ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

حرکات دست | روان شناسی حالت دست ها

آیا می‌دانید که نحوۀ حرکات دست می‌تواند حاوی پیام‌هایی برای طرف مقابل باشد؟ افراد در حین برقراری ارتباط، اطلاعات بسیار زیادی را به صورت غیر کلامی به یکدیگر منتقل می‌کنند. حرکات چشمی، بیانات چهره‌ای و حرکات بدنی مثل حرکت دست‎ها همگی انتقال دهنده پیام‌های مهمی هستند. آن‌ها می‌توانند در مورد میزان تمایل فرد به ارتباط، میزان اعتماد به نفس، وضعیت خلقی و بسیاری از موارد این چنینی را به شما اطلاعات بدهند. کسب آگاهی درباره روانشناسی دست، برای ارتقای مهارت‌های ارتباطی‌تان به شما کمک بسیاری خواهد کرد. در ادامه این مطلب به صورت اختصاصی در مورد حرکات دست به ارائه نکاتی پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما جالب توجه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

توجه به روانشناسی حرکات دست چه فایده ای دارد؟

وقتی شما با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید، مغزتان به صورت خودکار از دست‌هایتان برای انتقال احساسات و افکارتان استفاده می‌کند. به این ترتیب دستان شما حتی نگفته‌هایتان یعنی آن قسمت از حرف‌هایی را که بیان نکرده‌اید را نیز به دیگران انتقال می‌دهد. افزایش آگاهی شما در مورد زبان بدن و حرکات دست می‌تواند کلید برقراری ارتباط موفق باشد. برای کسب اطلاع بیشتر از ارتباطات غیر کلامی کلیک کنید.

حتی زمانی که طرف مقابل شما بخواهد افکار خود را پنهان کند، دست‌های او پیغام‌هایی به شما می‌فرستند که حقیقت را فاش می‌کنند. با آگاهی از این پیام‌ها می‌توانید واکنش و عکس العمل‌های بهتری را از خود نشان دهید. برای کسب مهارت بیشتر در این امر، ابتدا باید از خودتان شروع کرده و در موقعیت‌های مختلف بیشتر به حرکات و حالت‌های دستتان توجه کنید.

حرکات دست را بشناسید

در ادامه به حالت‌ها و حرکت‌های رایج دست که افراد در موقعیت‌های مختلف از خود نشان می‌دهند، اشاره خواهیم کرد و در مورد پیام‌هایی که هر یک از این حالات منتقل می‌کنند، بحث کرده‌ایم. برای آشنایی با زبان بدن زنان و مردان کلیک کنید.

1. حرکات دست در زمان دست دادن

نحوه دست دادن دیگران می‌تواند احساسات آن‌ها را در مورد شما آشکار کند. وقتی که طرف مقابل‌تان با کف دست خود به طور کامل دست شما را لمس کند، این پیغام را می‌رساند که به این رابطه علاقه مند است و احساس آشنایی می‌کند.

دست دادنی که در آن فرد تنها با انگشتان خود دست شما را لمس می‌کند، نشان دهندۀ علاقه کمتر و حتی در مواردی راحت نبودن در آن موقعیت است. همچنین دستان سرد و خمیده به شما می‌گویند که فرد مقابلتان تنش زیادی دارد که البته این لزوما به خاطر حضور شما نیست بلکه می‌تواند ناشی از مسائل مختلف در آن شرایط باشد.

2. گرفتن کف دست ها رو به پایین

وقتی که فرد در حین صحبت کردن کف دست‌های خود را رو به پایین می‌گیرد، اعتماد به نفس بالای خود را به شما نشان می‌دهد. گرچه این حالت می‌تواند بیانگر خشکی و انعطاف ناپذیری او نیز باشد.

همچنین اگر کف دست‌ها رو به پایین و با انگشت‌های کشیده همراه باشد احساساتی نظیر قدرت طلبی، تسلط و نادیده انگاری را منتقل می‌کند. در حقیقت وقتی شما با فردی رو به رو هستید که در حین صحبت دست‌هایش را به این شکل نگه می‌دارد، به صورت غیر مستقیم می‌گوید که عقایدش را تغییر نخواهد داد و این شما هستید که باید رویکرد خود را عوض کنید.

3. گرفتن کف دست ها رو به بالا

گرفتن کف دست به سمت بالا معمولا اثر مثبتی بر دیگران دارد. افرادی که هنگام دیدار با شما دست‌ها را رو به بالا می‌گیرند و با آغوش باز به سمتتان می‌آیند، میزان بالایی از پذیرش، اعتماد به نفس و تمایل به ارتباط را نشان می‌دهند.

4. گذاشتن دست روی قلب

وقتی فرد دستش را روی قلبش می‌گذارد در واقع به شما می‌گوید که تمایل به پذیرفته شدن یا مورد اعتماد قرار گرفتن دارد. گذاشتن دست رو قلب لزوما نشان دهنده صداقت فرد نیست، بلکه تنها این پیام را منتقل می‌کند که می‌خواهد حرف‌هایش را باور کنید. در واقع، او می‌خواهد بگوید که حرف‌هایش از قلبش نشات می‌گیرد.

5. قرار دادن دست در حالت اشاره

صحبت کردن در حالتی که فرد دستش را به حالت اشاره بگیرد، نمادی از قدرت نمایی محسوب می‌شود. معمولا معلمان هنگام حرف زدن با دانش آموزان و والدین هنگام صحبت با فرزندان خود برای امر و نهی کردن از این حالت استفاده می‌کنند.

گرفتن دست در حالت اشاره معمولا به عنوان یک حالت تهاجمی و عصبی تعریف می‌شود. به همین خاطر استفاده از آن مودبانه نیست. در شرایطی که می‌خواهید دیگران را قانع به انجام کاری بکنید به جای این حالت، بهتر است از کل دست خود استفاده کنید.

6. قرار دادن دست ها در پشت بدن

قرا دادن دست‌ها در پشت بدن معمولا بیانگر اعتماد به نفس بالاست. این حالت معمولا در مردان بیشتر دیده می‌شود. با قرار دادن دست‌ها در این حالت، معمولا طرف مقابلتان کمتر احساس راحتی می‌کند. چرا که قرار دادن دست‌ها در پشت بدن به دیگران این حس را می‌دهد که در حال بررسی شدن هستند.

7. معنای حرکات دست های بسته و شکستن انگشت ها

بستن دست‌ها و شکستن انگشتان از ژست‌های آرامش بخش برای خود فرد محسوب می‌شود. فردی که این حرکت را انجام می‌دهد، معمولا در آن شرایط احساس راحتی ندارد، یا از چیزی می‌ترسد و عصبی است. او با این کار در واقع قصد آرام کردن خودش را دارد. دیدن فردی با انگشتان درهم تنیده به شما این هشدار را می‌دهد که او اضطراب زیادی دارد. با دیدن این نکات می‌توانید نحوه واکنش خود را به گونه‌ای ترتیب دهید که مقداری از اضطراب او کاسته شود.

8. حرکات دست | گذاشتن دست ها در جیب

دست‌های در جیب گذاشته شده نشان دهنده عدم تمایل، عدم اعتماد و بی میلی فرد است. برای برقراری ارتباط خوب با این فرد، باید در ابتدا که اعتماد و علاقه او را جلب کنید.

9. گره کردن مشت ها 

یکی از پیام‌های بسیار مهم و رایجی که اکثر افراد از مشت‌های گره کرده دریافت می‌کنند، وجود خشم یا پرخاشگری قریب الوقوع در فرد مقابل است. با این حال استفاده به موقع از این حرکت، برای مثال در زمانی که در حال بیان کلام بسیار مهمی هستید، می‌تواند نشان دهنده اقتدار کافی در شما باشد.

10. کنار زدن پرده خیالی! 

با کمی دقت می‌بینید که برخی افراد هنگام صحبت کردن گاهی با دو دست خود حرکتی انجام می‌دهند که انگار در حال کنار زدن چیزی نظیر یک پرده خیالی هستند. این حرکت نشان دهنده این است که فرد می‌خواهد موضوعات گذشته را کنار بگذارد و از چیزهای جدیدی سخن بگوید. زمانی که می‌خواهید گذشته یا رویدادهای منفی را به دست فراموشی بسپارید و حرف‌های تازه ای را بیان کنید، استفاده از این حرکت می‌تواند تاثیر کلام شما را بیشتر نماید.

11. حرکات دست | حرکت رو به بالا و پلکانی دست ها 

شاید شما هم به این موضوع دقت کرده‌اید که برخی افراد به خصوص سخنرانانی که حول محور کارآفرینی یا مسائل انگیزشی حرف می‌زنند بیشتر اوقات دست‌های خود را به گونه ای به سمت بالا حرکت می‌دهند که انگار در حال ساخت یک پلکان هستند. این حرکت معمولا مفاهیمی نظیر رشد و ترقی را به ذهن دیگران متبادر می‌کند. پس اگر می‌خواهید به دیگران نشان بدهید که می‌توانند در مسیر مورد انتظار خود پیش رفته و پیشرفت کنند، استفاده از این نوع حرکت دست می‌تواند به تکمیل حرف‌های شما کمک نماید.

12. اشاره کردن با کف دست 

اگر می‌خواهید هنگام صحبت یا سخنرانی کسی را مخاطب خود قرار دهید، باید دست خود را به طرف مقابل بگیرید. به طوری که کف دست باز باشد و با انگشت اشاره توجهات را به سمت او جلب نکنید. این کار باعث می‌شود که فرد مقابل احساس بهتری داشته باشد و راحت‌تر با شما ارتباط برقرار نماید.

13. رو شدن دست ها 

اگر دقت کرده باشید اکثر افراد وقتی به موضوعی اعتراف می‌کنند یا می خواهند بگویند که چیزی برای مخفی کردن ندارند، دست‌های خود را در زاویه ای حدود 45 درجه رو به بالا می‌گیرند. حتی با انجام ناخودآگاه این حرکت نیز این پیام را منتقل می‌کنید که می‌خواهید رو راست باشید و با صداقت سخن بگویید.

14. حرکات دست | برج ساختن به کمک انگشتان!

اکثر سیاست‌مداران یا سخنوران حرفه‌ای، در هنگام صحبت در مورد ایده‌های خود، انگشتانشان را به گونه‌ای در مقابل و در اتصال با هم قرار می‌دهند که انگار در حال ساختن برج هستند. این حرکت نوعی هوش، ذکاوت و تسلط روی ایده‌های مطرح شده را منتقل می‎کند. با این حال هرگز در استفاده از حرکات این چنینی افراط نکنید. چرا که بسیاری از افراد در این زمینه آموزش دیده‌اند و به نوعی استفاده از آن‌ها نخ نما شده است.

15. تکان دادن سریع یا نامنظم دست ها در حین صحبت

برخی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن دست‌های خود را با سرعت زیاد و بدون هدف خاصی دائما تکان دهند. این حرکات اضافی می‌تواند ذهن مخاطب را به هم بریزد یا احساس تنش و بی قراری را به او منتقل نماید. از همین رو اگر شما نیز عادت به چنین حرکاتی دارید، باید گاهی در خانه رو به روی آینه بایستید و صحبت کردن با طمانینه بیشتر و با حرکات هدفمند دست را تمرین نمایید.

16. داشتن حرکات پراکنده  دست در حین گفت و گو 

بسیار اهمیت دارد که به دامنه حرکات دست‌های خود دقت کرده و ببینید که در چه فضایی آن‌ها را تکان می‌دهید. بهتر است دامنه حرکات دست‌های شما در حین سخنرانی از بدنتان فراتر نرود. چرا که این کار معمولا ذهن مخاطب را دچار حواسپرتی کرده و اجازه نمی‌دهد دیگران تمرکز کافی روی حرف‌های شما داشته باشند.

17. گرفتن کف دست ها رو به مخاطبین 

افرادی که هنگام سخنرانی دست‌ها را از هم بازکرده و کف دست‌های خود را به سمت مخاطبین می‌گیرند، معمولا نوعی حس وقار، بزرگی و تسلط را منتقل می‌کنند. برای اینکه احساس آرامش کرده و چنین پیام‌هایی را به مخاطب منتقل کنید، کمک گرفتن از این حرکت دست می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

18. حرکات دست | باز کردن بازوها 

زمانی که می‌خواهید حس وحدت و یگانگی را در میان خود تقویت نمایید، باز کردن بازوها به گونه‌ای که انگار در حال در آغوش گرفتن مخاطبین خود هستید، بسیار تاثیرگذار است. این حرکت به دیگران نشان می‌دهد که آن‌ها را جزئی از خود می‌دانید و به دنبال افزایش حس همبستگی هستید.

19. گرفتن کف یک دست رو به فرد مقابل 

وقتی کسی در حین گفت و گو کف یک دستش را به سمت شما می‌گیرد به این معنی است که می‌خواهد شما را متوقف کرده یا کمی آرامتان کند. بهتر است این حرکت با ملایمت بیشتری انجام شود تا فرد مقابل احساس نکند که مورد بی اعتنایی، طرد یا تهاجم قرار گرفته است.

20. زدن پشت دست به کف دست دیگر

برخی مواقع افراد در حین صحبت با دیگری با پشت دست به کف دست دیگر می‌کوبند. این حرکت با ایجاد صدا به طور غیر مستقیم از فرد می‌خواهد که بیشتر گوش کرده یا دقت بیشتری به خرج دهد. با این حال در بسیاری از موارد این حرکت نوعی حس عصبانیت و تنش را به دیگران منتقل می‌نماید. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که برای استفاده از آن با احتیاط بیشتری عمل کرده و زیاد آن را به کار نبرید.

سخن آخر

آگاهی از حرکات دست به شما کمک می‌کند که در برخورد با دیگران بهترین تاثیر را بر افراد بگذارید و ذهن آنان را نیز بخوانید. با کمک گرفتن از یک روانشناس می‌توانید در این زمینه تبحر کافی به دست آورید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادری مجرب آماده ارائه خدمات حضوری و تلفنی به شما می‌باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*