ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

معاینات عمومی پیش از بارداری | آنچه باید پیش از مادر شدن انجام دهید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با معاینات بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بهترین زمان برای انجام معاینات عمومی پیش از بارداری تقریباً 6 ماه قبل از تصمیم به باردار شدن است. معاینات بارداری به سلسله‌ای از آزمایشات و بررسی‌های پیش از اقدام به بارداری گفته می‌شود که نقش اساسی در سلامتی جنین و گذراندن دوران بارداری راحت برای مادر را دارد. تشکیل پرونده‌ی پزشکی و دادن اطلاعات کامل به پزشک باعث می‌شود یک مرجع مطمئن برای هرگونه سؤال در دوران بارداری داشته باشید و با خیالی آسوده این دوران را سپری کنید. همچنین می توانید در خصوص چالش های بعد از تولد نوزاد و نحوه صحیح مراقبت کودک از طریق مشاوره کودک به اطلاعات مفیدی دست یابید.

تماس با مشاور

معاینات عمومی پیش از بارداری | تشکیل پرونده سلامت

در اولین جلسه‌ی معاینات پیش از بارداری و تشکیل پرونده سلامت پزشک سعی می‌کند اطلاعاتی راجع به شرح حال مادر و مشخصات او به دست آورد و با پرسیدن بعضی از سؤالات متوجه نسبت خویشاوندی زن و شوهر برای بررسی سابقه‌ی بیــماری‌های ژنتیکی در خانواده شود. همچنین سوالاتی راجع به سابقه‌ی مصرف الکل و مواد مخدر و سیگار می‌پرسد.اگر سابقه‌‌ی بارداری قبلی داشته باشید، پزشکتان در مورد مشکلات احتمالی موجود در بارداری قبلی، سابقۀ ســقط جنین، تولد فرزند با نقص‌های ژنتیک و همچنین نوع زایمـــان قبلی شما سؤال‌هایی خواهد پرسید.

اگر اطلاعات دقیقی راجع به دوره‌های عادت ماهانه‌ی خود نداشتید الآن وقت آن است که این اطلاعات را ثبت کنید چرا که پزشکتان این اطلاعات را از شما می‌خواهد. سابقه‌ی انجام تســت پاپ‌ اسمیر و ابتلا به عفونت‌های آمیزشی شما نیز بخشی از پرونده‌ی سلامت شما محسوب می‌شود.

اگر قرص یا دارویی خاص مصرف می‌کنید سعی کنید با مشخص کردن میزان دوز دقیق، آن را به پزشکتان اطلاع دهید یا اگر می‌توانید قوطی حاوی دارویتان را به پزشک نشان دهید. همچنین اگر سابقه‌ی بیماری مزمن، جراحی یا بیهوشی را دارید باید آن‌ها را هم به پزشکتان بگویید.

 

معاینات عمومی پیش از بارداری | چه معاینات فیزیکی را در مطب پزشک باید انجام دهید؟

1- اندازه‌گیری قد، وزن، فشار خون و همچنین تعیین شاخص توده بدنی یا BMI شما
2- معاینه واژن برای بررسی هر گونه توده، عــفونت واژن، تبخال یا ضایعه و همچنین بررسی هر گونه حساسیت به لمس و سایر مشکلات احتمالی
3- بررسی وضعیت ظاهری لگن برای تشخیص هر گونه مشکل لگنی
4- انجام تست پاپ اسمیر؛ در صورت انجام نشدن آن طی یک سال گذشته
5- بررسی قوام و اندازه غده تیروئید از لحاظ پــرکاری تیروئید و یا کــم کاری تیروئید که هر دو می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد
6- معاینه چشم از نظر زردی برای بررسی کم خونی احتمالی
7- معاینه شکم برای بررسی اندازه طحال و کبد
8- گوش دادن به صدای قلب و ریه برای بررسی هرگونه مشکل احتمالی
9- معاینۀ پستان برای بررسی هر نوع توده یا ترشحات پستان

 

بررسی دقیق داروهایی که مصرف می‌کنید

پزشکتان به طور دقیق راجع به تمام داروهایی که مصرف می‌کنید سؤال خواهد کرد. از ویتامین‌ها و داروهای گیاهی گرفته تا داروهایی که با نسخه یا بی‌نسخه می‌گیرید. اگر بتوانید جدولی از داروهایی که استفاده می‌کنید به همراه دوز مصرفی و تعداد دفعات استفاده درست کنید بسیار سودمند خواهد بود.
فــولیک اسید قرص مهمی است که اگر تا کنون استفاده نمی‌کردید پزشکتان مصرف روزانه 400 میلی گرم آن را به شما تجویز خواهد کرد . مصرف این قرص تا یک ماه قبل از اقدام برای بارداری اغلب توصیه می‌شود. 

 

 

کدام آزمایش‌ها برای قبل از بارداری ضروری هستند ؟

معاینات عمومی پیش از بارداری | بررسی میزان قند خون وقتی ناشتا هستید

با استفاده از این آزمایش احتمال ابتلا به دیــابت بارداری در شما بررسی می‌شود. اگر میزان قند خون شما بالاتر از میزان عادی باشد ممکن است برای بررسی بیشتر، آزمایش‌های دیگری از شما گرفته شود.

1-معاینات عمومی پیش از بارداری | سنجش گروه خونی و RH خون

آزمایشگاه باید گروه خونی و rh خون شما را مشخص کند. این موضوع علاوه بر آنکه به کامل شدن پرونده‌ی شما کمک می‌کند باعث می‌شود پزشک به راحتی از اختلال خونی مادر و جنین در آینده آگاه باشد و بتواند با توجه به این موضوع شما را راهنمایی کند. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص ناســازگاری خونی پدر و مادر و تاثیر آن بر جنین مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

2-شمارش کامل CBC خون

این آزمایش به بررسی کامل گلبول‌های خونی شما می‌پردازد و اگر شما کمــبود آهن و کم‌خونی یا هر مشکل دیگری داشته باشید در این آزمایش مشخص خواهد شد.

3-آنتی بادی‌ها

در این آزمایش با بررسی آنتی بادی‌های ضد سرخجه و ضد سرخک میزان ایمنی بدن شما در برابر این بیماری‌ها بررسی می‌شود. همچنین در مواردی ممکن است پزشک برای بررسی میزان ایمنی بدن شما در برابر هپاتیتB یا بیــماری ایدز هم آزمایشی تجویز کند.

4-معاینات عمومی پیش از بارداری | آزمایش تیروئید

این آزمایش برای بررسی عملکرد تیروئید نوشته می‌شود و مشخص می‌کند شما به کم‌کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا هستید یا خیر. در واقع انجام این آزمایشات از جمله اقــدامات قبل از بارداری است که به شکل معمول انجام می شود.

5-سابقه‌ی واکسیناسیون

در صورتی که شما کارت واکسیناسیون دارید ، آن را به پزشکتان نشان دهید تا اطلاعات کاملی از شرایط ایمنی بدن شما در برابر بیماری‌های مختلف داشته باشد.

اگر آنــفولانـزا در زمان بارداری شما شیوع پیدا کند یا در فصل سرما باشید بهتر است واکسن آنفولانزا را دریافت کنید تا سلامت خود و جنینتان را تضمین کنید.

اگر قبلاً این واکسن را تزریق نکردید و نتایج آزمایش خون نشان دهد که نسبت به این ویروس ایمنی ندارید، ممکن است تزریق واکسن هــپاتیت B برای شما تجویز شود.

اگر نمی‌دانید که این واکسن را تزریق کرده‌اید یا خیر، با انجام آزمایشی، میزان ایمنی بدن شما در برابر این بیماری سنجیده می‌شود. اگر نیاز باشد تزریق این واکسن برای شما تجویز خواهد شد. پس از تزریق واکسن بــیماری سرخجه باید یک ماه صبر کنید و بعد برای بارداری اقدام کنید.


سخن پایانی 

متاسفانه در خصوص معاینات پیش از بارداری اکثرا حصول اطمینان از سلامت روان فراموش می شود. زیرا افراد در بسیاری از مواقع به اختلالات روانی خود واقف نیستند و به همین دلیل ضرورتی برای مراجعه به روانشناس احساس نمی کنند. اما به محض انجام مشاوره متوجه می شوند که دارای عقده ها و بغض های فروخورده ای هستند که در مواقع حساس زندگی سر باز می کنند و زندگی فرد را دچار مشکل می نمایند.
ضروری است برای تامین سلامت روان و رفع موانع جهت فرزندآوری با انجام مشاوره تخصصی اطمینان خاطر بیشتری داشته باشید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*