ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روانشناس خوب در همدان | معرفی بهترین روانشناسان همدان به همراه آدرس

افراد زیادی هستند که به دنبال روانشناس خوب در همدان می گردند. آیا تا به حال در مورد ویژگی‌های یک روانشناس خوب اندیشیده‌اید؟ در بسیاری از موارد افراد از مراجعه به روانشناسان احساس رضایت نمی‌کنند و در واقع نتیجه دمانی دلخواه را به دست نمی‌آورند. این مسئله بیش از اینکه به علم روانشناسی مربوط باشد تا حد زیادی به روانشناسی که شما انتخاب می‌کنید بستگی دارد. متأسفانه امروزه افراد زیادی خدمات روانشناسی و مشاوره را ارائه می‌دهند بدون اینکه از صلاحیت و مهارت کافی برخوردار باشند. در نتیجه لازم است قبل از مراجعه به یک درمانگر ابتدا با ملاک‌ها و ویژگی‌های یک روانشناس خوب آشنا باشید و در همین راستا به افراد متخصصی مراجعه کنید تا احتمال بهبودی و گرفتن نتایج درمانی نیز برایتان افزایش یابد. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در این باره هستید تا انتها با ما همراه باشید.

 

تماس با مشاور

ویژگی‌های روانشناس خوب

بسیاری از افراد قبل اینکه به مراکز مشاوره و رواندرمانی مراجعه کنند در تلاشند که بین روانشناسان گزینه بهتر و کارآمدتری را برگزینند و با اطمینان خاطر بیشتری جلسات رواندرمانی را آغاز نمایند. ما در ادامه با معرفی ملاک‌ها و معیارهای یک روانشناس خوب به شما در این زمینه کمک خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات در مورد مشاوره خانواده کلیک کنید.

1- روانشناس خوب در همدان | برخورداری از تخصص مرتبط

متأسفانه امروزه برخی افراد سودجو با عنوان روانشناس یا مشاور اقدام به برگزاری جلسات درمانی می‌کنند و به این ترتیب به مراجعان آسیب می‌رسانند. برای اینکه از این مسئله مصون بمانید لازم است که قبل از مراجعه در مورد نوع تخصص و مدرک روانشناسی که می‌خواهید به او مراجعه کنید اطلاعات کافی کسب نمایید. افراد برای اینکه بتوانند خدمات روانشناسی ارائه کنند لازم است که در یکی از رشته‌های روانشناسی بالینی، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی بالینی کودک یا روانشناسی شخصیت از حداقل مدرک کارشناسی ارشد برخوردار باشند.

مطالعه مقاله روانشناس بالینی خوب در تهران پیشنهاد می شود. همچنین افرادی که دارای مدرک مشاوره هستند تنها می‌توانند در زمینه مشاوره تحصیلی، شغلی، خانوادگی و مسائلی از این دست به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه کنند و درمانگر مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب، اعتیاد و اختلالات رشدی نیستند. همچنین در صورت بروز یک مشکل بالینی لازم است که حتماً به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید. برای آشنایی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

2- آموزش دیدن به صورت حرفه‌ای از ویژگی‌های روانشناس خوب

اکثر روانشناسان پس از گذراندن دوران تحصیل خود به طور آکادمیک، به طور جداگانه کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی تخصصی مختلفی را پشت سر می‌گذارند. در این دوره‌ها روانشناسان به طور جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر درمان‌های روز دنیا نظیر درمان شناختی-رفتاری، درمان روان پویشی و طرحواره درمانی را می‌آموزند. دوره‌های تخصصی تا حد زیادی می‌تواند سطح علمی درمانگران را ارتقا ببخشد و به مهارت‌های عملی آن‌ها کمک کند. پیشنهاد می کنیم مقاله مشاوره ازدواج را نیز مطالعه کنید.

3- روانشناس خوب در همدان | کار کردن در مراکز معتبر

یک روانشناس حرفه‌ای حتماً اصول حرفه‌ای درمان را می‌شناسد و از قوانین مرتبط با فعالیت حوزه روانشناسی آشنا است. در کشور ما تنها مراکزی به طور قانونی و رسمی می‌توانند به فعالیت روانشناسی بپردازند که از سازمان نظام روانشناسی یا سازمان بهزیستی مجوز فعالیت کسب کرده باشند. در نتیجه قبل از مراجعه به یک روانشناس علاوه بر کسب اطلاعات در مورد مدرک، سطح علمی و سابقه کاری او در مورد مجوز مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید نیز اطمینان حاصل نمایید.

4- اخلاق مداری و رعایت چارچوب‌ها از ویژگی‌های روانشناس خوب

متأسفانه بسیاری از افراد سودجو در قالب رابطه درمانی اخلاقیات را زیر پا می‌گذارند و روابط غیر حرفه‌ای با مراجعان خود برقرار می‌کنند. از جمله مهم‌ترین اصول اخلاقی که روانشناسان باید به آن پایبند باشند این است که نباید رابطه عاطفی و خارج از چارچوب درمانی با مراجعان خود برقرار کنند. علاوه بر این آن‌ها باید بتوانند امانت‌دار مراجعین خود باشند و حق ندارند بدون موافقت درمانجو اطلاعات جلسات خود را با شخص دیگری در میان بگذارند.

تنها زمانی درمانگر می‌تواند از این قانون تخطی کند که احتمال آسیب به خود یا شخص دیگری در میان باشد. برای مثال در مواردی نظیر مواجه شدن با افکار خودکشی یا دیگرکشی روانشناس از افراد دیگری در این زمینه کمک می‌گیرد و اطلاعات لازم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره حضوری کلیک کنید.
روانشناس خوب در همدان

5- روانشناس خوب در همدان | تصمیم نگرفتن به جای مراجع

بسیاری از افراد هنگام مراجعه به روانشناس توقع دارند که او در مقابل مشکلاتی که مطرح می‌کنند نوعی راه حل خاص را پیش پایشان بگذارد. در حالی که یک روانشناس حرفه‌ای می‌داند که هرگز نباید چنین کاری انجام دهد. برای مثال اگر شما در مورد ادامه رابطه با همسر خود دچار شک و تردید شده‌اید روانشناس نباید مستقیماً به شما بگوید طلاق بگیرید یا اینکه به زندگی ادامه دهید. او نقش آینه‌ای را دارد که به بازنمایی زندگی شما و صفات درونی‌تان کمک می‌کند.

شما با بازخوردهایی که از درمانگر خود دریافت می‌کنید در نهایت خودتان به این نتیجه می‌رسید که می‌خواهید با زندگی‌تان چه کار کنید. در واقع مسئولیت نهایی تمامی تصمیم‌های زندگی به عهده خود شماست و درمانگر وظیفه دارد تا بتواند همچون چراغ راهی مسیر پیش رو را برای شما تسهیل نماید.

6- پرهیز از قضاوت از جمله ویژگی‌های روانشناس خوب

یک روانشناس خوب کاملاً می‌داند که قرار نیست همانند والدین با شما رفتار کند و خوب و بد گفته‌هایتان را به شما گوشزد کند. در واقع یک روانشناس حرفه‌ای در طول جلسات همواره تلاش می‌نماید تا از قضاوت کردن خودداری کند. البته لازم است بدانید که این امر به معنای این نیست که روانشناس قرار است همه کارهای شما را تأیید نماید.

در واقع منظور از عدم قضاوت این است که درمانگر از پذیرش کافی برای شنیدن تمامی حرف‌های مراجع برخوردار باشد و از انجام رفتارهایی نظیر سرزنش، تمسخر، تحقیر یا طرد به خاطر رخ دادن چیزی که مورد پسند او نیست بپرهیزد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روان درمانی کلیک کنید.

7- عمل کردن متناسب با بافت فرهنگی مراجع

روانشناسان متخصصانی با یک دانش مکانیکی نیستند. در واقع آن‌ها باید از انعطاف‌پذیری ذهنی کافی برخوردار باشند تا بتوانند بافت فرهنگی و مذهبی مؤثر در بروز مشکلات را در نظر بگیرند. روانشناسی که برای همه افراد با زمینه‌های فرهنگی، قومی و مذهبی متفاوت یک نسخه یکسان را تجویز می‌کند و نمی‌تواند شخصیت منحصر به فرد هر کس را در فرایند درمان خود لحاظ کند نمی‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. برای آگاهی در زمینه راهنمای انتخاب بهترین مرکز مشاوره و روانشناس کلیک کنید.

 

لیست بهترین روانشناسان همدان

دکتر شیوا فتحی:

همدان - خیابان بوعلی بالا (سیزده خانه) - مجتمع سینا - طبقه 2 - واحد 9

شیرین فضل الله:

همدان - خیابان پاستور - بیست متر بالاتر از اورژانس - مرکز مشاوره الوند

علیرضا باقری:

همدان - میدان دانشگاه (جهاد) - ابتدای خیابان جهان نما - ساختمان پزشکان ایرانمهر - طبقه 1 - مرکز مشاورو روانشناسی حافظ (علیرضا باقری)

 دکتر داود فتحی:

همدان - خیابان پاستور - بیست متر بالاتر از اورژانس - مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره تخصصی کودک و نوجوان الوند

هستی خداپناه:

همدان - میدان شریعتی - ساختمان پزشکان کسری - طبقه 2 - واحد 6 - دفتر مشاوره و روانشناسی پناه

 

خدماتی که یک روانشناس خوب در همدان ارائه می دهد

روانشناس خوب در همدان با ایجاد تغییرات در افکار، احساسات و رفتارهای مخرب سعی در حل مشکل شما دارد. از اهداف جلسات مشاوره روانشناسی بهبود روابط بین فردی و خانوادگیی است. در واقع روانشناس برای ایجاد یک زندگی سالم به شما کمک می کند. مهم ترین نتایجی که در جلسات مشاوره روانشناسی به دست می آید شامل موارد زیر می شود:

 • حل تعارضات با شریک زندگی و یا در ارتباط با همکاران دوستان و اعضای خانواده
 • درمان اضطراب و استرس خفیف و شدید
 • کنترل سازنده هیجانات و احساسات
 • مدیریت خشم
 • مقابله با ترس ها و درمان انواع فوبیا
 • حل تعارضاتی که ریشه آن ها در گذشته فرد است
 • درمان وسواس
 • درمان افسردگی و کاهش غم و اندوه
 • افزایش امید به زندگی
 • بهبود عملکرد کلی
 • افزایش اعتماد به نفس

 روانشناس خوب

سؤالات متداول

- آیا روانشناسان بالینی می‌توانند دارو تجویز کنند؟

خیر. اگرچه روانشناسان بالینی به خصوص افرادی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند در زمینه داروهای روان پزشکی آموزش می‌بینند اما این آموزش‌ها برای تجویز دارو به مراجعان کافی نیست و در نتیجه انجام این کار در ایران قانونی نمی‌باشد. با این حال روانشناس با توجه به دانش خود می‌تواند تشخیص دهد که شما به دارو درمانی احتیاج دارید یا خیر و باید چه داروهایی را مصرف نمایید. در این شرایط درمانگر شما را به یک روان پزشک ارجاع خواهد داد تا بتوانید در کنار رواندرمانی دارودرمانی را نیز آغاز نمایید.

- آیا یک روانشناس خوب دکتر است؟ تفاوت روانشناسی و روان پزشکی چیست؟

بسیاری از افراد تفاوت روانشناسی و روان پزشکی را نمی‌دانند. اگر منظورتان از دکتر همان پزشک باشد باید بگوییم که خیر روانشناسان پزشک نیستند. آن‌ها باید در ابتدا در کنکورهای وزارت علوم پذیرفته شوند و سپس حداقل مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کنند تا بتوانند خدمات روان درمانی را ارائه دهند. در همین راستا بسیاری از آن‌ها تا مقطع دکترا پیش می‌روند و دکترای روانشناسی دارند. روانشناسان پس از دوره کارشناسی یعنی در دوره ارشد و دکترا می‌توانند در دو کنکور مجزای علوم پزشکی و کنکور وزارت علوم شرکت کنند و تحصیلات خود را زیر نظر یکی از آن‌ها ادامه دهند.

روانشناسانی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند معمولاً کار بالینی بیشتری را در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انجام می‌دهند و دروس مرتبط با داروشناسی را نیز می‌گذرانند. اما روان پزشکان از ابتدا در دوره 7 سال پزشکی عمومی تحصیل می‌کنند و پس از آن می‌توانند در دوره تخصص خود گرایش روان پزشکی را انتخاب کنند. روان پزشکان در درمان اختلالات روانی بیشتر به دارو درمانی اعتقاد دارند و درنتیجه افراد برای دریافت خدمات رواندرمانی جهت بهبود اختلالات روانی لازم است که به یک روانشناس بالینی مراجعه نمایند. برای شناخت بیشتر در زمینه تفاوت مشاوره و روان درمانی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*