ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دوستی های قبل از ازدواج | فواید تا پیامدهای دوستی های مجردی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دوستی های قبل از ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در گذشته ازدواج‌ها به صورت سنتی از طریق خواستگاری انجام می‌شد اما امروزه دوستی های قبل از ازدواج روند آشنایی را دستخوش تغییراتی کرده است. برخی از جوانان خواهان دوستی‌هایی بدون ازدواج‌اند و علاقه‌ای به ازدواج سنتی ندارند و ویژگی آنان نیز به راحتی قابل شناسایی است. در صورتی که دوستی‌های قبل از ازدواج  با اطلاع خانواده‌ها و با هدف شناخت بیشتر باشد، فواید بسیار زیادی خواهد داشت. از طرف دیگر دوستی‌های قبل از ازدواج معایب و پیامدهایی نیز به همراه دارند؛ با شناخت این معایب می‌توانید با آگاهی بیشتری وارد یک رابطه شوید. همچنین شما می‌توانید با کمک گرفتن از مشاوره ازدواج این پیامدها را تا حد زیادی کاهش داده و رابطه‌ خود را به بهترین نحو پیش ببرید.

تماس با مشاور

چگونه در دوستی های قبل از ازدواج همسرمان را انتخاب کنیم؟

بهترین نظریه برای فرایند آشنایی و ایجاد ارتباط دوستی تا انتخاب همسر، نظریه صافی است. بر اساس این نظریه مردم برای آشنایی و نهایتا انتخاب همسر، افراد را از صافی‌های پیچیده‌ای به شکل مخروط عبور می‌دهند. به تدریج دامنۀ انتخاب‌ها محدودتر می‌گردد و نهایتا به یک انتخاب می‌رسند. منظور از صافی پیشینه اجتماعی، گروه قومی و نژادی، طبقه اجتماعی–اقتصادی، سن و تجربیات فرد است که علایق و سلیقه او را تشکیل می‌دهد. در مرحله بعدی جذابیت به صورت یک صافی عمل کرده و در تصمیم گیری افراد تاثیر مثبتی می‌گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله انتخاب همسر مناسب را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک دوستی های قبل از ازدواج

اینفوگرافیک دوستی های قبل از ازدواج

فواید دوستی های قبل از ازدواج

اگر دوستی‌های قبل از ازدواج بر اساس یک چهارچوب صورت گیرد، فوایدی زیادی برای افراد به همراه خواهند داشت. نظارت خانواده‌ها نیز می‌تواند اشتباهات آشنایی پیش از ازدواج را کاهش داده و حتی از بین ببرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات آشنایی پیش از ازدواج کلیک کنید.

برخی از فواید دوستی های قبل از ازدواج به شرح زیر هستند:

1. کسب تجربه در برخورد با جنس مخالف

آشنایی و معاشرت با افراد مختلف کمک می‌کند تا تفاوت‌های موجود در جنس مخالف خود را بهتر بشناسید. مردم نگرش‌های متفاوتی نسبت به مسائل دارند و به شیوه‌ای متفاوت می‌اندیشند. آگاهی از نگرش‌های مختلف، در شناخت تفاوت‌های شما با دیگران بسیار موثر است. دوستی و آشنایی قبل از ازدواج بستری مناسب برای شناخت بهتر جنس مخالف و درک جهان بینی‌های آن‌هاست. در نتیجه نسبت به ملاک‌ها و استانداردهای خود برای شروع یک رابطه طولانی مدت آگاه تر می‌شوید. برای کسب اطلاع در زمینه معیارهای انتخاب همسر مناسب کلیک کنید.

2. شفاف شدن ملاک های ازدواج همگام با خودشناسی بهتر

در ارتباطات خود با جنس مخالف متوجه می‌شوید که چه رفتارهایی را دوست دارید و از چه چیزهایی بدتان می‌آید. آشنایی و تعامل‌های قبل از ازدواج کمک می‌کند تا به یک خودشناسی برسید، در نتیجه می‌فهمید که به دنبال چه کسی هستید و شریک زندگی‌تان چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی را باید داشته باشد. در واقع درمی‌یابید که چه ویژگی‌هایی به شما احساس آرامش داده و چه خصلت‌هایی سبب ناراحتی‌تان می‌گردد. برای آگاهی بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید.

3. دوستی های قبل از ازدواج | افزایش مهارت ارتباط عمومی و توانایی اجتماعی

دوستی با جنس مخالف در یادگیری مهارت‌های ارتباطی موثر است. دوستی‌های قبل از ازدواج به شما فرصت برقراری ارتباط با افراد دیگر را می‌دهد. در این دوستی‌ها مجبور می‌شوید به وفور تصمیمات مهمی بگیرید و با پیامدهای کار و رفتار خود مواجه شوید. این فرایند در سازگاری و انعطاف اجتماعی شما نقش دارد. برای شناخت بیشتر در زمینه روابط دختر و پسر کلیک کنید. 

پیامدهای دوستی های قبل از ازدواج

درست است که ارتباط با جنس مخالف سبب به وجود آمدن تجربه‌های با ارزشی در افراد می‌شود اما محدودیت‌ها و معایب خاص خود را نیز داردکه عبارتند از:

1. غافلگیر شدن از کنار گذاشتن ماسک ها

در فرآیند آشنایی برای ازدواج افراد در تلاش‌اند تا تنها نکات و جنبه‌های مثبت خود را بیان کرده و وجوه مثبت خود را نمایش دهند. اما بعد از ازدواج زمانی که چهرۀ واقعی فرد و جنبه‌های منفی او آشکار شود، همسر او دچار تعارض خواهد شد. این که چطور در این مدت زمانی او را نشناخته است؛ به طوری که رفتار، صحبت‌ها یا نگرش‌های طرف مقابل علاوه بر تازگی، برایش غیر قابل تحمل می‌شود. برای شناخت پیش از ازدواج پیشنهاد می‌شود که حتما از خدمات مشاوره پیش از ازدواج استفاده نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ضرورت شناخت پیش از ازدواج کلیک کنید.

2. فعال شدن آتشفشان خاموش به دنبال مشکلات حل نشده در زمان آشنایی

در دوره آشنایی قبل از ازدواج، افراد از بسیاری موضوعات مبهم و مشکل ساز به راحتی و تنها برای حفظ رابطه چشم پوشی می‌کنند. پس ممکن است بسیاری از مسائل مهم را نادیده بگیرید تا فقط به مطلوب خودتان که ازدواج با معشوق است، برسید. دریغ از اینکه هر چه مدت زمان آشنایی بیشتر باشد، این ناسازگاری‌های بیشتر خواهند شد. 

3. آشنایی طولانی مدت و بی انگیزه شدن برای ازدواج

اکثر متخصصان بر این باورند که دوستی‌های قبل از ازدواج در صورتی که بدون حد و مرز باشند، آمادگی و انگیزه افراد برای ازدواج را تضعیف می‌کند. تعیین حد و مرز یا ایجاد رابطه جنسی قبل از ازدواج بر عهده خود طرفین است و نمی‌توان اصولی را برای همه افراد جامعه وضع کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه جنسی قبل از ازدواج کلیک کنید.

4. دوستی های قبل از ازدواج | آسیب روانی ناشی از درگیری های عاطفی

یکی دیگر از آسیب‌ها و پیامدهای دوستی‌های پیش از ازدواج، وابستگی‌های عاطفی برای دختران و پسران است. در صورتی که رابطه به خوبی پیش نرود یا به ازدواج ختم نشود، ممکن است عواقب و آسیب‌های روحی زیادی به دو طرف وارد کند. همچنین عاشقی قبل از ازدواج نمی‌تواند خوشبختی را در زندگی مشترک تضمین کند.

5. بی اعتمادی نسبت به یکدیگر

متاسفانه دیدگاه خوبی نسبت به روابط قبل از ازدواج در کشور ما وجود ندارد و بسیاری از زوجین بعد از ازدواج به همین دلیل نسبت به یکدیگر بی اعتماد می‌شوند. ممکن است با خود فکر کنند که شاید همسرشان علاوه بر او با افراد دیگری هم رابطه داشته است. بی اعتمادی در زندگی مشترک بسیار خطرناک است و می‌تواند پایه‌های رابطه را بلرزاند. برای کسب اطلاع در زمینه جلب اعتماد همسر کلیک کنید.

6. چشم پوشی از مشکلات و اشتباهات

یکی دیگر از مشکلات رابطه عاطفی قبل ازدواج وابستگی است. در نتیجه همین وابستگی، دو طرف از خطاها و اشتباهات آشکار یکدیگر چشم پوشی می‌کنند. در حالی که دوستی و آشنایی قبل ازدواج برای شناخت بهتر یکدیگر است. اگر دو طرف از اشتباهات و مشکلات هم بگذرند در زندگی زناشویی با مشکل مواجه خواهند شد. در این شرایط روانشناس به شما کمک می‌کند که وابستگی را تا حد زیادی در کنترل خود گرفته و با آگاهی بیشتری تصمیم‌گیری کنید.

7. دوستی های قبل از ازدواج | تنوع طلبی

این امکان هم جود دارد که دوستی با افراد متعدد برای یافتن همسر مناسب، به شکل گیری روحیه تنوع طلبی در شما منجر شود. در این صورت پس از ازدواج دیگر بودن با یک نفر شما را از نظر روحی ارضا نمی‌کند و تمایل دارید که همچنان با افراد دیگر هم در ارتباط باشید. 

آیا دوستی های قبل از ازدواج تضمینی بر شروع زندگی است؟

هر چند آشنایی شرط لازم برای ازدواج است اما شرط کافی نیست. آمادگی برای ازدواج و تشکیل خانواده، سخت ترین و در عین حال پاداش دهنده ترین وظیفۀ زندگی است. پس برای یک ازدواج موفق شما باید ابتدا خودتان و سپس معیارهایی برای انتخاب همسر مناسب تعیین کنید.

نقش خانواده در ازدواج فرزندان بسیار مهم و تاثیر گذار است، اعضای خانواده نیز باید برای شروع زندگی سالم به فرد یاری برسانند. مشاوره روانشناسی و پیش از ازدواج به شما در همسر گزینی و ارتقای مهارت‌های ارتباطی تان خدمات ارائه می دهند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*