ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بازی های افزایش خلاقیت | تاثیرات مثبت بازی های ویدیویی بر کودک

بازی های افزایش خلاقیت یکی از پرطرفدارترین بازی ها برای والدین و فرزندان است. شما تفکر خلاق خود را با بازی ها و فعالیت ها گسترش دهید و سپس از آن خلاقیت برای ایجاد شادی در زندگی خود استفاده کنید. هر بازی که تخیل شما را تحریک کند به تقویت خلاقیت شما نیز کمک می ‌کند. این بازی ها سبب افزایش خلاقیت کودک و حتی بزرگسال می شود و به تدریج بر نحوه تفکر شما تاثیر می گذارد. تفکر خلاق یکی از مهمترین عوامل پیشرفت در زندگی فردی و شغلی است. برای کسب آگاهی بیشتر درباره بازی های افزایش خلاقیت از مشاوره تلفنی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور


بازی های افزایش خلاقیت کودکان

فعال و شاداب بودن ذهن برای زنده نگه داشتن خلاقیت مهم است. خلاقیت کودکان ویژگی‌ای نیست که شما از قبل به شکلی سرشتی داشته و یا نداشته باشید. بلکه مهارتی است که می توانید در طول زمان یاد بگیرید، توسعه دهید و تقویت کنید. مانند مهارت های دیگر آنچه از آن به دست می آورید بستگی به میزان سرمایه ای که در آن صرف می کنید دارد. با این حال بر خلاف برخی از مهارت‌های دیگر توسعه خلاقیت می ‌تواند و باید بسیار سرگرم‌ کننده باشد.

خلاقیت معمولا به حوزه های هیجان انگیز و شادی آور مرتبط است و بنابراین منطقی است که پرورش خلاقیت شما نیز شادی به همراه داشته باشد. از بین روش های مختلف پرورش تــفکر خلاق بازی‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند در عین مفرح بودن به افزایش آن کمک کنند. فرقی نمی ‌کند بازی‌های ویدیویی، بازی‌های گروهی یا بازی‌های فکری را دوست داشته باشید. گزینه‌های زیادی برای تقویت خلاقیت و در عین حال سرگرم شدن وجود دارد.

1-بازی های افزایش خلاقیت | بازی های گروهی

بازی‌های گروهی اجتماعی شدن را به یک بازی خلاقانه اضافه می‌ کنند و بازی کردن آن ها را به روش‌های متعددی سودمند می‌سازد. زیرا این فرصت را دارید که نه تنها خلاقیت خود را توسعه دهید بلکه در این فرآیند روابط را نیز تقویت می کنید. از آنجایی که خلاقیت و روابط هر دو کلید شادی هستند بازی‌هایی مانند این ها می‌توانند به شما شور و شادی زیادی را اضافه کند. البته تا زمانی که هیچ‌کس در گروه شما بیش از حد رقابتی نباشد و جو سمی شکل نگیرد. برخی از بازی ها و ترفند های افزایش خلاقیت کودکان عبارتند از: Scattergories ، Telestrations ، قایم باشک، اتاق های فرار.

2-بازی های افزایش خلاقیت | بازی های فکری

بازی‌های فکری بازی‌های اساسا مبتنی بر«تفکر خلاق» هستند. از بازی‌های فکری ساده‌ای که در زمین بازی یا روی میز پخش می‌شوند تا بازی‌های فکری پیچیده‌ای که باهوش‌ترین دانشگاهیان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، همگی معمولاً از شما می‌خواهند که از زاویه‌ای جدید یا غیرمنتظره به یک مشکل مواجه شوید. در نتیجه از بخش های جدید مغز خود استفاده  می کنید و تفکر خود را گسترش می دهید.

جستجوی کلمات، جستجو و یافتن بازی‌ها، سودوکو از این قبیل بازی‌های فکری فوق‌العاده‌ای هستند که به رشد خلاقیت فردی کمک می‌کنند و کتاب‌های چاپ شده زیادی از این فعالیت ها در دسترس هستند که می‌توانند شما را برای یک عمر با این موارد مشغول کنند.
افزایش خلاقیت

3-بازی های ویدیویی

بازی‌های ویدیویی گاهی اوقات به عنوان بازی های بی فایده یا غیرمولد شناخته می شوند. اما تحقیقات نشان داده است که بازی های ویدیویی نه تنها مزایای زیادی دارند بلکه با خلاقیت گره خورده اند. بر اساس تحقیقات هم پسران و هم دخترانی که بازی های ویدیویی انجام می دهند صرف نظر از خشونت یا غیرخشونت آمیز بودن بازی ها خلاق تر هستند. مطالعه ای که روی نزدیک به ۵۰۰ نوجوان ۱۲ ساله انجام شد نشان داد که هر چه بچه ها بیشتر بازی های ویدیویی انجام بدهند در کارهایی مانند کشیدن نقاشی و نوشتن داستان و یافتن راهی برای تخلیه انرژی کودکان خلاقیت بیشتری پیدا می کنند.

از طرفی این مطالعه نشان داد که استفاده از تلفن های همراه، اینترنت و رایانه (به غیر از بازی های ویدیویی) با خلاقیت ارتباطی ندارد. به نظر می رسد این مطالعه اولین نمایش مبتنی بر شواهد از رابطه بین استفاده از فناوری و خلاقیت باشد. طبق اعلام انجمن نرم افزار سرگرمی حدود ۷۲ درصد از خانواده ها در آمریکا بازی های ویدیویی یا رایانه ای انجام می دهند.

چنین یافته هایی باید به طراحان بازی انگیزه بدهد تا جنبه‌های فعالیتی بازی ویدیویی را که مسئول پرورش جلوه‌های خلاقانه هستند شناسایی کنند. همچنین مطالعه مقاله اعتیاد به بازی های کامپیوتری پیشنهاد می شود.

 

بازی های افزایش خلاقیت | تاثیرات بازی ویدیویی

بحث‌های زیادی در مورد بازی‌های ویدیویی و چگونگی تأثیر آن‌ها بر عملکرد مغز وجود دارد. یکی از این بحث ها درباره تاثیر بازی های ویدیویی و افزایش دوپامین است که منجر به این تصور می شود که بازی های ویدیویی اعتیاد آور هستند. با این حال توافق چندانی به دنبال نداشته است. نظرات پیرامون بازی در مباحث آموزشی امروز، هر روز در حال تغییر است. موضوعاتی که دانش آموزان می آموزند، تفسیر آن ها و همچنین کتاب هایی که می خوانند مدام در حال تغییر هستند. با این حال آنچه ثابت می ماند این واقعیت است که یادگیری باید ادامه یابد.

بازی های ویدئویی می توانند برای بهینه سازی و پرورش خلاقیت طراحی شوند و در عین حال جنبه های سرگرمی را نیز حفظ کنند. به طوری که نسل جدیدی از بازی های ویدئویی تمایز بین آموزش و سرگرمی را محو کنند. تحقیقات جدید نشان داده است صرف نظر از جنسیت و نژاد یا نوع بازی دانش‌آموزان، این مطالعه رابطه‌ زیادی بین بازی‌های ویدیویی و خلاقیت بیشتر بازیکنان پیدا کرد.  در این رابطه توصیه می‌کنیم به مقاله استفاده کودک از موبایل مراجعه کنید.

با پیشرفت‌های حاصل شده محیطی اطمینان از ادامه یادگیری بدون وقفه و حواس‌پرتی برای معلمان دشوار شده است. بنابراین برای ادامه یادگیری نیاز است که معلمان خارج از چارچوب فکر کنند و ایده های موثر دیگر را بپذیرند که می تواند به معنای روش های یادگیری جدید و همچنین ابزارهای جدیدی باشد که می توانند به افزایش قدرت یادگیری مغز و پرورش خلاقیت کمک کنند. یکی از راه هایی که می تواند در این مسیر موثر بیفتد استفاده از بازی های ویدیویی خلاقانه است. بازی ها می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا در عین پذیرش ایده‌ها و دیدگاه‌های جدید، خارج از چارچوب فکر کنند.

1-راهی برای تجدید قوای مغزی

بازی های ویدیویی راه خوبی برای تجدید قوای ذهنی هستند. مغز شما شبانه روز کار می کند. علی رغم اینکه نیاز به استراحت دارند، همانطور که بشریت به این موضوع پی برده است می توان فعالیت ذهن را تا مرزهای افراطی سوق داد. هر زمان که کاری چالش برانگیز انجام می دهید بدن شما احساس کسب انرژی بیشتری می کند. تحقیقات علمی از مفهو

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*