ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بخشیدن همسر | چطور بعد از دعوا همسرم را ببخشم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بخشیدن همسر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بخشیدن همسر یک توانایی مهم و تأثیرگذار در ادامه یافتن یک رابطه است و به تحکیم ارتباط میان زوجین کمک می‌کند. احتمالا پس از یک دعوا و به وجود آمدن دلخوری، شما به این فکر خواهید افتاد که چگونه می‌توانم همسرم را ببخشم و زندگی را در کنار وی مانند سابق ادامه دهم؟ اما به دلیل ناراحتی که از همسرتان دارید بخشیدن او برایتان سخت خواهد بود. باید توجه داشته باشید که در آینده نیز ممکن است شما رفتاری را انجام دهید که نیاز به بخشیده شدن داشته باشید. در کنار این مسئله گاهی صحبت با همسر و تخلیه هیجانی با استفاده از تکنیک‌هایی باعث می‌شود که شما راحت تر بتوانید همسر خود را ببخشید. در این راستا و با توجه به اهمیت مهارت بخشیدن در زندگی زوجین، در این مطلب به بررسی جامع راهکارهایی خواهیم پرداخت که می‌تواند برای شما کمک کننده باشد. همچنین توصیه می کنیم در شرایط بحرانی زندگی مشترک از مشاورین خانواده غافل نشوید. مشاوران خانواده با تخصصی که دارند می توانند مهارت های لازم و راهکارهای مفید و موثری را به شما آموزش دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

 تماس با مشاور

 

راهکارهایی برای بخشیدن همسر

هنگامی‌که میان شما و همسرتان اختلاف و درگیری پیش می‌آید، احتمالاً آخرین چیزی که می‌خواهید به آن فکر کنید بخشیدن طرف مقابل است. در این شرایط هر یک از طرفین صرفاً به حقوق پایمال‌شده خود توجه می‌کنند.بااین‌حال به خاطر داشته باشید که اگر شما می‌خواهید یک رابــطه سالم و بلندمدت داشته باشید، بخشیدن و پایان دادن به دعوا مهم‌ترین کاری است که در این شرایط باید بتوانید انجام دهید. اگرچه بخشیدن فردی که شما را ناراحت کرده است کار آسانی نیست، اما برای حل دعوای خانوادگی باید این مهارت را در خود پرورش دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از راهکارهای زیر شرایط را برای خودتان آسان‌تر کنید.اینفوگرافیک بخشیدن همسر

 اینفوگرافیک بخشیدن همسر

بخشیدن ربطی به احساس شما ندارد

مهم‌ترین مانعی که باعث می‌شود فرد نتواند طرف مقابل خود را ببخشد، این است که احساس می‌کند همچنان از دست او عصبانی است. اگرچه عصبانیت و ناراحتی از مهم‌ترین دلایلی هستند که شما را به ادامه قهر و دلخوری تشویق می‌کنند، بااین‌حال به خاطر داشته باشید که بخشیدن همسرتان به معنای این نیست که شما از او ناراحت نیستید. بخشیدن به این معناست که شما فرصت مجددی به ادامه رابطه خود برای بهبود روابط عاطفی خواهید داد. در بسیاری از مواقع بخشیدن و ادامه دادن رابطه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که به شما کمک می‌کند ناراحتی خود را کنار بگذارید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم را مطالعه فرمایید.

شما نیز گاهی احتیاج دارید که بخشیده شوید

زندگی همواره به یک‌شکل ادامه پیدا نمی‌کند. ممکن است در آینده شما نیز رفتاری انجام دهید که باعث رنجش طرف مقابل شده و او احساس کند که نمی‌تواند شما را ببخشد. هنگامی‌که شما بخشش را در رابطتان به‌عنوان یک اصل ایجاد کنید این شانس را برای خودتان نیز به وجود خواهید آورد که در آینده و در صورت بروز اشتباهی از جانب شما، مورد بخشش همسرتان قرار بگیرید. این تساوی و تعادل می تواند یک رابــطه برد برد را برای شما رقم بزند. یعنی در تمام جهات مساوات و تعادل برقرار است و زوجین به یکدیگر فرصت جبران می دهند.

برای بخشیدن همسر اشتباهات خودتان را در نیز نظر داشته باشید

یک ضرب‌المثل معروف بیان می‌کند که (هیچ جنگی یک سر ندارد). به این معنا که احتمالاً در مشکل و دلخوری پیش‌آمده شما نیز اشتباهاتی داشته‌اید. سعی کنید به‌جای تمرکز صد درصد بر روی اشتباهات همسرتان، به اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید و باعث به وجود آمدن این شرایط شده است نیز توجه داشته باشید. در این مورد لجبازی نکنید. لجبازی در زندگی زناشویی می تواند حتی یک رابطه سالم را به نابودی برساند. بنابراین در رابطه آسیب دیده نباید لجبازی و سرگرانی کرد. زیرا عواقب خوشایندی را نمی توان در چنین شرایطی انتظار داشت.

کار سخت را انجام دهید

احتمالاً به نظرتان بسیار ناعادلانه خواهد آمد که شما، به‌عنوان فردی که مورد ستم قرارگرفته است می‌باید برای آشتی و بخشیدن طرف مقابلتان قدمی بردارید. اگر چه این مسئله واقعا سخت است با این حال به خاطر داشته باشید که آشتی بعد از قهر و بخشیدن همسرتان یک سرمایه‌گذاری است برای اینکه بتوانید رابطه عاطفی خود را با وی بهبود ببخشید. در نظر شما کدام یک مهم‌تر است؟ اینکه بتوانید ارتباط خود را با طرف مقابل ادامه دهید یا اینکه با قهر و دلخوری به ارتباطتان آسیب بزنید؟ زندگی مشترک گاهی اوقات به این معناست که ما می‌باید از احساسات منفی‌مان به نفع رابطه صرف نظر کنیم.

کاهش احساسات منفی برای بخشیدن همسر

از راه‌هایی که بخشیدن را برای شما آسان‌تر می‌کند این است که بتوانید احساسات منفی خود را مدیریت کنید. برای اینکه بتوانید آرام تر شوید هر رفتاری که معمولاً در هنگام ناراحتی انجام می‌دهید را به خاطر بیاورید و آن را انجام دهید. رفتارهایی نظیر قدم زدن، گوش دادن به موسیقی، گریه کردن، درد و دل کردن با یک دوست یا هر چیز دیگری که شما را آرام می‌کند انجام دهید.درصورتی‌که احساس می‌کنید راهکارهای بالا نمی‌توانند در کنترل خشم به شما کمک کنند، از یک مشاور کمک بگیرید. تکنیک‌های درمان هیجانی در مشاوره به شما کمک خواهد کرد که با احساسات خود کنار بیایید و بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. برای مطالعه بیشتر در خصوص تکنیک های آرام سازی خود کلیک کنید.

منافع و خطرات کاری که می‌کنید را در نظر داشته باشید

یک سوال مهم که می‌باید از خودتان بپرسید این است که افکار آزاردهنده و یادآوری مکرر بدرفتاری همسرتان چه کمکی به شما خواهند کرد؟ سپس در نظر بگیرید که بخشیدن همسرتان می‌تواند چه مزایایی داشته باشد؟مزایا و معایب بخشیدن همسرتان یا زنده نگه‌داشتن خشمتان نسبت به او را با یکدیگر مقایسه کنید و بر اساس اهمیت هر یک و بدون تصمیم‌گیری احساسی به قطعیت برسید.

با همسرتان صحبت کنید

هنگامی‌که شرایط عصبانیت میان شما کاهش پیدا کرد بهتر است سعی کنید با مــهارت گفتگو موثر با همسرتان درباره اتفاقات و نقطه‌نظرهای خود صحبتی داشته باشید. دلایل ناراحتی خود را برای وی بیان کرده و همچنین دلایل او را نیز بشنوید. این کار باعث می‌شود بسیاری از سوءتفاهم‌ها میان شما از بین رفته و شما بهتر بتوانید همسرتان را ببخشید.
یکی از مواردی که در خصوص بخشیدن همسر باید مدنظر داشت، تناسب واکنش هیجانی با میزان اشتباه صورت گرفته از جانب همسر است. مسلما نوع و میزان واکنشی که در برابر یک اشتباه کوچک باید نشان داد با واکنشی که در برابر گناه بزرگی مانند خـیانت عاطفی بروز می کند بسیار متفاوت خواهد بود. اما در بعضی موارد زوجین با واکنش های افراطی و نامتناسب با اشتباه صورت گرفته، ارکان زندگی زناشویی خود را متزلزل می کنند و ناآگاهانه بر آن اصرار دارند.

صندلی خالی

اگر امکان صحبت رودررو با همسرتان را ندارید یا احساس می‌کنید هنوز برای این کار آماده نیستید، از تکنیک صندلی خالی استفاده کنید.

برای این کار، دو صندلی را رو به روی یکدیگر قرار دهید، بر روی یکی از آن‌ها بنشینید و تصور کنید که همسرتان روی صندلی مقابل نشسته است. حرف‌هایی که دلتان می‌خواهد او بشنود را بیان کنید. دقت کنید که می‌بایست به صورت دوم شخص مفرد کلمات را بیان کنید، به طوریکه انگار واقعا درحال صحبت با همسرتان هستید.

سپس از روی صندلی بلند شوید و روی صندلی متعلق به همسرتان بنشینید، به نظرتان او چه جوابی به صحبت‌های شما خواهد داد؟ پاسخ‌های او را از زبان خودش و با مخاطب قراردادن خودتان، بیان کنید. این جابه‌جایی را تا جایی انجام دهید که احساس کنید همه حرف‌هایتان را به همسرتان زده‌اید و تا حدی احساس آرامش بیشتری دارید. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص روش های مختلف رسیدن به آرامــش ذهن کلیک کنید.

برای بخشیدن همسر از مشاور کمک بگیرید

اگر باوجود همه تلاش‌هایتان نمی‌توانید همسرتان را ببخشید، از یک مشاور در این زمینه کمک بگیرید. مشاورین با انجام راهکارهایی نظیر پیدا کردن ریشه مشکلات روابط زناشویی و آموزش راه‌هایی برای کاهش این مشکلات به شما کمک می‌کنند تا بتوانید رابطه سالم‌تری با یکدیگر داشته باشید.

احتمالاً به تجربه متوجه این نکته شده‌اید که خانواده یا دوستان به دلیل علاقه‌ای که به اعضای خود دارند، معمولا نمی‌توانند قضاوت بی‌طرفانه‌ای راجع به شرایط موجود داشته باشند و به شما در تغییر شرایط یا شناختن اشتباهاتتان کمک کنند. کمک گرفتن از مشاور از این جهت می‌تواند مفید باشد که وی به‌عنوان یک نفر سوم، بی‌طرفانه به رابطه شما نگاه می‌کند و آنچه را بر اساس اصول علمی اشتباه می‌داند به شما خواهد گفت.
مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می تواند در این زمینه یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

چطور می‌توانم خشمی که از همسرم دارم را مهار کنم؟

سعی کنید رفتارهایی که معمولاً در حین عصبانی شدن، شما را آرام می‌کنند انجام دهید. استفاده از تکنیک صندلی خالی نیز می‌تواند به تخلیه هیجانی کمک کند. اگر شدت عصبانیت شما با این تکنیک‌ها یا گذشت زمان تخفیف پیدا نمی‌کند، با یک مشاور صحبت کنید.

چرا باید همسرم را ببخشم درصورتی‌که او مقصر است؟

اگر می‌خواهید در کنار همسرتان یک رابطه سالم و طولانی‌مدت داشته باشید، باید بتوانید بخشیدن را تمرین کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که شما نیز در آینده احتیاج به بخشیده شدن خواهید داشت. در نتیجه بخشش را به‌عنوان یک اصل مهم در زندگی‌تان ایجاد کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*