ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مدفوع سبز در نوزاد | چرا رنگ مدفوع نوزاد سبز است؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مدفوع سبز در نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


مدفوع سبز در نوزاد می‌تواند به علل مختلفی پدید بیاید. مدفوع نوزاد یکی از معیارهایی است که والدین می‌توانند با آن‌ وجود بیماری را تشخیص دهند و یا این‌که از آن به عنوان علامت هشداردهنده استفاده کنند. در اینجا رنگ مدفوع هم جزء مواردی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد و تغییر رنگ درآن والدین را نگران می‌کند. رنگ مدفوع سبز همیشه نشان‌دهنده خطر نیست اما در مواردی می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که باید به پزشک مراجعه کنید. در ادامه این مقاله به توضیحاتی درباره علل مختلف آن خواهیم پرداخت. برای اطلاع از برنامه تغذیه مناسب و سلامت کودک خود می توانید مشاوره کودک دریافت کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی


مدفوع طبیعی در نوزاد چه رنگی است؟

درروز اول تولد مدفوع نوزاد به علت ماندن در روده باید به رنگ سبز پررنگ باشد که به سمت رنگ سیاه می‌رود. اگر تغذیه نوزاد توسط شیر مادر مناسب باشد تا حدود روز سوم باید به رنگ سبزی که به سیاهی نمی‌زند تغییر کند و در حدود روز پنجم رنگ زرد به خودش بگیرد. شکل مدفوع مانند مایع است که در آن گلوله‌هایی وجود دارد اما در صورتی که این گلوله‌ها هم در آن وجود نداشته باشد، عادی است. زردی مدفوع هم به دلیل چربی زیاد شیر مادر است. ممکن است مدفوع سبز تا شش هفته اول رنگ آن سبز روشن باشد که عادی می‌باشد وتکه‌های صابونی شکلی دارد که به رنگ سفید، قهوه‌ای یا زرد است. این تکه‌ها مربوط به لخته‌های کازئین است.

مدفوع سبز در نوزاد

مدفوع سبز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ذهن والدین را درگیر کند. این مدفوع سبز امکان دارد عادی باشد یا این‌که خبر از وجود بیماری بدهد که لازم است آن را با متخصص در میان گذاشت. مدفوع سبز می‌تواند به صورت رگه‌های سبز در مدفوع نوزاد وجود داشته باشد یا این که خیلی لزج باشد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مراقبت از نوزاد یک ماهه کلیک کنید.

علت مدفوع سبز در نوزادان چیست

اولین مدفوع نوزاد 

اولین مدفوع نوزاد به دلیل وجود ماده آمونیاک، مخاط، سلول‌های پوستی و چیزهایی که در دوران بارداری توسط نوزاد مصرف شده می‌تواند به رنگ سبز تیره باشد که مسئله بسیار عادی است و اصلا جای نگرانی ندارد. این مدفوع بوی بدی ندارد و رنگ سبز آن به دلیل وجود پیگمان‌های صفراوی است. این مدفوع بسیار چسبنده است و با گذشت چند روز رنگش روشن‌تر می‌شود و چسبندگی‌اش را هم از دست می‌دهد. این تغییر رنگ به معنی عملکرد خوب سیستم گوارشی او است.

استفاده از آهن

اگر نوزادتان شیر خشک حاوی آهن می‌خورد ممکن است مدفوع او به دلیل وجود آن به رنگ سبز تیره تغییر کند. اگر نوزادتان شیر مادر می‌خورد اما در کنارش به او قطره آهن هم می‌دهید همین اتفاق برایش می‌افتد.

شیردهی نامناسب از علل مدفوع سبز در نوزاد

اگر شیر مادر رقیق و شیرین باشد و نوزاد از این شیر بیشتر از شیر غلیط و چرب استفاده کند مدفوعش به سمت سبز روشن می‌رود. این وضعیت اصلا نگران کننده نیست و در دوره‌هایی که پایدار نیست در شیردهی رخ می‌دهد. اگر شرایط شیردهی به طوری باشد که کودک نتواند به درستی سینه مادر را تخلیه کند و فقط از شیر کم چرب و با قند بالا مصرف کند، باعث مدفوع سبز می‌شود.

برای آشنایی کامل در زمینه شیر دادن به نوزاد کلیک کنید.

تغذیه مادر

اگر مادر از سبزیجات سبز رنگ استفاده کند یا این که موادغذایی را بخورد که از رنگ خوراکی در آن استفاده شده است ممکن است رنگ شیرش تغییر کند و این تغییر روی مدفوع نوزاد هم تاثیرگذار باشد.

بیماربودن نوزاد

اگر میکروب یا ویروسی در معده نوزاد وجود داشته باشد ممکن است رنگ و غلظت مدفوع را تغییر دهد مخصوصا اگر نوزاد اسهال داشته باشد.

استفاده از غذای جامد از علل مدفوع سبز در نوزاد

با بزرگتر شدن نوزاد و اضافه کردن غذای جامد به برنامه غذایی او ممکن است رنگ سبز دوباره به مدفوع برگردد مخصوصا اگر در این غذاها از اسفناج یا حبوبات استفاده شده باشد که اصلا هم توصیه نمی‌شود.

وجود خلط

وجود رگه‌های سبز و لزج در مدفوع می‌تواند به علت وجود خلط در بدن او باشد. این خلط‌ها می‌تواند ناشی از درآمدن دندان و ریختن آب دهان باشد.

کارکردن سریع شکم

اگر شکم نوزاد به سرعت کار کند و گوارش او سریع باشد، رنگدانه‌های صفراوی زمانی برای تغییر رنگ در روده پیدا نمی‌کنند و به رنگ سبز دفع می‌شوند.

عفونت یا آلرژی نشانه‌ای برای مدفوع سبز در نوزاد

اگر رنگ مدفوع  مایل به سبز باشد و رگه‌های لزج لعاب دار که براق است داشته باشند می‌تواند نشانه عفونت یا آلرژی به ماده غذایی خاصی باشد. ممکن است این حساسیت به دارویی باشد که مادرش استفاده می‌کند و از راه شیر به او منتقل می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه‌های سلامت نوزاد کلیک کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

از بین نرفتن خلط : خلط می‌تواند ناشی از بروز عفونت باشد که اگر از بین نرود باید به پرشک متخصص مراجعه کرد.

همراه بودن مدفوع سبز با اسهال: اگر اسهال و مدفوع سبز باهم به وجود بیایند ممکن است آب بدن کودک را از بین ببرد و نشان‌دهنده خطر باشد در این صورت به سرعت به پزشک مراجعه کنید. 

همراه بودن مدفوع سبز با بی میلی: اگر نوزاد علاوه بر مدفوع سبز بی‌میلی به غذا خوردن هم داشت لازم است که به سراغ یک متخصص بروید.

ادامه پیدا کردن سبز بودن مدفوع : ادامه پیدا کردن و متوقف شدن مدفوع سبز می‌تواند وجود یک مشکل را تایید کند. پس در صورت این اتفاق به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره مدفوع سبز در نوزاد

آیا مدفوع سبز در نوزادان نشانه سرماخوردگی اوست؟

ممکن است که این مدفوع سبز به دلیل وجود بعضی از ویروس‌های سرماخوردگی باشد اما نمی‌تواند دلیل اصلی باشد و بسیار کم اهمیت است.

بعد از خوردن آهن مدفوع بچم سبز شده دلیلش می‌تونه به آهن بستگی داشته باشه؟

بله آهن می‌تواند بر سبز شدن مدفوع تاثیر گذار باشد و رنگ آن‌ را به سبز تیره تغییر دهد. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*