ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

زندگی با خواهر و برادر ناتنی | عبور از مشکلات با ناخواهری و نابرادری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با زندگی با خواهر و برادر ناتنی پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


وقتی که از بیرون به زندگی با خواهر و برادر ناتنی نگاه می کنید شاید بسیار جالب و خاص به نظر آید، اما زمانی که خودتان در این شرایط قرار بگیرید وضعیت متفاوت خواهد بود. بسیاری از بچه ها پیش از آنکه زندگی با والدین ناتنی و ازدواج پدر یا مادرشان را قبول کنند باید با مساله زندگی با خواهر و برادر ناتنی نیز کنار آیند. استرس، افسردگی، پرخاشگری، احساس طرد شدن و ... همگی هیجاناتی هستند که کودک شما در زمان مواجه با این شرایط ممکن است احساس کنند. شما به عنوان والد برای کاهش آسیب ها و تنش ها باید اقداماتی انجام دهید، از طرفی کودک شما در هر سنی که باشد می تواند نقش مهمی در خانواده و روابط داشته باشد. در ادامه به برخی از وظایف والدین و فرزندان برای ایجاد آرامش در زندگی صحبت خواهیم کرد. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

زندگی با خواهر و برادر ناتنی | تعریف خواهر و برادر ناتنی

با ازدواج مجدد والدین، مسائل مربوط به زندگی با والد ناتنی و فرزندان او که خواهر و برادران ناتنی هستند نیز پیش می‌آید. چنین خانواده‌هایی را به اصطلاح خانواده‌های مخلوط یا ترکیبی می‌نامند. اتفاقات ساده‌ای که در خانواده‌های معمولی به راحتی حل می‌شوند، در یک خانواده مخلوط بدون در نظر گرفتن رفتار صحیح به یک معضل بزرگ تبدیل می‌گردد. رابطۀ برادرها و خواهرهای ناتنی در یک خانواده مخلوط نیاز به دخالت‌های مناسب و توضیحات ضروری از سمت والدین دارد.

اینفوگرافیک زندگی با خواهر و برادر ناتنی

 اینفوگرافیک زندگی با خواهر و برادر ناتنی

زندگی با خواهر و برادر ناتنی | خانه دیگر امن نیست!

زندگی با خواهر و برادر ناتنی می‌تواند تنها نقطۀ آرامش یعنی خانه را از فرزندان‌تان بگیرد. در خانواده‌های معمولی نیز دعوا، رقابت طلبی، پرخاشگری به والدین و تنبیه از سوی آن‌ها به وجود می‌آید؛ حتی با وجود رفتارهای اشتباه زیاد، به دلیل فضای گرم خانواده و روابط پدر و مادری مسائل حل می‌شوند. اما در خانواده هایی با ازدواج مجدد، کوچک ترین دعواها یا رقابت جویی‌ها به مسائلی بزرگ ختم می‌گردند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زندگی با والدین ناتنی کلیک کنید. 

زندگی با خواهر و برادر ناتنی | سوال هایی که بی جواب مانده اند

بسیاری از سوالاتی که در این خانواده‌ها مطرح می‌شود، براساس شرایط هر خانواده پاسخی متفاوت را می‌طلبد و این موضوع لزوم مشاوره خانواده را بیشتر می‌کند. سوالاتی مانند چه حد فاصلی باید بین برادرها و خواهرهای ناتنی وجود داشته باشد؟ یا نیاز است برادرها و خواهرهای ناتنی مانند یک خانواده بهم نزدیک شوند؟ و... که بسته به تعداد خواهرها و برادرهای ناتنی و شرایط اقتصادی و فرهنگی هر خانواده پاسخ کاملا متفاوت خواهد بود.

زندگی با خواهر و برادر ناتنی | وظایف والدین در خانواده های مخلوط

در خانواده‌های مخلوط نیاز به قانون گذاری به صورت مستقیم وجود دارد و تمام قوانین باید از سوی والدین به صورت مستقیم مشخص شوند. البته نباید این قانون گذاری باعث خشک شدن فضای درون خانواده شود. نوع نگاه هر دو والد باید به صورت یکسان و محبت آمیز بین فرزندان تقسیم شود. به عنوان والدین وظیفه ساختن یک خانواده سالم به عهده شماست، پس به موارد زیر توجه کرده و برای اطلاع از ویژگی‌های خانواده سالم کلیک کنید.

1. قوانین پوششی وضع کنید

در ابتدا با وضع قوانین پوششی مشکلات متعددی را که می‌توانند به وجود بیایند و موضع غیر قابل تغییر خود را به آن‌ها اعلام کنید. "کسی حق چرخیدن در خانه با لباس زیر را ندارد. کسی جلوی دیگری لباس عوض نمی‌کند". قوانین را مادر برای دختران و پدر برای پسران توضیح دهد.

2. اتاق ها و وسایل را به صورت مشخصی تقسیم کنید

برای جلوگیری از رقابت جویی و ایجاد نفرت‌ها و مشخص شدن مقصر در دعواهای آتی، در همان ابتدا اتاق و وسایل را به صورت عادلانه بین فرزندان تقسیم کنید. شما می‌توانید به صورت نمادین یک دادگاه یا حکم تشکیل داده و ابتدای چرخۀ آشنایی را بزنید. اما باید مراقب نفرت‌های پنهان مابین فرزندان ناتنی باشید و آن‌ها را مدیریت کنید.

3. زمان تنهایی خودتان و همسرتان را برای آنها مشخص کنید

فرزندان شما باید بدانند که شما و همسرتان به یکدیگر نیاز دارید و همانند دیگر والدین اوقات تنهایی و شخصی می‌خواهید. البته از نظر بیشتر روانشناسان بهتر است تا رسیدن به یک وضعیت ثابت در خانواده و کودکان، برای تنها شدن با یکدیگر عجله نکنید تا فرزندان کمی راحت‌تر با این قضیه کنار بیایند. در نتیجه تا جای ممکن آرام آرام پیش بروید. شما میتوانید در این زمینه از مشاوره کودک کمک بگیرید.

4. از کلیدهای انعطاف‌پذیری، صبر، عشق و درک استفاده کنید

در این شرایط ممکن است فکر کنید که باید از روش‌های سخت و خشک استفاده کنید تا مشکلات حل شوند. اما برای باز کردن در قلب فرزندانتان و ایجاد یک خانواده تنها به صبر و حوصله نیاز است؛ پس به جای خشک بودن، خود را انعطاف پذیر نشان بدهید. بچه‌ها هنوز از شما الگو می گیرند؛ با تغییر کنار بیایید و از عشق و درک خود نهایت استفاده را ببرید.

5. از تشویق ها بجای تنبیه ها استفاده کنید

تنبیه کردن بچه‌ها در این شرایط، در نگاه کودکان خالی کردن نفرت و عصبانیت شما دیده می‌شود. توضیح علت تنبیه در این وضعیت نتیجه‌ای را حاصل نمی‌کند. باید تا رسیدن به وضعیتی که شما را به صورت یک والد بپذیرند، از تنبیه کردن آن‌ها تا جایی که ممکن است بپرهیزید. البته فراموش نکنید تنبیه نکردن با کوتاه آمدن و ضعیف بودن تفاوت فاحشی دارد. مراقب باشید در این وضعیت قافیه را نبازید.

6. زندگی با خواهر و برادر ناتنی | محیط های مشترک بسازید

می‌توانید از طبیعت کمک بگیرید. سفر به یک محیط طبیعی فرصت خوبی برای ایجاد یک رابطه سالم بین اعضای خانواده جدید ایجاد می‌کند. گذراندن زمان‌های مشترک در موقعیت‌های مختلف اهمیت خانواده را به فرزندان نشان می‌دهد.

7. برایشان پیشنهادات رفتاری داشته باشید

شما می توانید نقش آن ها را برایشان توضیح بدهید و با استفاده از پیشنهادات زیر، به آن ها بگوئید که چطور رفتار کنند و دلیل این رفتار ها چیست. این امر از طرفی از ابهام قضیه می کاهد و از طرفی باعث می شود تا شما رابطه خود را با آن ها نزدیک تر کنید. فرزندان نیاز به درک شدن دارند و این توضیحات در این درک شدن کمک می کند.

نقش فرزندان برای سازگاری و زندگی با برادران و خواهران ناتنی

علاوه بر والدین، فرزندان نیز در ایجاد سازگاری میان خود نقش‌هایی دارند که به شرح زیر می‌باشد:

1. روی والدین خود حساب باز کنید

نگران نباشید. شما نباید خود را تنها فرض کرده و فکر کنید دنیا تمام شده است. والد شما همچنان به فکر شماست و برای بهبود وضعیت در حال تلاش است. فراموش نکنید که شاید شرایط کمی تغییر کرده باشد، اما محبت در قلب والدین هرگز از بین نمی‌رود.

2. زندگی با خواهر و برادر ناتنی | ساکت نمانید

شما همچنان حق دارید تا عصبانی شوید، بچگی کنید و خانه را بهم بریزید. البته فراموش نکنید که اگر بی ادبی و بددهنی کردید، تنبیه می‌شوید. بنابراین تنبیه‌ها و مجازات‌ها را به پای نامادری نگذارید!

3. کنار بیایید

در ابتدا ممکن است با والدین ناتنی نفرت پراکنی‌ها و پرخاشگری و حتی دعواهایی داشته باشید، اما با گذشت زمان می‌فهمید "بهترین دوستی‌ها با دعوا شروع شده‌اند". همچنین بهتر است شرایط خود را ببینید و متوجه باشید که داشتن یک برادر و یا خواهر هرچند ناتنی، در زندگی برای انسان باعث دلگرمی است.

4. زندگی با خواهر و برادر ناتنی | به قوانین پایبند باشید

قوانین در خانه وضع می‌شوند تا شما با مشکل کمتری روبرو باشید. با لجبازی کردن سعی نکنید قوانین را بشکنید، بلکه قوانینی که والدین برای شما وضع می‌کنند را رعایت کنید تا  آرامش را در خانه دوباره بدست بیاورید.

5. زمان را فراموش نکنید

زمان قدرت تغییر بسیاری دارد. امروز و سختی‌های آن را بخاطر بسپارید، اشک‌ها و خاطرات خود را در جایی یادداشت کنید و آگاه باشید  که وقتی از مشکلات عبور کردید، فرد قوی‌تری خواهید شد.
به این موضوع هم توجه کنید که خانواده‌ی اکنون شما، جزء خانواده‌های ترکیبی است و باید در مورد مسائل مربوط به چنین خانواده‌هایی آگاهی کسب کنید. پس خود را با دیگر انواع خانواده‌ها قیاس نکرده و برای گرم تر شدن خانه و خانواده خود تلاش کنید.

سخن آخر

ازدواج مجدد والدین باعث شکل گیری خانواده‌های ترکیبی می‌شود و ممکن است مشکلاتی میان فرزندان ناتنی ایجاد کند. اما این مساله نباید تبدیل به یک بحران در خانواده شود و با روش‌های صحیح، فرزندان و والدین ناتنی می‌توانند به خوبی در کنار یکدیگر زندگی کرده و حتی یک خانواده سالم را تشکیل دهند. اگر مشکلات میان شما بسیاری جدی است و تمام نمی‌شود، بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. در صورت تمایل برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*