ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راه های بخشیدن دیگران

بخشیدن دیگران آن هم بعد از آن که به شما آسیب زده و دلتان را شکسته‌اند، چندان کار آسانی نیست. هم باید با دردی که برایتان ایجاد کرده‌اند کنار بیایید و هم باید عواقب کارهایشان را به جان بخرید، ولی با نگه داشتن کینه آن فرد در دلتان احساس بدتری خواهید داشت. این حس بد فقط از روح شما تغذیه نمی‌کند بلکه جسم‌تان را نیز درگیر خواهد کرد. به دنبال برانگیخته شدن احساسات منفی، فشار خون بالا رفته و استرس در شما ایجاد می‌شود. پس نبخشیدن دیگران مانند این است که سمی بخورید و انتظار داشته باشید که دیگری بمیرد. بخشش دیگران باعث می‌شود که رنج‌های عاطفی‌تان التیام پیدا کرده و گامی در جهت رشد و پیشرفت خود بردارید. اما چطور باید فردی که رنج یا صدمه ای به شما وارد کرده است را ببخشید؟


گیف راه های بخشیدن دیگران

درک مفهوم بخشش

قبل از تلاش برای بخشش دیگران باید در نظر داشته باشید چه درخواستی از خودتان دارید. بخشش به این معنا نیست که فرد مقابل خطایی نکرده یا لایق سرزنش نیست و شما باید جوری وانمود کنید که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. حتی شما مجبور نیستید رابطه‌تان با آن فرد را ادامه دهید یا کاری برایش انجام دهید.

بخشش یعنی شما واقعیت اتفاقی که افتاده را بپذیرید و دنبال راه حلی برای بازگرداندن روند عادی زندگی‌تان باشید. در واقع بخشش یک تصمیم آگاهانه برای رهایی خودتان از بار مسئولیت، درد و استرس ناشی از نگه داشتن ناراحتی و کینه آن فرد می‌باشد. با این کار آرامش از دست رفته به صورت تدریجی باز می‌گردد. برای اطلاع بیشتر از آرامش کلیک کنید. 

چرا بخشیدن دیگران دشوار است؟

ممکن است افراد به دلایل مختلف تصور کنند بخشیدن دیگران کاری بس دشوار است. برخی افراد تمام فکر و ذهنشان با انتقام جویی پر شده است و برای آن برنامه ریزی می‌کنند یا نمی‌دانند چطور موقعیت را حل کنند. از طرف دیگر اعتیاد بدن به هورمون آدرنالین ناشی از کینه، فرآیند بخشش را سخت‌تر می‌کند یا شاید هویت فرد به گونه ای شکل گرفته است که با بودن در نقش قربانی، قصد دارد بسیاری از مسئولیت‌ها را از خودش سلب کند. برای حل این مسائل شما باید با خودتان، افکارتان، احساسات تان، مرزها و نیازهایتان رو به رو شوید. 

دلایل اهمیت بخشیدن دیگران

بخشیدن دیگران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دلایل آن به شرح زیر می‌باشد:

1. بهبود سلامت جسم و روح

کینه و ناراحتی از دیگران باعث ترشح هورمون آدرنالین و استرس می‌شود که در طولانی مدت تاثیر بسیار منفی و عمیقی بر روی جسم و روان می‌گذارد.  به همین دلیل باید با بخشش دیگران سلامت خود را حفظ کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از سلامت روان کلیک کنید.

2. کاهش انرژی منفی

خشم و نفرت مانند سم در وجود انسان بخش می‌شود و انرژی منفی آن بر تمام ابعاد جسمی و روحی تاثیر منفی می‌گذارد. اما بخشیدن مانند یک پادزهر عمل کرده و تمام انرژی منفی و خشم را از وجود شما خارج می‌کند. 

3. قوی تر کردن انسان

بخشیدن کسی که کار ناشایستی کرده و به شما آسیب رسانده اصلا کار راحتی نیست؛ اگر کار راحتی بود هیچ کینه و دشمنی میان انسان‌ها شکل نمی‌گرفت. به همین دلیل بخشیدن دیگران قدرت بسیار زیاد و روح بزرگی می‌خواهد. در نتیجه همین سختی است افراد پس از بخشیدن دیگران رشد کرده و قدرتمندتر از قبل می‌شوند. 

مراحل بخشیدن دیگران

بخشش اتفاقی نیست که در یک مرحله و به طور ناگهانی انجام شود. برای بخشیدن دیگران لازم است که مراحل مختلف آن به درستی طی شود. این مراحل عبارتند از:

مرحله اول

در این مرحله باید قبول کنید که آن فرد مورد نظر شما را نارحت کرده است و از دست او خشمگین و ناراحتید. باید به خود اعتراف کنید که آن رفتار، حرف یا هرچیز دیگر باعث رنجش و حتی کینه به دل گرفتن شما شده است. 

مرحله دوم

در مرحله دوم خشم و احساسات منفی تمام وجود شما را پر می‌کند. اما مهم این است که احساسات منفی را به حال خود رها نکنید. اجازه ندهید که خشم و ناراحتی کنترل رفتار و زندگی شما را به دست گیرد. به باورهای خود در زندگی فکر کرده و ببینید که این خشم شما را به کجا خواهد برد؟

مرحله سوم

در این مرحله باید تمرین کنید که از شر احساسات منفی خلاص شوید. مثلا می‌توانید با انجام برخی تکنیک‌ها خود را در قالب آن فرد گذاشته و به این صورت او را درک کنید. در ادامه تکنیک‌ها و راهکارهای بخشش را به طور کامل توضیح خواهیم داد. 

مرحله چهارم

و در آخر باید خشم و کینه را رها کرده و راه خود را مستقیم ادامه دهید. البته مسلما این کار راحت نیست و حتی امکان دارد که پس از بحشیدن احساس کنید که حقتان ضایع شده است. اما آن چیزی که اهمیت دارد این است که پس از بخشش حال شما خوب خواهد شد.

چگونه در جهت بخشش دیگران حرکت کنیم؟

برای آن که دیگران را واقعا ببخشید باید اقداماتی انجام دهید، برخی از این اقدامات برای بخشیدن خودتان نیز کاربرد دارد. برای اطلاع بیشتر از بخشیدن خود کلیک کنید.

در ادامه به بررسی گام‌هایی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند در جهت بخشش دیگران حرکت کنید:

1. دردهایتان را احساس کنید

در ابتدا شما باید تمایل داشته باشید که فرد مقابل را ببخشید. ممکن است درد آسیبی که خوردید آن قدر عمیق باشد که الان فرصت مناسبی برای این منظور نباشد، مخصوصا در شرایطی که طرف مقابل‌تان هیچ احساس پشیمانی ندارد. به خودتان اجازه دهید تا از درد خود آگاه شوید. توجه کنید که این درد را در کدام قسمت بدن خود احساس می‌کنید.

به خودتان فرصت دهید تا احساس امنیت و آمادگی بیشتری به دست آورید، پس با خودتان خلوت کنید، به واقعیت اتفاقی که افتاده فکر کنید، چطور به آن واکنش نشان می‌دهید و این که چگونه زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار داده است. زمانی که بار هیجانی آسیب کمتر می‌شود با چالش جدیدی رو به رو می‌شوید. آیا می‌توانید آن فرد را ببخشید؟

2. بخشیدن دیگران | احساسات خود را نام گذاری کنید

با خودتان صادق باشید و احساسی را که به همراه خاطرات لطمه دیگران برانگیخته می‌شود را نام گذاری کنید. در آن لحظه چه احساساتی زنده می‌شوند؟ احساس گناه، سوگ، شرم، خشم و عصبانیت، غم و اندوه؟ تحقیقات نشان داده زمانی که شما نسبت به هیجان‌های خود آگاهی پیدا کرده و آن‌ها را نام گذاری می‌کنید، تصمیم گیری‌هایتان به جای اینکه بر پایه احساس باشند، منطقی‌تر خواهند شد.

3. تجربه خودتان را به اشتراک بگذارید

زمانی که اتفاقات ناگوار و آسیب رسان را درونی می‌کنید و در مورد آن با کسی صحبت نمی‌کنید، استرس بیشتری را تجربه خواهید کرد. یک بار امتحان کنید که اگر در مورد آسیب خود با فردی قابل اطمینان صحبت کنید احساستان چه تغییری خواهد کرد. می‌توانید حتی تجربه‌هایتان را در سایت‌ها به اشتراک بگذارید یا به یک متخصص مراجعه کنید. در این صورت از دیدگاه‌ها و نگرش‌های دیگران آگاه خواهید شد.

4. خودتان را جای فرد مقصر بگذارید

اگر برایتان مقدور است خودتان را جای فرد دیگر بگذارید. به این فکر کنید که شرایط زندگی فردی که به شما آسیب رسانده چگونه بوده و چه عاملی باعث شده که برای رسیدن به خواسته خودش این گونه بی ملاحظه رفتار کند. گرچه تمرین سختی است ولی به شما یادآوری می‌کند که به عنوان انسان تا چه حد تحت تاثیر آسیب‌ها و تجارب زندگی خود هستید. به این فکر کنید که او چه نیازی داشته و چرا از راه‌های منفی خواهان رسیدن به خواسته‌اش بوده؟ زمانی که قادر به انجام این تمرین شوید، ریشه‌های شفقت ورزی در وجودتان شکوفه می‌زند.

5. بخشیدن دیگران | چه تجربه ای کسب کردید؟ 

با وجود همه رنج‌هایی که می‌بینید از دریچه دیگری نیز می‌توان به حادثه آسیب رسان بنگرید. این اتفاق چطور باعث شده شما رشد کنید و بالغ‌تر شوید، چه اطلاعاتی در مورد خودتان و دیگران به دست آوردید؟ می‌توانید شرایط را تحلیل کرده و از این موقعیت به عنوان تجربه ای ارزشمند در زندگی بهره ببرید.

6. صبور بودن؛ بخشش دیگران یک تمرین است

بخشش دیگران راهی نیست که سریع اتفاق بیفتد بلکه فرآیندی است که نیاز به صبور بودن دارد. می‌توانید در ابتدای کار با بدرفتاری‌های کوچک‌تر آغاز کنید تا به تدریج موفق شوید فردی که رنج عاطفی زیادی برایتان رقم زده است را ببخشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از صبور بودن کلیک کنید.

7. بخشیدن دیگران | ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی یک روش درمانی است که به شما کمک می‌کند در زمان حال زندگی کنید. نتایج بررسی‌ها نشان داده افرادی که ذهن آگاهی بیشتری دارند نسبت به خود و دیگران شفقت بیشتری نشان می‌دهند.

سخن آخر: معنایی برای زندگی بیابید

در سخت‌ترین شرایط هم شما این آزادی را دارید که معنایی برای زندگی‌تان ایجاد کنید که شما را تشویق می‌کند با انگیزه بیشتری در زندگی قدم بردارید. زمانی که تلاش می‌کنید با وجود دردهایتان زندگی کنید، توانمندی‌های وجودی‌تان مانند شجاعت، همدلی و استقامت تقویت خواهند شد. برای این منظور ضروری است که از کمک یک روانشناس بهره‌مند شوید تا شما را در این مسیر یاری کند. 

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های بخشیدن دیگران می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*