ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هفته چهلم بارداری | گذراندن هفته چهلم بدون درد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با هفته چهلم بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در هفته چهلم بارداری رشد جنین کامل شده و به خوبی وزن گرفته است. به زودی نشانه‌های زایمان شروع خواهند شد پس لازم است که برای آن آماده باشید. تغذیه مناسب و استراحت کافی اهمیت زیادی در این هفته دارد چراکه به افزایش انرژی و تولید بیشتر شیر کمک می‌کند. در صورتی که هنوز زایمان نکرده‌اید نگران نباشید چراکه هنوز دیر نشده است و با تشخیص پزشک می‌توانید برای زایمان آماده شوید. حرکت جنین و انقباض‌های شکمی از نشانه‌های شروع زایمان می‌باشند. آگاهی کامل از نشانه‌های زایمان و علائم هشدار دهنده در هفته چهلم، باعث حفظ سلامت مادر و جنین می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است در خصوص اهمیت دوران بارداری و هفته های پایانی و تاثیرگذاری بر نوزاد از طریق مشاوره کودک و مشورت با پزشک و متخصص اقدام نمایید.
تماس با مشاور

وضعیت جنین در هفته چهلم بارداری

در هفته چهلم جنین به خوبی وزن گرفته است. 15 درصد بدن از چربی تشکیل شده است که به تنظیم دمای بدن او کمک می‌کنند. در این هفته وزن او تقریبا 3500 گرم است و 50 تا 60 سانتی متر قد دارد. با گذشت زمان هرروز جنین بزرگ‌تر می‌شود و موها و ناخن‌هایش نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. استخوان‌های جمجمه برای راحت عبور کردن از مجرای زایــــمان، هنوز به طور کامل محکم نشده‌اند و حتی مدتی پس از تولد نیز کمی نرم هستند.

پس از تولد، نوزاد مجبور است که خودش مواد زاید بدن را دفع کند. انباشته شدن ماده‌ای به نام بیلی روبین در بدن باعث ایجاد زردی نــوزاد می‌گردد که پس از تولد و به تدریج برطرف خواهد شد. در این هفته پزشک به طور مرتب وضعیت جنین و صدای قلب او را کنترل می‌کند تا از سلامت جنین و زمان زایمان اطمینان حاصل کند. برای آگاهی بیشتر در خصوص مراحل و روند دوران بــارداری کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک هفته چهلم بارداری

اینفوگرافیک هفته چهلم بارداری

وضعیت بدن مادر در هفته چهلم بارداری

درصد بسیار کمی از زنان در زمان تخمینی زایمان می‌کنند. بسیاری از زنان زودتر یا دیرتر از زمان مقرر زایمان خواهند کرد. در صورتی که در هفته چهلم هستید و هنوز خبری از نشانه‌های زایمان نیست، نگران نباشید. هنوز برای زایمان دیر نشده است و حتی تا دو هفته بعد نیز وقت دارید. در این هفته وضعیت شما کنترل می‌شود و در صورت تشخیص پزشک با روش ســزارین یا القای درد، زایمان انجام می‌شود.

 

نشانه‌های زایمان در هفته چهلم بارداری

در هفته چهلم، هر لحظه امکان شروع زایمان وجود دارد. پس لازم است که مادران از علائم شروع زایــمان طبیعی آگاهی داشته باشند تا بتوانند شرایط را کنترل کنند. این علائم شامل موارد زیر است.

ورود جنین به منطقه لگن

برای زایمان، جنین وارد منطقه لگن می‌شود تا در مجرای زایمان قرار گیرد. وقتی که جنین وارد این ناحیه می‌شود به قسمت لگن فشار می‌آورد و شما در ناحیه پایین شکم احساس درد خواهید کرد. دردهای تیز و سریع در ناحیه لگن به دلیل حرکت سر جنین می‌باشد و نشان دهنده نزدیک شدن به زمان زایمان است. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص علائــم زایمان کلیک کنید.

افزایش انقباض‌ها

انقباض‌های رحم مهم‌ترین و اولین نشانه شروع زایمان است. در صورتی که انقباض‌ها منظم و شدید شده و زمان آن بیش از 30 ثانیه می‌باشد، فاز اول زایمان شروع شده است. در صورت بروز این دردها هرچه سریع تر با پزشک خود تماس بگیرید و به بیمارستان مراجعه کنید.

ترشحات واژن

قبل از زایمان و یا در هنگام شروع شدن آن مخاط چسبنده، ژله‌ای و خون آلودی از واژن ترشح خواهد شد. دقت داشته باشید که تــرشحات واژن در حالت معمول با ترشحات زمان بارداری متفاوت است و باید جدی گرفته شود. در صورتی که خونریزی بسیار شدید بود هرچه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

پاره شدن کیسه آب

در صورتی که کیسه آب پاره شد هرچه سریع تر با پزشک خود تماس بگیرید. البته ممکن است که در هنگام پــاره شدن کیسه آب نشانه‌های دیگر زایمان مانند درد و انقباض را نداشته باشید. اما در هر صورت پارگی کیسه آب نشانه شروع زایمان است و لازم است که به بیمارستان مراجعه کنید.

 

تغذیه و ورزش در هفته چهلم بارداری

در این هفته باید برای زایمان انرژی داشته باشید و لازم است که بعد از زایمان شیردهی به نوزاد خود را شروع کنید. در رژیم تــغذیه دوران بارداری از میوه‌ها و سبزیحات به حد کافی مصرف کنید و با خوردن سوپ، نان تست، بیسکوییت و غیره انرژی خود را برای زایمان افزایش دهید. در بیمارستان غذا خوردن ممنوع خواهد شد پس قبل از آن به حد کافی غذا میل کنید. مصرف شیر برای مادر و جنین مفید است و به محکم شدن استخوان‌ها کمک می‌کند.

در صورتی که در طول دوره بارداری پیاده روی می‌کرده‌اید، در این هفته نیز می‌توانید پیاده روی کردن را ادامه دهید. این کار باعث می‌شود که روحیه تان افزایش یابد و فرایند زایمان راحت‌تر شود. برای آگاهی بیشتر در خصوص ورزش در بــارداری کلیک کنید.

 

علائم هشدار در هفته چهلم بارداری
چ

در این هفته لازم است که با دقت تــکان خوردن جنین در شکم مادر کنترل شود و اگر حرکت زیادی داشت یا بی حرکت بود به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر علائم زایمان، برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که ممکن است نشانه مشکل جدی برای مادر و جنین باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. علائم هشدار در هفته چهلم بارداری به شرح زیر می‌باشد.

_ تهوع

_ استفراغ

_ سردردهای مداوم و شدید

_ تغییر در بینایی

_ تاری دید یا دیدن نورهای درخشان

_ حساسیت به لمس

_ احساس درد در بالای شکم

_ تورم ناگهانی یا یک طرفه بدن

پیشنهاد می کنیم برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص خــطرات بارداری مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

سخن پایانی
حفظ آرامش زنان باردار یکی از اولین اصولی است که باید در طول دوره بارداری از سوی اطرافیان رعایت شود. افــسردگی در بارداری یکی از مواردی است که می تواند موجب ایجاد تنش های روانی شده و تاثیرات آسیب زننده ای بر روی جنین داشته باشد. به همین دلیل نقش همسر در این دوران بسیار مهم و موثر است. همچنین مشاوره های روانشناسی نیز در این زمینه بسیار کمک کننده است. مشاوران حامی هنر زندگی با دانش و تجربه خود آماده ارائه مشاوره های تخصصی می باشند. برای کسب اطلاع از مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*