ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری سوزاک | علائم، نشانه ها و درمان سوزاک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بیماری سوزاک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بیماری سوزاک از جمله بیماری‌های مقاربتی نسبتا شایع بوده و علائم و نشانه‌های مشخصی دارد. علائم آن معمولا چند روز بعد از رابطه جنسی خود را نشان می‌دهند و نهایتا باعث درد و نگرانی فرد مبتلا می‌شوند. ابتلا به بیماری‌های مقاربتی همواره از جمله نگرانی‌های افراد در رابطه جنسی بوده‌است؛ به همین دلیل افزایش آگاهی از مراقبت‌های بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و رعایت بهداشت جنسی اهمیت فراوان می‌یابد. درمان و تشخیص بیماری سوزاک توسط پزشک صورت می‌گیرد و با دارو قابل حل است. اما سوزاک چه تاثیری بر روابط و روان افراد دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه جنسی کلیک کنید.


گیف علائم و نشانه ها و درمان بیماری سوزاک


بیماری سوزاک 

بیماری سوزاک

سوزاک یا گونورهیا یکی از بیماری‌های مقاربتی شایع می‌باشد که راه انتقالش رابطه جنسی است. در واقع عامل بیماری سوزاک عفونت ناشی از باکتری «نایسریا گونوره آ» است. این بیماری ممکن است دستگاه تناسلی زن و مرد، مجرای ادراری، چشم، مقعد، گلو و چشم را درگیر کند. این بیماری از هرگونه تماس جنسی منتقل می‌شود یا از طریق تماس نقاط بدن با ترشحات آلوده فرد بیمار. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های مقاربتی کلیک کنید.

علت ابتلا به بیماری گونورهیا

بیماری سوزاک در افرادی که روابط جنسی پیچیده و با شرکای جنسی متعدد دارند، بیشتر دیده می‌شود. در واقع یکی از عواملی که احتمال ابتلا را بالا می‌برد بی بند و باری جنسی و عدم رعایت بهداشت جنسی است. خیانت به همسر و  از جمله شرایطی هستند که خطر افزایش و شیوع بیماری را بیشتر می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خیانت به همسر و روابط مثلثی کلیک کنید.

علائم بیماری سوزاک

علائم بیماری سوزاک

علائم این بیماری معمولا بعد از 2 تا 14 روز پس از تماس با عفونت ظاهر می‌شود. در میان مبتلایان به بیماری سوزاک تنوعی از علائم دیده می‌شود. تاجایی که ممکن است برخی افراد مخصوصا زن‌ها هیچ نشانه‌ای نداشته باشند و برخی دیگر نشانه‌های شدیدی را تجربه کنند. علائم سوزاک در زنان شامل موارد زیر می‌شود:

 • تغییر ترشحات واژن خارج از حالت طبیعی، به صورت تغییر رنگ و تغییر در غلظت
 • تکرر ادرار و سوزش و درد هنگام ادرار کردن
 • گلو درد
 • درد دخول در هنگام رابطه
 • تب
 • درد شکمی از علائم بیماری سوزاک
 • تغییرات در پریود و سنگین شدن آن

بسیاری از خانم‌ها علائم را به شکل واضح ندارند یا به شکل خفیف تری آن را تجربه می‌کنند. در واقع همین مسئله باعث می‌شود که فرد متوجه بیماری‌اش نشود و آن را به شریک یا شرکای جنسی‌اش منتقل کند. علائم گفته شده به شکل مشابه در مردان هم وجود دارند. علائم در مردان عبارتند از:

 • تکرر ادرار
 • خروج ترشحات چرک مانند از آلت
 • تورم و درد آلت و بیضه‌ها
 • گلو درد

عوارض بیماری سوزاک

این بیماری به راحتی به شریک جنسی منتقل می‌شود و اگر درمان نشده باقی بماند، می‌تواند به مجاری ادرار، بیضه‌ها، رحم و روده گسترش پیدا کرده و به آن‌ها آسیب بزند. یکی از عوارض این بیماری گسترش آن به سایر قسمت‌های بدن است که به التهاب مفاصل منجر می‌شود. التهاب رحم، لوله‌های تخمدان، لگن و سایر نواحی نیز ممکن است در نهایت به نازایی یا حاملگی خارج از رحم ختم شود. در صورت تماس مستقیم با ترشحات آلوده، چشم می‌تواند درگیر شود که در صورت ادامه یافتن خطرناک بوده و منجر به نابینایی می‌گردد. مواجهه با چنین عوارضی برای فرد ممکن است ناراحتی‌های روانی ایجاد کند. دریافت مشاوره جنسی جهت کنار آمدن با عوارض بیماری سوزاک بهبودی را تسریع می‌بخشد.

عوارض درمان نکردن سوزاک

درصورتی که عفونت در زنان درمان نشود ممکن است بیماری‌های التهابی لگن را به همراه داشته باشد که اغلب به لوله‌های فالوپ که لوله‌های متصل کننده‌ی تخمدان به رحم هستند، آسیب می‌زند. گاه سوزاک در موارد شدید منجر به ناباروری در خانم‌ها می‌شود و در مواردی خطر بارداری خارج از رحم را افزایش می‌دهد. سوزاک درمان نشده در مردان احتمال ابتلا به اپیدیدیمیت را افزایش می‌دهد. این بیماری درد شدید در ناحیه بیضه‌ها است که در صورت پیشرفت بیماری و درمان نشدن منجر به ناباروری مرد می‌شود. سوزاک درمان نشده بر پروستات در مردان تأثیر می‌گذارد و منجر به زخم مجرای ادرار و سوزش اندان تناسلی می‌شود. علاوه بر این عفونت سوزاک ممکن است به مفاصل و حتی جریان خون انتقال پیدا کند که بسیار خطرناک و تهدید کننده است. علاوه بر این سوزاک احتمال ابتلا به ویروس ایدز را هم افزایش می‌دهد.

تشخیص بیماری سوزاک یا گونوره‌آ

در صورت وجود ترشحات مشکوک و علائم گفته شده، باید به پزشک مراجعه کنید. تشخیص نهایی بیماری در گرو نظر تخصصی پزشک و آزمایشات پزشکی مربوطه است. پزشکان از روش‌های مختلفی برای تشخیص سوزاک استفاده می‌کنند. مثلا نمونه گیری از ترشحات و آزمایشات میکروسکوپی روی آن‌ها از طریق رنگ آمیزی یا کشت ترشحات. اغلب با استفاده از گوش پاک‌کن نمونه‌ای از مایع نواحی تناسلی را بر می‌دارند و آن را بر روی اسلاید شیشه‌ای مورد آزمایش قرار می‌دهند.

در صورتی که پزشک به عفونت خون و یا مفصل مشکوک باشد نمونه‌گیری با استفاده از سوزن از داخل مفصل انجام می‌شود. پزشک رنگ مخصوصی را به نمونه‌ی آزمایش شما اضافه می‌کند و سپس آن را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که سلول‌های نمونه خون شما به رنگ اضافه شده واکنش نشان دهند، به احتمال زیادی تشخیص بیماری سوزاک داده می‌شود. این روش ساده و سریع انجام می‌شود اما مطمئن نیست.

در روشی دیگر نمونه را در ظرف مخصوصی قرار می‌دهند و آن را در شرایط رشد ایده‌آل می‌گذارند. در صورتی که باکتری‌های گونوره‌آ در ظرف رشد کنند احتمال ابتلا به سوزاک وجود دارد. نتایج اولیه آزمایش اغلب پس از 24 ساعت آماده می‌شود اما برای گرفتن نتایج نهایی لازم است سه روز صبر کنید. زمان واگیر این بیماری می‌تواند تا چند ماه باشد ولی با شروع درمان واگیری آن خاتمه پیدا می‌کند.

درمان بیماری سوزاک

درمان این بیماری حتما باید توسط پزشک و تجویز آنتی بیوتیک‌ها صورت گیرد. در واقع هیچ درمان خانگی برای آن وجود ندارد و بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا با تعیین دوز مناسب، درمان را برای شما شروع کند. اکیدا توصیه می‌شود از خود درمانی بپرهیزید و درمان را تا آخرین دوز دارو ادامه دهید. در صورت بارداری و شرایط خاص دیگر ممکن است درمان با آنتی بیوتیک‌های دیگری ادامه پیدا کند.

پیشگیری از بیماری سوزاک

پیشگیری از بیماری سوزاک

از آنجایی که مهم‌ترین راه انتقال بیماری سوزاک، تماس جنسی است، پس بهتر است برای پیشگیری از آن همواره رابطه جنسی ایمن برقرار کنید. اگر احیانا مبتلا و یا مشکوک به مبتلا بودن هستید، از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید مگر اینکه درمانتان را تحت نظر پزشک شروع کرده باشید. استفاده از کاندوم در روابط جنسی مهم‌ترین بالا برنده بهداشت جنسی و پیشگیری کننده از بیماری‌های مقاربتی است. روابط جنسی متعدد فرد را در معرض خطر ابتلا و انتقال این بیماری قرار می‌دهد. همچنین چند همسری و روابط ناپایدار احتمال ابتلا را افزایش می‌دهند و در نتیجه روابط متعهدانه بهداشت جنسی را بالا می‌برند. پرهیز از روابط جنسی مقعدی و سکس ضربدری و دریافت مشاوره جنسی جهت پیشگیری مفید است. برای کسب اطلاعات در زمینه رابطه جنسی مقعدی و سکس ضربدری کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بهداشت جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*