کند هیجاناتتان را مدیریت کنید و خودتان را برای فردای پیش رو آماده کنید. روانشناسان با برگزاری جلسات روان درمانی در این زمینه می‌توانند به شما کمک بسیاری نمایند. برای کسب آگاهی در خصوص اینکه چطور از وابستگی عاطفی رها شوید پیشنهاد می کنیم مقاله عوارض وابستگی عاطفی را مطالعه فرمایید.

 

اینفوگرافیک فراموش کردن عشق از دست رفته

اینفوگرافیک فراموش کردن عشق از دست رفته

فراموش کردن عشق | درمان شكست عشقی

چگونه شکست عشقی را فراموش کنیم و از یاد ببریم

اکثر افراد پس از گذشت مدت زمانی در حدود 6 ماه پس از جدایی از شریک عاطفی خود کم کم به روال عادی زندگی برمی‌گردند. اما برخی دیگر هم چنان اندوه شدیدی را در خورد احساس می‌کنند و بیشتر زمان روزشان صرف مرور خاطرات خوشایند گذشته می‌شود. در این شرایط است که افراد از خود می‌پرسند چرا نمی‌توانم این مسئله را فراموش کنم و به زندگی برگردم؟ براستی چگونه کسی را که دوست داریم فراموش کنیم؟

جواب این سؤال این است که میزان آسیب‌پذیری و ظرفیت روانی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. به همین خاطر کسانی که آسیب‌پذیری بیشتری دارند در مواجهه به شکست عشقی ممکن است دچار مشکلات روحی دیگری شوند که آن‌ها را دائماً در معرض نشــخوار ذهنی در مورد آینده قرار دهد. به همین خاطر اگر پس از تجربه شکست در رابطه عاطفی هیجانات بسیار شدیدی را تجربه می‌کنید و یا برای مدتی طولانی درگیر این موضوع هستید، بسیار ضروری است که برای درمان اقدام کنید تا هرچه زودتر ســلامت روان خود را بازیابید.

 

فراموش کردن عشق | روش‌های افزایش سرعت بهبود شكست عشقی

درمان شكست عشقی و کلاً هر ضایعه عاطفی مانند مرگ عزیزان، اصولاً دارای ماهیت بلند مدت است. در این روش اساس كار بر عبور طبیعی انرژی هنگفت عاطفی ذخیره شده در فرد به‌ صورت پایدار است.  رسیدن به توازن در احساسات و هیجانات به سرعت انجام نمی‌شود. به همین دلیل امكان درمان كوتاه مدت اصولاً دور از انتظار است. پس چگونه شکست عشقی را فراموش کنیم و از یاد ببریم؟ یکی از راه‌های پیش روی شما این است که جلسات درمانی خود را با روانشناس زودتر آغاز کنید و به طور منظمی به آن‌ها بپردازید. 

هدف مشاور، راهنمایی فرد به سمت رسیدن به یک ادراک مناسب از زندگی و شناخت روش های کنترل زندگی در سراشیبی ها و سختی های آن است؛ به گونه‌ای كه بتواند شكست را به عنوان بخشی از حیات خود قبول كند و از آن برای افزایش ظرفیت روانی خود و انجام یک انتخاب بهتر كمک بگیرد.


کارهایی که برای فراموشی تدریجی شکست عشقی باید انجام دهید

در اینجا چند اصل برای درمان و فراموش کردن تدریجی شکست عشقی را به شرح زیر معرفی می‌کنیم:
- از مکانیسم سركوب عواطف و احساسات خود در مواجه با شكست عشقی خودداری كنید.
- شكست عشقی را به عنوان یك تجربه سخت قلمداد كرده و با روش برخورد مثبت با مشکلات از آن برای انتخاب بهتر در آینده استفاده كنید.
- بیاموزید كه رنج‌ها شما را برای زندگی بهتر آماده و قوی می‌کند.
- فردی را كه شما را ترك گفته ببخشید و برای او هم به عنوان یك انسان شادی طلب كنید. باور داشته باشید که بخشیدن دیگران آرامش شما را بیشتر خواهد کرد.
- برای آنكه شما را ترك گفته نیز حق انتخاب قائل شوید.

سخن پایانی
بر زبان آوردن راهکارهای فراموش کردن عشق کار ساده ای است. اما مسلما عملی کردن آن با توجه به تنش و فشار عصبی ناشی از افسردگی بعد از شکست عشقی برای افراد کار آسانی نیست. بنابراین باید در کنار کسی که توانایی راهنمایی و همچنین قدرت درک شما را داشته باشد اقدام به گذر از بحران عاطفی کنید.
مشاوران حامی هنر زندگی با تخصص و دانش خود سعی می کنند شرایط روحی شما را بهبود بخشیده و تا زمان درمان کامل مشکلات روانی در کنار شما خواهند بود. در صورت تمایل جهت کسب اطلاع از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*