ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ذهنیت رشد یا ذهنیت ثابت؟ | چگونه ذهنیت رشد ایجاد کنیم؟

ذهنیت رشد. ممکن است شما هم شنیده باشید که برای موفقیت در زندگی، باید از درون خودتان شروع به تغییر کنید. بسیاری از سرمایه گذارانی که به موفقیت رسیده اند سعی دارند ذهنیت رشد را به مردم آموزش دهند. ذهنیت رشد یعنی باور داشته باشید که استعدادها و توانایی های شما قابل افزایش است و شما با تمرکز کردن و تلاش بر روی اهداف خود می توانید این توانایی ها را گسترش دهید. حال آیا این ذهنیت رشد همان مثبت نگری و تجسم خلاق است؟ چگونه بفهمیم که ما یک ذهنیت رشد یافته داریم؟ و چگونه می توانیم ذهنیت خود را از ثابت به رشد یافته تغییر دهیم؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

ذهنیت رشد

ذهنیت رشد یعنی باور داشتن به خود و ارتقای سطح علم و مهارت. به عبارت دیگر، شما می توانید با تلاش توانایی های خود را افزایش دهید و هیچ مانعی نمی تواند سد راهتان شود. در واقع به قدرت تکامل ایمان دارید و می دانید که باید در جهت رشد خود تلاش کنید. ما برای ادامه ی زندگی نیاز به یک محرک داریم تا ما را به پیشرفت سوق دهد. چیزی که از یک ذهنیت ثابت به ما نمی رسد. ذهنیت یک واژه ای است که ثابت و یا رشد بودن آن را ما می سازیم. هیچ انسانی از ابتدا یک ذهنیت رشد نداشته است، بلکه با آموزش دیدن و تلاش توانسته است طرز رفتار و تفکر خود را عوض کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار کلیک کنید.

اینفوگرافیک ذهنیت رشد یا ذهنیت ثابت؟

اینفوگرافیک ذهنیت رشد یا ذهنیت ثابت؟

ذهنیت ثابت

اگر شما از یک ذهنیت ثابت برخوردار باشید، بر این باور هستید که زندگی یک خط ثابت دارد و توانایی های شما نیز در همان حدی که به دست آورده اید، باقی می ماند. هر آنچه که پیش می آید جزئی از سرنوشت است و شما نمی توانید آن را تغییر دهید. خودتان را عامل خوشبختی یا بدبختی خود نمی دانید و با هر شکست مایوس و ناامید می شوید. ریسک نمی پذیرید و دنبال پیشرفت نیستید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.  

آیا مثبت نگری همان ذهنیت رشد است؟

شما به عنوان فردی که می خواهید از یک ذهنیت رشد برخوردار باشید، باید انعطاف پذیر بوده و مثبت گرا باشید. این اولین اقدامی است که باید انجام دهید. در واقع ذهنیت رشد به صورت 100 درصدی وجود ندارد و این شما هستید که تصمیم می گیرید با تلاش هایتان به جایی برسید و یا در همان نقطه ای که هستید باقی بمانید. خیلی از افرادی که یک ذهنیت ثابت دارد به آینده خوش بین هستند، اما اقدامی برای خوشبختی نمی کنند. پس بهتر است این دو را با یکدیگر اشتباه نگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی مثبت گرا کلیک کنید.  

تفاوت بین ذهنیت رشد و ذهنیت ثابت

اگر علائم زیر در شما وجود دارد به این معناست که شما یک ذهنیت پرورش یافته و یا به اصلاح ذهنیت رشد دارید.
 1. قادر هستید استعدادهای خود را روز به روز شکوفاتر کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کشف استعداد کودکان کلیک کنید.
 2. رابطه ای با بخل ورزیدن و حسادت ندارید و از موفقیت دیگران لذت می برید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افراد حسود کلیک کنید.
 3. توانایی این را دارید که از شکست هایتان عبرت بگیرید و موفقیت های بزرگتری را رقم بزنید.
 4. با تسلیم شدن میانه ای ندارید و آماده پذیرفتن چالش های مهم در زندگی هستید.
 5. با تلاش هایتان می توانید هر تغییری ایجاد کنید و هوش عامل اصلی نیست.
در مقابل اگر علائم زیر در شما وجود دارد به این معناست که شما یک ذهنیت ثابت دارید.
 1. در چارچوب های کهنه زندگی کنید و شرایط و رفتارتان را تغییر ندهید.
 2. خود را توانمند نبینید و احساس خود کم بینی را داشته باشید.
 3. بر همان توانایی هایی که دارید بسنده کنید.
 4. باورهای مثبت را در خود ایجاد نکنید.
 5. از موفقیت دیگران ناراحت شوید.
 6. بعد از شکست مایوس شوید.
 7. مغز خود را اکبند نگه دارید.
 8. اهل ریسک نباشید.
 ذهنیت-رشد-یا-ذهنیت-ثابت

چگونه ذهنیت ثابت را به ذهنیت رشد تبدیل کنیم؟

شما می توانید با استفاده از روش های زیر یک ذهنیت ثابت (Fixed mindset) را به یک ذهنیت رشد یافته (Growth mindset) تبدیل کنید.

1- پاکسازی ذهن

یک ذهنیت ثابت نمی خواهد بپذیرد که شما می توانید هر کاری را که اراده کنید، به خوبی انجام دهید زیرا شما روی پرورش آن کار نکرده اید. در واقع آن را تنبل بار آورده اید. بسیاری از فعالیت های کوچکی که در طول روز انجام می دهید تاثیر مستقیمی بر ذهن شما دارد. اگر آدمی هستید که نمی توانید لباس های کهنه یا وسایلی را که نمی خواهید، دور بریزید و فکر می کنید شاید جایی به دردتان بخورد، مانع از ورودی های ذهنی مثبت ساز می شوید. ذهن تا آن را از عادت های کهنه و افکار منفی پاکسازی نکنید، به آن اجازه نمی دهید تا باورهای جدید بسازد و رشد بدهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افکار منفی کلیک کنید.

2- اولویت دادن خوشبختی خودتان بر نظر دیگران

خیلی اوقات است که شما متوجه نیستید چه ضربه بزرگی بر خود می زنید. وقتی افکار و قضاوت دیگران برای شما مهم باشد نمی توانید بسیاری از تصمیمات سرنوشت ساز خود را بگیرید. معمولا درنگ می کنید و یا کلا انجامش نمیدهید. چیزی که بهتر است بدانید این است که شما سعی کنید از انتقادات دیگران و حتی قضاوت های بی جای آنها برای پیشرفت خود استفاده کنید و مسیر را برای خود هموارتر کنید.
عکس العمل های پرخاشگر و یا بی تفاوتی نسبت به مسائلی که برای شما مهم است اجازه نمی دهد تا دقیق تر فکر کنید. زمانی موفق میشوید که فقط روی کار خودتان تمرکز کنید و پیوسته به جلو پیش بروید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زندگی بر اساس حرف مردم کلیک کنید.

3- ریسک کنید و بیشتر از توانتان قدم بردارید

وقتی می بینید در کاری موفق نمی شوید، آنقدر تمرین کنید تا به طور کامل بر آن مسلط شوید. حرفه هایی را که لازم است برای موفقیت یاد بگیرید بر خود اجبار کنید و در آنها حرفه ای شوید. فرض کنید 10 سال است که به کلاس زبان می روید، اما هنوز نمی توانید خوب انگلیسی صحبت کنید.
تمام توان خود را بگذارید تا در طول چند ماه بر آن مسلط شوید. عمل کردن تا حد زیادی می تواند ذهن شما را رشد دهد. تا زمانی که در فکر خود چیزی بخواهید اما قدمی برندارید، هیچ معجزه ای رخ نمی دهد. پس بیشتر از آنچه که توانایی دارید، توان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی کلیک کنید.

4- عبرت گرفتن از شکست های زندگی

تا شکست نخورید موفقیت نمی شوید. این یک واقعیت است که بهتر است بدانید. هیچ کدام از انسان های موفق دنیا بدون شکست موفق نشده اند. کسی که می خواهد دارای یک ذهنیتی باشد که او را به خوشبختی هدایت کند لازم است از هر شکستی که می خورد پله ای بسازد برای رسیدن به موفقیت. طوری زندگی کنید که تسلیم شدن هیچ جایی در زندگی شما نداشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اصول موفقیت کلیک کنید.

5- آگاهی خود را به روز کنید

قدم به قدم با تکنولوژی پیشرفته پیش بروید و آگاهی خود را بالا ببرید، به خصوص در زمینه خودشناسی. امروزه فضای مجازی نقش بسیار زیادی در اطلاع رسانی و آموزش محتویات مفید دارد. بسیای از آموزش هایی که به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند می توانند ذهن شما را کمی به سمت جلو پیش ببرند تا بهتر بدانید که دقیقا می خواهید به چه سمتی قدم بردارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید.

6- خود واقعی تان باشید

برای آنکه ذهنیت ثابت را از وجود خود پاک کنیم لازم است یکسری نقاب ها را از چهره برداریم و خودمان باشیم. خودمان را بشناسیم و دوست داشته باشیم. واقعیت را بپذیریم و هر آنچه که هست را دقیق تر ببینیم. خود بودن کمک زیادی به شما می کند تا نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید و چالش های ذهنتان را از دلایل منطقی پر کنید. سپس به دنبال رشد و ترقی در زندگی بگردید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه خودمان باشیم کلیک کنید.

7- از مسیر تکامل خود لذت ببرید

وقتی شما شروع به آموزش می کنید و سعی می کنید بهتر فکر کنید، به معنای عمیق تری از زندگی دست می یابید. اهداف برای شما روشن تر می شود و انگیزه شما ارتقا می یابد. یادتان باشد که مهم نیست از چه مسیری برای رسیدن به هدف خود استفاده می کنید، مهم لذت بردن از مسیر و در نهایت نتیجه گرفن است.
قرار نیست یک شبه اتفاقی بیوفتد پس ناامید نشوید و از مسیری که استعداهای شما شکوفا می شود لذت ببرید. دنبال فرصت برای یادگیری باشید و برای هر مشکل راه حلی پیدا کنید. تلاش کردن برای ساختن شخصیت بهتر مهم ترین قدم برای پرورش ذهنیت رشد است.  

تفاوت تاثیرات ذهنیت ثابت با ذهنیت رشد

قطعا تاثیرات یک ذهنیت ثابت با یک ذهنیت رشد، بر روی زندگی متفاوت است. در پایین تفاوت تاثیرات ذهنیت ثابت و رشد شرح داده شده است.

تاثیرات داشتن یک ذهنیت ثابت

یک ذهن ثابت تغییر را قبول نمی کند و یا برای مدت کوتاهی سعی می کند آن تغییر را اجرا کند اما باز هم به همان اوضاع قبلی برمیگردد. این شخص هرگز نمی تواند در تصمیماتش قدرتمند عمل کند. او درگیر روزمرگی و بی انگیزگی می شود و تمایلی به پیشرفت در زندگی ندارد. بسیاری از پیشنهادات شغلی را به خاطر ریسک پذیر نبودنش رد می کند و در آخر از جامعه و شرایط شکایت می کند. در ظاهر خود را بسیار خوب جلوه می دهند اما از درون، هیچ تغییری در آنها حس نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بی انگیزگی کلیک کنید.
استعداهای خود را به همان آموزش های ابتدایی که در طول زمان بدست آورده اند، محدود می کنند و دنبال مهارتهای جدیدتر نیستند. کار خود را در حدی که وظیفه خود را انجام داده باشند، انجام می دهند و دنبال ترفیع و یا کارآفرینی نیستند. انتظارات زیادی از دیگران دارند بی آنکه خود را دلیل اتفاقات خوب و بد زندگی شان بدانند. احساس ناامیدی و خجالت زدگی دارند و...

تاثیرات داشتن یک ذهنیت رشد

داشتن انگیزه برای تداوم در انجام کارها، یادگیری استراتژی های موثر در موقعیت های مختلف، افزایش تمرکز و اعتماد به نفس، مستقل بودن و تکیه بر خود، پیشرفت و ترقی در مراحل مختلف زندگی و... همگی از یک ذهنیت رشد یافته منشا می گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اعتماد بنفس کلیک کنید.  
ذهنیت رشد

ذهنیت رشد در کودکان

کودکی سن یادگیری و شکل گیری شخصیت و ساختار ذهنی است. هر رفتار بزرگ و کوچکی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر ذهن داشته باشد. از این رو تربیت درست کودکان بسیار حائز اهمیت است.

چگونه فرزندانمان را از کودکی با یک ذهنیت رشد پرورش دهیم؟

فرض کنید کودکتان در یک بازی گروهی میان همکلاسیانش موفق شده است که اول بشود. اینکه چطور او را تشویق می کنید مهم است. آیا به خاطر هوشش او را تحسین می کنید؟ مثلا می گویید "افرین پسرم تو خیلی باهوشی". یا بخاطر تلاش هایش، مثلا "افرین پسرم، تلاشت ستودنی بود". تشویق نوع دوم ذهنیت رشد را در فرزندتان تقویت می کند. اینکه بداند به خاطر تلاشهای اوست که دیگران او را تشویق می کنند باعث می شود تا موفقیت را در تلاش کردن ببیند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد تاثیر تشویق بر کودکان کلیک کنید.
در مقابل اگر مدام فرزند خود را بخاطر استعدادی ذاتی اش تشویق کنید، باعث می شود که برای دریافت تایید شما، تقلب کند. اگر کودک شما بازنده بازی شد بهتر است کمی به او فرصت بدهید و راهکارهایی را که می تواند انجام دهد را به ذهن او القا کنید. مثلا از او بپرسید که "به نظرت کجا باید دقت بیشتری میکردی؟"،  یا "به نظرت چند بار دیگه تلاش کنی میتونی پیروز بشی؟" و یا حتی می توانید از او بخواهید تا از دوستانش کمک بگیرد و از آنها مشورت بگیرد. در هر صورت سعی کنید با قرار دادن چالش های فکری و بازی های ذهنی او را به تمرکز و عمل کردن وادار کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع روش های مناسب برای تشویق کودکان کلیک کنید.  

ذهنیت رشد در کسب و کار

فردی که یک ذهن رشد یافته دارد می داند که بهتر است زود جا نزند و تسلیم شرایط نشود، در نتیجه در کارش بسیار مصمم و حرفه ای است. وقتی نتایج را می بیند سعی می کند اشکالات را پیدا کند و از آنها جهت بهبود عملکرد خویش استفاده کند. نظرات دیگران را می پرسد و تمام انتقادات را با گوش جان می پذیرد. سوالات زیادی در ذهن خود دارد و از بیان کردن آنها نمی ترسد. هر شکستی را پله ای برای موفقیت می بیند و از کسی توقع ندارد.
او می داند که همه چیز به خودش بستگی دارد. قدرت تعامل بالایی با مردم دارد و رفتار با دیگران را یاد گرفته است. او می تواند از هر مهارتی که با تلاش خود بدست آورده، کسب درآمد کند. به جایگاهی که هم اکنون دارد قانع نیست و طمع زیادی برای خواسته هایش دارد. تنبلی را آفت می داند و قدرت تلاش کردن را نعمت. از تمام فرصت هایی که برایش ایجاد می شود به درستی استفاده می کند و سیاستمدار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با دیگران کلیک کنید.  

سخن آخر در زمینه ذهنیت رشد

دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم بسیار پیچیده است. پس بهتر است ما با این پیچیدگی سازگاری داشته باشیم و ذهن خود را در مسیری رشد دهیم که ما را به آنچه که از جهان هستی می خواهیم برساند. تا درون خودتان را تغییر ندهید دنیایتان تغییر نخواهد کرد. پس هر چه سریعتر اقدام کنید و برای خواسته هایتان قدم بردارید. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*