ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فرار دختران از خانه | دلایل فرار دختران از خانه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت فرار دختران از خانه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت فرار دختران از خانه چیست؟ فرار دختران از خانه یکی از معضلاتی است که آثار و پیامدهای زیان بار آن دامن گیر فرد، خانواده و جامعه می‌شود. آمارها از افزایش فرار دختران از خانه حکایت دارد به طوری که متاسفانه در این زمینه وضعیت جامعه در نزدیکی رسیدن به مرز بحرانی است. عوامل مختلفی مانند مشکلات دختران در دوره نوجوانی، عدم بهداشت روانی در سطح خانواده و ناهنجاری‌های اجتماعی می‌تواند در بروز این مشکل دست داشته باشد. تمام این عوامل به تنهایی می‌توانند زمینه ساز مشکلات روحی و فشارهای سنگین برای فرد باشد اما آگاهی خانواده‌ها در این زمینه می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف سازد و از بروز یک فاجعه پیشگیری کند. در لحظاتی که احساس می‌کنید مشکلات گره‌های کور شده‌اند، مشاوره خانواده به شما کمک خواهد کرد.

تماس با مشاور

فرار دختران از خانه

دختران فراری، افرادی زیر سن قانونی هستند که عموما بدون رضایت والدین و بدون اطلاع آن‌ها، خانه را به مدت نامعلومی ترک می‌کنند. این موضوع می‌تواند در رابطه با پسران نیز اتفاق بیافتد، اما به دلیل متفاوت بودن خطراتی که دختران را در خارج از خانه تهدید می‌کند، پیامدهایش نیز با آسیب بیشتری همراه است. اعتیاد، بی بند و باری، فحشا و فقر در انتظار این دختران می‌باشد. در حالی که اگر به چنگ سودجویان گرفتار شوند عواقب ناگوارتری در انتظارشان خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

اینفوگرافیک فرار دختران از خانه

 اینفوگرافیک فرار دختران از خانه

دلیل فرار دختران از خانه

معضل خانه گریزی دختران یک آسیب اجتماعی است که به دلایل مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی می‌تواند رخ دهد. در ادامه به بررسی دلایل فردی، خانوادگی و اجتماعی پرداخته‌ایم:

1. دوران نوجوانی و بلوغ

محدوده سنی 18-12 سالگی، آسیب پذیرترین دوره برای دختران است که احتمال آسیب اجتماعی خانه گریزی را افزایش می‌دهد. این موضوع نشان دهنده تاثیر بلوغ و تغییرات عاطفی دختران در دوران بلوغ است که مختص دوره نوجوانی می‌باشد. از جمله زودرنجی‌ها و حساسیت‌ها، درون گرایی و انزوا طلبی، جلب توجه و... در این دوره شدت بیشتری دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تغییرات عاطفی دختران کلیک کنید. 

2. ابتلا به اختلالات شخصیت

از دیگر دلایلی که باعث می‌شود دختران از خانه فراری شوند، می‌توان به وجود اختلالات شخصیت در آن‌ها اشاره کرد. دختران مبتلا به اختلالات شخصیت به خصوص اختلالات شخصیت دسته B که با نشانه‌هایی مانند عصبانیت و پرخاشگری، رفتارهای پر خطر و نابهنجار، مصرف مواد و خودزنی  بیشتر در معرض خانه گریزی قرار داشته می‌گیرند. برای آگاهی بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت دسته B کلیک کنید. .

3. فرار دختران از خانه | اضطراب و افسردگی

هر فردی تحت شرایطی در زندگی ممکن است دوره‌هایی از اضطراب و افسردگی را تجربه کند، اما گاهی این اضطراب و تنش حالتی بیمارگون به خود می‌گیرد. وقتی فرد دچار اضطراب و افسردگی می‌شود در موقعیت‌های بحرانی دچار سردرگمی شده و نمی‌تواند تصمیم منطقی بگیرد که این عامل نقش مهمی در فرار دختران دارد.

4. وجود اختلافات زناشویی و سردی در روابط خانوادگی

نداشتن امنیت روانی و عاطفی دختران در محیط خانواده از عوامل اصلی فرار از خانه است. اختلافات و تعارضات والدین در صورتی که به طور منطقی حل نشود و فرزندان هم درگیر این تنش‌ها شوند، شرایط نامساعدی در محیط خانه ایجاد می‌کند که زمینه ساز فرار دختران خواهد شد. زمانی که والدین به نیازهای عاطفی و رشدی دختر خود توجه نداشته و فقط درگیر مسائل و مشکلات زناشویی خود باشند، دختران به امید رسیدن به آرامش و زندگی رویایی خود از خانه فرار می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات خانوادگی کلیک کنید. 

5. تعصبات و سخت گیری های زیاد والدین

برقراری روابط سالم و دوستانه با فرزندان بسیار اهمیت دارد تا آن‌ها بتوانند مشکلات خود را به راحتی در میان بگذارند. هر چه فاصله و شکاف میان خانواده و دختر بیشتر می‌شود امکان گرایش او به دوستان و رفتارهای پرخطر نیز افزایش می‌یابد. خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که تبعیض جنسیتی زیاد بین دختر و پسر در خانواده یا سخت گیری‌های بیش از اندازه می‌تواند دختران را به سمت نافرمانی و فرار از این شرایط سوق دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تبعیض جنسیتی کلیک کنید. 

6. مرگ والدین و بد سرپرستی ناپدری یا نامادری

گاهی اوقات بد سرپرستی می‌تواند عامل فرار دختران باشد که این عامل به خصوص در خانواده‌هایی که یکی از والدین یا هر دو فوت شده اند، بارزتر است. گاهی ناپدری یا نامادری ممکن است چنان شرایط دشواری را برای دختران ایجاد کنند که موجبات فرار آن‌ها را رقم بزند. مطالعه مقاله زندگی با والدین ناتنی اطلاعات شما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

7. فرار دختران از خانه | اعتیاد و بد سرپرستی والدین

اعتیاد والدین باعث می‌شود کودکان در معرض انواع سوء استفاده‌های جسمی، عاطفی و جنسی قرار داشته باشند. شرایط نامساعدی که در این جو خانوادگی ممکن است وجود داشته باشد، در خانه گریزی دختران موثر است.

8. افزایش ناهنجاری های اجتماعی

دسترسی آسان به شبکه‌های اجتماعی بدون آموزش‌های کافی در زمینه نحوه استفاده درست از این شبکه‌ها ممکن است موجبات ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله فرار دختران از خانه را فراهم کند. این معضل به خصوص برای نوجوانان که در صدد هویت یابی هستند، می‌تواند اثرات مخربی به همراه داشته باشد. تاثیرپذیری از دوستان عامل دیگری است که باعث شده نوجوانان، شخصیت خود را بر اساس همین الگوهای غلط پایه ریزی کنند و به هنجارشکنی و ستیز با خانواده و فرار از خانه منتهی شود.

9. فرار دختران از خانه | فقر اقتصادی

زمانی که نیازهای اولیه مانند پوشاک، غذا و بهداشت در خانواده به دلیل فقر اقتصادی بر طرف نشود، تنش و درگیری بین اعضا بالا می‌رود که به نوبه خود باعث برهم خوردن تعادل نظام خانوادگی می‌شود. تهی دستی خانواده، کودک را به سمت کار کردن در سن پایین، فراهم شدن شرایط برای کارهای خلاف و فرار دختران از خانه می‌کشاند. همچنین در بسیاری از خانواده‌های فقیر دختر در خانواده نادیده گرفته می‌شود. همچنین به علت نبود موقعیت‌های رشدی مناسب به راحتی گول افراد تبهکار را می‌خورد.

پیشگیری از فرار دختران از خانه

وادین می‌توانند با رعایت برخی نکات از ناراحتی، هنجارشکنی و در نهایت فرار دختر خود از خانواده پیشگیری کنند. این نکات عبارتند از:

1. ارتباط صمیمانه

با فرزندتان رابطه صمیمانه‌ای برقرار کنید و اجازه دهید که در عین محدودیت‌ها مشخص، آزادی‌های قابل قبولی نیز داشته باشد و در زمان ناراحتی صحبت با شما را به دوستان ترجیح دهد. مادر در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح مادر با دختر نوجوان کلیک کنید. 

2. توجه به مشکلات روحی

مراقب حالت روحی فرزند خود باشید چرا که بسیاری از نوجوانان در شرایط استرس زا تصمیم به فرار می‌گیرند. نوجوانی دوره طغیان احساسات است و باید والدین نسبت به آن آگاه باشند. مشکلات والدین و فرزندان یک مساله طبیعی است اما با ناآگاهی والدین ممکن است به یک فاجعه همچون فرار دختران از خانه تبدیل شود. برای اطلاع بیشتر از مشکلات جوانان با والدین کلیک کنید. 

3. جدی گرفتن تهدیدها

معمولا نوجوانان قبل از تصمیم قطعی برای فرار سعی دارند که از روش‌های دیگر، راه ارتباط با خانواده را باز کنند. اگر فرزندتان شما را با فرار یا حتی خودکشی تهدید می‌کند، این‌ها را جدی بگیرید و به دنبال حل مشکلاتش باشید. البته این بدان معنی نیست که به تمام خواسته‌های او بها بدهید. 

سخن آخر

از آن جایی که بلوغ، سن بسیار حساسی برای دختران است، آموزش به خانواده‌ها درمورد تغییرات دوره بلوغ و استفاده از خدمات مشاوره می‌تواند از رخدادهای ناگوار جلوگیری کند. محیطی گرم و دوستانه در خانواده و برقرای روابط مناسب با دختران، عامل مهمی در جلوگیری از این معضل اجتماعی است. رفتار صحیح مادر با دختر نوجوان به دختران کمک می‌کند تا در زمان بروز مشکل بتوانند مادر خود را به عنوان یک حامی در نظر بگیرند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*